فرش مسجدی گنبدی

در سال‌های اخیر که فرش‌های سجاده ای در طرح و رنگ‌های متنوعی تولید و به بازار عرضه می‌شوند، فرش مسجدی گنبدی به عنوان پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین محصول شرکت‌های سجاده بافی برای مساجد و نمازخانه‌ها به شمار می‌رود.

البته طرح‌های سجاده فرش مسجد به غیر از طرح گنبدی، دارای 2 نوع دیگر هم هستند؛ این دو نقشه شامل فرش سجاده تشریفاتی (دارای حاشیه) و فرش یکپارچه (بدون حاشیه) می‌باشند که به جای مساجد و نمازخانه‌ها بیش‌تر برای حسینیه‌ها و امامزاده‌ها پیشنهاد می‌کنیم.

در فیلم تهیه شده از یکی از بهترین کارخانه‌های فرش سجاده ای ایران، می‌توانید بخشی از این نمونه‌های فرش مسجدی مشهد و کاشان را مشاهده کنید که به سفارش مشتریان بافته شده‌اند.

پخش ویدیو

انواع فرش مسجدی گنبدی

فرش مسجدی گنبدی کاشان

فرش گنبدی مسجدی در واقع همان فرش محرابی است که مشتریان هم بیش‌تر با همین عنوان در گوگل جستجو می‌کنند. فرش سجاده ای محرابی همانطور که از نامش پیداست، یک طرح محراب گنبدی شکل را به عنوان نقشه‌مایه‌ی اصلی خود دارا می‌باشد. این طرح که از نمای داخل مساجد گرفته شده است و یک نماد کاملا اسلامی تلقی می‌گردد با طرح‌های گل و بوته‌ی ایرانی ترکیب می‌شود.

فرش مسجدی گنبدی را از نظر میزان نقش و نگارهای به کار رفته در آن می‌توانیم به دو دسته‌ی ساده و شلوغ تقسیم‌بندی کنیم. در نقشه‌های محرابی ساده، از طرح‌های گلبرگ، بوته و گل کمتر و فقط برای حاشیه‌های آن استفاده می‌گردد. اما در نقشه‌های شلوغ از طرح‌های گلبرگ و بوته به صورت فشرده و متراکم در داخل و خارج از نقش محراب استفاده می‌شود که معمولا به این نوع از طرح‌های شلوغ، سجاده فرش افشان می‌گویند.

فرش گنبدی مسجدی ساده
طرح فرش مسجدی گنبدی افشان

رنگبندی‌های فرش مسجدی گنبدی

به طور کلی رنگ‌هایی که برای بافت سجاده فرش ماشینی به کار می‌روند، رنگ‌های خاص و متناسب با فضای اماکن مذهبی می‌باشند. همانطور که می‌دانید سه رنگ در مساجد و حسینیه‌ها بسیار پرطرفدار هستند: رنگ آبی، رنگ سبز و رنگ قرمز. البته رنگ آبی سجاده ای بیش‌تر رنگ آبی فیروزه ای و رنگ سبز سجاده ای هم بیش‌تر رنگ سبز یشمی یا عربستانی است.

رنگ قرمز هم معمولا با رنگ‌های زرشکی، لاکی و روناسی در فرش مسجدی گنبدی کاربرد دارند. سه رنگی که نام برده شدند (سبز – آبی – قرمز) به عنوان رنگبندی زمینه برای فرش نمازخانه و مسجد بسیار مرسوم هستند. رنگ‌های دیگری مانند کرم، سرمه‌ای، بادامی، گردویی، گلبهی و یا موارد دیگر هم در تولید فرش ماشینی سجاده ای به کار می‌روند اما نه به عنوان رنگبندی زمینه‌ی اصلی.

توجه داشته باشید که رنگبندی زمینه فرش مسجد تا حد امکان باید چرکتاب باشد تا لکه و کثیفی را کمتر نشان بدهد. مثلا رنگ‌های روشن مثل کرم و بادامی اصلا برای مساجد مناسب نیستند. از سویی دیگر رنگ‌های بسیار تیره‌ای مانند سرمه‌ای یا مشکی هم به خاطر تاریک کردن محیط داخلی مکان‌های مذهبی به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

سجاده فرش گنبدی مسجد

اندازه فرش مسجدی گنبدی

ابعاد فرش سجاده ای کاشان دارای استانداردهایی است که معمولا هر شرکت فرشبافی و سجاده بافی طبق همین اندازه‌ها فرش مسجدی محرابی را تولید می‌کند.

اندازه‌ی فرش مسجدی گنبدی را به دو صورت می‌توانیم بیان کنیم؛ هم به صورت رولی و چندمحرابه و هم به صورت تک محرابی و تک نفره. ابتدا فقط یک محراب را در نظر می‌گیریم تا ببینیم سجاده فرش محرابی برای یک شخص نمازگزار دارای چه ابعادی است. عرض یک محراب 0/64 متر (64 سانتیمتر) و طول آن نیز 1/25 متر (125 سانتیمتر) می‌باشد.

اما اگر بخواهیم به صورت رول یا یک طاقه‌ی چندمحرابی محاسبه کنیم، عرض رول 125 سانتیمتر و طول طاقه‌ی سجاده هم با هر متراژی که مشتری بخواهد قابلیت بافت دارد؛ درواقع طول رول‌های فرش سجاده ای با توجه ابعاد مسجد یا نمازخانه تولید می‌شوند.

سجاده فرش گنبدی مسجدی کاشان

خرید فرش مسجد گنبدی

به هیات امنای مساجد پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که خواستند فرش محرابی سجاده ای نو و جدیدی را برای مکان مذهبی خود خریداری کنند، هر طور شده مستقیما به کارخانه مراجعه نموده و فرش مسجدی گنبدی مورد نیاز خود را تهیه کنند.

با حذف دلال‌ها مبلغ بسیار زیادی را می‌شود صرفه جویی کرد که برای موارد مورد نیاز دیگر مسجد خواهید توانست هزینه کنید. خرید از شرکت سجاده فرش کاشان (سبحان) هم به صورت حضوری و هم به صورت آنلاین امکانپذیر است.

شرکت سبحان به عنوان یک کارخانه‌ی بافندگی فرش ماشینی مسجدی به طور رسمی در دفتر روزنامه جمهوری اسلامی ایران، با نام فرش ثریا کویر ثبت شده است که به دلیل داشتن استانداردهای لازم جهت تولید فرش نماز، دارا بودن سامانه‌ی تدارکات دولت و همچنین صدور فاکتورهای قانونی، می‌تواند بهترین کارخانه فرش سجاده ای برای مساجد قلمداد شود.

قبل از سفارش از کارخانه، حتما مساحت مکان مذهبی خود را محاسبه کنید تا بدانید که به چند مترمربع فرش مسجد گنبدی نیاز دارید. با اعلام متراژ به شرکت، تعداد رول یا طاقه‌های فرش سجاده جهت تولید برایتان محاسبه خواهد شد.

سپس با انتخاب یکی از طرح‌های محرابی آماده‌ی شرکت سبحان که در لینک زیر قرار داده‌ایم، رنگبندی، جنس نخ بافتی و تعداد شانه را هم اعلام می‌کنید تا تولید فرش نمازخانه یا مسجد شما آغاز گردد. تمام مواردی که انتخاب کردید با ریز توضیحات و درج قیمت برای هر مترمربع در یک فاکتور ثبت می‌گردد؛ سپس دو نسخه از آن چاپ می‌گردد تا یک نسخه نزد شرکت و یک نسخه نزد مسجد قرار گیرد.

با اتمام تولید، طاقه‌های سجاده نماز از طریق باربری و یا اگر نیاز به نصب داشته باشند به صورت دربست و توسط نصاب فرش سجاده ای به محل مورد نظر ارسال خواهند شد تا عملیات نصب و اجرا به شکل کامل و دقیق انجام گیرد.

فرش مسجد طرح گنبدی

قیمت فرش مسجدی

قیمت فرش‌های سجاده ای بیش‌تر تحت تاثیر مواد اولیه‌ی بافت و مشخصات تولیدی دستگاه‌های بافندگی می‌باشند. به طور مثال اگر فرش مسجدی گنبدی ارزان قیمت مدنظر هیات امنای مساجد است، باید فرش سجاده پلی استر و با تعداد شانه و تراکم پایین را خریداری کنید و بالعکس اگر به دنبال یک سجاده فرش خوب و باکیفیت هستید باید فرش‌های 100% اکریلیک و 700 شانه را تهیه کنید.

البته به این موضوع هم دقت داشته باشید که فرش گنبدی مسجدی با فرش‌های غیر گنبدی مانند طرح‌های فرش تشریفاتی از نظر قیمتی تفاوتی ندارند. به منظور دیدن لیست قیمتی و توضیحات کامل‌تر بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید