فرش سجاده آریا

در چند سال اخیر که از نرم‌افزارهای گرافیکی نظیر فتوشاپ برای طراحی نقشه‌های قالی ماشینی مورد استفاده قرار گرفت، طرح‌های سجاده فرش مسجد، بسیار زیاد و متنوع شدند.

در واقع باید گفت هر شرکتی نقشه‌های مخصوص به خود را دارد اما برخی از نقشه‌ها به سبب پرفروش بودن و محبوبیتی که دارند، توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند و یکی از این موارد که در این مقاله قصد داریم در مورد آن بحث کنیم، فرش سجاده آریا می‌باشد.

از دیگر نقشه‌های معروف می‌توانیم به سجاده فرش ستاره کویر یزد و فرش سجاده ای اصفهان اشاره کنیم. برای اینکه با ساختار فرش مسجدی محرابی طرح آریا آشنا شوید، فیلم کوتاه آماده شده از کارخانه را مشاهده کنید:

پخش ویدیو

طرح فرش سجاده آریا

فرش سجاده آریا

انواع فرش سجاده ای مخصوص مساجد از نظر ساختار به سه دسته‌ی کلی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ این 3 مورد شامل سجاده فرش یکپارچه، فرش محرابی و فرش تشریفاتی هستند. هر یک از این نقشه‌ها خودشان به طرح‌های ساده و شلوغ دسته بندی خواهند شد.

فرش سجاده آریا جزو نقشه‌های محرابی برای مساجد به حساب می‌آید که در داخل محراب آن از طرح‌های اسلیمی شمسه استفاده شده است. طرح شمسه را در حرم‌های مطهر به عنوان میله‌های ضریح به وفور دیده‌اید. در بین هر محراب یک ستون یا گلدسته قرار گرفته که در اطراف آن‌ها گل‌های نسبتا درشت به کار رفته است.

در قسمت بالا و پایین فرش سجاده طرح آریا، دو نوار حاشیه‌ای می‌بینید که قسمت پایینی محل ایستادن نمازگزاران و قسمت بالایی نیز محل قرارگیری مهر نمازگزاران می‌باشد. در هنگام نصب باید بالای محراب کاملا به سمت قبله قرار بگیرد تا عبادت کنندگان به راحتی به سمت قبله بایستند.

رنگ‌های زمینه در این طرح فرش محرابی سجاده ای به سفارش مشتری می‌تواند متفاوت باشد؛ اما رنگبندی‌های پرفروش‌تر در تصویر زیر کاملا مشخص هستند:

فرش سجاده طرح آریا

الیاف طرح فرش سجاده آریا

از آنجاییکه سجاده فرش آریا یک طرح پرفروش و شناخته شده است، کارخانه‌های بسیاری اقدام به تولید آن می‌کنند. به همین دلیل هر کارخانه‌ای از جنس الیاف مختلف با رنگبندی خاص خود استفاده می‌کند. کلا هر دو نوع الیاف طبیعی و غیر طبیعی در بافت فرش ماشینی مسجدی کاربرد دارند.

الیاف طبیعی شامل پنبه و جوت هستند که برای نخ تار و پود مورد استفاده قرار می‌گیرند و الیاف مصنوعی هم بیش‌تر شامل نخ‌های اکریلیک، پلی استر، ورجین و BCF می‌باشند که به عنوان نخ خاب یا همان نخی که روی فرش مشاهده می‌کنید، کاربرد دارند. مهم‌ترین نخ در قالی ماشینی همین نخ خاب است.

حال اگر بخواهیم مقایسه‌ی کلی بین این الیاف انجام بدهیم، می‌توانیم فرش سجاده اکریلیک را در یک سمت نگه داریم و بقیه را در سمتی دیگر؛ به این دلیل که قالی‌های ماشینی اکریلیک از کیفیت متفاوت و بسیار بالاتری نسبت به سایر جنس الیاف برخوردار هستند.

طرح فرش سجاده آریا با توجه به عمومی بودن نقشه‌ی آن و طرح نسبتا ساده‌ای که دارد با همه‌ی دستگاه‌ها و با همه‌ی جنس نخ‌ها قابلیت بافت دارد. اما شرکت سبحان این طرح را با نخ 100% اکریلیک هیت ست شده می‌بافد.

از مزایای الیاف اکریلیک می‌توانیم به نرمی، لطافت، دوام و از همه مهم‌تر به انعطاف پذیری آن اشاره کنیم که با توجه به پاخور زیاد فرش مساجد بسیار حائز اهمیت می‌باشد. از معایب قالی‌های اکریلیک هم پرزدهی اولیه‌ی آن‌ها خواهد بود که البته پس از کمی رفت و آمد و جاروبرقی زدن، این مشکل رفع می‌شود.

فرش سجاده ای آبی طرح آریا

فرش سجاده آریا با چه تعداد شانه بافته می‌شود؟

هر یک از فرش‌های ماشینی با شانه و تراکم‌های مختلفی تولید می‌شوند. اصطلاح شانه و تراکم در بافت فرش سجاده ای کاشان، به همان گره‌های تار و پود اطلاق می‌شود که اگر قالی را به پشت برگردانید، به صورت گره‌های خیلی ریز قابل مشاهده هستند.

تعداد این گره‌ها نشانگر کیفیت بافت فرش سجاده آریا می‌باشد به طوریکه هر چه تعداد شانه و تراکم بالاتر برود، کیفیت هم بالاتر می‌رود و در نتیجه قیمت سجاده فرش مسجد افزایش پیدا می‌کند.

به طور معمول فرش‌هایی که طراحی شلوغی دارند باید با تعداد شانه‌ی بالا مثلا 700 شانه بافته بشوند تا طرح‌های ریز در آن‌ها به خوبی دیده بشوند؛ اما فرش سجاده ای محرابی طرح آریا یک نقشه‌ی نسبتا خلوت دارد و به همین خاطر با تعداد شانه پایین مثلا سجاده فرش 500 شانه هم قابلیت تولید دارد.

در جدول زیر همه‌ی انواع متداول شانه و تراکم برای تولید فرش سجاده آریا نمایش داده شده است:

فرش سجاده آریا با رنگ آبی فیروزه ای
تعداد شانه سجاده فرش میزان تراکم فرش سجاده کیفیت فرش بافته شده
700 2250 عالی
700 2100 خوب
700 1950 متوسط
500 1000 متوسط
500 800 ضعیف
گره شانه گره تراکم درجه‌ی کیفی
700 2250 عالی
700 2100 خوب
700 1950 متوسط
500 1000 متوسط
500 800 ضعیف

در پاسخ به این سوال که 500 شانه را انتخاب کنید و یا 700 شانه، باید بگوییم پیشنهاد شرکت سبحان فرش سجاده 700 شانه با تراکم 2250 یا 2100 می‌باشد. ولی اگر منابع مالی محدودی دارید و در حال حاضر قصد خرید فرش مسجد ارزان قیمت را دارید، به دنبال فرش‌های 700 شانه با تراکم پایین و یا 500 شانه بروید.

سجاده فرش آریا در مسجد

مراجعه به کارخانه سجاده‌بافی سبحان

به منظور خرید فرش سجاده آریا باید به کارخانه‌ی سبحان مراجعه کنید. شما با حضور در کارخانه، خط تولید و بافت سجاده فرش ماشینی را از نزدیک خواهید دید و کیفیت محصولات را می‌توانید مورد بررسی قرار دهید.

پیش از سفارش می‌بایست متراژ نمازخانه و یا مسجدتان را به طور دقیق مشخص کنید و نقشه‌ی ساده‌ای از آن را بر روی کاغذ ترسیم کنید تا بافت فرش‌ها کاملا متناسب با مساحت مکان مذهبی انجام بگیرد. همچنین رنگبندی زمینه‌‌ی قالی را براساس فضای داخلی مسجد و متناسب با سلیقه و فرهنگ مردمان آن منطقه انتخاب کنید تا محیطی دلنشین برای نمازگزاران ایجاد شود.

آدرس دقیق کارخانه سبحان (صنایع فرش ثریا کویر کاشان) را در ادامه می‌بینید: استان اصفهان – شهرستان کاشان – جاده‌ی قدیم آران و بیدگل – شهرک صنعتی سلیمان صباحی – بلوار اصلی 1 – بلوار فرعی چهارم – میدان توحید یا هیات امنا – شرکت فرش سبحان

در صورتی که امکان سفر به کاشان و حضور در محل کارخانه را ندارید، مشکلی نیست چراکه شرکت سبحان شرایط خرید اینترنتی فرش سجاده ای را نیز برای مشتریان فراهم نموده تا با صرفه جویی در زمان، به صورت تلفنی و آنلاین هم بتوانید ثبت سفارشتان را انجام بدهید. تلفن مدیریت فروش شرکت سجاده بافی سبحان: 09137292938

Call Now Buttonتماس بگیرید