فرش سجاده ای متری چند

در یکی دو دهه‌ی اخیر تعویض قالی‌های سنتی و قدیمی مساجد که کهنه شده‌اند با سجاده فرش‌های ماشینی مخصوص بسیار مرسوم شده است و اولین دغدغه و سوال متولیان (هیات امنا) اماکن مذهبی از فروشندگان فرش مسجدی گنبدی و تشریفاتی این است که فرش سجاده ای متری چند می‌باشد؟

پیش از هر چیز باید بدانید که فرش‌های مخصوص مسجد و نمازخانه که به صورت رول‌های طولی بافته می‌شوند (مانند قالی‌های کناره)، قیمتشان براساس مترمربع محاسبه می‌شود و نه متر طول.

نمونه رول‌ها یا طاقه‌های فرش نماز را در فیلمی که از کارخانه فرش سجاده سبحان تهیه کرده‌ایم، می‌توانید مشاهده کنید تا با نوع بافت و طرح‌های آن‌ها قدری آشنایی پیدا کنید:

پخش ویدیو
قیمت فرش سجاده ای متری چند؟

فرش سجاده ای متری چند قیمت دارد؟

فاکتورهای بسیاری در تعیین قیمت فرش‌های مسجدی دخیل هستند؛ برای اینکه بهتر متوجه این عوامل تاثیرگزار در قیمت سجاده فرش بشوید، آن‌ها را به سه گروه تقسیم‌بندی می‌کنیم و سپس هر قسمت را جداگانه توضیح خواهیم داد:

  1. پیش از خرید فرش سجاده ای
  2. عوامل تعیین کننده قیمت برای سفارش بافت
  3. عوامل پس از تولید شامل حمل و نصب
قیمت سجاده فرش مسجد متری چند؟

عوامل موثر بر قیمت پیش از خرید

پیش از اینکه به خرید حضوری و یا خرید اینترنتی فرش سجاده ای برای مسجد یا نمازخانه اقدام کنید، 2 کار مهم را باید انجام بدهید تا به صرفه‌ترین فروشنده را از نظر قیمت و کیفیت پیدا کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید خرید سجاده فرش از کارخانه خواهد بود که خود، تولیدکننده‌ی تخصصی فرش مساجد باشد. شرکت‌های بافندگی بسیاری وجود دارند که بافت انواع قالی را انجام می‌دهند ولی شرکت‌های فرش سجاده باف محدود هستند و حتما باید فرش نمازخانه یا مسجدتان را از سجاده‌باف‌ها تهیه کنید که میزان پرتی و هزینه‌ی کمتری داشته باشید.

از سویی دیگر تا جایی که ممکن است از نمایشگاه‌های قالی ماشینی یا واسطه‌ها خرید نکنید به این دلیل که قیمت هر مترمربع از فرش ماشینی مسجد به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال برای خرید 200 متر مربع فرش طرح سجاده از واسطه، چیزی در حدود 5 تا 10 میلیون تومان ممکن است مجبور شوید هزینه‌ی بیش‌تری پرداخت کنید. کلا خودتان اگر از واسطه و کارخانه‌دار بپرسید فرش سجاده ای متری چند متوجه تفاوت‌ها خواهید شد.

دومین سوال مطرح شده این خواهد بود که از کدام شهر به عنوان مرکز بافت سجاده فرش خرید کنیم؟ به طور کلی 2 شهر کاشان و مشهد دارای شهرک‌های صنعتی مخصوص کارخانجات قالی ماشینی و شرکت‌های ریسندگی هستند. اما اینکه فرش مسجدی مشهد را بخریم یا کاشان، باید بگوییم چه از نظر قیمت و چه از نظر تنوع طرح و کیفیت، بهترین کارخانه فرش سجاده را در کاشان خواهید یافت.

قیمت فرش سجاده کاشان متری چند؟

فرش سجاده ای متری چند (سفارش بافت)

مهم‌ترین قسمت در تعیین قیمت فرش ماشینی سجاده ای، نحوه‌ی تولید فرش مسجد می‌باشد که با چه کیفیت و مشخصاتی بافته می‌شود. درواقع این مشتری خواهد بود که براساس بودجه‌ی تعیین شده، سفارش می‌دهد که با چه جنس نخ و همچنین چه تعداد شانه، فرش سجاده تولید شود.

قالی‌های ماشینی با جنس نخ‌های بسیار زیادی قابلیت بافت دارند که این نخ‌ها عبارتند از: بی‌سی‌اف، پلی استر، پلی پروپیلن، نایلون، ورجین و اکریلیک. در شرکت‌های سجاده بافی کاشان بیش‌تر از 2 نوع نخ اکریلیک و پلی استر استفاده می‌کنند که با همین دو جنس نخ، انواع فرش نمازخانه ای و مسجدی با قیمت‌های مختلف قابل تولید می‌باشند.

به طور مثال اگر برای مسجدی که پاخور زیادی ندارد و بخواهید فرش سجاده ای ارزان تهیه کنید باید به سراغ فرش‌های پلی استر بروید و در مقابل اگر سجاده فرش خوب و باکیفیت مدنظرتان است و بخواهید که بیش از 10 سال عمر مفید داشته باشد باید به سراغ فرش سجاده اکریلیک بروید.

مورد دوم که تاثیر بسزایی در قیمت فرش‌های سجاده‌ای دارد، تعداد شانه و تراکم می‌باشد. شانه و تراکم اصطلاحی است که به گره‌های تار و پود قالی یا همان گره‌های در عرض و طول فرش ماشینی گفته می‌شود. هرچه تعداد گره‌های تار و پود بیش‌تر باشد، فرش مسجد نیز از کیفیت بهتری برخوردار خواهد بود.

2 نوع فرش 500 شانه و 700 شانه برای مساجد و نمازخانه‌ها بسیار مرسوم هستند. بین این دو مورد، کیفیت سجاده فرش 700 شانه از 500 شانه بالاتر بوده و به همین دلیل قیمت هر مترمربع آن هم بیش‌تر خواهد بود. در مجموع پیشنهاد شرکت سبحان برای اماکن مذهبی فرش‌های اکریلیک 700 شانه‌ای با تراکم 2250 می‌باشد.

فرش سجاده ای مسجد متری چند؟

هزینه‌های بعد از تولید فرش مسجد

احتمالا اگر برای خرید فرش مسجدی از شرکت سجاده باف بپرسید که فرش سجاده ای متری چند، پس از چند سوال در مورد جنس و نوع فرش، از شما خواهد پرسید که نصاب هم نیاز دارید یا نه؟ و اینکه سفارش شما دربست ارسال شود و یا به صورت خرده بار؟

همانطور که می‌بینید پس از تولید فرش ماشینی سجاده ای، هزینه‌های دیگری هم در راه خواهد بود که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. برای نصب سجاده فرش در مسجد یا نمازخانه به خاطر وجود ستون‌ها و پهن کردن دقیق رول‌ها به سمت قبله، نصاب فرش سجاده ای باید مهارت کافی داشته باشد تا بتواند به درستی فرش‌ها را فیت مکان مذهبی دربیاورد.

اصلی‌ترین وظیفه‌ی نصاب، نصب طاقه‌های سجاده در جهت قبله خواهد بود که برای این منظور هر طاقه هنگام برخورد به دیوار و یا ستون باید برش بخورد و با استفاده از دستگاه چرخ زیگزاگ، محل‌های برش خورده دوردوزی شوند که یک کار شیک و تمیز برای مسجد تا سال‌های سال باقی بماند.

هزینه‌ی حمل هم با توجه به متراژ و تعداد طاقه‌های خریداری شده، باید بررسی شوند که از طریق باربری مقرون به صرفه‌تر هستند و یا به صورت دربست؛ البته که ارسال به وسیله‌ی باربری بسیار ارزان‌تر می‌باشد ولی اگر نیاز به نصاب شرکت داشته باشید، بهتر خواهد بود که دربست به محل فرستاده شوند.

در این مورد شرکت سبحان به عنوان تخفیف فرش‌های سجاده و کمک به مساجد، هزینه‌های مربوط به نصاب را به عهده‌ی خود می‌گیرد. قابل ذکر است که یک نصاب به ازای هر مترمربع از نصب، حدودا 15000 تومان دستمزد دریافت می‌کند که البته اگر نصب فوم و زیرسازی هم نیاز باشد به این مبلغ افزوده خواهد شد.

Call Now Buttonتماس بگیرید