فرش ماشینی محرابی

تولیدات قالی‌های ماشینی در کارخانجات بافندگی کاشان و مشهد بسیار متنوع هستند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به فرش ماشینی محرابی، قالی ماشینی کلاسیک خانگی، وینتیج، فرش اتاق کودک، فرش آشپزخانه، فرش تشریفاتی، گلیم و گبه و… اشاره کنیم.

همانطور که می‌دانید امروزه با تنوع ماشین آلات بافندگی و همچنین امکان طراحی انواع نقشه‌ها با نرم‌افزارهای کامپیوتری، برای هر مکانی یک نوع قالی مخصوص بافته و به بازار ارائه می‌گردد؛ فرش محرابی سجاده ای هم یکی از همین نمونه‌هاست که مخصوص مساجد تولید می‌شود.

به منظور دیدن برخی از نمونه‌های فرش طرح محرابدار، فیلم کوتاهی از کارخانه‌ی فرش سجاده باف سبحان تهیه کرده‌ایم که می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

پخش ویدیو

انواع فرش ماشینی محرابی

خرید فرش ماشینی محرابی از کارخانه

سجاده فرش طرح محرابی همانگونه که از نامش هم پیداست یک نقش محراب را به عنوان طرح اصلی در خود جای داده است. این نقش برگرفته شده از همان طاقی است که به شکل گنبدی در داخل مساجد ساخته می‌شود و محل قرار گرفتن پیشوا و یا امام جماعت در هنگام برپایی نماز جماعت می‌باشد.

خود فرش ماشینی محرابی را می‌توان به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد؛ اگر بخواهیم معروف‌ترین طرح‌های محرابی را نام ببریم باید به نقشه‌های ریزماهی، شمسه‌دار، افشان ریز و درشت، مناره‌ای، ترنج‌دار و ساده بافت اشاره کنیم.

فرش‌های محرابدار محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع فرش سجاده ای برای مکان‌های مذهبی مانند سالن‌های نمازخانه و مساجد می‌باشند به این دلیل که هر سجاده تکی یعنی هر تک محراب جایگاه یک نمازگزار را به وضوح نشان می‌دهد تا اینگونه صف‌ها با نظم و ترتیب خوبی شکل بگیرند.

انتخاب نوع طرح فرش محرابی بیش‌تر سلیقه‌ای است؛ درواقع برخی از هیات امنا معتقد هستند که فرش نماز نباید طرح و نقش زیادی داشته باشد و بهتر است که ساده بافته شود اما برخی دیگر هم معتقد هستند که فرش مسجدی به خاطر رفت و آمد زیاد بر روی آن بهتر است شلوغ و پرطرح و نقش تولید شود تا کم‌تر لکه و یا کثیفی را نمایان سازد.

فرش ماشینی محرابی برای مسجد

اندازه‌ی فرش ماشینی محرابی

سوالی که در ذهن همه‌ی خریداران وجود دارد این است که ابعاد فرش سجاده ای برای مساجد و یا سایر اماکن مقدس چقدر می‌باشد؟ آیا اندازه‌ی همه‌ی فرش های مسجدی استاندارد و ثابت هستند یا اینکه در اندازه‌های سفارشی هم قابلیت تولید دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم البته که فرش ماشینی محرابی مخصوص مسجد در اندازه‌ی استانداردی تولید می‌شود اما امکان بافت سفارشی آن هم وجود دارد که احتمالا باید هزینه‌ی بیش‌تری را بابت آن بپردازید. برای اینکه به طور دقیق متوجه ابعاد فرش طرح سجاده بشوید آن را به دو صورت طاقه‌ای و تکی بیان می‌کنیم:

یک قالی تک محرابه مخصوص یک نمازگزار، دارای طول استاندارد ثابت 125 سانتی‌متر و همچنین دارای عرض استاندارد حدود 63 سانتی‌متر می‌باشد. حال اگر بخواهید به صورت طاقه‌ای بدانید چگونه است، یک رول سجاده فرش مسجد دارای عرض 125 سانتی‌متر (درواقع همان طول یک محرابه می‌شود) و طول طاقه هم آزاد بوده که با توجه به فاصله‌ی صف‌های مکان مذهبی (یا ابعاد دیوار تا دیوار) بافته می‌گردد.

شرکت سبحان برای برخی از مشتریان که می‌خواهند عرض رول‌ها بزرگ‌تر از 1 متر و 25 سانتی‌متر باشند، طاقه‌ها را به شکل دوبل یعنی 2/5 متری هم تولید می‌نماید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که در این حالت، رول‌های سجاده بسیار سنگین شده و برای جابه‌جایی آن کار مشکلی خواهید داشت.

فرش محرابی سجاده ای ماشینی

قیمت فرش ماشینی محرابی

اگر برای خرید فرش طرح مسجدی اقدام کرده باشید، قطعا متوجه این موضوع شده‌اید که علاوه بر فرش سجاده ای محرابی، طرح و نقشه‌های بدون محراب هم وجود دارند که به عنوان فرش مسجد در شرکت‌های سجاده بافی به تولید می‌رسند. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا قیمت طرح‌های محرابی و غیرمحرابی با هم فرق دارند یا خیر؟

اول باید بگوییم که انواع سجاده فرش بدون طرح محراب به دو نوع فرش تشریفات حاشیه‌دار و همچنین فرش بزرگ پارچه بدون حاشیه تقسیم‌بندی می‌شوند. از نظر قیمتی قالی‌های محرابدار با غیرمحرابدار هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند چراکه برای بافت هر دو به یک میزان نخ مصرف خواهد شد.

قیمت فرش ماشینی محرابی با توجه به نوع دستگاه بافندگی و همچنین نوع نخ‌های مصرفی مشخص می‌گردد. منظور از نوع ماشین بافندگی این است که چند شانه و با چه تراکمی تولید می‌کند و همچنین منظور از نوع نخ نیز همان جنس نخ‌های خاب، تار و پود می‌باشد.

بهترین جنس فرش برای نمازخانه و مسجد، فرش سجاده اکریلیک 700 شانه است که دارای عمر طولانی و استحکام بسیار بالایی می‌باشد؛ بالطبع چنین قالی باکیفیتی دارای بالاترین قیمت فرش سجاده ای هم خواهد بود. در مقابل اگر بودجه‌ی کافی ندارید و فرش مسجد ارزان قیمت را خواسته باشید، بهتر است که فرش‌های 440 شانه با نخ BCF و یا 500 شانه پلی استر را برگزینید.

فرش ماشینی محرابی کاشان

خرید فرش ماشینی محرابی

اگر متولیان و یا بانیان خیر قصد تهیه کردن بهترین فرش برای مسجد و یا نمازخانه را دارند، واقع‌بینانه این است که به یک مرکز خرید فرش ماشینی مسجدی مراجعه نمایند تا با کمترین هزینه بتوانند بهترین نوع قالی را خریداری کنند. مرکز خرید منظورمان همان کارخانه‌های بافندگی می‌باشند که معمولا در یک شهرک صنعتی مشغول به فعالیت هستند؛ درواقع قیمت‌ها در این مراکز رقابتی‌تر و در نتیجه مناسب‌تر خواهند بود.

خرید سجاده فرش از کارخانه علاوه بر قیمت همکاری و پایینی که دارد، مزیت‌های دیگری نیز برای اماکن مذهبی خواهد داشت؛ مثلا برای متراژهای بالا نصاب شرکت سبحان به طور رایگان نصب فرش ماشینی محرابی را انجام می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های شرکت سبحان می‌توان به این موارد اشاره کرد: داشتن استاندارد و صدور گواهی استاندارد جهت صادرات، صدور فاکتورهای با ارزش افزوده و قانونی برای ادارات، دارا بودن سامانه‌ی تدارکات دولتی، ارسال، نصب و اجرا در اقصی نقاط ایران و…

به عنوان نکته‌ی آخر اینکه در همه‌ی شهرهای ایران کارخانه‌های بافت قالی ماشینی وجود ندارند و برای تامین فرش نمازخانه ای یا مسجدی باید به کاشان یا مشهد مراجعه کنید. البته بین این دو شهر کاشان به خاطر داشتن شرکت‌های سجاده بافی بیش‌تر و همچنین قرار داشتن آن در مرکز ایران، گزینه‌ی بسیار ایده‌آل‌تری برای هیات امنا به حساب خواهد آمد.

به منظور طی کردن مراحل خرید اینترنتی فرش سجاده ای و یا خرید حضوری در محل شرکت به مقاله‌ی زیر مراجعه بفرمایید:

Call Now Buttonتماس بگیرید