سجاده فرش مساجد

یکی از مواردی که به زیباسازی اماکن مذهبی می‌تواند کمک کند، سجاده فرش مساجد می‌باشد. فرش های مسجدی چند سالی هست که توسط شرکت‌های بافندگی وارد پروسه‌ی تولید شده‌اند و در طرح‌ها و رنگبندی‌های بسیار متنوعی به بازار عرضه می‌گردند.

هیات امنا، متولیان و همچنین خیران که مسئولیت خرید فرش ماشینی محرابی و یا تشریفاتی را برای مکان مذهبی خود به عهده دارند، باید حتما از اطلاعات اولیه در مورد فرش سجاده ای برخوردار باشند تا بتوانند بهترین انتخاب را با حداقل هزینه داشته باشند.

پیش از خواندن مقاله به شما پیشنهاد می‌کنیم که فیلم کوتاه تهیه شده از شرکت سجاده فرش کاشان را مشاهده بفرمایید:

پخش ویدیو

نقشه‌های سجاده فرش مساجد

سجاده فرش مساجد - کارخانه سبحان

طرح‌های سجاده فرش مسجد که با نرم افزارهای گرافیکی مخصوص تهیه می‌شوند از تنوع بالایی برخوردار هستند و به همین خاطر می‌خواهیم آن‌ها را در سه دسته‌ی کلی برایتان تشریح کنیم:

اولین دسته با نام فرش مسجدی گنبدی معروف هستند که نقش محراب طاقی شکل در همه‌ی آن‌ها به عنوان طرح اصلی به کار گرفته می‌شود. فرش محرابی گلدانی یا درختی پرفروش‌ترین نقشه‌ی سجاده برای مساجد محسوب می‌گردد و دلیل اصلی هم مشخص نمودن جایگاه هر شخص نمازگزار بر روی آن می‌باشد. بدین ترتیب صف‌های نماز با نظم و هماهنگی بالایی در مسجد و نمازخانه تشکیل خواهد شد.

دومین گروه سجاده فرش مساجد را فرش‌های تشریفاتی می‌گویند که به عنوان فرش مسجد بدون محراب در کارخانه‌های بافندگی تولید و به بازار عرضه می‌کنند. فرش تشریفات برای مکان‌های مختلف کاربرد دارد مانند سالن‌های تشریفات، راهروها و راه‌پله‌ها که با دو حاشیه در کنار بافته می‌شوند. اما فرش تشریفاتی که مخصوص مکان‌های مذهبی به تولید می‌رسد فقط یک حاشیه جهت قرارگیری مهر نماز در کناره‌ی آن طراحی می‌گردد.

و در آخر به دسته‌ی سوم می‌رسیم که هم بدون محراب و هم بدون حاشیه هستند و تحت عنوان سجاده فرش یکپارچه در کارخانه‌ها و نمایشگاه‌ها به فروش می‌روند. از اینرو به دسته‌ی سوم یکپارچه گفته می‌شود که هر یک از طاقه‌ها پس از نصب شدن در کنار هم، شکل هندسی و یا اسلیمی خود را تکمیل کرده تا نمایی یکدست و یک‌تکه شکل بگیرد.

سجاده فرش مساجد طرح تشریفاتی

سجاده فرش مساجد را از کجا بخریم؟

این روزها برای خرید هر نوع کالایی به خصوص اجناسی که هزینه‌ی بالاتری دارند، آن را از طریق اینترنت و سایت‌هایی نظیر گوگل جستجو نموده تا هم از انواع گوناگون و هم از قیمت هر کدام مطلع شویم. فرش طرح سجاده هم از این قاعده مستثنی نیست و می‌توانید خرید اینترنتی فرش سجاده ای را به صورت آنلاین تجربه کنید.

البته ترجیح مسئولان و متولیان اماکن مقدس این است که تا جای ممکن از شهر خود، فرش مسجدی و یا فرش نمازخانه مناسب را تهیه کنند که در این مورد معمولا باید به فروشگاه‌های قالی شهر خود مراجعه نمایند. پس به این نکته توجه داشته باشید که با خرید از نمایشگاه‌های شهر خود به خاطر واسطه‌گرها، مجبور به پرداخت مبلغ بیش‌تری خواهید بود.

بهترین و ارزانترین روش، خرید سجاده فرش مساجد از کارخانه خواهد بود. کارخانجات تولیدی در زمینه‌ی قالی ماشینی در همه‌ی شهرهای ایران وجود ندارند و به طور تخصصی کاشان و مشهد سرآمد آن‌ها هستند؛ البته از بین این دو مورد می‌توانیم کاشان را گزینه‌ی مناسب‌تری قلمداد کنیم به این خاطر که هم در مرکز ایران قرار گرفته و هم شرکت‌های تخصصی بیش‌تری را در زمینه‌ی بافت فرش نماز دارا می‌باشد.

به یاد داشته باشید که با خرید مستقیم از کارخانه علاوه بر اینکه خواهید توانست فرش مسجد ارزان قیمت را تهیه کنید از مزایای دیگری نظیر نصب سجاده فرش رایگان هم بهره خواهید برد. همچنین کارخانه‌ی سبحان به عنوان یک شرکت رسمی دارای حساب‌های شرکتی بوده که امکان صدور فاکتورهای قانونی برای اداره‌های دولتی را دارا می‌باشد.

سجاده فرش مساجد طرح محرابی

ابعاد سجاده فرش مساجد

اندازه‌ی فرش‌های ماشینی سجاده ای یکی از سوالاتی است که از ما به عنوان تولیدکننده همواره پرسیده می‌شود. اکنون می‌خواهیم سجاده فرش طرح محرابی را هم به صورت طاقه‌ای چند محرابه و هم به صورت تک محراب مورد بررسی قرار دهیم.

یک محراب از فرش سجاده ای کاشان معمولا دارای طول استاندارد و ثابت 1.25 متر و عرض آن هم بسته به نوع تراکم بافت بین 62 تا 65 سانتی‌متر می‌باشد. حال یک رول چند محرابی را در نظر بگیرید که در واقع برای یک صف از نمازگزاران می‌باشد؛ در این حالت عرض طاقه 125 سانتی‌متر و طول رول هم متغیر و متناسب با سفارش مشتری تولید خواهد گردید.

در برخی موارد هیات امنا برای سفارش سجاده فرش مساجد ابعادی را در نظر دارند که به صورت استاندارد بافته نمی‌شوند. البته طاقه‌های فرش‌ها را می‌توان دوبل و با عرض 2.5 متر تولید نمود اما در مورد دیگر سایزهای غیراستاندارد باید با مدیریت شرکت صحبت کنید تا از میزان پرتی و امکان بافت آن مطلع شوید.

خرید فرش سجاده مساجد از کاشان

قیمت و سفارش سجاده فرش مساجد

قیمت سجاده فرش بیش‌تر با توجه به دو عامل جنس مواد اولیه و همچنین تعداد شانه مشخص می‌گردد. مواد اولیه مورد استفاده در تولید فرش مسجد شامل نخ‌های تار و پود و همچنین نخ خاب است؛ بالطبع هر چه کیفیت الیاف بالاتر باشد قیمت نهایی نیز افزایش می‌یابد. برای اینکه با انواع جنس نخ‌ها آشنایی پیدا کنید به مقاله‌ی فرش سجاده اکریلیک یا پلی استر رجوع کنید.

تعداد شانه و تراکم هم احتمالا زیاد به گوشتان خورده باشد که منظور همان گره‌های عرضی و طولی هستند و شما به صورت ریز از پشت قالی می‌توانید مشاهده کنید. تعداد این گره‌ها هرچه بالاتر برود، فرش طرح مسجدی ریزبافت‌تر و در نتیجه استحکام، کیفیت کار و قیمت هم بالاتر می‌رود. برای آگاهی بیش‌تر به مقاله‌ی فرش 700 شانه یا 500 شانه مراجعه بفرمایید.

جهت سفارش سجاده فرش مساجد ابتدا باید متراژ دقیقی از مسجدتان را به ما بگویید تا براساس آن تولید صورت گیرد. بهترین روش مشخص نمودن متراژ، رسم نقشه‌ی ساده از مکان مذهبی‌تان بر روی کاغذ می‌باشد که ابعاد هر ضلع به درستی روی آن نوشته شده باشد. با استفاده از همین پلن ساده، شرکت سبحان مقدار اصلی و پرتی را محاسبه و بافت را پس از واریز بیعانه آغاز خواهد کرد.

اگر قصد سفارش فرش برای نمازخانه و مسجد و یا دیگر مکان‌های مقدس و مذهبی دارید، شما را به خواندن مقاله‌ی جامع زیر دعوت می‌کنیم:

Call Now Buttonتماس بگیرید