فرش مسجد جانمازی

با پیشرفت تکنولوژی در صنایع نساجی و همچنین ورود انواع دستگاه‌های بافندگی، برای هر مکانی یک نوع فرش با طرح مخصوص تولید می‌شود؛ به طور مثال برای اتاق کودک فرش عروسکی، برای آشپزخانه‌ها گلیم و گبه، برای مکان‌های مذهبی فرش مسجد جانمازی، برای راهروها و سالن‌ها فرش تشریفاتی و…. بافته و به بازار عرضه می‌گردند.

امروز می‌خواهیم در مورد انواع طرح‌های فرش نماز که در کارخانجات موسوم به سجاده باف تولید می‌شوند توضیحاتی را ارائه کنیم.

پیش از هر چیز شما را به دیدن فیلم کوتاه زیر دعوت می‌کنیم؛ در این کلیپ که از بهترین کارخانه فرش سجاده ای در کاشان یعنی شرکت سبحان تهیه شده است، نمونه‌های تولیدی قابل مشاهده هستند.

پخش ویدیو

طرح‌های فرش مسجد جانمازی

فرش مسجد جانمازی کاشان

طرح و نقشه‌های سجاده فرش خیلی زیاد هستند به طوریکه هر کارخانه‌ی بافنده‌ای علاوه بر نقشه‌های عمومی معمولا چندین نقشه‌ی اختصاصی هم برای خود دارد که فقط باید به همان شرکت سفارش بدهید.

نرم‌افزارهای گرافیکی بروز و پیشرفته دست طراحان را باز می‌گذارند تا آنطور که می‌خواهند نقشه‌ها را با توجه به فرهنگ‌ها و سلایق مختلف طراحی کنند و به همین خاطر تنوع و گوناگونی زیادی دارند؛ اما با این اوصاف می‌توان همه‌ی نقشه‌های فرش مسجد جانمازی را به دو گروه کلی زیر تقسیم‌بندی کرد:

  1. فرش سجاده ای محرابی
  2. سجاده فرش بدون طرح محراب

 

که البته مورد دومی یعنی طرح‌های بدون محراب نیز خودشان به دو دسته‌ی فرش تشریفات با حاشیه و فرش یکپارچه بدون حاشیه تقسیم می‌شوند. همه‌ی موارد بالا برای اماکن مذهبی و مقدس کاربرد دارند که نمونه‌هایی از هر کدام را در ادامه برایتان آماده کرده‌ایم.

خرید فرش مسجدی جانمازی

فرش مسجد جانمازی طرح محراب

در میان تمامی طرح‌های قالی مساجد و نمازخانه‌ها، فرش محرابی به عنوان پرفروش‌ترین نقشه محسوب می‌شود؛ این نوع سجاده که به آن فرش مسجدی گنبدی هم می‌گویند، یک نقش طاق گنبدی شکل را دارا می‌باشد که در دو طرف آن ستون و گلدسته و یا مناره کار شده است.

فرش مسجد جانمازی محرابی را از نظر نوع اجزا و نقش‌هایی که در طراحی‌شان به کار رفته، می‌توانیم به چند دسته تقسیم کنیم؛ به طور مثال فرش محرابدار طرح شمسه‌ای، طرح سجاده فرش افشان با گل و بوته‌های ریز و درشت، طرح ساده با یک ترنج مرکزی، طرح ریزماهی و …

در صورتی که بخواهید نمونه‌های بافته شده‌ی طرح محرابدار شرکت سبحان را از نزدیک ببینید می‌توانید به کارخانه‌ی سبحان مراجعه کنید و اگر هم امکان سفر به کاشان را ندارید، خود شرکت از طریق پست یا اتوبوسرانی برایتان ارسال می‌کند. نمونه‌ها تولیدی و نصب شده را در ادامه قرار داده‌ایم:

فرش مسجد جانمازی طرح محرابی

فرش جانمازی مسجد بدون محراب

انواع فرش مسجد بدون محراب را به 2 نوع حاشیه‌دار و بدون حاشیه طبقه‌بندی می‌کنیم. از نظر نقش‌مایه، در طراحی این نوع فرش‌ها از اشکال تذهیب و اسلیمی نظیر اشکال هندسی و شمسه، خاتم‌کاری و در برخی موارد از گل و بوته‌های اصیل ایرانی استفاده می‌گردد.

فرش مسجد جانمازی با حاشیه را تشریفاتی و بدون حاشیه را یکپارچه می‌نامیم. قالی‌های تشریفات مسجدی را معمولا با یک حاشیه می‌بافند که برای قرار دادن مهر در نظر گرفته‌اند ولی اگر مشتریان بخواهند که به صورت سفارشی دو حاشیه هم داشته باشند، مشکلی نخواهد بود و طراحان شرکت به صورت دوحاشیه‌ای نقشه‌ها را آماده‌ی بافت و تولید می‌کنند.

در مجموع طرح‌های بدون محراب را برای مسجد و یا نمازخانه که هدف اصلی آن‌ها برگزاری نماز جماعت است پیشنهاد نمی‌کنیم؛ طرح‌های غیرمحرابی بهتر است برای حسینیه‌ها و امامزاده‌ها استفاده شوند چراکه جدای از نماز خواندن برای سایر مراسم‌های مذهبی نظیر عزاداری و مولودی هم مناسب می‌باشند.

در ادامه کارهای اجرا شده از هر کدام را برایتان آماده کرده‌ایم و به وضوح می‌توانید مشاهده کنید که نمونه‌ی نصب شده‌ی طرح یکپارچه بسیار شبیه به کارهای یک تکه و مانند طرح کاشیکاری شده است.

فرش یکپارچه‌ای مسجدی
فرش مسجد جانمازی تشریفاتی

قیمت فرش مسجد جانمازی

اگر می‌خواهید بدانید که قیمت سجاده فرش به صورت تمام شده برای یک مسجد یا سالن نمازخانه چقدر درمی‌آید، بهتر است هزینه‌های آن را به دو قسمت قبل تولید و پس از تولید دسته‌بندی کنیم.

هزینه‌های قبل از تولید همان جنس نخ انتخابی به همراه تعداد شانه و تراکم می‌باشد. مهم‌ترین و اساسی‌ترین موردی که در این مرحله قیمت فرش مسجد جانمازی را معین می‌کند جنس الیاف آن خواهد بود. اگر بهترین جنس نخ قالی را بخواهید باید فرش سجاده اکریلیک را سفارش بدهید به این دلیل که منعطف بوده و عمر نسبتا طولانی دارد.

دومین هزینه‌ی پیش از تولید، تعداد گره‌هایی است که برای تولید هر مترمربع فرش نمازخانه یا مسجد به کار گرفته می‌شوند. این گره‌ها که هم به صورت عرضی و هم به صورت طولی از پشت فرش قابل مشاهده هستند، به شانه و تراکم معروف هستند. هرچه که این گره‌ها برای یک مترمربع بیش‌تر بشوند، فرش مسجدی با کیفیت‌تری خواهیم داشت و بالطبع هزینه‌ی بالاتری را هم دربر خواهد داشت.

در مجموع اگر بودجه‌ی اندکی دارید و فعلا می‌خواهید فرش مسجد ارزان قیمت را برای خودتان تهیه کنید، باید سجاده فرش 500 شانه با جنس الیاف پلی استر را انتخاب کنید که تقریبا نصف قیمت قالی‌های 700 شانه 100% اکریلیک می‌باشد.

هزینه‌هایی هم هستند که پس از تولید باید پرداخت کنید؛ آن‌ها شامل حمل فرش تا محل و همچنین هزینه‌ی نصاب فرش سجاده ای می‌باشند. البته اگر متراژ بالایی را خرید کنید، نصب طاقه‌ها را خود شرکت رایگان انجام می‌دهد.

فرش جانمازی مسجدی بدون محراب

سفارش فرش جانمازی مسجد

قبل از اینکه بخواهید سفارش سجاده فرش را برای سالن نماز و یا مسجد خود ثبت کنید، بهتر است که متراژ مساحت را خودتان به مترمربع به دست آورید تا مقدار فرش مسجد جانمازی جهت بافت مشخص گردد.

با در دست داشتن نقشه‌ی ساده از مکان مذهبی خود، می‌توانید به دو صورت حضوری در کارخانه و یا از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر ایتا، روبیکا، واتس‌اپ و…، آن را برای مدیریت فروش شرکت ارسال کنید تا تعداد طاقه‌های سجاده‌ای که نیاز هستند، محاسبه و در صف تولید قرار گیرند.

با تعیین متراژ، براساس سلیقه و همچنین بودجه‌ی جمع‌آوری شده از بانیان، انتخاب‌های مربوط به جنس نخ، نوع بافت، رنگبندی و طرح را انجام می‌دهید تا در فاکتور ثبت گردد. به منظور اینکه بدانید باید چه مراحلی را در خرید فرش ماشینی مسجدی از کارخانه طی کنید (چه به شکل حضوری و چه به صورت آنلاین) به مقاله‌ی جامع زیر رجوع کنید.

Call Now Buttonتماس بگیرید