سجاده فرش بدون طرح محراب

امروزه فرش‌های سجاده ای برخلاف گذشته با انواع نقشه‌های گوناگون توسط طراحان حرفه‌ای و با استفاده از نرم‌افزارهای پیشرفته طراحی می‌شوند که به طور کلی می‌توانیم به دو دسته‌ی سجاده فرش بدون طرح محراب و فرش محرابی سجاده ای تقسیم کنیم.

درواقع اینکه مساجد و نمازخانه‌ها بهتر است از کدام طرح فرش مسجدی (محرابی یا بدون محراب) استفاده کنند، بیش‌تر به فرهنگ مردم آن منطقه و همچنین به سلیقه‌ی متولیان خود اماکن مذهبی مربوط می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم که در ابتدای نوشته فیلم تهیه شده از کارخانه‌ی سجاده‌بافی سبحان را مشاهده کنید؛ در این فیلم نمونه‌های بافته شده از فرش مسجد بدون محراب را خواهید دید که در رنگبندی‌های مختلف بافته شده است:

پخش ویدیو

انواع سجاده فرش بدون طرح محراب

سجاده فرش بدون طرح محراب برای مسجد

فرش‌های مخصوص مسجد که بدون محراب هستند را باید به 2 دسته‌ی سجاده فرش یکپارچه و فرش تشریفاتی تقسیم‌بندی کنیم. این دو نوع فرش غیرمحرابی تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

طراحی نقشه‌های تشریفاتی بدین صورت است که معمولا یک حاشیه در کناره‌ی قالی تعبیه می‌کنند تا از آن برای قرار دادن مهر نمازگزاران استفاده گردد؛ همچنین صف‌های نماز جماعت نیز براساس همین حاشیه با نظم و ترتیب شکل می‌گیرد. متن سجاده فرش بدون طرح محراب تشریفاتی هم معمولا با اشکال اسلیمی و هندسی به صورت تکراری شده که برای تزیین آن، گلبرگ و بوته به کار رفته است.

طراحی نقشه‌های یکپارچه بدین گونه است که برخلاف فرش‌های تشریفاتی، هیچ گونه حاشیه‌ای در آن‌ها به کار نمی‌رود تا بعد از اینکه بافت و نصبشان انجام شد، شکل‌های هندسی و یا اسلیمی در کنار هم تکمیل بشوند و مانند فرش بزرگ پارچه به نظر برسند. به دلیل اینکه فرش‌های یکپارچه بسیار شبیه به طرح‌های کاشیکاری‌های سنتی هستند، از آن‌ها تحت عنوان فرش یک تکه طرح کاشیکاری هم نام برده می‌شود.

فرش سجاده ای بدون طرح محراب

بهترین سجاده فرش بدون طرح محراب

احتمالا این سوال برای شما پیش بیاید که کدام طرح بدون محراب برای کدام مکان مذهبی مناسب‌تر است؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید مکان‌های مذهبی را به سه دسته تقسیم کنیم و سجاده فرش خوب پیشنهادی برای هر مکان را جدا اعلام کنیم.

مساجد و نمازخانه‌ها اولین مکان‌های مذهبی هستند که می‌خواهیم مورد بررسی قرار دهیم و قابل ذکر است که اکثر فرش‌های نماز نیز برای همین مکان‌ها بافته می‌شوند. از آنجاییکه هدف اصلی مسجد و نمازخانه برپایی نماز جماعت است، بهتر خواهد بود که از فرش سجاده ای محرابی به جای سجاده فرش بدون طرح محراب برای این مکان‌های مقدس استفاده گردد تا جایگاه هر نمازگزار کاملا واضح باشد.

دومین مکان مذهبی حسینیه‌ها هستند که بعد از مساجد بیش‌تر به سراغ فرش‌های سجاده می‌روند. همانطور که می‌دانید در حسینیه‌ها بیش‌تر مراسم‌های عزاداری برگزار می‌شود و البته نماز جماعت هم در برخی از آن‌ها برپا می‌گردد. از همین رو ترجیحا به جای فرش‌های محرابی پیشنهاد می‌کنیم که از طرح‌های تشریفاتی استفاده شود تا برای هر دو منظور مناسب باشد.

سومین مکان مقدس، امامزاده‌ها می‌باشند که به دلیل بزرگ بودن فضای داخل و داشتن حالت سنتی، پیشنهاد می‌شود فرش‌های سجاده ای یکپارچه به کار برود. مردم بیش‌تر به خاطر زیارت به امامزاده‌ها مراجعه می‌کنند و بهتر است از همین سجاده فرش بدون طرح محراب استفاده شود. در ادامه نمونه‌ای از فرش طرح یکپارچه را در یک امامزاده‌ مشاهده خواهید کرد که شرکت سبحان مدیریت بافت و اجرای آن را به عهده داشته است:

سجاده فرش بدون محراب طرح یکپارچه

سفارش سجاده فرش بدون طرح محراب

به منظور سفارش بافت فرش برای مسجد یا سایر اماکن مذهبی، بهتر است به جای خرید از فروشگاه‌ها و نمایشگاه‌های قالی ماشینی، خودتان مستقیما از کارخانه فرش سجاده ای خرید کنید تا هم هزینه‌ی کمتری پرداخت کنید و هم خیالتان از بابت تولید و اجرای صحیح آن راحت باشد. شرکت سبحان در کاشان با سابقه‌ی طولانی در تولید، یکی از معتبرترین و خوشنام‌ترین کارخانه‌ها در امر تولید فرش طرح سجاده می‌باشد.

حال اولین کار جهت سفارش تولید سجاده فرش بدون طرح محراب این است که مساحت مورد نیاز مکان مذهبی برای فرش شدن را به شکلی صحیح محاسبه کنیم. از اینرو یک پلن ساده که اندازه‌ی هر ضلع روی آن مشخص گردیده را رسم کرده و سپس برای شرکت سجاده بافی سبحان ارسال کنید. مدیریت فروش شرکت براساس همین نقشه تعداد رول‌های فرش نماز را به همراه پرتی محاسبه و خدمت شما اعلام می‌کند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که میزان پرتی در بافت فرش‌های سجاده ای بدون محراب کمتر از فرش‌های محرابی خواهد بود. همچنین نصب فرش‌های طرح تشریفاتی بسیار ساده‌تر از نوع محرابی است.

سجاده فرش مسجد بدون محراب

با تعیین شدن متراژ، باید با توجه به بودجه‌ی در نظر گرفته شده، نقشه و رنگبندی را همراه با جنس نخ و کیفیت بافت انتخاب کنید تا قیمت هر مترمربع در فاکتور قید گردد. در فاکتور صادر شده به نام مسجد (نمازخانه) شما، تمامی اطلاعات به همراه مبلغ پیش پرداخت واریزی و زمان تحویل فرش نمازخانه ای یا مسجدی با توضیحات تکمیلی درج می‌گردد.

پس از پایان یافتن بافت با مسئولان مسجد هماهنگی‌های لازم انجام می‌شود که طاقه‌های سجاده فرش کاشان به شکل دربست و یا به صورت خرده بار از طریق باربری ارسال شوند. همچنین اگر نیاز به نصاب فرش سجاده ای هم داشته باشید، می‌توانید با شرکت سبحان هماهنگ کنید تا در صورت امکان یکی از نصاب‌های حرفه‌ای شرکت جهت نصب طاقه‌ها به سمت قبله، به محل اعزام گردد.

قیمت سجاده فرش بدون محراب

قیمت فرش‌های مسجدی با توجه به در نظر گرفتن موارد متعددی تعیین می‌شوند. این موارد بیش‌تر مربوط به مواد اولیه شامل جنس نخ خاب، نخ تار و نخ پود و همچنین تعداد شانه و تراکم (تعداد گره‌های طولی و عرضی) فرش ماشینی مسجدی می‌شود.

از جمله عوامل دیگری که مشتریان کمتر به آن توجه دارند ولی قیمت سجاده فرش بدون طرح محراب را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد، وزن و ضخامت فرش می‌باشد که ممکن است در هر شرکتی متفاوت تولید شود. البته هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و همچنین نصب هم جزو هزینه‌هایی هستند که پس از تولید باید به آن توجه داشت.

نکته‌ی قابل ذکر اینکه نوع نقشه‌ی تولیدی یعنی فرش مسجد ساده غیرمحرابی یا فرش محرابی و یا نوع رنگبندی در تعیین قیمت نهایی هیچ تاثیری ندارند. برای دیدن لیست قیمت‌ها به لینک زیر مراجعه کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید