فرش سجاده مسجد

در این سال‌ها برای اینکه متولیان اماکن مذهبی نظیر مساجد بتوانند جمعیت جوان و زیادی را به مکان‌های مقدس سوق بدهند، به فکر کارهای فرهنگی بیش‌تر و همچنین زیباسازی آن‌ها هستند که از جمله‌ی این اقدامات می‌توان به خرید فرش سجاده مسجد اشاره کرد.

البته علاوه بر مسجدها، مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات هم جهت فراهم نمودن یک فضای دلنشین در سالن‌های نمازخانه‌ی خود به فکر تهیه‌ی سجاده فرش طرح محرابی هستند.

در ادامه فیلمی را از کارخانه‌ی سبحان گرفته‌ایم که در آن صرفا به تولید فرش مسجد می‌پردازند. این فیلم را مشاهده کنید تا با خط تولید و نحوه‌ی بافت انواع فرش سجاده ای آشنایی پیدا کنید.

پخش ویدیو

چرا فرش سجاده مسجد؟

تولید فرش سجاده مسجد کاشان

اولین مسئله‌ای که می‌خواهیم مورد بررسی قرار دهیم این است که چرا فرش‌های سجاده ای جایگزین قالی‌های قدیمی و یا کلاسیک خانگی شده‌اند. در گذشته‌های دور اکثر قالی‌هایی که در مکان‌های مذهبی و مقدس نظیر امامزاده‌ها و مساجد دیده می‌شدند، وقفی بودند یعنی مردم عادی به این مکان‌ها اهدا می‌کردند و به همین دلیل هر کدام یک اندازه‌ی مختلفی را داشتند.

درواقع قالی‌های اهدا شده به مساجد، کوچک و بزرگ بودند و ابعاد یکسانی نداشتند به همین خاطر وقتی پهن می‌شدند در برخی از فضاها چند لایه قالی روی هم قرار می‌گرفت و برخی دیگر از فضاها نیز خالی باقی می‌ماندند. از سویی دیگر طرح و رنگ‌های این قالی‌ها هم با هم فرق داشتند که باعث می‌شد نمای به وجود آمده اصلا یکدست نباشد.

کم‌کم با ورود ماشین آلات بافندگی متنوع که هر کدام قابلیت تولید یک نوع قالی مخصوص را داشتند، کارخانه‌دارها ایده‌ی بافت فرش سجاده مسجد را نیز در دستور کار خود قرار دادند. امروزه دیگر جا افتاده است که هر مکان مذهبی به جای استفاده از قالی‌های کلاسیک، از محصولات فرش سجاده ای تولیدی در شرکت‌های سجاده بافی استفاده کند.

قابل ذکر است که این نوع فرش مسجدی مشهد و کاشان، به صورت طاقه‌های طولی بافته می‌شود و هر رول آن مخصوص یک صف از نمازگزاران می‌باشد. از مزیت‌های سجاده‌ها، علاوه بر یکدست کردن محیط می‌توان به حمل ساده، شستشوی آسان و ایجاد نظم در صفوف نماز جماعت اشاره کرد.

فرش مسجد سجاده

طرح‌های فرش سجاده مسجد

طرح‌های سجاده فرش مسجد که در کارخانه‌ی سبحان به صورت نقشه آماده شده‌اند بسیار متنوع می‌باشند. این نقشه‌ها درواقع به مرور زمان و براساس سلیقه‌ها و فرهنگ‌های مختلف مردم ایران زمین طراحی گردیده‌اند تا هر منطقه‌ای از ایران حتی خارج از ایران بتوانند از بین آن‌ها بهترین مورد را برای مکان مذهبی خود انتخاب کنند.

نقشه‌های فرش مساجد از نظر ساختار کلی به دو گروه فرش مسجد بدون محراب و فرش سجاده ای محرابی دسته‌بندی می‌شوند. فرش‌های محرابدار مشخصا یک طرح محراب یا طاق قوسی شکل را به عنوان نقش‌مایه‌ی اصلی در خود جای داده‌اند که به صورت متقارن در هر طرف آن نیز یک عدد گلدسته قرار گرفته است.

بهترین نوع فرش سجاده مسجد که در بین عموم مردم بسیار محبوب و پرفروش است، همین فرش محرابی طرح گلدانی درختی می‌باشد به این دلیل که کاملا براساس یک شکل مذهبی و مقدس در میان مسلمانان طراحی گردیده و از طرفی دیگر هر تک محراب نشانگر جایگاه یک شخص نمازگزار خواهد بود؛ به واقع این نوع سجاده، ترتیب و نظم فوق‌العاده بالایی برای سالن‌های نمازخانه ایجاد می‌کند.

سجاده فرش بدون طرح محراب هم به دو گروه جداگانه‌ی حاشیه‌دار تحت عنوان فرش سجاده تشریفاتی (تک حاشیه یا دو حاشیه) و همچنین نوع بدون حاشیه تحت عنوان یکپارچه تقسیم‌بندی می‌گردد. نقشه‌های غیرمحرابی را برای مکان‌های مذهبی غیر از نمازخانه‌ها توصیه می‌کنیم تا جهت برپایی مراسم‌های دیگر هم کاربرد داشته باشند.

فرش سجاده مسجد طرح تشریفات

ابعاد فرش سجاده مسجد

سجاده فرش‌ها در تمامی کارخانه‌ها (چه شرکت‌های فرش سجاده باف و چه شرکت‌های تولید قالی خانگی) تقریبا با یک اندازه‌ی استانداردی بافته می‌شوند. البته اگر یک تک محراب را مثلا در نظر بگیرید از یک شرکت تا یک شرکت دیگر و همچنین با توجه به تعداد شانه و تراکم تولیدی، به اندازه‌ی چند سانتی‌متر باهم تفاوت خواهند داشت.

ابعاد فرش سجاده مسجد استاندارد را از دو زاویه می‌خواهیم مورد بررسی قرار بدهیم؛ اول به صورت طاقه‌ای یا رولی و سپس به صورت تک نفره‌. عرض یک رول فرش نماز که دارای چندین محراب است، در شرکت سبحان به صورت فیکس یا ثابت یک متر 25 سانتی‌متر و طول آن هم براساس طول صف‌های سالن نمازخانه یا مسجد بافته می‌شود.

طول طاقه‌های سجاده‌ای به سفارش مشتری قابل تغییر هستند چون هر مسجدی دارای عرض و طول متفاوتی می‌باشد. اما اگر فقط یک فرش محرابی سجاده ای (یا تک محراب برای یک نمازگزار) را در نظر بگیرید، عرض آن معمولا بین 63 تا 64 سانتی‌متر و طول آن هم 125 سانتی‌متر خواهد بود. درواقع طول تک سجاده همان عرض رول یا طاقه است و به همین خاطر اندازه‌ی یکسانی دارند.

فرش سجاده ماشینی مسجدی

نمونه‌های فرش سجاده مسجد

شرکت سجاده فرش سبحان هم فروش حضوری در کارخانه و هم فروش اینترنتی فرش سجاده ای از راه دور را در دستور کار خود دارد. اگر می‌خواهید نمونه‌های بافته شده و اجرایی را از نزدیک ببینید، می‌توانید مساجد و یا نمازخانه‌هایی که در شهر محل سکونت شما و یا در اطراف شهر شما، کارهای نصب سجاده و اجرای آن توسط شرکت سبحان انجام گرفته را استعلام بگیرید تا از نزدیک نمونه‌ها را بررسی کنید.

همچنین از طرف کارخانه نمونه‌های برش داده شده‌ی فرش سجاده مسجد و آماده از قبل هم وجود دارند که اگر درخواست خود را از طریق تلفن اعلام کنید در اسرع وقت به وسیله‌ی پست و یا اتوبوسرانی جهت بررسی کیفیت بافت برایتان ارسال خواهد گردید.

متولیان و تصمیم گیرندگان با تایید کیفیت بافت و جنس نخ، می‌توانند هر طرح با هر رنگبندی که نیاز دارند را جهت تولید فرش ماشینی مسجدی سفارش بدهند. در مورد رنگبندی‌های زمینه هم باید بگوییم که سه رنگ سبز، آبی و قرمز بسیار رایج‌تر از سایر رنگ‌ها می‌باشند.

توصیه‌ای که داریم مساجد تا حد امکان از همین سه رنگ برای زمینه‌ی سجاده انتخاب کنند و دلیل آن هم چرکتاب بودنشان است. رنگ‌های چرکتاب به این معنی است که چرک یا لکه و یا کثیفی را خیلی کمتر نشان می‌دهند و از طرفی دیگر نه خیلی روشن هستند و نه خیلی تیره که فضای داخل را تاریک کنند.

در انتهای مقاله خالی از لطف نخواهد بود که با کلیک بر روی مقاله‌ی زیر لیست قیمتی را همراه با توضیحات تکمیلی مطالعه بفرمایید.

Call Now Buttonتماس بگیرید