فرش مسجد ارزان‌ قیمت

در چند سال اخیر به سبب افزایش قیمت‌ها (تورم و گرانی)، بسیاری از خریداران فرش سجاده به دنبال فرش مسجد ارزان قیمت هستند تا هر طور شده بتوانند مساجد و نمازخانه‌های خود را زیباسازی کنند.

در این مقاله قصد داریم انواع بافت سجاده فرش با کیفیت‌های مختلف را برایتان شرح بدهیم تا هر کدام را متناسب با بودجه‌ی خود مقایسه کنید و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. (البته می‌توانید مبلغ تخصیص یافته‌ی خود را نیز به مدیریت فروش شرکت اعلام کنید تا شما را در خرید بهتر راهنمایی کند.)

پیش از اینکه به توضیحات بپردازیم، فیلم کوتاهی از کارخانه‌ی سجاده‌بافی کاشان (شرکت سبحان) تهیه کرده‌ایم که نحوه‌ی تولید فرش مسجدی محرابی را می‌توانید در آن مشاهده کنید:

پخش ویدیو

فرش مسجد ارزان یا دست دوم؟

هنگام خرید سجاده فرش ارزان قیمت ممکن است این سوال برای هیات امنا و متولیان مساجد پیش بیاید که آیا بهتر نیست به سراغ فرش سجاده ای دست دوم بروند تا هزینه‌ی کم‌تری را پرداخت کنند؟ در جواب باید بگوییم که اگر قرار است مبلغی را برای فرش‌های ماشینی دست دوم مسجدی (فرش‌های کناره و طولی) بپردازید، همان بهتر است که به خرید فرش مسجد ارزان فکر کنید.

رول‌های فرش محرابی دست دوم که قرار است در یک مسجد یا نمازخانه‌ی دیگر پهن بشوند، قطعا نقص‌هایی خواهند داشت و می‌توانند مشکلات زیادی را در هنگام نصب به وجود آورند. از جمله‌ی این مشکلات می‌توانیم به 2 مورد زیر اشاره کنیم:

  1. اولین مسئله بر سر برش‌هایی خواهد بود که در مسجد قبلی روی فرش انجام گرفته است. هر مسجدی ابعاد طولی و عرضی متفاوتی دارد و گذشته از آن به دلیل ستون‌های موجود در آن مکان، برش‌هایی روی فرش انجام گرفته که دیگر برای مسجد جدید مناسب نیستند.
  2. مورد دوم قرار نگرفتن دقیق هر یک از رول‌ها پشت سرهم خواهد بود که این امر موجب می‌شود محراب‌ها نیز به طور دقیق پشت یکدیگر قرار نگیرند؛ همین عامل باعث می‌شود که فضای ناخوشایند و غیریکدستی در مسجد به وجود آید.
فرش مسجد ارزان

انواع کیفیت‌های فرش مسجدی

در ادامه انواع کیفیت‌هایی که برای بافت فرش سجاده ای کاشان وجود دارد را برای شما لیست کرده‌ایم تا برای تهیه‌ی فرش مسجد ارزان قیمت اطلاعات کافی داشته باشید. به طور کلی 2 مورد جنس نخ فرش سجاده و همچنین تعداد شانه (گره) در کیفیت و قیمت سجاده فرش تاثیر بسیار بالایی دارند که ما بر اساس آن‌ها انواع کیفیت‌های موجود را به 4 دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌کنیم:

  1. 440 شانه BCF و پلی استر (ارزانترین)
  2. 500 شانه جنس نخ پلی استر
  3. 500 شانه جنس نخ اکریلیک
  4. 700 شانه جنس اکریلیک (باکیفیت‌ترین و گرانترین)
فرش مسجدی ارزان قیمت

1. فرش مسجد ارزان 440 شانه

بی تردید ارزانترین فرش مسجدی، فرش‌های با تعداد شانه و تراکم پایین هستند. تعداد شانه‌ی 440 معمولا پایین‌ترین تعداد گره برای بافت فرش نماز محسوب می‌شود؛ البته تعداد کم‌تر از 440 شانه هم بافته می‌شود ولی به دلیل کیفیت بسیار پایین به هیچ عنوان برای مساجد و نمازخانه‌ها پیشنهاد نمی‌کنیم.

امروزه فرش‌های 440 شانه فقط با جنس نخ‌های پلی استر و یا BCF (بی‌سی‌اف) بافته می‌شوند که کیفیت پایین و عمر نسبتا کوتاهی دارند. در توضیح این دو جنس نخ هم باید بگوییم که بی‌سی‌اف کیفیت پایین‌تری نسبت به پلی استر دارد ولی به طور کلی خواص تقریبا یکسانی دارند.

پس اگر فرش مسجد ارزان قیمت مدنظر شماست، فرش‌های 440 شانه‌ی پلی استر به عنوان اولین و ارزانترین گزینه پیش روی شما خواهد بود. از معایب این نوع قالی ماشینی می‌توان به کوبیده شدن فرش و از بین رفتن انعطاف و نرمی آن به مرور زمان اشاره کرد.

فرش مسجد ارزان 440 شانه

2. فرش ارزان مسجدی 500 شانه

برخی از کارخانه‌های بافندگی، فرش‌های 500 شانه‌ی خود را با جنس نخ پلی استر می‌بافند تا قیمت تمام شده‌ی فرش مسجدی برای مشتریان مقرون به صرفه باشد و توانایی خرید را داشته باشند.

قالی‌های 500 شانه در مقایسه با 440 شانه از تعداد گره‌ی بیش‌تری برخوردار هستند و معمولا با تراکم بالاتری هم بافته می‌شوند که این موضوع باعث می‌شود فرش توپرتر و بهتر تولید شود.

با این حال به دلیل جنس نخ پلی استر به کار رفته در این نوع فرش‌های 500 شانه، به عنوان دومین انتخاب برای خرید فرش مسجد ارزان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نکته‌ای که در مورد فرش‌های سجاده ای پلی استر باید بگوییم این است که معمولا طرح‌های محدود (1 یا 2 نقشه) با رنگبندی‌های محدود (2 یا 3 رنگ) دارند و گزینه‌های متنوعی برای انتخاب نخواهید داشت.

فرش ارزان مسجد 500 شانه

3. سجاده فرش 500 شانه اکریلیک

به طور کلی باید بگوییم که وقتی نام نخ اکریلیک به میدان می‌آید، باید قید فرش مسجد ارزان را بزنید و به نوعی هزینه‌ی بیش‌تری را بپردازید چراکه در حال حاضر الیاف اکریلیک بالاترین کیفیت را صنعت فرش ماشینی دارند.

فرش‌های سجاده ای 500 شانه‌ی جنس اکریلیک با تراکم‌های متنوعی بافته می‌شوند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تراکم 800، 1000 و 1200 اشاره کرد؛ همچنین افزون بر این میزان تراکم‌های استاندارد، تراکم‌هایی چون 1800 و 2100 هم برای این نوع فرش‌ها به کار می‌روند که اصطلاحا به جای 500 شانه، به آن‌ها طرح 700 گفته می‌شود ولی باید توجه داشته باشید کاملا با 700 شانه‌ی واقعی متفاوت هستند.

اگر فرش سجاده ای ارزان با جنس نخ اکریلیک می‌خواهید، همین مورد 500 شانه به همراه سجاده فرش‌های 700 شانه تراکم پایین، انتخاب‌های خوبی هستند.

سجاده فرش ارزان مسجد

4. فرش مسجدی 700 شانه اکریلیک

بهترین کیفیت و بیش‌ترین قیمت فرش سجاده ای مسجد متعلق به فرش‌های 700 شانه و اکریلیک می‌باشد. البته از آنجایی که شرکت سجاده فرش سبحان، فرش‌های 700 شانه را با تراکم‌های مختلفی می‌بافد، می‌توانیم به کسانی که فرش مسجد ارزان اما با کیفیت می‌خواهند، فرش سجاده 700 شانه را با تراکم پایین مانند 1800 و 1950 پیشنهاد دهیم.

از ویژگی‌های قالی‌های 700 شانه این است که طرح‌های نامحدود و متنوعی دارند و انواع نقشه‌های مختلف به خصوص نقشه‌های شلوغی مانند طرح‌های سجاده فرش افشان به راحتی قابل پیاده‌سازی و بافت خواهند بود.

به این نکته هم دقت داشته باشید که فرش ماشینی 1000 شانه و 1200 شانه هم تولید می‌شود ولی به سبب ضخامت پایین آن‌ها و قیمت بسیار بالایشان، برای مساجد و نمازخانه‌ها مناسب نیستند.

در پایان به عنوان یک پیشنهاد، اگر فرش مسجد باکیفیت مدنظرتان است، فرش‌های 700 شانه با تراکم 2100 و 2250 شرکت سبحان می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

فرش مسجدی 700 شانه اکریلیک
Call Now Buttonتماس بگیرید