طرح‌های سجاده فرش افشان

به طور کلی طرح‌های فرش سجاده ای را از نظر میزان نقش و نگار می‌توانیم به دو دسته‌ی نقشه‌های با زمینه‌ی ساده و نقشه‌های با زمینه‌ی شلوغ تقسیم‌بندی کنیم.

سجاده فرش افشان در واقع به طرح‌های شلوغ و پرنقش و نگار گفته می‌شود که بیش‌تر شامل طرح‌های گل و برگ پیچ در پیچ و متراکم است. نقشه‌های افشان امروزی که به صورت ماشینی بافته می‌شوند برگرفته از طرح قالی‌های دستباف اصیل ایرانی هستند که طرفداران بسیاری دارند.

در ادامه قصد داریم طرح‌های معروف و زیبای فرش مسجد افشان را به شما معرفی کنیم ولی پیش از دیدن عکس‌ها بهتر است که نمونه فیلم کوتاهی از این دست فرش‌های سجاده ای را که به صورت بافته شده از کارخانه تهیه کرده‌ایم مشاهده کنید تا دید خوبی پیدا کنید:

پخش ویدیو

انواع سجاده فرش افشان از نظر ساختاری

فرش‌های مسجدی افشان که مخصوص مساجد و یا سایر اماکن مذهبی بافته می‌شوند را می‌توان به دو دسته‌ی افشان محرابی و افشان غیرمحرابی (تشریفاتی) تقسیم‌بندی کرد.

در فرش محرابی افشان یک طرح گنبدی شکل که برگرفته از همان محراب داخل مسجد است به عنوان نقش‌مایه‌ی اصلی قرار دارد و معمولا در داخل محراب و همچنین در حاشیه‌های آن از نقوش گل و بوته به صورت متراکم و تودرتو استفاده شده است.

اما در سجاده فرش افشان تشریفاتی دیگر طرح محراب وجود ندارد و به صورت طولی و یکدست از طرح اصیل ایرانی گل و بوته به وفور استفاده گردیده است؛ قابل ذکر است که در طرح تشریفاتی یک حاشیه‌ی کناری جهت قرارگیری مهر نمازگزاران تعبیه شده است. در ادامه بهترین نقشه‌های افشان را لیست کرده‌ایم:

فرش سجاده افشان طرح اصفهان

جدیدترین نقشه‌ی فرش مسجدی محرابی افشان همین طرح فرش سجاده ای اصفهان است که در آن به زیبایی هنر اسلامی و ایرانی با یکدیگر ترکیب گردیده است تا زینت‌بخش مساجد باشد. برای دور محراب این نقشه از طرح آجری سنتی استفاده شده و در داخل محراب هم یک گلدان تعبیه شده که شامل نقوش بوته‌های افشان است.

فرش سجاده افشان

سجاده فرش افشان طرح آسایش

پرفروش‌ترین طرح محرابی افشان، نقشه‌ی آسایش است که بسیار پرطرفدار می‌باشد. فرش سجاده آسایش سراسر طرح‌های گل و گیاه پیچ در پیچ و به هم پیوسته است و از آنجاییکه طرح آسایش به دلیل شلوغی نقشه، کثیفی را کم‌تر نشان می‌دهد برای مساجدی که پاخور زیادی دارند بسیار مناسب است.

سجاده فرش افشان طرح آسایش

فرش سجاده ای مسجد طرح طاها

طرح طاها نیز از جمله طرح‌های قدیمی فرش مسجد محسوب می‌شود که پرفروش و خوش نقش می‌باشد. بر خلاف نقشه‌ی آسایش که گل و بوته‌های ریز داشت، سجاده فرش افشان طرح طاها دارای بوته‌های نسبتا درشت‌تری است که طرفداران خاص خود را دارد.

فرش سجاده ای افشان

فرش مسجدی طرح ستاره کویر

فرش سجاده ای ستاره کویر یزد در بین نقشه‌های افشان بسیار معروف است. بر خلاف دیگر طرح‌های محرابی افشان، این نقشه دارای یک ترنج مرکزی بسیار زیبا می‌باشد که آن را از سایر طرح‌هایی که در بالا نام بردیم، به خوبی متمایز می‌کند. این نقشه، طراحی بسیار ظریف و زیبایی دارد که می‌تواند نمایی دلنشین را در مساجد ایجاد کند.

فرش مسجدی افشان

سجاده فرش افشان تشریفاتی

طرح افشان تشریفاتی نه تنها برای مساجد بلکه برای منازل هم به عنوان فرش کناره بسیار پر کاربرد است. در نقشه‌ی فرش افشان تشریفاتی مانند طرح‌های بالا دیگر از نقش محراب استفاده نمی‌گردد و به صورت یکدست و به صورت طولی، طرح‌های ریز گل و بوته و برگ به شکل تکرارشونده و انبوهی استفاده گردیده است.

تفاوت فرش طرح افشان تشریفاتی منزل با مسجد مربوط به حاشیه‌های آن‌ها می‌باشد؛ برای مسجد فقط یک حاشیه وجود دارد ولی برای منزل از دو حاشیه‌ی کناری استفاده می‌شود.

سجاده فرش افشان تشریفاتی

شانه و تراکم فرش‌های افشان

در ابتدا بهتر است با اصطلاح شانه و تراکم آشنا شوید؛ شانه و تراکم همان گره‌هایی هستند که از پشت قالی دیده می‌شوند. شانه به گره‌های عرضی و تراکم به گره‌های طولی گفته می‌شود.

سجاده فرش مساجد به طور معمول یا 500 شانه و یا 700 شانه بافته می‌شوند که از ضخامت نسبتا بالایی برخوردار هستند (حدودا 10 میلی‌متر) و برای نمازگزاران دارای نرمی بیش‌تری است. طرح‌های سجاده فرش افشان به خاطر نوع نقشه‌ی آن‌ها که شلوغ و پر نقش و نگار هستند باید با گره‌های بیش‌تری بافته شوند تا رخ فرش به خوبی نشان داده شود و به همین خاطر فرش‌های افشان معمولا 700 شانه تولید می‌شوند.

شرکت فرش سجاده سبحان نقشه‌های افشان را به صورت 700 شانه‌ی واقعی و با 5 تراکم مختلف تولید می‌کند که در جدول زیر برای شما لیست نموده‌ایم:

شانه (گره در عرض قالی) تراکم (گره در طول فرش سجاده) درجه‌ی کیفی
700 شانه 1800 ضعیف
700 شانه 1950 متوسط
700 شانه 2100 خوب
700 شانه 2250 خیلی خوب
700 شانه 2550 خیلی خوب
شانه تراکم درجه کیفی
700 1800 ضعیف
700 1950 متوسط
700 2100 خوب
700 2250 خیلی خوب
700 2550 خیلی خوب
سفارش بافت سجاده فرش طرح افشان

سفارش بافت سجاده فرش افشان

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که طرح‌های افشان و شلوغ را برای مسجد و نمازخانه می‌پسندید و قصد سفارش آن را دارید به 2 صورت می‌توانید خریدتان را انجام دهید:

اولین پیشنهاد ما مراجعه به کارخانه‌ تخصصی سجاده بافی سبحان است. با مراجعه به کارخانه خواهید توانست علاوه بر دیدن خط تولید، چند نمونه از فرش‌های بافته شده را هم مشاهده کنید و کیفیت هر یک را بررسی کنید. در نهایت با توافق قیمتی همانجا در محل شرکت، قرارداد نهایی ثبت شده و سفارشتان در صف بافت قرار خواهد گرفت.

اما در موارد بسیاری به دلیل دوری راه و نداشتن زمان کافی، امکان بازدید از کارخانه را ندارید که در این صورت می‌توانید خرید سجاده فرش از کارخانه را به صورت اینترنتی انجام دهید. در زیر مراحل فروش اینترنتی فرش سجاده ای کاشان به صورت خلاصه‌وار لیست شده است:

  1. متراژ دقیق مکان مورد نظر را بر حسب متر مربع مشخص کنید و همچنین صاف بودن یا کج بودن جهت قبله را به مدیریت فروش اعلام کنید.
  2. طرح سجاده فرش افشان و همچنین رنگبندی آن را انتخاب کنید.
  3. براساس توافق قیمتی با مدیریت فروش، درصدی از مبلغ کل را به عنوان بیعانه واریز نمایید تا سفارش در صف بافت قرار گیرد.
  4. در نهایت پس از کامل شدن بافت، از طرف شرکت با شما تماس گرفته می‌شود که ارسال صورت گیرد؛ همچنین در صورت نیاز به نصب فرش سجاده ای، نصاب شرکت نیز همراه با فرش‌ها به مسجد اعزام خواهد شد.
Call Now Buttonتماس بگیرید