سجاده فرش نمازخانه

در ایران به عنوان یک کشور مسلمان نشین برای هر مدرسه، دانشگاه، اداره و یا هر ارگان دولتی و غیردولتی، مکانی را به عنوان نمازخانه در نظر می‌گیرند؛ به همین دلیل تهیه‌ی سجاده فرش نمازخانه توسط مسئولین مربوطه، یکی از مواردیست که باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

امروز در این مقاله جهت خرید فرش نمازخانه ای، اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار خواهیم داد و همچنین برای اینکه متناسب با بودجه‌تان بهترین خرید را داشته باشید، شما را راهنمایی می‌کنیم.

در ادامه فیلمی را از یکی از بهترین کارخانه‌های فرش سجاده ای ایران تهیه کرده‌ایم که در آن صرفا تولید فرش ماشینی برای مساجد، نمازخانه‌ها، حسینیه‌ها و دیگر مکان‌های مذهبی صورت می‌گیرد.

پخش ویدیو

انواع سجاده فرش نمازخانه

سجاده فرش نمازخانه ای

در کارخانجات بافندگی قالی ماشینی، تولید انواع فرش سجاده ای در طرح‌ها و رنگبندی‌های مختلف صورت می‌گیرد. امروزه با توجه به ورود نرم افزارهای پیشرفته‌ی گرافیکی، امکان نقشه کردن هر نوع طرح و تصویری به راحتی امکانپذیر است.

در مجموع اگر بخواهیم انواع سجاده فرش نمازخانه را دسته‌بندی کنیم، می‌توانیم آن‌ها را به دو گروه کلی فرش سجاده ای محرابی و فرش مسجد بدون محراب تقسیم کنیم که خود طرح‌های غیرمحرابی نیز در دو دسته‌ی فرش تشریفاتی و فرش یکپارچه قرار می‌گیرند.

فرش محرابی که به آن فرش مسجدی گنبدی هم گفته می‌شود، دارای یک طرح محراب به عنوان نقش مایه‌ی اصلی است که در هر طرف آن یک گلدسته یا ستون قرار می‌گیرد. در نقشه‌های ساده‌ی محرابی در مرکز محراب معمولا از یک طرح ترنج کوچک استفاده می‌شود ولی برای طرح‌های سجاده فرش افشان از گل وبوته‌های متراکم و پیچ در پیچ درون محراب استفاده می‌گردد.

در طرح‌های تشریفاتی مخصوص نمازخانه‌ها فقط یک حاشیه‌ی کناری جهت قرارگیری جای مهر دیده می‌شود که در متن آن، اشکال هندسی و اسلیمی به صورت تکراری کار شده است. فرش‌های یکپارچه مسجدی هم کاملا بدون حاشیه بافته می‌شوند که پس از نصب همه‌ی طاقه‌های آن، چیزی شبیه به قالی‌های دستباف بزرگپارچه و یک نمای منحصربفرد را مشاهده خواهید کرد.

سجاده فرش برای نمازخانه

سجاده فرش نمازخانه از کارخانه

اما سوالی که اکثر مسئولان نمازخانه‌ها برای تهیه‌ی فرش طرح سجاده دارند این است که چگونه یک فروشنده‌ی منصف را پیدا کنند تا با حداقل هزینه بتوانند خریدشان را انجام دهند. باید به این نکته توجه کنید که مراجعه‌ی حضوری و یا خرید اینترنتی فرش سجاده ای از نمایشگاه‌های قالی ماشینی که یک واسطه هستند، از نظر قیمتی برای نمازخانه‌ها چندان به صرفه نیست.

مساحت نمازخانه‌ها به طور معمول بسیار بزرگ و حدودا 100 مترمربع هستند که بهتر است به صورت قیمت عمده و مستقیما از خود کارخانه‌های بافندگی تهیه شوند. خرید سجاده فرش نمازخانه از کارخانه معتبر که به طور اختصاصی فقط فرش برای نمازخانه و مسجد تولید می‌کند، مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه آن‌ها را برایتان لیست می‌کنیم:

اولین مزیت خرید مستقیم از کارخانه این است که فرش سجاده ای ارزان در اختیارتان قرار خواهد گرفت. اختلاف قیمت خرید از کارخانه سجاده‌بافی و خرید از یک واسطه (فروشگاه قالی) چیزی در حدود 30 تا 50 هزارتومان به ازای هر مترمربع خواهد بود که برای متراژهای بالا بسیار قابل توجه خواهد بود.

از سویی دیگر طرح‌ها و رنگبندی‌های کارخانه‌ها بسیار متنوع‌تر هستند که با داشتن طراحان حرفه‌ای و زبده، بافت تصاویر و نقشه‌های سفارشی هم برای مشتریان خاص‌پسند امکانپذیر می‌باشد.

دومین مزیت مربوط به استانداردها، حساب‌های رسمی و فاکتورهای قانونی یک شرکت سجاده فرش معتبر است که کار خرید را برای مسئولان راحت‌تر می‌کند. خیلی از ادارات به منظور خرید هر وسیله‌ای یا تجهیزاتی نیاز به یک فاکتور رسمی با ارزش افزوده 9% دارند که کارخانه سجاده بافی سبحان امکان صدور این فاکتورهای قانونی را دارد.

همچنین شرکت سبحان امکان فروش از طریق سامانه‌ی تدارکات دولتی را هم دارد که خیلی از ادارات می‌توانند به وسیله‌ی این سامانه با قیمت بسیار مناسبی فرش محرابی سجاده ای و یا تشریفاتی خود را تهیه کنند.

خرید سجاده فرش نمازخانه

سفارش سجاده فرش نمازخانه

سفارش فرش نماز از کارخانه فرش سجاده باف سبحان هم با مراجعه‌ی حضوری و هم به صورت آنلاین (یا از راه دور) امکانپذیر است. برای اینکه بتوانید بدون دردسر فرش ماشینی مناسب را خرید کنید مراحل زیر را به ترتیب باید طی کنید:

اولین گام این است که نمازخانه را متر بزنید تا مساحت آن را پیدا کنیم؛ برای اینکه مساحت را دقیق حساب کنیم سالن نماز را به شکل مربع، مستطیل و یا هر چندضلعی که هست رسم کنید و سپس اندازه‌ی هر ضلع را به همراه جهت قبله مشخص نمایید. با ارسال عکس برای مدیریت فروش شرکت، تعداد رول‌هایی که باید بافته شوند، محاسبه و به شما اعلام خواهد شد.

در گام بعدی تعیین خواهید کرد که بافت سجاده فرش نمازخانه باید با چه جنس نخی صورت گیرد. معمولا با هر شرکتی که تماس می‌گیرید اولین سوال این است: فرش سجاده اکریلیک یا پلی استر؟ اگر به لینک آبی رنگ مربوطه مراجعه کنید، اطلاعات کافی در مورد انواع جنس نخ‌ها در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

پس از انتخاب نوع الیاف بافتی، نوبت به مشخص کردن تعداد گره‌های تار و پود فرش ماشینی مسجدی می‌رسد که اصطلاحا به آن‌ها شانه و تراکم گفته می‌شود. برای آشنایی با شانه و تراکم و نحوه‌ی شمارش آن‌ها بهتر است که به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

فرش سجاده ای نمازخانه

قیمت سجاده فرش نمازخانه

قیمت فرش نمازخانه به طور کلی با توجه به همان جنس نخ و تعداد شانه‌ی انتخابی شما که در بالا گفته شد تعیین می‌شود. عوامل دیگری هم در تغییر قیمت می‌توانند تاثیرگزار باشند مانند وزن و ضخامت.

با افزایش ضخامت یا ارتفاع نخ خاب فرش سجاده، بالطبع وزن آن هم بیش‌تر خواهد شد. این موارد نشانگر این هستند که مقدار نخ‌های رنگی بیش‌تری هم در بافت شرکت می‌کنند که باعث افزایش قیمت سجاده فرش خواهند شد. برای دیدن لیست قیمتی به لینک سبزرنگ زیر مراجعه فرمایید:

اندازه سجاده فرش نمازخانه

ابعاد فرش سجاده ای دارای استانداردهایی می‌باشد که هر شرکت تولید کننده‌ای معمولا طبق همان اندازه‌ها، بافت را انجام می‌دهد مگر اینکه در مواردی خاص مشتری بخواهد با سایز سفارشی و غیراستاندارد بافته شود که در آنصورت به خاطر پرتی بالاتر باید هزینه‌ی بالاتری را بپردازد.

اگر یک عدد سجاده فرش طرح محرابی را در نظر بگیرید، عرض آن بین 62 تا 65 سانتی‌متر و طول آن هم به طور ثابت 125 سانتی‌متر خواهد بود. همچنین اگر به صورت رولی هم در نظر بگیرید، عرض آن 125 سانتی‌متر و طول آن هم به اندازه‌ی دلخواه مشتری بافته خواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید