بهترین سجاده فرش برای مسجد

در یکی دو دهه‌ی اخیر با توجه به نیاز جامعه و دغدغه‌های مسئولان، تولید فرش مسجد در کاشان افزایش پیدا کرده است و همچنین با پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های بافندگی، هیات امنا و متولیان مساجد نیز انتظار دارند بهترین سجاده فرش را برای مسجد خود تهیه کنند.

برای تهیه‌ی فرش مسجدی محرابی باکیفیت، مهم‌ترین کار مراجعه به یک مرکز خرید فرش سجاده ای یا همان شرکت سجاده فرش می‌باشد تا بتوانید خط تولید و نمونه‌های بافته شده را از نزدیک ببینید.

به همین منظور ابتدا فیلمی را از شرکت سجاده بافی سبحان آماده کرده‌ایم تا چند نمونه فرش سجاده طرح ساده و شلوغ را در محیط کارخانه مشاهده کنید و یک آشنایی اولیه پیدا کنید:

پخش ویدیو

ویژگی‌های بهترین سجاده فرش

بهترین سجاده فرش مسجد

اگر می‌خواهید سجاده فرش خوب و باکیفیت را برای مسجد یا نمازخانه‌ی خود خریداری کنید باید به یک سری ویژگی‌ها دقت کنید. البته که وجود این ویژگی‌های مثبت در فرش‌های سجاده ای باعث افزایش قیمت آن هم می‌شود ولی قطعا برای سال‌های سال از آن راضی خواهید بود. این خصوصیات را در ادامه برایتان توضیح می‌دهیم:

بدون پرز بودن فرش سجاده

اولین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید، بدون پرز بودن فرش ماشینی مسجدی می‌باشد. اما اگر بهترین سجاده فرش را بخواهید باید جنس نخ اصلی آن از نوع اکریلیک باشد که خود اکریلیک دارای پرز است و به نوعی مشتری را سردرگم می‌کند.

الیافی که به طور معمول برای بافت سجاده فرش به کار می‌روند، به دو دسته‌ی اکریلیک و غیراکریلیک تقسیم می‌شوند. الیاف غیراکریلیک شامل ورژن، پلی استر و BCF هستند که خواصی مانند پلاستیک دارند. این الیاف مصنوعی غیراکریلیک بدون پرز هستند ولی اصلا کیفیت خوبی ندارند و پس از یکی دو سال مانند موکت سجاده ای کوبیده می‌شوند.

الیاف اکریلیک بهترین کیفیت را در بین فرش‌های ماشینی دارند اما پرزدار بودنشان کمی مشتریان را ناامید می‌کند. برای رفع این مشکل باید حتما فرش سجاده اکریلیک هیت ست شده را خریداری کنید تا کمترین پرز را داشته باشند. همچنین پس از خریداری، چند هفته‌ی اول با جاروبرقی مکش بالا سعی کنید پرزهای بین ریشه‌ها را جمع کنید تا بعد از یکی دو ماه کاملا پرزها از بین بروند.

بهترین فرش سجاده تشریفاتی

توپر بودن بهترین سجاده فرش

فرش سجاده ای خوب باید تا حد ممکن توپر و متراکم باشد؛ درواقع وقتی که شما دست خود را روی فرش می‌کشید نباید توخالی باشد به گونه‌ای که خیلی راحت انتهای کف قالی دیده شود.

این توپربودن یا توخالی بودن قالی‌های ماشینی، به تعداد گره‌های عرضی (شانه) و همچنین تعداد گره‌های طولی (تراکم) مربوط می‌شود. هرچه که تعداد شانه و تراکم بالاتر می‌رود، گره‌ها و ریشه‌ها متراکم‌تر شده و در نتیجه استحکام بیش‌تر می‌شود که به دنبال آن طول عمر فرش مسجد هم افزایش می‌یابد.

برای فرش مساجد و نمازخانه‌ها بیش‌تر از تعداد شانه 440، 500 و 700 استفاده می‌شود. 440 شانه پایین‌ترین کیفیت و 700 شانه بالاترین کیفیت را دارد. اگر اطلاعات کافی در مورد شانه و تراکم ندارید، در مقاله‌ای جداگانه توضیحات کامل را ارائه کرده‌ایم:

بهترین سجاده فرش محرابی

ضخیم بودن فرش سجاده ای مسجد

ویژگی مهمی که برای فرش نمازخانه و مسجد باید مورد توجه قرار گیرد، بالا بودن ارتفاع نخ خاب و یا همان ضخامت قالی می‌باشد. امروزه اکثر مردم در منازل خود از مبلمان استفاده می‌کنند و خیلی به ضخیم بودن قالی منزل اهمیت نمی‌دهند و صرفا زیبایی و رخ مناسب را بیش‌تر مورد توجه قرار می‌دهند.

بهترین سجاده فرش برای مسجد باید حداقل بین 8 تا 10 میلی‌متر ضخامت داشته باشد تا نمازگزارانی که مدت زیادی بر روی آن می‌نشینند احساس خستگی نکنند. باز اگر فکر می‌کنید که به ضخامت بیش‌تر نیاز هست تا فرش نرم‌تر شود، بهتر است از فوم‌های 4 تا 10 میلی‌متر در زیر طاقه‌های فرش ماشینی سجاده ای استفاده کنید.

بهترین سجاده فرش با رنگ چرکتاب

فرش‌های مسجدی توسط شرکت‌های سجاده بافی با رنگبندی‌های مناسب برای اماکن مقدس بافته می‌شوند. انواع رنگ‌های فرش مسجدی شامل سبز، آبی، قرمز، سرمه‌ای، گردویی و رنگ‌های روشنی چون کرم و فیلی می‌باشد.

متولیان مساجد در هنگام انتخاب رنگبندی زمینه بهترین سجاده فرش، علاوه بر محیط داخلی مسجد باید به چرکتاب بودن رنگ هم دقت کافی داشته باشند. مثلا اگر رنگ روشنی را می‌خواهید خریداری کنید به سراغ رنگ‌های کرم و بادامی نروید؛ این رنگ‌های روشن لکه و کثیفی را خیلی راحت نمایان می‌کنند و باید به سراغ رنگ آبی فیروزه‌ای بروید که هم روشن و هم چرکتاب است.

همچنین اگر قصد تهیه‌ی فرش نماز با رنگ تیره را دارید تا حد ممکن از خرید رنگ‌های سرمه‌ای خودداری کنید چون محیط را خیلی تاریک می‌کنند. به عنوان یک جایگزین مناسب رنگ زمینه‌ی سبز یشمی را انتخاب کنید.

بهترین فرش برای مسجد

فرش مسجد با طرح‌های افشان

فرش‌هایی که برای نمازخانه‌ها، مساجد و یا سایر اماکن مذهبی تولید می‌شوند دارای انواع نقشه‌های مختلف هستند که می‌توان از نظر ساختار طراحی به سه دسته‌ی فرش محرابی و فرش تشریفاتی و همچنین سجاده فرش یکپارچه تقسیم کرد.

از آنجاییکه در نمازخانه و مسجد بیش‌تر نماز جماعت برپا می‌شود، نیاز هست صف نمازگزاران بسیار منظم باشد که به خاطر همین سعی کنید از فرش سجاده ای محرابی استفاده کنید. البته اگر فضای مسجد کوچک است و می‌خواهید نمازگزاران بیش‌تری در صف‌ها قرار بگیرند، طرح‌های تشریفاتی بسیار بهتر خواهند بود.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که همه‌ی این طرح‌های فرش مسجدی از نظر میزان نقوش به کار رفته به دو صورت ساده و افشان (شلوغ) هستند. از نظر ما بهترین سجاده فرش برای مسجد همان طرح‌های افشان می‌باشند. فرش‌هایی که طرح شلوغ دارند کثیفی و لکه را گم می‌کنند و این برای مساجد می‌تواند مناسب باشد.

بهترین فرش سجاده ای کاشان

قیمت بهترین سجاده فرش

با توجه به اطلاعاتی که در بالا ذکر کردیم باید بگوییم بهترین فرش سجاده ای برای مسجد، 700 شانه با جنس نخ 100% اکریلیک هیت ست شده و با حداقل پرز می‌باشد. قیمت بهترین سجاده فرش 700 شانه شرکت سبحان با توجه به تراکم‌های مختلف بافت برای هر مترمربع از 550 هزار تومان تا 620 هزار تومان متفاوت می‌باشد.

برای دیدن لیست قیمت‌ها و آشنایی با انواع فرش‌های ماشینی مسجدی قابل تولید در شرکت‌های سجاده بافی می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید تا اطلاعات کامل را به دست آورید:

Call Now Buttonتماس بگیرید