ابعاد فرش سجاده ای

هنگام خرید سجاده فرش، اطلاع از ابعاد فرش سجاده ای بسیار مهم است. با آگاهی از اندازه‌ی طول و عرض فرش‌های مسجدی، می‌توانید تعداد رول‌های مورد نیاز را برای مسجد و یا نمازخانه‌ی خود محاسبه کنید.

فرش‌های معمولی و کلاسیک که دارای ابعاد مشخص هستند و در سه سایز استاندارد یعنی 12 متری (3 در 4)، 9 متری (2/5 در 3/5) و 6 متری (2 در 3) بافته می‌شوند. اما امروزه دیگر به ندرت از فرش‌های معمولی و مستطیل شکل در مساجد استفاده می‌شود چراکه این نوع فرش‌ها، اغلب مناسب با ابعاد اتاق‌های خانه بافته می‌شوند.

در ابتدا بهتر است که یک فیلم کوتاه از سجاده فرشی که امروزه مخصوص مسجد و نمازخانه بافت می‌شود را در ادامه مشاهده کنید:

پخش ویدیو

ابعاد فرش سجاده ای مساجد

سجاده فرش‌های مسجدی از نظر نوع ساختار طرح، به 3 شکل بافته می‌شوند که ابعاد هر یک از آن‌ها به صورت رولی تقریبا یکسان است. سه نوع بافتی فرش مسجدی شامل موارد زیر می‌باشد:

  1. طرح محرابی
  2. طرح تشریفاتی
  3. طرح یکپارچه
ابعاد فرش سجاده ای چقدر است؟

ابعاد سجاده فرش محرابی

فرش محرابی سجاده ای به عنوان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین فرش برای مساجد و نمازخانه‌ها به شمار می‌رود. ابعاد فرش سجاده ای محرابی را به دو صورت می‌توانیم بیان کنیم:

  • در حالت اول فقط 1 محراب را در نظر بگیرید؛ اندازه‌ی عرض فقط یک محراب 63/5 سانتی‌متر و طول محراب نیز 125 سانتی‌متر می‌باشد.
  • در حالت دوم یک رول فرش محرابی را در نظر بگیرید؛ در این صورت عرض کل رول 125 سانتی‌متر و طول آن در هر متراژی که نیاز داشته باشید بافته می‌شود.

 

اندازه‌های هر یک از حالات گفته شده در زیر را با عکس نشان داده‌ایم:

ابعاد فرش سجاده ای محرابی (رولی)

ابعاد فرش سجاده ای محرابی

اندازه سجاده فرش محرابی (تک)

ابعاد سجاده فرش محرابی

ابعاد فرش سجاده ای تشریفاتی

فرش‌های بدون محراب تشریفاتی که مخصوص مساجد بافته می‌شوند، معمولا دارای یک حاشیه‌ی کناری هستند. اندازه‌ی فرش تشریفاتی به گونه‌ای نیست که مانند حالت تک محراب بتوان جدا محاسبه کرد و فقط به صورت رولی در تصویر زیر ابعاد آن را مشخص نموده‌ایم:

اندازه سجاده فرش تشریفاتی

اندازه سجاده فرش یکپارچه

فرش‌های یکپارچه از نظر ساختار شبیه به فرش‌های تشریفات هستند با این تفاوت که هیچ‌گونه حاشیه‌ای در آن تعبیه نشده تا در هنگام نصب، با کنار هم قرار گرفتن رول‌ها، مانند یک سجاده فرش بزرگ پارچه و یک‌تکه به نظر برسند.

قابل ذکر است که با انتخاب این فرش برای مسجد خود (با توجه به نوع طرح یکپارچه)، عرض رول آن را با دو اندازه‌ی مختلف می‌توانیم ببافیم:

  1. عرض استاندارد 1 متر و 25 سانتی‌متر
  2. عرض دوبل 2 متر و 50 سانتی‌متر

 

ابعاد فرش سجاده ای برای هر یک از موارد بالا را در دو تصویر زیر برای شما مشخص کرده‌ایم:

اندازه فرش مسجدی یکپارچه

اندازه فرش مسجدی یکپارچه

ابعاد فرش سجاده ای یکپارچه دوبل

ابعاد فرش سجاده ای یکپارچه دوبل

بافت فرش مسجدی با ابعاد سفارشی

سوالی که ممکن برای شما پیش بیاید این است که آیا امکان بافت فرش‌های رولی به غیر از اندازه‌های استانداردی که در بالا گفته شد، وجود دارد یا خیر؟

در جواب باید بگوییم، البته که امکان بافت با اندازه‌ی سفارشی هم وجود دارد ولی باید چند نکته را در اینجا ذکر کنیم؛ ابعاد فرش سجاده ای در طی این چند سال و متناسب با عرض دستگاه‌های بافندگی، برای اینکه فرش‌ها پرتی (دورریز) نداشته باشند با همان عرض رولی 125 سانتی‌متر (یا 1 متر و 25 سانتی‌متر) تولید می‌شوند.

حال فرض کنید شما به جای عرض رول 125 سانتی‌متر، می‌خواهید که عرض رول‌‌هایتان 5 سانتی‌متر کمتر باشد یعنی 120 سانتی‌متر؛ در این صورت ایرادی ندارد و نقشه برای شما طراحی و بافت صورت می‌گیرد ولی قیمت اندازه‌ی رول 125 سانتی‌متر با رول 120 سانتی‌متر برای شما یکی در خواهد آمد چراکه آن 5 سانتی‌متر به اجبار باید توسط دستگاه بافته شود و در نهایت پس از بافت به عنوان پرتی کار برش بخورد.

به عنوان مثالی دیگر فرض کنید این‌بار به جای 125 سانتی‌متر، 5 سانتی‌متر اضافه‌تر یعنی 130 سانتی‌متر می‌خواهید که رول‌هایتان بافته شود. در این حالت باید فرش‌هایتان با دستگاه‌های بافندگی با عرض 3 متر بافته شود که در این صورت هر رول 20 سانتی‌متر پرتی کار خواهد داشت.

همانطور که متوجه شدید اگر شما به غیر از ابعاد سجاده فرش استاندارد، اندازه‌های دیگری مدنظرتان باشد، پرتی‌های بیش‌تری خواهید داشت که در نتیجه هزینه‌ی بیش‌تری را نیز باید پرداخت کنید.

بافت با ابعاد فرش مسجدی سفارشی

محاسبه‌ی ابعاد مسجد یا نمازخانه

برای اینکه ابعاد مسجد را به طور صحیح و دقیقی محاسبه کنید بهتر است که اضلاع مسجدتان را بر روی یک کاغذ رسم کنید و سپس با استفاده از یک متر، مقدار هر یک از ضلع‌ها را یادداشت کنید. اگر مسجد یا نمازخانه‌ی شما به صورت مستطیل شکل باشد که کار ساده‌ای دارید و می‌توانید با ضرب طول در عرض، مساحت را به مترمربع محاسبه کنید تا شرکت با توجه به ابعاد فرش سجاده ای استاندارد، بافت را شروع کند.

ولی اگر مکان متبرکه‌ی شما مستطیل شکل نیست و دارای چندین ضلع می‌باشد (مثلا دارای 5 ضلع نامنتظم می‌باشد) در این صورت بهتر است با نرم‌افزارهای محاسباتی پیشرفته مانند نرم افزار اتوکد، مساحت به مترمربع محاسبه گردد تا در هنگام بافت، رول‌های فرش کم و یا زیاد تولید نشوند.

برای محاسبه‌ی دقیق بهتر است که نقشه‌ی ساده‌ی مسجدتان را که بر روی کاغذ رسم کردید و طول و عرض آن را یادداشت کردید، عکس آن را همراه با مشخص کردن جهت قبله، از طریق واتساپ برای ما بفرستید تا متراژ دقیق و تعداد رول مورد نیاز را بریتان محاسبه کرده و به شما اعلام کنیم.

اندازه استاندارد فرش سجاده مسجدی

ارسال نمونه‌ی فرش سجاده

اگر قصد خرید اینترنتی سجاده فرش را دارید و امکان مراجعه‌ی حضوری در کارخانه‌ی فرش سبحان را ندارید، می‌توانیم نمونه‌ای بافته شده را برایتان ارسال کنیم تا علاوه بر دیدن کیفیت بافت، ابعاد فرش سجاده ای را نیز از نزدیک مشاهده کنید تا از این طریق، متولیان و هیات امنای مساجد بتوانند تصمیم مناسب‌تری را اتخاذ نمایند.

قیمت فرش سجاده ای چگونه محاسبه می‌شود؟

برخلاف تصور برخی از خریداران که فکر می‌کنند قیمت سجاده فرش بر اساس متر طول محاسبه می‌شود اما اینگونه نیست و بر اساس مترمربع (ضرب طول در عرض) محاسبه می‌شود.

از جمله عوامل موثر بر قیمت فرش مسجدی، دو مورد بسیار مهم هستند؛ یکی نوع نخ بافتی در فرش ماشینی و دیگری تعداد شانه و تراکم فرش؛ برای کسب اطلاعات بیش‌تر و همچنین دیدن لیست قیمتی، با کلیک بر روی دکمه‌ی زیر به صفحه‌ی مربوطه ارجاع داده می‌شوید:

Call Now Buttonتماس بگیرید