تولید انواع فرش سجاده ای در کاشان

اوایلی که در کارخانجات بافندگی کاشان، فرش مخصوص برای مسجد یا همان سجاده فرش بافته می‌شد، فقط یکی دو طرح ساده داشتند ولی امروزه با ورود نرم افزارهای گرافیکی در طراحی نقشه‌های قالی، تولید انواع فرش سجاده ای در کاشان صورت می‌گیرد.

همچنین در گذشته فرش مسجدی محرابی یا تشریفاتی در کنار همان فرش‌های کلاسیک 12 متری و 9 متری منزل تولید می‌شدند ولی در چند سال اخیر شرکت‌های تخصصی سجاده بافی مشغول به کار شدند که صرفا فرش سجاده مخصوص برای اماکن مذهبی نظیر مساجد، نمازخانه‌ها، حسینیه‌ها و امامزاده‌ها می‌بافند.

در واقع تاسیس شرکت‌های تخصصی سجاده بافی باعث شده تا هر طیفی با هر سلیقه‌ای بتواند طرح فرش نماز مناسب را برای مسجد خود انتخاب کند. در ادامه قصد داریم انواع طرح‌ها و نقشه‌هایی که توسط شرکت سبحان بافته و به بازار عرضه می‌شود را برایتان تشریح کنیم؛ با ما همراه باشید!

انواع فرش سجاده ای کاشان

انواع فرش سجاده ای کاشان

در گذشته برای مساجد، همان فرش‌های کلاسیک و معمولی که در خانه‌ها نیز به کار می‌رفت، مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی در یکی دو دهه‌ی اخیر این نوع قالی‌ها دیگر جایی در مساجد ندارند چراکه فرش‌ها با نقشه‌های مذهبی و متناسب برای نمازگزاران طراحی و بافته می‌شوند. در یک دسته‌بندی کلی انواع فرش سجاده ای کاشان به 2 بخش زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. فرش محرابی سجاده ای
  2. فرش مسجد بدون محراب

 

می‌توان خود فرش‌های غیر محرابی که به صورت طولی (کناره) مخصوص مساجد بافته می‌شوند را نیز به 2 دسته‌ی دیگر تقسیم‌بندی نمود:

  1. سجاده فرش یکپارچه
  2. فرش سجاده تشریفاتی

 

پیش از دیدن عکس‌ها و توضیح هر یک از طرح‌ها، فیلم کوتاهی از کارخانه سبحان آماده کرده‌ایم که نمونه‌های بافته شده از انواع فرش سجاده ای در آن نشان داده شده است:

پخش ویدیو

انواع فرش سجاده ای محرابی

پرفروش‌‌ترین و محبوب‌ترین طرح سجاده فرش مسجد، به طور قطع فرش محرابی است. برای مساجدی که فضای بزرگ و کافی برای جمعیت‌های زیاد را دارند، هر یک محراب مخصوص یک نمازگزار خواهد بود که نظم بسیار خوبی را در آن مکان به وجود می‌آورد.

این نوع فرش ماشینی مسجدی دارای یک طرح گنبدی شکل یا همان نقش‌مایه‌ی محراب است که بالای آن دقیقا به سمت قبله قرار می‌گیرد و فضای کاملا یکدست و منظمی را به ارمغان می‌آورد.

انواع فرش سجاده ای محرابی را از نظر نقش و نگارهای به کار رفته می‌توانیم به 2 دسته‌ی فرش طرح محرابی ساده و شلوغ تقسیم کنیم. طرح‌های ساده معمولا فقط یک ترنج در مرکز محراب دارند ولی طرح‌های شلوغ سرشار از نقش و نگارهای گل و بوته هستند که نمونه‌های مفروش هر یک را در ادامه به نمایش گذاشته‌ایم:

انواع سجاده فرش افشان محرابی
انواع سجاده فرش افشان محرابی
انواع فرش سجاده ای محرابی ساده
انواع فرش سجاده ای محرابی ساده

انواع فرش مسجد بدون محراب

فرش‌های کناره (طولی) و بدون محراب که دارای یک حاشیه یا دو حاشیه هستند به فرش‌های تشریفاتی معروف هستند؛ این نوع قالی‌ها معمولا برای منازل، سالن‌های تشریفات، مساجد و حسینیه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوتی که انواع فرش سجاده ای تشریفاتی مسجد با دیگر قالی‌های تشریفاتی دارد، به نوع طراحی نقشه‌ی آن برمی‌گردد که بیش‌تر از نقوش اسلیمی همچون شمسه در آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین فرش تشریفات مسجدی به طور معمول فقط یک حاشیه دارد و از آن برای قرار دادن مهر نمازگزاران استفاده می‌گردد.

فرش‌های تشریفاتی مخصوص حسینیه‌ها و مساجد را نیز می‌توان به طرح‌های ساده (شمسه) و همچنین طرح‌های شلوغ تقسیم نمود که به طرح‌های پرنقش و نگار (دارای گل و بوته‌های پیچ در پیچ)، سجاده فرش افشان هم گفته می‌شود.

تولید انواع فرش سجاده ای یکپارچه
تولید انواع فرش سجاده ای یکپارچه
فرش مسجد یکپارچه ساده
فرش مسجد یکپارچه ساده

انواع فرش سجاده ای یکپارچه

فرش‌های یکپارچه‌ی مسجد، بدون محراب و بدون حاشیه هستند؛ طراحی فرش‌های طولی یکپارچه به گونه‌ایست که هر رول کناره برای یک صف، رول صف دیگر را تکمیل می‌کند و اشکال هندسی یا اسلیمی همدیگر را می‌سازند؛ اینچنین پس از نصب کامل فرش‌ها، یک فضای شگفت انگیز مانند سنگ کاری یا کاشیکاری ایجاد خواهد شد که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد.

در واقع ایده‌ی طراحی این نوع فرش سجاده ای، برگرفته از طرح‌های سجاده فرش بزرگ پارچه بود که به صورت دستباف برای مساجد لاکچری نظیر فرش مسجد سلطان قابوس عمان و فرش مسجد شیخ زاید ابوظبی تولید شده بودند. به منظور کسب اطلاعات کامل‌تر در مورد قالی‌های دستباف مسجدی به لینک زیر مراجعه کنید:

فرش سجاده یکپارچه را هم به لحاظ میزان طرح‌های به کار رفته در نقشه، می‌توانیم به 2 نوع ساده و شلوغ تقسیم کنیم که به نوع شلوغ معمولا طرح کاشیکاری گفته می‌شود؛ نمونه‌های بافته و اجرا شده‌ی هر یک را در ادامه مشاهده بفرمایید:

فرش سجاده ای تشریفاتی شلوغ
فرش سجاده ای تشریفاتی شلوغ
سجاده فرش تشریفاتی ساده
سجاده فرش تشریفاتی ساده

آدرس کارخانه فرش سجاده ای کاشان

خرید سجاده فرش از کارخانه مهم‌ترین نکته‌ای است که باید مدنظر داشته باشید چراکه با توجه به مساحت بسیار بالای اماکن مذهبی، خرید بی واسطه در پایین آمدن قیمت فرش سجاده مسجد تاثیر بسیار بالایی دارد.

کارخانجات بافندگی قالی ماشینی در ایران به طور عمده در دو شهر کاشان و مشهد مستقر هستند و همانطور که می‌دانید فرش سجاده ای مشهد و کاشان به واسطه‌ی همین شرکت‌های ریسندگی و بافندگی فراوان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به صورت مقایسه‌ای اگر فرش مسجد ارزان قیمت و باکیفیت را بخواهید بهتر است به شهرستان کاشان مراجعه کنید.

در میان کارخانه‌های بافندگی، کارخانجاتی هستند که به طور اختصاصی فقط سجاده می‌بافند و به آن‌ها سجاده‌باف گفته می‌شود. شرکت سبحان از پیشگامان و معتبرترین کارخانه‌های سجاده‌بافی کاشان شناخته می‌شود که آدرس آن را در ادامه می‌توانید ببینید.

آدرس کارخانه: استان اصفهان – شهرستان کاشان – جاده قدیم آران و بیدگل – شهرک صنعتی سلیمان صباحی – میدان شهیدان اربابی – بلوار اصلی اول – بلوار فرعی چهارم – میدان توحید (میدان هیات امنا) – جنب کارخانه فرش ماشینی شادلین – شرکت فرش سجاده سبحان

اگر قصد دارید برای دیدن نمونه کارهای بافته شده به شرکت مراجعه کنید، لوکیشن دقیق کارخانه سبحان را در لینک زیر قرار داده‌ایم که از طریق نقشه‌ی گوگل دقیقا مشخص شده است:

در بعضی از موارد ممکن است که امکان حضور در محل کارخانه را نداشته باشید و بخواهید که نمونه‌های بافت سجاده فرش را از نزدیک ببینید و لمس کنید؛ در این مورد هم شرکت سبحان با فعالسازی فروش اینترنتی فرش سجاده ای، این امکان را فراهم نموده تا خریداران بتوانند با ثبت درخواست، نمونه‌های از پیش بافته شده را از طریق باربری یا اتوبوسرانی برای شما ارسال نماید تا کیفیت بافت و رنگبندی را ملاحظه بفرمایید.

Call Now Buttonتماس بگیرید