لیست قیمت فرش سجاده ای مسجد

قیمت فرش سجاده ای در سال‌های گذشته تحت تأثیر عوامل مختلف، افزایش شدیدی داشت و مانند سایر محصولات به هیچ عنوان از ثبات قیمتی برخوردار نبود.

در اواخر سال 1402 به‌خاطر نوسان شدید دلار و همینطور در سال 1403 به سبب افزایش حقوق کارگران کارخانه‌های قالی ماشینی، افزایش قیمت در بازار را شاهد بوده‌ایم که بدین ترتیب قیمت سجاده فرش کاشان نیز روند صعودی به خود گرفت.

اما در حال حاضر با توجه به نوسان کم قیمت‌های مواد اولیه‌ی فرش مسجد (از جمله نخ اکریلیک و پلی استر) که در چند ماه گذشته وجود داشته است، ثبات قیمتی را هم در میان کارخانجات بافندگی به‌خصوص شرکت‌های سجاده‌بافی می‌توان مشاهده کرد که این لیست قیمتی را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

لیست قیمت فرش سجاده ای مسجد سال 1400

لیست قیمت فرش سجاده ای کاشان

در ادامه جدولی از لیست قیمت سجاده فرش مسجد را برای شما تهیه کرده‌ایم ولی پیش از اینکه جدول را مشاهده کنید، توجه داشته باشید که قیمت‌ها علاوه‌بر نوسانات نرخ ارز با توجه به عوامل مختلف دیگری چون جنس نخ انتخابی و همین‌طور تعداد شانه و تراکم بافت، دائماً در حال تغییر بوده و به‌همین دلیل در این جدول، محدوده‌ی قیمت فرش سجاده ای را در نظر گرفته‌ایم؛ همچنین بعد از این لیست قیمت، فیلم کوتاه و چند ثانیه‌ای را از محل کارخانه برای شما تدارک دیده‌ایم تا با دو نوع فرش سجاده اکریلیک و پلی استر آشنایی اولیه پیدا کنید:

جنس نخ سجاده فرش تعداد شانه و تراکم قیمت فرش سجاده (هر متر مربع) درجه‌ی کیفیت
بی سی اف شانه و تراکم پایین محدوده‌ی قیمتی 345.000 تومان بسیار ضعیف
پلی استر 440 شانه محدوده‌ی قیمتی 450.000 تومان ضعیف
پلی استر 500 شانه محدوده‌ی قیمتی 550.000 تومان نسبتا ضعیف
100% اکریلیک 500 شانه تراکم پایین محدوده‌ی قیمتی 650.000 تومان متوسط روبه پایین
100% اکریلیک 500 شانه تراکم بالا محدوده‌ی قیمتی 750.000 تومان متوسط روبه بالا
100% اکریلیک 700 شانه تراکم پایین محدوده‌ی قیمتی 880.000 تومان خوب
100% اکریلیک 700 شانه تراکم بالا محدوده‌ی قیمتی 950.000 تومان عالی
نوع فرش سجاده (جنس نخ - تعداد شانه و تراکم) قیمت به تومان (برای هر مترمربع)
BCF تعداد شانه پایین محدوده قیمت 345.000
پلی استر 440 شانه محدوده قیمت 450.000
پلی استر 500 شانه محدوده قیمت 550.000
اکریلیک 500 شانه تراکم پایین محدوده قیمت 650.000
اکریلیک 500 شانه تراکم بالا محدوده قیمت 750.000
اکریلیک 700 شانه تراکم پایین محدوده قیمت 880.000
اکریلیک 700 شانه تراکم بالا محدوده قیمت 950.000
پخش ویدیو

پیش از ادامه‌ی بحث و توضیح عوامل مؤثر بر قیمت، بد نیست که انواع طرح‌های سجاده فرش محرابی و غیرمحرابی را نیز با هم دیگر ببینیم؛ جهت دیدن همه‌ی نقشه‌ها بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک بفرمایید:

قیمت فرش مسجدی با ورود واسطه‌گران

همانطور که می‌دانید خرید فرش سجاده با توجه به ابعاد مساجد و نمازخانه‌ها معمولاً در متراژهای بالا صورت می‌گیرد که این موضوع برای خریداران فرش مسجدی (خیران و یا هیأت امنای مساجد) بسیار مهم است تا فرش ماشینی را مستقیماً از کارخانه خریداری کنند، چرا که حتی 1000 تومان کم‌تر هم تأثیر بسزایی در قیمت نهایی سجاده فرش خواهد داشت.

به‌طور کلی ورود واسطه‌گران در فروش فرش مساجد، قیمت فرش سجاده ای را به شدت افزایش می‌دهد به‌طوریکه در برخی از شهرها شنیده شده هر متراژ را چیزی در حدود 100 تا 150 هزار تومان بیش‌تر از قیمت درب کارخانه سجاده فرش سبحان به فروش می‌رسانند که بسیار قابل تأمل می‌باشد.

حال شما تصور کنید که جهت خرید فرش برای مسجد از واسطه برای متراژهای حتی 100 متر مربع هم چه مبلغ گزافی را باید پرداخت کنید؛ به همین منظور می‌توانید مستقیما به آدرس کارخانه سجاده باف سبحان، که در نقشه‌ی گوگل زیر برای شما مشخص کرده‌ایم، مراجعه کنید تا علاوه بر دیدن نمونه رول‌های بافته شده و همچنین خط بافت فرش محرابی و فرش سجاده تشریفاتی، با مدیریت شرکت دیدار داشته باشید: (جهت دیدن آدرس دقیق کارخانه بر روی تصویر کلیک کنید)

تأثیر جنس نخ در قیمت سجاده فرش

همانطور که در لیست بالا مشاهده کردید، قیمت‌ها بر اساس نوع الیاف به کار رفته در فرش، تعداد شانه و میزان تراکم تقسیم بندی شده است که احتمالاً با این اصطلاحات در فرش ماشینی کاشان آشنایی نداشته باشید و شما را قدری سردرگم کرده باشد.

در صورتی که با جنس نخ به‌کار رفته در فرش سجاده ای ماشینی آشنایی ندارید و یا اینکه از اصطلاح شانه و تراکم در بافت آگاهی ندارید در ادامه با ما همراه باشید که هر یک از عوامل تاثیرگذار در قیمت فرش مسجد و نمازخانه را به‌طور خلاصه برای شما توضیح خواهیم داد تا مانند یک خریدار حرفه‌ای با شناخت کامل، از کارخانه سجاده فرش سبحان خرید اینترنتی و یا حضوری خود را انجام دهید.

به طور قطع جنس نخی که در بافت فرش ماشینی به کار می‌رود مهم‌ترین عامل در تعیین قیمت فرش سجاده ای می‌باشد. در اینجا فقط در مورد انواع جنس نخ خاب (نخ اصلی که روی فرش مشاهده می‌کنید) صحبت خواهیم کرد:

1. نخ بی سی اف (BCF)

مواد اولیه‌ی نخ بی سی اف در واقع الیاف پلی پروپیلن هستند. این نوع نخ در بافت فرش مسجدی، کیفیت بسیار پایین و ضعیفی دارد به طوریکه پس از یکی دو سال کف خاب می‌شود (یعنی مثل موکت کوبیده می‌شود) و هیچ نرمی نخواهد داشت. اگر به دنبال پایین ترین قیمت فرش محرابی مسجد هستید قطعاً باید فرش سجاده با نخ بی سی اف را انتخاب کنید.

این نوع جنس نخ فقط در بافت فرش‌های ماشینی با تعداد گره پایین (تعداد شانه و تراکم پایین) کاربرد دارد و به خاطر کیفیت ضعیفی که دارند در فرش سجاده‌ای با تعداد شانه و تراکم بالا به عنوان نخ خاب (نخ اصلی) به کار نمی‌روند؛

همچنین توجه داشته باشید از آنجاییکه بافت با این نوع نخ با متراژهای بالا و برای صادرات به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و عراق صورت می‌گیرد، باید متراژ بالایی (حدود 1000 متر مربع) داشته باشید تا بتوانید سفارش بافت با این نوع نخ را از کارخانه ثبت کنید.

قیمت سجاده فرش مسجد با جنس نخ کیفیت پایین

محاسن و معایب جنس نخ BCF:

از ویژگی‌های خوب نخ بی سی اف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بدون پرز بودن در سجاده فرش
 2. مقاوم بودن در برابر رطوبت
 3. دارای کمترین قیمت فرش سجاده ای

 

از عیب‌های این نوع نخ نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. زمخت بودن و نداشتن نرمی
 2. نداشتن خاصیت فنری (کوبیده شدن)
 3. دوام پایین و عمر بسیار کوتاه
پایین‌ترین لیست قیمت فرش سجاده ای مسجدی

2. نخ پلی استر

نخ پلی استر جزو متداولترین نوع نخ‌ها در بافت سجاده فرش مسجد می‌باشد. از آنجاییکه قیمت فرش سجاده ای پلی استر نسبت به فرش اکریلیک پایین‌تر است و همچنین به دلیل کیفیت بهتر پلی استر نسبت به نخ بی سی اف، جایگاه خوبی در بافت فرش‌های ماشینی به خصوص 500 شانه دارد.

به طور کلی نخ پلی استر و نخ BCF که از الیاف مصنوعی درست می‌شوند، دارای خواصی شبیه به پلاستیک هستند که به هیچ عنوان نباید اجسام داغ را روی آن‌ها قرار دهید؛ همچنین فرش مسجدی بافته شده با این نوع نخ‌ها قابلیت ارتجاعی شبیه به اکریلیک را نداشته و به مروز زمان با رفت و آمد روی آن کاملا کوبیده خواهند شد.

نخ پلی استر که به ابریشم مصنوعی نیز معروف است، بیش‌تر در بافت فرش‌های 440 شانه و 500 شانه کاربرد دارد و به میزان کم‌تری در بافت فرش سجاده ای 700 شانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت سجاده فرش با نخ پلی استر

مزایا و معایب سجاده فرش پلی استر:

مزایا و معایب نخ پلی استر تقریبا مانند نخ بی سی اف می‌باشد، با این تفاوت که دوام بیشتری نسبت به آن دارد؛ از جمله ویژگی‌های خوب سجاده فرش پلی استر می‌توان موارد زیر را برشمارد:

 1. فاقد پرز بودن فرش مسجدی
 2. روشن و براق بودن
 3. مقاومت نسبتا خوب

از عیب‌های فرش سجاده‌ای پلی استر نیز می‌توان موارد زیر را نام برد:

 1. سفت بودن نخ خاب فرش
 2. کوبیده شدن به مرور زمان
 3. پایداری کم و عمر نسبتا کوتاه
قیمت فرش سجاده با جنس پلی استر

3. نخ اکریلیک - بالاترین قیمت فرش سجاده

بهترین نوع نخ که در بافت فرش‌های ماشینی به کار می‌رود به طور قطع نخ‌های اکریلیک هستند که بالاترین قیمت فرش سجاده ای را نیز شامل می‌شوند. نخ اکریلیک نیز جزو الیاف مصنوعی هستند که به خاطر برخی از شباهت‌های ظاهری که به پشم دارند، به آن‌ها پشم مصنوعی هم گفته می‌شود.

بیش‌تر الیاف اکریلیک وارداتی هستند و به همین دلیل با قیمت ارز رابطه‌ای مستقیم دارند. همچنین به دلیل کیفیت بالایی که این نوع الیاف دارند معمولا در بافت فرش‌های ماشینی 500 شانه تا 1500 شانه کاربرد دارند.

بیش‌تر خریداران فرش مسجدی به دنبال عمر بالا و دوام فرش هستند که تا سالیان سال نیاز به تعویض آن نباشد. پس اگر مسجد شما پاخور بالایی دارد، سجاده فرش با جنس نخ اکریلیک را انتخاب کنید.

لیست قیمت فرش سجاده ای اکریلیک

مزایا و معایب فرش اکریلیک:

علیرغم اینکه فرش با جنس نخ اکریلیک گرانترین قیمت سجاده فرش مسجد را دارد اما عیب‌هایی هم دارد؛ در ادامه محاسن و معایب الیاف اکریلیک را می‌توانید ببینید؛

معایب الیاف اکریلیک:

 1. پرزدهی اولیه
 2. آسیب پذیری در برابر رطوبت

 

مهم‌ترین مزیت نخ اکریلیک نرمی و داشتن قابلیت ارتجاعی آن در بلند مدت است؛ ویژگی‌های خوب این نخ شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. دارای نرمی خوب برای نمازگزاران 
 2. کوبیده نشدن (دارای قابلیت ارتجاعی) 
 3. پایداری بیش‌تر در برابر حرارت
 4. دارای عمر طولانی
قیمت فرش مسجد با جنس نخ اکریلیک

برای آشنایی با دیگر الیاف مورد استفاده در فرش ماشینی سجاده ای نظیر نخ جدید ویرجین یا ورژن و همچنین آشنایی با نخ تار و پود در فرش نماز به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید:

شانه و تراکم در قیمت فرش سجاده ای

شانه و تراکم در واقع گره‌هایی هستند که به راحتی از پشت فرش قابل مشاهده هستند. شانه و تراکم همان گره‌های نخ‌های تار و پود هستند که در طول و عرض فرش بافته می‌شوند و هر چقدر این گره‌ها بیش‌تر و بیش‌تر باشد، کیفیت فرش مسجدی بالاتر رفته و در نتیجه قیمت سجاده فرش نیز بالاتر می‌رود.

1. اصطلاح شانه در فرش سجاده ای

به گره‌هایی که در عرض فرش مشاهده می‌کنید، شانه گفته می‌شود؛ در واقع شما می‌توانید از پشت فرش ماشینی با شمارش گره‌های عرضی تعداد شانه‌ی واقعی را به دست آورید.

2. تأثیر تراکم در قیمت سجاده فرش

به گره‌هایی که در طول فرش مسجد سجاده‌ای مشاهده می‌کنید، تراکم می‌گویند؛ به طور کلی شما می‌توانید از پشت فرش با شمارش گره‌های طولی میزان تراکم را محاسبه کنید.

شانه و تراکم در قیمت فرش سجاده ای

توضیحات بالا به‌صورت خلاصه و کلی داده شده است، اگر قصد داشتید که تخصصی‌تر و کامل‌تر با انواع شانه و تراکم فرش ماشینی آشنا شوید، می‌توانید به مقاله‌ی زیر مراجعه فرمایید:

سایر هزینه‌ها در قیمت سجاده فرش

به‌طور کلی 2 مورد (جنس الیاف به کار رفته) و (تعداد شانه – تراکم) مهم‌ترین عامل‌هایی هستند که لیست قیمت فرش سجاده ای مسجد را دستخوش تغییرات گسترده می‌کنند؛ اما در این بین، هزینه‌های دیگری هم هستند که قیمت نهایی را کمی بیش‌تر می‌کند و ممکن است آن‌ها را نادیده بگیرید:

1. هزینه‌ی حمل فرش نماز

فرش محرابی یا تشریفاتی بعد از بافت و تکمیل آن، باید از انبار کارخانه تا محل مسجد یا نمازخانه حمل شود که بسته به نحوه‌ی ارسال آن (دربست یا ارسال از طریق باربری) باید به قیمت سجاده فرش بیافزایید.

توجه: برای متراژهای بالای 500 متر مربع، این هزینه به عهده‌ی شرکت فرش سجاده سبحان خواهد بود. 

2. هزینه‌ی نصاب فرش مسجد

فرش‌های سجاده برای اینکه منظم و بدون هیچ گونه نقصی نصب شوند، حتما به نصابی حرفه‌ای نیاز خواهید داشت که برش‌ها و دوخت‌های مورد نیاز را در محل برای شما انجام دهد؛ حق الزحمه‌ی نصاب به ازای هر متر مربع محاسبه می‌گردد.

توجه: برای متراژهای بالاتر از 300 متر مربع، هزینه‌ی نصاب به عهده‌ی شرکت فرش سبحان می‌باشد.

سایر هزینه‌ها در قیمت سجاده فرش

به‌طور کلی خیلی نگران هزینه‌های حمل و نصب فرش نمازخانه و مسجد خود نباشید چرا که برای متراژهای بالا، معمولاً خود شرکت متقبل خواهد شد تا کم‌تر برای شما هزینه‌بر باشد؛ در ادامه چند نمونه نصب سجاده فرش توسط نصاب را می‌توانید مشاهده کنید:

هزینه‌ی نصاب در تعیین قیمت فرش سجاده
سایر هزینه‌ها در تعیین قیمت سجاده فرش مسجد
هزینه‌ی نصاب برای قیمت فرش سجاده ای مسجد

تأثیر رنگ در قیمت فرش سجاده مسجد

شاید کسانی که اطلاعی از نحوه‌ی بافت سجاده فرش ندارند، به اشتباه تصور کنند که هر چه طرح فرش مسجد ساده‌تر باشد ارزان‌تر و هر چه که طرح آن نقش و نگار بیش‌تری داشته باشد گران‌تر است.

به‌طور کلی باید بگوییم که چه طرح‌های شلوغ (پر نقش) و چه طرح‌های ساده، از نظر قیمتی کاملاً یکسان هستند چرا که مقدار نخ مصرفی (چه نخ خاب و چه نخ تار و پود) به‌طور یکسان در تولید فرش ماشینی به‌کار می‌روند.

در مورد رنگ سجاده هم باید بگوییم که معمولا تاثیری در قیمت فرش سجاده ای ندارند، به خصوص رنگ‌های سبز یشمی و آبی فیروزه‌ای که در بافت فرش مساجد و نمازخانه‌ها بسیار پر کاربرد و پر طرفدار هستند؛ فقط در برخی موارد که شرکت روی خط بافت آبی و سبز می‌باشد ممکن است که سفارش‌های سجاده فرش با رنگ قرمز و یا بادامی را با تأخیر ببافد.

استعلام گرفتن قیمت روز فرش سجاده

همانطور که در ابتدا هم گفتیم، قیمت فرش مسجدی دائماً در حال نوسان است و بهتر است هفته به هفته استعلام قیمت به روز را بگیرید؛ به منظور این کار علاوه بر تماس با شرکت سبحان، از طریق پیام رسان‌های زیر هم پاسخگوی پرسش‌های شما خواهیم بود:

سوالات متداول قیمت سجاده فرش

رنج قیمت فرش مسجدی با توجه به جنس الیاف و همچنین شانه و تراکم، برای کیفیت‌های مقبول تقریبا از 275.000 تومان تا 640.000 تومان (قیمت درب کارخانه) برای هر مترمربع می‌باشد؛ البته توجه داشته باشید که قیمت پایین‌تر از 200 هزار تومان برای هر متر مربع فرش سجاده هم وجود دارد ولی کیفیت خوبی ندارد و معمولا در متراژهای بسیار بالا و برای کشورهای فقیر مثل افغانستان تولید می‌شوند. نکته اینکه با توجه به نوسانات نرخ ارز دلار و بی‌ثباتی قیمت مواد اولیه در بازار، برای قیمت‌های به‌روز حتما با مدیریت فروش کارخانه سبحان در تماس باشید.

تفاوت قیمت سجاده فرش بین درب کارخانه و واسطه (برای هر متر مربع) حدودا بین 30.000 تومان تا 100.000 تومان اختلاف وجود خواهد داشت. تصور کنید که اگر بخواهید مسجد 300 متری خود را مفروش کنید و به جای خرید از کارخانه از واسطه خرید کنید، حداقل چیزی در حدود 10 میلیون تومان هزینه‌ی بیش‌تری خواهید پرداخت. پس خودتان مستقیما از کارخانه تخصصی سجاده‌بافی سبحان و با خیالی آسوده خرید کنید.

Call Now Buttonتماس بگیرید