فرش سجاده ای طرح بدون محراب

فرش‌های مسجدی امروزی با طرح‌ها و نقشه‌های متنوعی در دسترس هستند که توسط گرافیست‌های حرفه‌ای با استفاده از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارها طراحی می‌شوند. این نوع قالی‌ها را باید به دو دسته‌ی اصلی تقسیم کرد؛ یعنی فرش سجاده ای طرح بدون محراب و سجاده فرش طرح محرابی.

برای انتخاب مناسب‌ترین طرح فرش سجاده مسجد (محرابی یا بدون محراب)، اصول مختلفی مدنظر قرار می‌گیرد که شامل فرهنگ مردم آن منطقه، سلیقه‌ی متولیان مکان‌های مذهبی و نیازهای مردم به فرش‌های مناسب می‌شود. همچنین توجه به تعداد جمعیت نمازگزاران، نوع معماری مکان و اندازه‌ی فضای مورد نظر نیز بر انتخاب صحیح فرش طرح مسجدی تأثیرگذار است.

نمازخانه‌ها و مساجد با توجه به فرهنگ و فرمایشات مذهبی مردم، اغلب به صورت خودجوش و با توجه به نیازهای عبادی خود، از یکی از طرح‌های مذکور استفاده می‌کنند. این انتخاب به‌طور کلی باعث ایجاد احساس روحانیت و آرامش در مکان‌های مقدس می‌شود و به مردم کمک می‌کند که با تمرکز و انسجام، نماز خود را به‌خوبی انجام دهند.

خرید فرش سجاده ای طرح بدون محراب

فرش سجاده ای طرح بدون محراب و محرابی

به طور کلی در میان تمامی طرح‌ها و نقشه‌های قالی مخصوص مساجد، فرش سجاده ای محرابی به‌عنوان پرفروش‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین فرش نماز به حساب می‌آید. درواقع نقش‌مایه‌ی اصلی این نوع سجاده‌ها براساس محراب یا طاق قوسی‌شکل درون مساجد است که به‌نوعی نماد اصلی مسلمانان شیعه و سنی می‌باشد. فرش محرابی‌ها اغلب با طرح‌ها و نقشه‌های هنری و زیبا به‌کار می‌روند که از جذابیت و زیبایی ویژه‌ای برخوردارند.

از سوی دیگر، فرش سجاده ای طرح بدون محراب که هم با حاشیه و هم بدون حاشیه تولید می‌شوند، طرح‌های متنوع و گوناگونی دارند که به‌طور کلی از نمادها و طرح‌های معمولی‌تر و انتزاعی‌تر استفاده می‌کنند. این قالی‌ها بیش‌تر در مساجدی که دارای سبک‌های معماری مدرن و متنوع هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند که براساس تجربه برای فضاهای باز و مدرن متناسب‌تر هستند.

پخش ویدیو

انواع فرش سجاده ای طرح بدون محراب

انواع نقشه‌های فرش برای مسجد که بدون نقش محراب طراحی می‌شوند، به دو دسته‌ی مهم و گوناگون تقسیم می‌شوند: “سجاده فرش‌های یکپارچه” و “فرش‌های تشریفاتی”. این دو نوع فرش غیرمحرابی اختلافاتی در طراحی و استفاده دارند که ارزیابی و تحلیل آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.

فرش تشریفاتی با یک حاشیه و یا بعضا براساس سفارش مشتری با دو حاشیه طراحی و تولید می‌گردد تا با قرار دادن مهر نمازگزاران بهره‌برداری آسان‌تری داشته باشد. باتوجه به همین حاشیه‌های کناری، صف‌های نماز جماعت با ترتیب و نظم بهتری شکل می‌گیرند. طرح‌های هندسی و اسلیمی به‌صورت تکراری برروی فرش‌های تشریفاتی قرار می‌گیرند که از گلبرگ و بوته نیز برای تزئین آن‌ها استفاده می‌شود.

بافت سجاده فرش مسجد طرح بدون محراب

دسته‌ی دوم، تحت عنوان سجاده فرش یکپارچه بدون هیچ‌گونه حاشیه‌ای طراحی و کاملا یکدست بافته می‌شوند. بعد از بافت و نصب، شکل‌های هندسی و اسلیمی به‌صورت هماهنگ و تکمیل‌کننده با یکدیگر ظاهر می‌شوند و این فرش‌ها مانند یک فرش بزرگ با طرح پیوسته به‌نظر می‌آیند. به‌دلیل شباهت ظاهری این نوع قالی‌ها به طرح کاشیکاری‌های سنتی، آن‌ها را با نام فرش سجاده ای طرح بدون محراب کاشیکاری هم می‌شناسند.

انتخاب مناسب‌ترین نوع فرش طرح سجاده بدون محراب (سجاده فرش‌های یکپارچه یا تشریفاتی)، به میزان محبوبیت و فرهنگ مردم منطقه و همچنین نیازهای مسجد و نمازخانه‌ی مربوطه بستگی دارد.

ترتیب و تنظیم صف‌های نماز، راحتی نمازگزاران و ایجاد احساس آرامش‌بخش در فضای عبادت می‌تواند از عوامل مؤثر در انتخاب مناسب‌ترین نقشه‌ی فرش برای نمازخانه یا مسجد باشد. همچنین، توجه به معماری و دکوراسیون مکان مذهبی نیز در انتخاب قالی‌های مختلف مؤثر است تا بهترین تطابق با فضای موجود داشته باشد و زیبایی و هماهنگی بین اجزای مختلف محیط فراهم شود.

مکان مناسب فرش سجاده غیرمحرابی

سوالی که ممکن است برای همه‌ی شما پیش بیاید این است که هر سجاده فرش بدون طرح محراب برای کدام مکان مذهبی مناسب‌تر است؟ این مسئله مستلزم تحلیل و ارزیابی مکان‌های مختلف مذهبی است تا بهترین فرش سجاده ای برای هر یک از آن‌ها تعیین شود.

مسجد و نمازخانه، اولین مکان‌های مذهبی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند. این مکان‌ها از جمعیت نمازگزارانی تشکیل شده‌اند که هدف اصلی آن‌ها برپایی نماز جماعت است. در این مورد، بهتر است از فرش محرابی سجاده ای استفاده شود، زیرا این نوع سجاده به‌خوبی جایگاه هر نمازگزار را در هر صف به‌صورت جداگانه مشخص می‌کند.

فرش مسجدی طرح بدون محراب

در مرحله بعدی، انواع حسینیه به‌عنوان دومین مکان مذهبی مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مکان‌ها بیش‌تر جهت برگزاری مراسم‌های عزاداری به‌کار می‌روند و برخی از آن‌ها هم نماز جماعت را برپا می‌دارند. برای این نوع فضاها، پیشنهاد می‌شود که از فرش سجاده ای طرح بدون محراب با طرح تشریفاتی حاشیه‌دار استفاده شود که به صورت هندسی و اسلیمی طراحی شده‌اند.

نهایتا، انواع امامزاده به‌عنوان سومین مکان مذهبی مطرح می‌شوند. این مکان‌ها به‌دلیل بزرگی فضا و حالت سنتی‌شان، مناسب استفاده از فرش‌های یکپارچه هستند که تا حداکثر میزان از فضای داخلی استفاده می‌کنند. از آنجایی که امامزاده‌ها بیش‌تر به خاطر زیارت‌ها و عبادات مورد بازدید قرار می‌گیرند، پیشنهاد می‌شود از سجاده‌های طرح کاشیکاری با رنگ آبی فیروزه‌ای استفاده گردد.

سفارش فرش سجاده ای طرح بدون محراب

فرش سجاده ای طرح غیرمحرابی

به‌منظور ثبت سفارش بافت سجاده فرش بدون طرح محراب برای مکان مذهبی و مقدس خود، بهتر است مستقیماً خرید فرش نمازخانه ای و مسجدی را از کارخانه انجام دهید. این روش به شما امکان می‌دهد هزینه‌های کمتری بپردازید و اطمینان پیدا می‌کنید که فرش‌ها با کیفیت و مطابق با نیازهای مذهبی تولید می‌شوند. شرکت سبحان که در کاشان فعالیت می‌کند، یکی از معتبرترین و معروف‌ترین کارخانه‌های تولید فرش مسجد و نمازخانه است که می‌توانید به آن اعتماد کنید.

اگر قصد خرید اینترنتی فرش سجاده ای طرح بدون محراب را دارید، در ابتدا باید اندازه‌ی تمامی اضلاع مسجد و یا حسینیه را دقیقا متر بزنید و آن را روی کاغذ بنویسید. البته کشیدن نقشه‌ی مکان مذهبی موردنظر، در محاسبه‌ی متراژ قالی تولیدی بسیار حیاتی خواهد بود و این باعث می‌شود فرش جانمازی کم و زیاد بافته نشود.

در خرید سجاده، باید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، نقشه و رنگبندی را همراه با جنس نخ و کیفیت بافت انتخاب کنید. در پیش‌فاکتوری که صادر می‌شود، تمامی اطلاعات به همراه مبلغ پیش‌پرداخت و زمان تحویل فرش مسجدی محرابی یا بدون محراب به صورت کامل و دقیق ذکر می‌گردد.

با پایان یافتن تولید، مراحل نصب سجاده فرش توسط شرکت فرش سجاده ای سبحان و تحویل آن با مسئولان مسجد هماهنگ می‌شود. فرش‌ها به صورت دربست یا خرده‌بار از طریق باربری به مقصد ارسال می‌شوند. در پایان جهت آگاهی از قیمت‌ها به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید