فرش مسجدی محرابی و تشریفاتی

فرش مسجدی

فرش مسجدی امروزه به صورت رول‌های طولی بافته می‌شود که از نظر ساختار طرح، می‌توان آن‌ها را به 2 دسته‌ی محرابی و تشریفاتی تقسیم‌بندی نمود.

در گذشته برای مساجد و نمازخانه‌ها از همان فرش معمولی خانگی 12 متری و 9 متری استفاده می‌شد ولی در یک دهه‌ی اخیر با پیدایش کارخانه‌های تخصصی سجاده‌بافی، فرش‌های مخصوص و متناسب برای نمازگزاران تولید می‌شوند.

با توجه به اینکه فرش‌های مسجدی نظم و هماهنگی خوبی را برای نمازگزاران در هنگام برپایی نماز جماعت ایجاد می‌کنند، علاوه بر مساجد، ارگان‌های دولتی نیز برای زیباسازی نمازخانه‌های خود از این فرش‌های محرابی و یا تشریفاتی استفاده می‌کنند.

ایران و ترکیه دو کشور تولیدکننده‌ی عمده‌ی فرش سجاده در جهان به شمار می‌روند که صادرات بسیاری را به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس دارند.

فرش مسجدی محرابی

فرش مسجدی مشهد یا کاشان؟

معروف‌ترین شهرهای ایران که در تولید فرش ماشینی پیشرو هستند، دو شهر کاشان و مشهد می‌باشند. به دلیل قرارگیری کاشان بین اصفهان و تهران، از نظر موقعیت جغرافیایی در شرایطی قرار دارد که از آن به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نام می‌برند.

می‌توان گفت کارخانه‌های سجاده‌بافی که فقط فرش‌های مخصوص مسجد را تولید می‌کنند، بیش‌تر در کاشان و اغلب در شهرک صنعتی سلیمان صباحی مشغول به فعالیت هستند. گفتنی است این شرکت‌ها که از طرح‌ها و رنگ‌های فرش مسجدی متناسب برای اماکن مذهبی در بافت استفاده می‌کنند، در سراسر ایران شاید به تعداد 10 عدد هم نرسند.

اینکه بخواهیم صرفا موقعیت جغرافیایی را در نظر بگیریم و بگوییم که فرش سجاده ای مشهد بهتر است یا سجاده فرش کاشان، امری کاملا بیهوده است؛ جهت خرید فرش مسجدی خوب باید به دنبال شرکتی باشید که برای بافت فرش ماشینی از مواد اولیه‌ی باکیفیت استفاده کند و با ضمانت فرش را تولید کند. در این قسمت کلیپ کوتاهی از کارخانه‌ی سجاده‌بافی سبحان را برای شما تهیه کرده‌ایم که می‌توانید مشاهده کنید.

پخش ویدیو

قیمت فرش مسجدی

قیمت فرش مسجد با توجه به 3 عامل مشخص می‌شود. اولین عامل جنس نخ مورد استفاده در بافت سجاده فرش می‌باشد. امروز چندین نوع نخ مختلف در بافت فرش ماشینی بسیار پرکاربرد هستند که مهم‌ترین آن‌ها نخ اکریلیک و پلی استر است. اگر به دنبال فرش سجاده ای ارزان هستید بی‌شک فرش‌های پلی استر قیمت‌های مناسب‌تر و کمتری دارند ولی سجاده فرش‌های اکریلیک باکیفیت‌تر و گران‌تر هستند.

دومین مورد تعداد گره‌های فرش ماشینی می‌باشد که با نام شانه و تراکم بیان می‌شوند. هر چه تعداد شانه و یا میزان تراکم در فرش بالاتر برود، به معنی این است که تعداد گره‌ها بیش‌تر شده و این باعث زیبایی و دوام بیش‌تر فرش مسجدی می‌شود و به همین دلیل از قیمت نسبتا بالاتری هم برخوردار خواهد بود؛ به عنوان مثال کیفیت سجاده فرش 700 شانه در مقایسه با کیفیت فرش 500 شانه بهتر است.

سومین فاکتور که در تعیین قیمت‌ها نقش بسزایی دارد، وزن و ضخامت فرش می‌باشد. بالطبع هرچه وزن و ضخامت بالاتر رود مقدار نخ بیش‌تری در بافت به کار خواهد رفت که می‌تواند قیمت را تحت تاثیر قرار دهد. شرکت فرش سبحان، فرش‌های مخصوص مسجد خود را با ضخامت خوب و در حدود 10 میلی‌متر تولید می‌کند که البته به سفارش مشتری قابل تغییر می‌باشد. برای اطلاعات تکمیلی و دیدن لیست قیمتی بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

قیمت فرش مسجدی مشهد و کاشان

خرید فرش مسجدی از کارخانه

اگر قصد خرید سجاده فرش را دارید حتما از تولیدکننده‌ی مستقیم خریداری کنید؛ معمولا مساجد و نمازخانه‌ها دارای متراژ بالایی هستند که ورود واسطه‌گرها می‌تواند به طور قابل توجهی هزینه‌ی هر متر مربع را بالا ببرد. همانطور که در بالا گفتیم اغلب کارخانه‌های سجاده‌باف در شهرک صنعتی سلیمان صباحی کاشان مستقر هستند که در انتهای مقاله، لوکیشن آن را در گوگل می‌توانید مشاهده کنید.

شرکت فرش سجاده سبحان به عنوان برترین برند سجاده‌بافی در ایران و خاورمیانه، علاوه بر فروش حضوری (درب کارخانه)، شرایط فروش اینترنتی فرش سجاده ای را نیز فراهم نموده تا در صورتی که امکان مراجعه به کارخانه کاشان را نداشتید، بتوانید به راحتی و مستقیما از شرکت خرید بفرمایید.

مراحل ثبت سفارش فرش مسجدی را در سه گام برای شما لیست کرده‌ایم:

خرید فرش مسجدی مشهد و کاشان

الف) انتخاب کردن نوع سجاده فرش

در اولین گام باید نوع فرش ماشینی را انتخاب کنید؛ در واقع شما باید 3 مورد انتخاب داشته باشید تا قیمت هر مترمربع فرش تعیین شود:

  1. انتخاب نوع الیاف برای بافت
  2. انتخاب تعداد گره‌های فرش
  3. انتخاب رنگ و طرح فرش مسجدی

 

این مرحله که مرحله‌ی انتخاب هست، باید با توجه به بودجه‌ی در نظر گرفته شده و همچنین با توجه به سلیقه‌ی متولیان و هیات امنای مساجد صورت پذیرد.

انتخاب نوع فرش مسجد

ب) تعیین مساحت فرش مسجدی

در این مرحله باید مساحت مسجدتان را به طور دقیق اعلام کنید تا بافت را براساس آن انجام دهیم. اگر مسجدتان به صورت مستطیل باشد که طول را در عرض ضرب کنید تا مساحت کلی به مترمربع محاسبه شود ولی اگر مکان متبرکه‌ی شما چندضلعی است (مثلا هشت ضلعی) بهتر است که با نرم‌افزارهایی چون اتوکد محاسبه گردد تا به طور صحیح و دقیق متراژ را داشته باشیم.

در این 2 مرحله، قیمت فرش سجاده تعیین می‌گردد و تمامی موارد توافقی و انتخابی در یک پیش‌فاکتور توسط شرکت سبحان تنظیم می‌گردد تا بر اساس آن بیعانه‌ای را به حساب کارخانه واریز نمایید و بافت آن در اسرع وقت شروع شود.

مساحت فرش مسجدی محرابی

ج) پایان بافت، ارسال و نصب

با پایان یافتن بافت فرش مسجدی، جهت آماده کردن و شستشوی مسجد با شما تماس می‌گیریم تا شرایط را برای نصب سجاده فرش فراهم کنید. معمولا وقتی قبله صاف نباشد و همچنین تعداد ستون‌های زیادی داشته باشید، برای برش‌ها و دوردوزی‌های فرش حتما به نصاب کاربلد و حرفه‌ای نیاز خواهید داشت تا فرش سجاده را کاملا فیت مسجد در بیاورد. برای دیدن نمونه فرش‌های نصب شده در مساجد مختلف، بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

فرش مسجد محرابی

فرش مسجد محرابی یا بدون محراب؟

انتخاب نوع طرح و رنگ فرش مسجدی یک امر سلیقه‌ای است و معمولا متولیان مساجد براساس فرهنگ مردمان آن منطقه، طرح و رنگ مورد پسند را سفارش می‌دهند. ما با توجه به تجربه‌ی خود پیشنهاد می‌کنیم برای اماکن متبرکه‌ای چون مسجد و نمازخانه (که بیش‌تر جهت برپایی نماز هستند) از فرش‌های محرابی استفاده کنید و برای امامزاده‌ها و حسینیه‌ها بهتر است که فرش بدون محراب استفاده شود.

Call Now Buttonتماس بگیرید