فرش سجاده اکریلیک یا پلی استر؟

آشنایی با جنس نخ سجاده فرش

همیشه پیش از خرید فرش مسجدی یا نمازخانه‌ای باید به 2 سوال اساسی زیر پاسخ بدهید:

 1. فرش سجاده اکریلیک یا پلی استر؟ (انتخاب جنس نخ الیاف)
 2. سجاده فرش 700 شانه یا 500 شانه؟ (انتخاب شانه و تراکم)

 

به طور کلی جنس نخ اکریلیک در مقایسه با سایر جنس نخ‌های به کار رفته در فرش ماشینی سجاده ای، از کیفیت بالاتری برخوردار است و قیمت آن هم بالاتر می‌باشد.

متاسفانه برخی افراد سودجو و متقلب از روی ناآگاهی خریداران، فرش‌های سجاده‌ای با جنس نخ پست‌تر نظیر نخ ورژن (ویرجین) را به جای فرش سجاده اکریلیک می‌فروشند.

از اینرو ما در این مقاله شما را به طور دقیق با انواع جنس نخ فرش مسجد همراه با فیلم و عکس آشنا خواهیم کرد که بتوانید مانند یک خریدار آگاه، فرش ماشینی مناسب را انتخاب کنید.

جنس نخ فرش سجاده اکریلیک

فیلم فرش سجاده اکریلیک و پلی استر

پیش از هر چیز باید بگوییم که تشخیص جنس نخ اکریلیک از جنس نخ پلی استر یا ورژن (ورجین) از روی فیلم و عکس امکان پذیر نیست؛ مگر اینکه از نزدیک سجاده فرش را ببینید و با دست کشیدن روی آن متوجه بشوید که باز احتمال خطا در تشخیص وجود دارد چرا که حتی فروشندگان فرش ماشینی هم گاهی دچار این اشتباهات می‌شوند.

ابتدا شما را به دیدن کلیپ چند ثانیه‌ای زیر دعوت می‌کنیم تا دو نوع فرش سجاده اکریلیک و پلی استر را ببینید تا در ادامه تفاوت‌های هر یک را برایتان تشریح کنیم:

پخش ویدیو

انواع جنس نخ سجاده فرش مسجد

به طور کلی در بافت انواع فرش مسجد ماشینی (چه سجاده فرش 700 شانه و چه 500 شانه) سه نوع نخ داریم:

 1. نخ تار (پشت فرش)
 2. نخ پود (پشت فرش)
 3. نخ خاب (روی فرش)

بحث ما روی نخ خاب یعنی نخ اصلی فرش ماشینی هست که روی سطح فرش دیده می‌شود. یک توضیح مختصر از جنس نخ تار و پود می‌دهیم و بعد می‌رویم سراغ نخ خاب.

جنس نخ تار و پود فرش سجاده:

جنس نخ تار به طور کلی در همه‌ی فرش‌های ماشینی معمولا از جنس پلی استر-پنبه و یا فیلامنت می‌باشد و جنس نخ پود هم معمولا از جوت (کنف) می‌باشد. نخ تار و پود از پشت فرش قابل رویت هستند و در همه‌ی فرش‌ها به طور ثابت به کار می‌روند و خیلی مورد بحث نیستند.

توجه: در اکثر فرش‌های ماشینی، جنس نخ تار و پود در برچسب استاندارد پشت فرش مشخص گردیده است.

جنس نخ خاب سجاده فرش:

در حال حاضر در ایران، شرکت‌های سجاده باف برای بافت انواع فرش محرابی و فرش غیرمحرابی مسجد، 4 نوع جنس نخ استفاده می‌کنند که همگی از الیاف مصنوعی تشکیل شده‌اند:

 1. نخ اکریلیک
 2. نخ ورژن (ویرجین)
 3. نخ پلی استر
 4. نخ بی سی اف (BCF)
فرش سجاده ای اکریلیک اجرا شده در مسجد

فرش سجاده با جنس نخ اکریلیک

بهترین کیفیت نخ موجود که در بافت فرش‌های ماشینی به کار می‌رود نخ اکریلیک است و در بین فرش‌های مسجدی دارای بالاترین قیمت فرش سجاده‌ای می‌‌‌باشد.

نخ اکریلیک از نوع الیاف مصنوعی است که می‌توان گفت از نظر برخی از خواص مانند نرمی و انعطاف‌پذیری قدری شبیه به الیاف طبیعی پشم هستند؛ از اینرو برخی این الیاف را پشم مصنوعی هم می‌نامند.

الیاف اکریلیک به مقدار بسیار کم و ناچیز در ایران تولید می‌شوند به همین دلیل به طور کلی می‌گوییم که الیاف اکریلیک کاملا از خارج وارد ایران می‌شوند و به خاطر همین با نوسان نرخ ارز قیمت نخ اکریلیک و به دنبال آن قیمت فرش سجاده اکریلیک نیز تغییر می‌کند.

کسانی که به دنبال خرید فرش سجاده ای مسجد و یا خرید فرش خانگی با کیفیت خوب هستند و به دوام و عمر بالای آن فکر می‌کنند، به طور قطع باید فرش‌های جنس نخ اکریلیک را انتخاب کنند که تا سالیان سال نیاز به تعویض آن نخواهد بود؛ در ادامه ویژگی‌های سجاده فرش اکریلیک را خواهیم دید:

مزیت‌ها و معایب فرش سجاده اکریلیک

همانطور که گفتیم سجاده فرش‌های با جنس نخ اکریلیک بالاترین قیمت را دارند ولی این به معنی بی عیب بودن آن‌ها نیست؛

عیب‌های سجاده فرش اکریلیک:

 1. پرزدهی اولیه (راه‌های از بین بردن پرز فرش ماشینی سجاده ای)
 2. آسیب‌پذیر بودن در برابر رطوبت
 3. آسیب‌پذیر بودن در برابر گرد و خاک
 4. در برخی موارد حساسیت‌زا بودن (به ندرت)

مزایای فرش سجاده اکریلیک:

 1. نرم بودن و منعطف بودن
 2. کوبیده نشدن در مرور زمان
 3. دوام بالاتر در برابر اجسام داغ
 4. عمر طولانی‌تر (عمر بیش از 10 سال)
فرش سجاده اکریلیک

سجاده فرش با جنس نخ پلی استر

با وجود اینکه فرش سجاده‌ای با جنس نخ پلی استر کیفیت پایین‌تری نسبت به فرش سجاده اکریلیک دارد، اما به 2 دلیل زیر جزو فرش‌های مسجدی پرفروش به حساب می‌آید:

 1. قیمت بسیار ارزان نسبت به اکریلیک
 2. بدون پرز بودن سجاده فرش پلی استر

 

فرش‌های پلی استر که تشکیل شده از الیاف مصنوعی می‌باشند، معمولا با رفت و آمد بر روی آن‌ها به مرور زمان کاملا کف‌خاب می‌شوند به این معنی که مانند موکت حالت کوبیده‌ای پیدا می‌کنند و هیچ‌گونه نرمی نخواهند داشت.

توجه داشته باشید از آنجاییکه که فرش‌های سجاده پلی استر معمولا با شانه و تراکم پایین بافته می‌شوند، در طرح و رنگ محدودیت دارند که از طریق تماس با شرکت، طرح‌های پلی استر موجود برای شما ارسال می‌گردد.

مزایا و معایب سجاده فرش پلی استر

معایب فرش سجاده پلی استر:

 1. آسیب‌پذیر بودن در برابر اجسام داغ
 2. کف‌خاب (کوبیده) شدن به مرور زمان
 3. نداشتن نرمی و انعطاف زیاد
 4. دوام و پایداری کم‌تر

 

مزیت‌های سجاده فرش پلی استر:

 1. بدون پرزدهی
 2. داشتن حالت براق اولیه
 3. قیمت نسبتا ارزان
فرش سجاده با جنس نخ پلی استر و بی سی اف

فرش مسجد با جنس بی‌سی‌اف (BCF)

نخ بی‌سی‌اف (BCF) ارزان‌ترین جنس نخ را در بافت فرش سجاده دارد. فرش‌های بی‌سی‌اف کیفیت بسیار پایینی دارد که معمولا با تعداد شانه‌ی بسیار پایین مانند 440 شانه یا کم‌تر بافته می‌شوند و تحت عنوان فرش‌های سبک، بیش‌تر جهت صادرات به کشورهای افغانستان و پاکستان تولید می‌گردند.

قطعا فرش مسجدی با جنس نخ بی‌سی‌اف را به دلیل عمر بسیار پایین و نداشتن کیفیت مناسب، به هیچ‌کس پیشنهاد نمی‌کنیم و فقط در صورتی که سجاده فرش را برای مکانی می‌خواهید که رفت و آمد در آن‌جا بسیار کم بوده و نمی‌خواهید هزینه‌ی زیادی را انجام دهید، خرید بفرمایید.

طرح‌های سجاده فرش با این جنس نخ بسیار محدود بوده و از طریق تماس با مدیریت فروش شرکت سبحان، طرح‌های موجود را می‌توانید دریافت کنید.

سجاده فرش پلی استر

فرش سجاده ای با نخ ورژن (ورجین)

نخ ورژن (ورجین) جزو الیاف مصنوعی است با خواص ظاهری شبیه به اکریلیک ولی خواص باطنی کاملا شبیه به پلی استر؛ بله همانطور که متوجه شدید همین شباهت ظاهری با نخ اکریلیک بیش‌ترین کلاهبرداری‌ها و سوءاستفاده‌ها را ممکن است در بر داشته باشد.

از آنجاییکه این جنس نخ ارزان‌تر از اکریلیک می‌باشد، شنیده شده که برخی از افراد سودجو فرش ورژن را با اسم فرش سجاده اکریلیک به فروش می‌رسانند که این موضوع قدری باعث سردرگمی خریداران می‌شود. خدمت شما باید بگوییم که تشخیص جنس ورژن (ورجین) به خصوص برای افراد عادی که آشنایی با انواع جنس نخ‌ها را ندارند، تقریبا غیرممکن است و حتما باید نمونه‌ای از آن را به آزمایشگاه نساجی بفرستید تا جنس آن را دقیقا مشخص کنند.

توجه: مزیت‌ها و معایب جنس نخ بی‌سی‌اف (BCF) و ورژن (ورجین) تقریبا شبیه به همان پلی استر می‌باشد.

Call Now Buttonتماس بگیرید