فرش امامزاده

معمولا برای امامزاده‌ها و دیگر بقاع متبرکه از قالی‌هایی استفاده می‌شود که مردم و بانیان خیر به عنوان فرش امامزاده وقف کرده‌اند.

طبیعتا این مشکل وجود دارد که هر قالی اندازه‌ی متفاوتی داشته و همچنین هر کدام طرح و رنگ مختلفی را دارا خواهند بود؛ این امر موجب غیر یکنواختی و نامنظم شدن فضای داخلی امامزاده‌ها می‌گردد که در ذهن بیننده نمای ناخوشایندی را در بر خواهد داشت.

اما در یکی دو دهه‌ی اخیر با روی کار آمدن انواع فرش سجاده ای مخصوص برای اماکن مذهبی مانند مساجد، برای امامزاده‌ها نیز استفاده از همین فرش‌های نماز رواج پیدا کرده است. برای نمونه یک فیلم از نصب سجاده فرش در یک امامزاده را تهیه کرده‌ایم که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود:

پخش ویدیو

انواع فرش امامزاده

سجاده فرش امامزاده

در شرکت‌های سجاده بافی انواع مختلف از فرش امامزاده طراحی و تولید می‌گردد که از نظر ساختار طرح می‌توان آن‌ها را به سه دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی نمود:

  1. فرش سجاده ای محرابی
  2. فرش تشریفاتی (بدون محراب)
  3. سجاده فرش یکپارچه (بدون محراب و بدون حاشیه)

 

در ادامه تعریف کلی هر طرح را همراه با تصویر یک نمونه‌ی فرش شده خواهید دید تا بتوانید دید بهتری نسبت به هر کدام داشته باشید:

فرش امامزاده محرابی

واژه‌ی محراب به معنای صدر مجلس و به صورت طاق نمایی (گنبدی شکل) در جلوی مسجد دیده می‌شود. محراب در تمامی مساجد جهت قبله را نشان می‌دهد و به طور معمول امام جماعت در هنگام برپایی نماز جماعت در آنجا می‌ایستد.

در واقع محراب یکی از نمادهای اسلام محسوب می‌شود که در طراحی بسیاری از آثار اسلامی نیز از آن استفاده می‌گردد. فرش طرح محرابی یکی از نقش‌هایی می‌باشد که به عنوان فرش امامزاده بسیار مورد استقبال مسلمانان قرار می‌گیرد.

فرش‌های دارای طرح محراب بیش‌تر مخصوص فرش مسجد و یا فرش نمازخانه که نماز جماعت در آن‌ها برگزار می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در امامزاده‌ها نیز از آنجایی که علاوه بر زیارت، نماز هم برپا می‌کنند، فرش محرابی سجاده ای یک گزینه‌ی پیش رو برای متولیان و یا بانیان خیر خواهد بود.

در این نوع طرح فرش مسجدی جایگاه هر نمازگزار کاملا مشخص می‌باشد و به همین خاطر یک نظم و ترتیب فوق‌العاده در امامزاده به وجود می‌آورد. به طور کلی فروش فرش محرابی در مقایسه با سایر طرح‌ها بسیار بالاتر است. علاوه بر فیلم بالا که مشاهده کردید، تصویری از این طرح را در ادامه برایتان قرار داده‌ایم:

فرش محرابی برای امامزاده

فرش امامزاده طرح تشریفاتی

فرش تشریفاتی مخصوص مکان‌های مذهبی دارای تک حاشیه‌ی کناری می‌باشد که در متن آن از اشکال و نقش‌های تلفیقی ایرانی اسلامی استفاده می‌شود. قالی‌های طرح تشریفاتی همان فرش‌های کناره هستند که به شکل طولی بافته می‌شوند و برای منازل و سالن‌های تشریفات هم کاربرد دارند.

اگر پیشنهاد شرکت سبحان را بخواهید، باید بگوییم که برای نمازخانه‌ها و مساجد از طرح‌های محرابی و برای امامزاده‌ها و حسینیه‌ها از طرح‌های تشریفاتی یا یکپارچه استفاده کنید بهتر خواهد بود. فرش امامزاده به صورت غیر محرابی باشد مناسب‌تر خواهد بود چون بر روی آن صرفا نماز جماعت برگزار نمی‌شود و سایر مراسم‌های مذهبی هم در امامزاده‌ها برگزار می‌گردد.

فرش تشریفاتی برای امامزاده

سجاده فرش طرح یکپارچه

فرش یکپارچه یک طرح تقریبا جدید است که بیش‌تر به عنوان جایگزین سجاده فرش دستباف یک تکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به واسطه‌ی نوع طراحی که این نوع از قالی‌‌ها دارند، به آن‌ها طرح کاشیکاری هم می‌گویند.

فرش‌های طرح یکپارچه شبیه به طرح‌های تشریفاتی بافته می‌شوند اما فاقد حاشیه‌ی کناری هستند تا از کنارهم قرار گرفتن هر طاقه فرش، اشکال اسلیمی و هندسی یکدیگر را تکمیل می‌کنند؛ پس از پهن کردن کامل رول‌ها، گویی فرش امامزاده یک تکه بافته شده است که نمونه‌ای از آن را ادامه خواهید دید.

استفاده از طرح‌های یکپارچه برای فضاهای بزرگ بسیار چشم نواز خواهند شد ولی حتما نصب آن‌ها را باید یک نصاب فرش سجاده ای حرفه‌ای و مجهز به دستگاه چرخ زیگزاگ انجام دهد تا رول‌ها دقیق کنار یکدیگر قرار بگیرند و یکدستی و نظم خود را از دست ندهند.

فرش امامزاده یکپارچه

قیمت فرش امامزاده

در همین ابتدا باید بگوییم که قیمت سجاده فرش به نوع طرح انتخابی بستگی نخواهد داشت یعنی اگر شما هر یک از سه طرح بالا را انتخاب کنید، قیمت هر متر مربع یکسان خواهد بود. طبیعی است که متراژ نخ مصرفی برای بافت هر یک از طرح‌ها با هر رنگبندی تفاوتی ندارد که هزینه‌ی آن فرق داشته باشد.

اما مواردی که می‌تواند قیمت فرش امامزاده را تحت تاثیر قرار دهد به تعداد گره‌های قالی (همان تعداد شانه و تراکم) و همچنین نوع نخ بافت به عنوان نخ خاب (همان نخی که روی سطح فرش دیده می‌شود) بستگی دارد.

در میان پرفروش‌ترین‌ها از نظر تعداد شانه، دو نوع سجاده فرش 700 شانه و 500 شانه بیشتر تولید می‌شوند و از بین جنس نخ‌های پرکاربرد نیز می‌توانیم به اکریلیک و پلی استر اشاره کنیم. بالطبع فرش سجاده اکریلیک 700 شانه‌ای برای امامزاده بسیار باکیفیت‌تر خواهد بود. برای دیدن لیست قیمت‌ها بر روی دکمه‌ی سبز رنگ زیر کلیک کنید:

فرش سجاده ای امامزاده

سفارش بافت فرش امامزاده

همه می‌دانیم امامزاده‌ها و دیگر بقاع متبرکه با توجه به مساحت نسبتا بالایی که دارند، به متراژ زیادی فرش سجاده هم نیاز دارند. عاقلانه‌ترین و بهترین کار برای سفارش چنین متراژ بالایی این است که به مرکز خرید فرش سجاده ای مراجعه کنید و ترجیحا از یک شرکت سجاده فرش معتبر، قالی‌ مورد نیازتان را تامین کنید.

برای سفارش بافت فرش امامزاده در ابتدا نیاز است پلن ساده‌ای را از داخل امامزاده (که قرار است فرش شود) بر روی یک برگه کاغذ ترسیم کرده و از طریق واتساپ یا دیگر شبکه‌های اجتماعی برای ما ارسال کنید. سپس نوع سجاده از نظر طرح، رنگبندی، تعداد شانه و جنس نخ را انتخاب کرده و به مدیریت فروش شرکت اعلام می‌کنید.

با توجه به اطلاعات بالا، یک پیش فاکتور به نام امامزاده یا دیگر مکان مذهبی ثبت و برای شما ارسال می‌گردد که در آن قیمت هر متر مربع به همراه سایر هزینه‌ها ثبت گردیده است. در نهایت شرکت سجاده بافی سبحان با تایید پیش فاکتور توسط هیات امنا، مبلغی را به عنوان بیعانه دریافت می‌کند تا سفارش وارد صف تولید شود.

با پایان یافتن بافت، طاقه‌های فرش سفارشی جهت نصب در امامزاده به آدرس اعلامی ارسال می‌گردد. تسویه حساب نهایی نیز پس از تحویل کار با نماینده‌ی شرکت انجام خواهد گرفت.

Call Now Buttonتماس بگیرید