فرش محرابی سجاده ای

به طور کلی انواع فرش مسجد به 2 دسته‌ی اساسی تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. فرش محرابی سجاده ای
  2. فرش غیرمحرابی حاشیه‌دار و یا یکپارچه

 

همانطور که مشخص است فرش‌های طرح محرابی برگرفته از نقش محراب و مناره‌های مساجد می‌باشند که به دلیل نظم دادن به صف‌های نماز جماعت، در بین فرش‌های مسجدی و نمازخانه‌ای بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.

در ابتدا شما را به دیدن فیلمی چند ثانیه‌ای از کارخانه تخصصی سجاده‌باف سبحان دعوت می‌کنیم تا چند نمونه از فرش‌های محرابی بافته شده را با رنگ‌های مختلف مشاهده کنید:

پخش ویدیو

بهترین طرح‌های فرش محرابی سجاده ای

فرش‌های محراب‌دار بسیار متنوع هستند، برخی دارای متن فرش شلوغ و برخی دیگر ساده هستند. در ادامه چند نمونه از بهترین طرح‌های فرش محرابی سجاده ای را به همراه نمونه‌ی بافته شده‌ی آن‌ها برایتان آماده کرده‌ایم:

فرش محرابی سجاده ای
فرش سجاده ای محرابی

قیمت فرش سجاده محرابی مساجد

انواع سجاده فرش‌ها، چه طرح‌های محرابی و چه طرح‌های بدون محراب از نظر قیمتی با یکدیگر تفاوتی ندارند، چراکه مقدار نخ مصرفی در هر کدام یکسان می‌باشد. در مورد قیمت فرش طرح محرابی باید بگوییم که 2 عامل زیر در تعیین قیمت‌ها بسیار موثر هستند:

1. الیاف فرش محرابی سجاده ای

الیاف به کار رفته در بافت فرش ماشینی مهم‌ترین عامل در قیمت می‌باشد. امروزه الیاف طبیعی چون پشم کم‌تر در بافت فرش‌های ماشینی به کار می‌رود و اغلب، الیاف‌های مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیش‌تر الیاف‌هایی که در شرکت‌های ریسندگی تبدیل به نخ می‌شوند، به صورت وارداتی هستند.

اگر بخواهیم 2 نوع اصلی نخ را به شما معرفی کنیم، نخ اکریلیک دارای بالاترین کیفیت و نخ پلی استر نیز دارای پایین‌ترین کیفیت می‌باشد. اگر قصد دارید که اطلاعات بیش‌تری در مورد انواع نخ‌ها داشته باشید بر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

الیاف فرش محرابی سجاده ای

2. تعداد گره فرش ماشینی

تعداد گره‌های فرش نیز در تعیین قیمت فرش محرابی سجاده ای بسیار تاثیرگذار است؛ هر چقدر تعداد گره‌ها در فرش ماشینی بالاتر می‌رود، کیفیت بافت آن بالاتر رفته و در نتیجه دارای قیمت بیش‌تری نیز خواهد بود.

گره‌های فرش همان شانه و تراکم فرش هستند که به گره‌های عرضی شانه و به گره‌های طولی تراکم می‌گویند. اگر می‌خواهید که بدانید چگونه این گره‌ها را خودتان شمارش کنید تا تعداد شانه و تراکم را متوجه شوید به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

دو مورد بالا مهم‌ترین عوامل بودند ولی هزینه‌های دیگری نیز هستند که با کلیک روی دکمه‌ی زیر علاوه بر دیدن لیست قیمت فرش‌های مسجدی، اطلاعات کامل‌تر نیز در مورد سایر هزینه‌ها به دست خواهید آورد:

قیمت فرش محرابی مساجد

ابعاد استاندارد فرش محرابی سجاده ای

به طور کلی سجاده فرش‌های محرابی دارای اندازه‌های استانداردی هستند؛ اگر بخواهیم هر یک محراب (فقط تک محراب) از رول فرش مسجدی را محاسبه کنیم، طول هر محراب 125 سانتی‌متر و عرض هر محراب 63/5 سانتی‌متر (بین 63 تا 64 سانتی‌متر) می‌باشد.

اگر به صورت رول بخواهیم محاسبه کنیم عرض رول فرش محرابی سجاده ای 125 سانتی‌متر و طول آن نیز متغیر و با توجه به ابعاد مساجد بافته می‌شود. اندازه‌ی هر یک را در تصاویر زیر برای شما مشخص کرده‌ایم:

ابعاد فرش محرابی سجاده ای

خرید فرش سجاده ای محرابی از کارخانه

برای خرید سجاده فرش مسجد از کارخانه سبحان، هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در محل کارخانه امکان پذیر است. مراحل سفارش فرش سجاده ای را در ادامه لیست کرده‌ایم:

  1. در اولین مرحله باید ابعاد مسجد و یا نمازخانه به متر مربع محاسبه شود. برای اینکه متراژ مکان متبرکه‌ی شما به طور دقیق به دست آید، یک پلن ساده را بر روی کاغذ ترسیم کنید که در آن طول و عرض مشخص شده باشد.
  2. در گام دوم نوع فرش محرابی سجاده ای مدنظرتان را باید معین کنید. یعنی باید جنس نخ و همین طور تعداد شانه‌ی فرش ماشینی را انتخاب کنید تا براساس آن فرش مسجد بافته شود.
  3. با مشخص شدن متراژ دقیق، جنس نخ و تعداد شانه و تراکم، نوبت به بافت فرش می‌رسد. برای اینکه سفارش ثبت نهایی شود نیاز هست که مبلغی را به عنوان پیش‌پرداخت به حساب شرکت واریز کنید تا وارد صف بافت گردد.
  4. با پایان یافتن بافت و تکمیل شدن فرش، نوبت به ارسال و نصب سجاده فرش در مسجد می‌رسد. به همین منظور یک روز پیش از ارسال با متولیان و هیات امنای مساجد هماهنگی‌های لازم صورت می‌گیرد تا مکان مورد نظر را آماده‌ی نصب کنند.
  5. در نهایت پس از نصب فرش و با ارائه‌ی فاکتور نهایی توسط نصاب، می‌توانید تسویه حساب نهایی را با نماینده‌ی شرکت (یا همان نصاب شرکت) انجام دهید.
خرید فرش سجاده ای محرابی

معرفی دیگر طرح‌های فرش مساجد

به غیر از فرش محرابی سجاده ای، فرش‌های ماشینی دیگری نیز در مساجد و نمازخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که انتخاب هر یک از فرش‌ها به سلیقه‌ی متولیان و یا فرهنگ آن منطقه بستگی دارد. 2 نوع دیگر از فرش‌های رولی و طولی که مخصوص مسجد بافته می‌شوند را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

1) فرش تشریفات تک حاشیه

معمولا فرش تشریفاتی که در منازل و یا سالن‌های مجالس می‌بینید، با دو حاشیه‌ی کناری هستند ولی فرش تشریفات مخصوص مسجد فقط با یک حاشیه‌ی کناری بافته می‌شود و از آن حاشیه معمولا برای قرار دادن جای مهر نمازگزاران استفاده می‌گردد. این نوع فرش‌های ماشینی بیش‌تر در حسینیه‌ها کاربرد دارد تا مساجد و نمازخانه‌ها؛ یک نمونه‌ی بافته شده و اجرا شده توسط نصاب شرکت سبحان را در زیر قرار داده‌ایم:

2) فرش بدون محراب یکپارچه

سجاده فرش یکپارچه نیز برگرفته از همان طرح‌‌های تشریفاتی می‌باشد با این تفاوت که حاشیه‌ی کناری از آن حذف می‌گردد تا از کنار هم قرار گرفتن رول‌ها، نمایی کاملا یکدست در مکان مقدس شکل بگیرد.

فرش رولی و طولی یکپارچه که به صورت خلاقانه برای اولین بار توسط شرکت سبحان و با مدیریت مهندس سعید ایزدی در کاشان بافته شد، بهترین جایگزین برای فرش‌های بزرگپارچه‌ی مجلل مانند فرش مسجد سلطان قابوس می‌باشد که به صورت دستباف و با هزینه‌ی بسیار بالایی تولید شده است.

نقطه‌ی ضعف این نوع فرش‌ها این است که محل قرار گرفتن جای مهر و یا محل قرارگیری صف‌های نماز مشخص نیست و از اینرو معمولا کسی برای خرید فرش نمازخانه ای و یا مسجدی، این نوع از فرش‌های ماشینی سجاده ای را انتخاب نمی‌کند. مورد استفاده‌ی فرش‌های یکپارچه برای مکان‌های متبرکه‌ای نظیر امامزاده‌ها مناسب است که در ادامه یک نمونه‌ی اجرایی از فرش سجاده یکپارچه با طرح کاشیکاری را می‌توانید مشاهده کنید:

خرید فرش محرابی سجاده ای

در مجموع در مکان‌هایی که بیش‌تر نماز برپا می‌شود مانند مسجد و نمازخانه، پیشنهاد ما فرش محرابی سجاده ای است چراکه صف‌های نمازگزاران در آن کاملا مشخص است و نظم و ترتیب بهتری را ایجاد خواهد کرد. جهت دیدن همه‌ی طرح‌های محرابی کاشان به صفحه‌ی زیر مراجعه کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید