خرید فرش برای مسجد

متولیان و هیات امنا هنگام خرید فرش برای مسجد یا دیگر مکان‌های مقدس، وظیفه‌ای مهم و در عین حال بسیار مشکل را در پیش دارند؛ این وظیفه‌ی مهم به خاطر این است که نماینده‌ی مردم آن مکان مذهبی هستند و کمک‌های مردمی که به سختی جمع‌آوری شده‌اند را باید به بهترین شکل ممکن خرج مسجد کنند تا کوتاهی نکرده باشند.

امروز در این مقاله اهمیت استفاده از فرش طرح سجاده و همچنین اطلاعاتی در مورد سجاده فرش کاشان و ویژگی‌های آن در اختیارتان قرار خواهیم داد تا در انتخاب و خرید خود آگاهی نسبی داشته باشید.

در ابتدای کار فیلمی آماده کرده‌ایم که در آن تولید فرش مسجد را می‌توانید مشاهده کنید؛ این فیلم از شرکت سجاده فرش سبحان در کاشان تهیه گردیده است.

پخش ویدیو

خرید فرش برای مسجد - طرح‌ها

خرید فرش برای مسجد از کارخانه

امروزه فرش های مسجدی با طرح‌های گوناگونی تولید می‌شوند؛ این طرح‌ها عبارتند از فرش سجاده ای محرابی، فرش سجاده تشریفاتی با تک حاشیه و مورد سوم هم سجاده فرش یکپارچه. در حقیقت در صنعت بافت فرش ماشینی مسجد، طرح‌ها و الگوهای مختلفی وجود دارند که براساس نیاز و سلیقه‌ی مشتریان تولید می‌شوند. در زیر به توضیح این سه نوع طرح رایج خواهیم پرداخت:

 1. فرش محرابی سجاده ای: این نوع فرش نماز دارای طرحی است که محراب مسجد را نمایش می‌دهد. نقش محرابی به عنوان طرح اصلی کار، در مرکز قالی قرار می‌گیرد و به همراه الگوها و طرح‌های دیگری که اغلب عناصر دینی و اسلامی را نمایش می‌دهند، تشکیل می‌شود. هنگام خرید فرش برای مسجد به این نکته توجه کنید که این مورد پرفروش‌ترین قالی مسجد است.

 2. فرش مسجد بدون محراب تشریفاتی با یک حاشیه: به این مورد فرش سجاده طرح ساده هم گفته می‌شود که بدون نمایش محراب طراحی گردیده است و به جای آن دارای حاشیه‌ی یکپارچه و بزرگ در کناره‌ی خود می‌باشد. طرح‌ها و الگوهای این نوع فرش معمولاً شیوه‌های هنری و گل و بُته‌های زیبا را شامل می‌شوند و برای مساجدی که به دنبال یک ظاهر تشریفاتی و شگفت‌انگیز هستند، مناسب خواهد بود.

 3. سجاده فرش‌های یکپارچه: این نوع سجاده‌ها دارای طرح‌های یکدست و یکپارچه در سطح کل فرش می‌باشند. این طرح‌ها معمولاً از نقوش هندسی، همچنین الگوهای تذهیب و اسلیمی تشکیل شده‌اند. این نوع قالی‌ها که اصطلاحا فرش بزرگ پارچه هم نامیده می‌شوند، عموماً در محیط‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به دنبال یک پوشش کلی، سراسری و یکدست هستند.

خرید سجاده فرش برای مسجد

نکات خرید فرش برای مسجد

مسئولان و متولیان مساجد در هنگام خرید اینترنتی فرش سجاده ای و یا خرید حضوری از نمایشگاه و کارخانه باید به نکات زیر توجه کنند:

 1. کیفیت و مقاومت: در انتخاب فرش سجاده مسجد، کیفیت و مقاومت آن بسیار مهم است. فرش باید قابلیت تحمل رفت و آمدهای زیاد را داشته باشد تا دچار فرورفتگی و فرسایش نگردد. بهتر است از فرش‌هایی با تراکم بالا و بافت محکم و مقاوم استفاده شود.

 2. طرح و الگو: طرح و الگوی سجاده فرش مساجد نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. باید به طور دقیق در نظر گرفته شود که آیا طرح و الگوی فرش با محیط مسجد و معماری آن همخوانی دارد و آیا ارتباطی با معنویت و محوریت نماز در مسجد ایجاد می‌کند یا خیر.

 3. اندازه و ابعاد: در هنگام خرید فرش برای مسجد، باید اندازه و ابعاد محوطه‌ی نمازخانه را به دقت در نظر گرفت تا فرش به اندازه‌ی مناسبی برای پوشش کف نمازخانه تولید بشود. ابعاد فرش سجاده ای رولی به طور استاندارد دارای عرض 125 سانتی‌متر و طول آزاد است.

 4. مواد استفاده شده: کارخانه بافت فرش مسجد باید از مواد باکیفیت و مقاوم در تولید استفاده کند. نوع نخ و الیاف مورد استفاده، رنگ‌های آن و همچنین روش بافت قالی می‌تواند تأثیر بسزایی در کیفیت و طول عمر آن داشته باشد.

 5. قیمت و بودجه: بودجه‌ی موجود برای تهیه‌ی فرش مسجدی محرابی یا تشریفاتی نیز یک عامل مهم است. براساس بودجه‌ی موجود، باید گزینه‌های مناسبی را ارزیابی کنید و تلاش کنید فرش باکیفیتی را با بهترین قیمت به دست آورید. قبلا هم گفتیم از آنجاییکه این بودجه از کمک‌های مردمی جمع شده باید به نحو احسن خرج گردد.

 6. تامین از منابع معتبر: جهت خرید فرش برای مسجد، باید از منابع و فروشگاه‌های معتبر و قابل اعتماد تامین کننده‌ی قالی استفاده کنید. انتخاب یک تولیدکننده‌ی باسابقه و با شهرت خوب، کیفیت و قیمت مناسب را تضمین می‌کند. می‌توانید از توصیه‌ها و نظرات مشتریان قبلی درباره‌ی تجربه‌ی خریدشان از فروشگاه‌ها یا کاخانجات استفاده کنید و همچنین از منابع اینترنتی معتبر و مرجع‌های مرتبط برای بررسی امکانات و شرایط خرید از فروشگاه‌های مختلف استفاده کنید.

خرید فرش برای مسجد و نمازخانه

توجه به این نکات به مسئولان کمک می‌کند تا یک قالی باکیفیت، متناسب با نیازهای مسجد و با قیمت مناسب را انتخاب کنند. همچنین هماهنگی با هیات امنا و افراد کاربلد و همچنین مشاوره با افراد متخصص در زمینه‌ی قالی می‌تواند شما را در انتخاب بهترین گزینه کمک کند.

خرید فرش برای مسجد - ویژگی‌ها

ویژگی‌های یک سجاده فرش خوب و باکیفیت را در موارد زیر می‌توانیم لیست‌بندی کنیم:

 1. نرمی و راحتی: فرش مسجدی گنبدی باید دارای نرمی و راحتی لازم برای عبادت کنندگان باشد. در بین الیاف مورد استفاده در قالی ماشینی، فرش سجاده اکریلیک این نرمی را به بهترین شکل ممکن دارد و به مرور زمان مانند موکت سجاده ای کوبیده نخواهد شد.

 2. ضخامت مناسب: در موقع خرید فرش برای مسجد باید ضخامت قالی را کاملا مورد بررسی قرار دهید چراکه باید بتواند فشار و وزن بدن نمازگزاران را به خوبی جذب کند و به کف نمازخانه انعطاف پذیری لازم را بدهد. هرچه که ضخامت بیش‌تر باشد، افراد کم‌تر احساس خستگی خواهند کرد.

 3. پایداری و مقاومت: سجاده فرش مسجد باید دارای پایداری و مقاومت مناسبی باشد تا بتواند در برابر تردد بالا، پارگی و فرسودگی مقاومت کند. بافت محکم (با شانه و تراکم بالا) و مواد با جنس خوب می‌توانند به پایداری و مقاومت قالی کمک کنند تا سال‌های سال قابل استفاده باشند.

 4. آسانی در نظافت و تعمیر: فرش طرح مسجدی باید قابلیت شستشوی آسان را داشته باشد و یا در صورت آسیب دیدگی، راحت توسط رفوگر تعمیر گردد. درواقع هرگاه نیاز بود بدون اینکه به صف‌های نماز جماعت لطمه‌ای وارد شود، باید طاقه‌ی سجاده جمع‌آوری شده و یا حتی در همان محل به آسانی شستشو و رفو بشود.

خرید فرش سجاده ای برای مسجد
Call Now Buttonتماس بگیرید