سجاده فرش یکپارچه

منظور از سجاده فرش یکپارچه، فرش‌های یک‌تکه و بسیار بزرگی هستند که کاملا یکدست و متناسب برای کل محیط مساجد و یا دیگر اماکن مذهبی بافته می‌شوند.

اما سوالی که اینجا ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا دستگاه‌های بافندگی فرش ماشینی، امکان بافت چنین سایزهای بزرگ، مثلا 200 متر مربع با ابعاد 10 متر در 20 متر را دارند؟

در جواب باید بگوییم که خیر؛ بیش‌ترین عرض ممکن برای دستگاه‌های فرش‌بافی اتوماتیک، 4 متر می‌باشد که قابلیت بافت فرش‌های با عرض 4 را فقط دارند؛ مثلا فرش 20 متری با ابعاد 4 متر در 5 متر.

ابتدا یک نمونه‌ی تولیدی از فرش سجاده‌ای یکپارچه طرح کاشیکاری را از کارخانه سبحان مشاهده بفرمایید تا به ادامه‌ی بحث بپردازیم:

پخش ویدیو

نحوه‌ی تولید سجاده فرش یکپارچه

همانطور که گفتیم دستگاه‌های بافندگی (حتی دستگاه‌های خارجی با تکنولوژی بافت آلمان و بلژیک) امکان بافت چنین سایزهای بزرگی را ندارند، چراکه همه‌ی دستگاه‌ها از نظر عرض دارای محدودیت هستند. در واقع نمونه‌های فرش بزرگ پارچه‌ای که در مساجد مجلل مشاهده می‌کنید به صورت دستباف تولید شده‌اند.

برای تولید ماشینی سجاده فرش یکپارچه مخصوص مساجد یا سایر اماکن مذهبی به 2 مرحله کار نیاز است: ابتدا باید بزرگترین سایز ممکن را که دستگاه‌های فرش ماشینی قادر به تولید آن هستند، چندین تخته از آن‌ها بافته و آماده بشود اما دور تا دور آن‌ها به هیچ عنوان نباید دوردوزی شود.

در گام دوم نوبت به هنر کار رفوگران می‌رسد که با قرار دادن این تخته‌های فرش در کنار یکدیگر، نخ‌های تار و پود هر یک از فرش‌ها را با دقت و ظرافت تمام به یکدیگر متصل کنند تا فرش سجاده بزرگپارچه و یک‌تکه، کاملا یکدست و آماده‌ی پهن بشود.

تولید سجاده فرش یکپارچه

مزایا و معایب سجاده فرش یکپارچه

استفاده از این نوع فرش‌های بزرگ پارچه در مساجد ایران بسیار کمیاب و شاید هم نایاب باشد و دلیل این است که معایب و دردسرهای آن بسیار بیش‌تر از مزیت‌هایش می‌باشد؛ اگر بخواهیم به ویژگی مثبت این نوع از فرش‌ها اشاره کنیم، در واقع فقط می‌توانیم به زیبایی و یکدست بودن آن‌ها اشاره کنیم. اما معایب استفاده از فرش مسجد یک‌تکه را در ادامه برای شما لیست کرده‌ایم:

  1. هزینه‌ی بسیار بالا: همانطور که قبلا هم گفتیم این فرش‌ها در دو مرحله آماده می‌شوند که مرحله‌ی دوم یعنی انجام عملیات توسط رفوگران به نوعی هزینه‌ی اضافی و گزافی خواهد بود که قطعا به صرفه نخواهد بود.
  2. حمل و جابجایی سخت و شستشوی سخت‌تر: سجاده فرش‌های یکپارچه به راحتی قابل حمل نیستند و تصور کنید که برای جابجایی آن در مسجد به چند نفر نیاز هست. گذشته از حمل آن، شستشوی فرش‌های یک‌تکه به فضای نسبتا بزرگی نیاز دارد و احتمالا باید به شرکت‌های قالیشویی بسپارید.
مزایا و معایب فرش بزرگ پارچه

جایگزین فرش سجاده بزرگ پارچه

بهترین جایگزین برای فرش‌های بزرگپارچه، فرش‌های رولی و طولی هستند که امروزه در مساجد و نمازخانه‌ها بسیار مرسوم هستند. البته این فرش‌های طولی در ابتدا به صورت تشریفاتی تک حاشیه و طرح محرابی تولید می‌شدند که بعدها شرکت سبحان به صورت خلاقانه، طراحی‌های یکپارچه را نیز وارد بازار کرد تا به عنوان بهترین جایگزین به جای فرش نماز یک‌تکه استفاده شود.

همانطور که در تصویر زیر به خوبی می‌توانید این طرح را درک کنید، سجاده فرش یکپارچه به صورت طولی و با عرض ثابت و استاندارد 125 سانتی‌متر بافته می‌شود. سپس هنگام نصب در مسجد، امامزاده و یا سایر اماکن متبرکه، این رول‌ها توسط نصاب به گونه‌ای در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند که هر رول مکمل رول دیگری شود؛ به طور مثال یک ترنج از یک رول فرش مسجدی با رول دیگر همدیگر را کامل می‌کنند.

سجاده فرش یکپارچه طولی

طرح‌های فرش یکپارچه جدید برای مسجد

در ادامه طرح‌های جدید و امروزی فرش مسجد یکپارچه را می‌توانید مشاهده کنید؛ البته دقت داشته باشید که علاوه بر این طرح‌ها اگر نمونه‌ای دیگر هم در نظر داشته باشید، می‌توانید یک عکس با کیفیت از آن را برای شرکت فرش سجاده سبحان ارسال کنید تا توسط طراحان خبره‌ی ما، نقشه شود. در نهایت نقشه‌ی جدید سجاده فرش یکپارچه برای شما ارسال می‌شود تا در صورت تایید، بافت آن انجام گیرد.

مزایای استفاده از فرش نماز یکپارچه طولی

اگر بخواهیم که فرش سجاده‌ای طولی جدید و امروزی را با سجاده فرش بزرگ پارچه سنتی مقایسه کنیم، قطعا به موارد مثبت بسیاری می‌توانیم اشاره کنیم که برخی را لیست کرده‌ایم:

  • هزینه‌ی پایین‌تر و به صرفه‌تر: از آنجاییکه استفاده از فرش‌های رولی و طولی دیگر نیاز به رفوگران حرفه‌ای ندارد که فرش‌ها را به یکدیگر متصل کنند، قطعا باصرفه‌تر می‌باشد. این فرش‌ها پس از بافته شدن در کارخانه به قسمت تکمیل و آهار می‌رود و سپس آماده‌ی نصب در مسجد می‌شود.
  • جابجایی و حمل آسان: رول‌های فرش سجاده با عرض 1/25 متر و در طول مورد سفارش بافته می‌شوند، از اینرو اندازه‌ی نسبتا کوچکی دارند و معمولا توسط 2 نفر قابلیت جابجایی دارند.
  • تعویض و یا تعمیر ساده: در صورتی که بخشی از فرش دچار آسیب شده باشد، می‌توانید فقط همان رول را جمع کنید و برای رفوگر بفرستید تا تعمیر کند و یا حتی در صورت سوختگی قسمتی از فرش، می‌توانید فقط همان رول را تعویض کنید.
  • شستشوی راحت: برای شستشوی این نوع سجاده فرش یکپارچه نیز کار بسیار راحتی دارید؛ می‌توانید فقط رول‌هایی که کثیف هستند را برای شستشو جمع آوری کنید و دیگر نیازی نیست که همه‌ی فرش‌ها را جمع کنید.
جایگزین فرش سجاده بزرگ پارچه

معرفی دیگر فرش‌های سجاده‌ای

به طور کلی از فرش سجاده‌ای بزرگپارچه خیلی برای مساجد و نمازخانه‌ها استفاده نمی‌شود چراکه محل قرارگیری جای مهر برای نمازگزاران در آن تعبیه نشده است. به همین دلیل بیش‌تر در سایر اماکن متبرکه نظیر امامزاده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما پیشنهاد ما برای مساجد همان فرش‌های طرح محرابی و فرش‌های طرح تشریفاتی با یک حاشیه است که صفوف نمازگزاران در آن به خوبی مشخص شده است. طرح‌های محرابی در میان فرش‌های مسجدی بسیار پرفروش‌تر و محبوب‌تر هستند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که قیمت هر سه نوع فرش یکپارچه، تشریفاتی و محرابی یکسان می‌باشد. برای دیدن همه‌ی طرح‌های فرش سجاده بر روی دکمه‌ی زیر کلیک بفرمایید:

فرش‌های سجاده‌ای محرابی و تشریفاتی

خرید سجاده فرش یکپارچه از کارخانه

متولیان اماکن متبرکه می‌توانند با حضور در محل شرکت و بازدید از کارخانه سبحان، فرش مورد نیاز خود را خریداری کنند. اما اگر فرصت حضور در کارخانه را ندارید و یا به سبب دوری مسافت تا کاشان، امکان مراجعه به کارخانه را ندارید، می‌توانید به صورت آنلاین هم فرش سجاده‌ای مورد نیازتان را تهیه بفرمایید. با رجوع به صفحه‌ی زیر، نحوه‌ی ثبت سفارش آنلاین را خواهید دید:

Call Now Buttonتماس بگیرید