فرش سجاده ای محرابی کاشان

در صورتی ‌که به دنبال خرید فرش مسجدی برای مفروش کردن‌ مساجد، نمازخانه‌ها و حسینیه‌ها هستید، به احتمال زیاد با اسم فرش سجاده ای محرابی در کاشان مواجه شده‌اید. این طرح از جمله مهم‌ترین محصولات شرکت سجاده فرش سبحان است.

قابل ذکر است که شرکت سبحان به عنوان یکی از با سابقه‌ترین تولیدکنندگان تخصصی در بافت انواع فرش مساجد به شمار می‌رود.

ما در این مقاله قصد داریم به صورت جامع و کامل در خصوص انواع طرح‌های محرابی توضیحاتی را بیان کنیم اما در ابتدا شما را به دیدن چند نمونه‌ی بافته شده‌ی فرش محرابی سجاده ای دعوت می‌کنیم که از محل کارخانه تهیه شده است تا دید بهتری پیدا کنید:

پخش ویدیو

فرش سجاده ای محرابی

فرش سجاده ای محرابی

ممکن است که برخی افراد با این نوع سجاده فرش مسجد آشنایی نداشته باشند، بنابراین بهتر است تعریفی از این محصول داشته باشیم و برای شما توضیح بدهیم که فرش محرابی به چه نوع فرشی گفته می‌شود.

در پاسخ به این سوال باید گفت همانگونه که از اسم این‌ قالی مشخص می‌باشد، به فرش‌های مسجدی که در طراحی آن‌ها از نقش مناره و محراب مسجد استفاده شده است، فرش سجاده ای محرابی گفته می‌شود. البته این فرش‌ها با نام‌های دیگری همچون فرش گنبدی، فرش محراب گون و یا فرش محراب نقش نیز شناخته می‌شوند.

محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع فرش‌هایی که در مساجد و یا سایر اماکن متبرکه استفاده می‌شوند، همین فرش‌های طرح محرابی هستند. البته نوع دیگری از فرش‌ها هم هستند که مخصوص مساجد و نمازخانه‌ها بافته می‌شوند اما بدون طرح محراب بوده و به آن‌ها طرح‌های تشریفاتی یا یکپارچه می‌گویند؛ به منظور آشنایی بیش‌تر و همچنین دیدن طرح‌های بدون محراب بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر می‌توانید کلیک کنید:

تولید سجاده فرش محرابی کاشان

انواع سجاده فرش‌ها در حال حاضر در کشور ایران و به طور ویژه در شهرهای مشهد و کاشان به تولید می‌رسند که می‌توان گفت بهترین فرش‌های مسجدی در شهر کاشان بافته می‌شوند. در واقع فرش ماشینی کاشان و مشهد از گذشته تا به امروز زبانزد عموم افراد بوده‌اند.

امروزه فرش‌هایی که در شهر کاشان بافته می‌شوند طرفداران‌ زیادی دارند به صورتی که برخی افراد از خارج کشور نیز برای خرید فرش مسجدی ارزان و با کیفیت در کاشان، به کشور ایران مراجعه می‌کنند. به منظور مقایسه‌ای بین سجاده فرش مشهد و کاشان بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید تا اطلاعات جامعی به دست آورید و سپس در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع مختلف قالی طرح محرابی آشنا شوید.

تولید فرش سجاده محرابی مسجد

طرح‌های فرش سجاده ای محرابی

این موضوع درست است که تمامی فرش‌های بافته شده برای مساجد تقریبا به یکدیگر شبیه هستند اما اگر به صورت جزئی بخواهیم به آن‌ها توجه کنیم، هر یک از سجاده فرش‌های محرابی دارای طراحی‌های گوناگونی هستند.

همه‌ی این فرش‌ها، به عنوان فرش سجاده محرابی شناخته می‌شوند اما طراحی‌های آن‌ها مختلف بوده و در ریز جزئیات دارای نقش و نگارهای خاصی هستند. از جمله معروف‌ترین و محبوب‌ترین طرح‌های محرابی، طراحی درختی و گلدانی می‌باشد. در ادامه به معرفی این نقشه‌ها بیش‌‌تر می‌پردازیم.

فرش محرابی طرح گلدانی

به طور کلی این قالی‌ها به سایر فرش‌های مسجد شباهت دارند، اما تفاوتی که در اینگونه فرش‌ها وجود دارد این است که در بخش محرابی و در متن قالی یک طرح گلدان وجود دارد. معمولا مکان قرار گرفتن این گلدان‌ها به صورتی است که زیر پای نمازگزاران‌ قرار خواهد گرفت. برگ و شاخه‌هایی که در گلدان موجود است، در تمامی بخش‌های گلدان‌ پخش شده و نمای بسیار زیبایی را به قالی می‌بخشد.

از جمله نقشه‌های فرش سجاده ای محرابی کاشان با طرح گلدان، می‌توان نقشه‌ی طاها را نام برد که از محبوبیت بسیار فراوانی برخوردار است و در این یک دهه‌ی اخیر، همواره جزو پرفروش‌ترین‌ها بوده است.

فرش محرابی طرح گلدانی

فرش محرابی طرح درختی

پس از مطالعه‌ی بخش قبلی، بدون شک متوجه خواهید شد که این نوع از فرش سجاده محرابی کاشان به چه شکل است. در این فرش به جای گلدان در داخل محراب‌ها، درخت وجود دارد. به همین خاطر به آن‌ها فرش‌های محرابی درختی گفته می‌شود.

البته این نکته را هم باید بگوییم که به طرح‌های درختی یا همان طرح‌های گل و بوته، طرح سجاده فرش افشان هم گفته می‌شود که از جمله نقشه‌های شلوغ و پرنقش قلمداد می‌شوند. اگر بخواهیم دو نمونه نقشه‌ی درختی (گل و بوته) نام ببریم، طرح آسایش و طرح ستاره کویر یزد معروف‌ترین آن‌ها هستند.

فرش محرابی طرح درختی

فرش سجاده ای محرابی طرح ترنج

فرش‌های ترنج‌دار چه برای منازل و چه برای مساجد در کارخانه‌های بافندگی به صورت فراوان تولید می‌شوند. طرح ترنج یک گل مدور (دایره‌ای شکل) است که در مرکز فرش ماشینی تعبیه می‌شود. این ترنج در قالی‌های خانگی به شکل بزرگ‌تر در مرکز و در فرش‌های محرابی هم به صورت کوچک‌تر در مرکز محراب قرار می‌گیرد.

اساسا نقشه‌های محرابی دارای ترنج، طرح‌های ساده محسوب می‌شوند که پرفروش‌ترین آن‌ها طرح بارگاه، رضوان و ثریا است؛ نمونه‌ی طرح ترنجی را در ادامه می‌بینیم:

فرش سجاده ای محرابی طرح ترنج

سجاده فرش محرابی طرح شمسه

قالی‌های شمسه‌دار فقط برای اماکن مذهبی نظیر مساجد، حسینیه‌ها و امامزاده‌ها بافته می‌شوند. نقش شمسه از جمله نقش‌های اسلیمی است که بر روی اکثر آثار اسلامی، از گذشته تا به امروز قابل مشاهده بوده و می‌توان گفت بیش‌تر مختص مسلمانان می‌باشد.

در میان طرح‌های فرش شمسه محرابی می‌توانیم 2 نمونه‌ی طرح خضرا و طرح جنات را نام ببریم که از محبوبیت بالاتری برخوردار هستند؛ عکس نمونه‌ی طرح شمسه‌دار را در ادامه آماده کرده‌ایم:

سجاده فرش محرابی طرح شمسه

خرید فرش سجاده ای محرابی

فرش سجاده محرابی کاشان از جمله فرش‌های مسجدی است که اکثراً برای مفروش کردن مساجد از آن استفاده می‌کنند، زیرا به دلیل طراحی محراب روی این قالی‌ها، صف نماز جماعت بسیار منظم و مرتب تشکیل می‌شود و هر نمازگزاری می‌‌تواند روی یک محراب قرار بگیرد.

بعضی از افراد این تصور را دارند که فرش‌های نقش محرابی فقط برای مساجد قابل استفاده هستند، اما این تصور کاملا اشتباه می‌باشد. استفاده از سجاده فرش‌های طرح محراب‌دار فقط به استفاده در مساجد محدود نخواهد شد و شما می‌توانید جهت مفروش کردن نمازخانه‌های ادارات، زیارتگاه‌ها و حسینیه‌ها نیز این نوع قالی‌ها را مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که به دنبال خرید سجاده فرش ارزان و با کیفیت خوب هستید بهتر است به کارخانه‌های سجاده بافی کاشان مراجعه کنید؛ از جمله‌ی این کارخانجات می‌توان به شرکت سجاده فرش سبحان اشاره کرد که به 2 روش حضوری و اینترنتی می‌توانید فرش ماشینی مناسب را خریداری فرمایید. به منظور طی کردن مراحل خرید به برگه‌ی زیر مراجعه کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید