فرش مسجدی مشهد و کاشان

بهترین و بیشترین تولیدات سجاده فرش مسجد در ایران متعلق به کارخانجات بافندگی فرش‌های ماشینی کاشان و مشهد می‌باشد. به همین دلیل متولیان مساجد و دیگر اماکن متبرکه همواره به دنبال فرش مسجدی مشهد و یا کاشان هستند.

اما هیات امنای مساجد و یا بانیان خیر موقع خرید فرش ماشینی برای مسجد خود با این پرسش روبرو هستند که فرش سجاده ای مشهد بهتر است یا سجاده فرش کاشان؟ در ادامه قصد داریم که با مقایسه‌ی فرش‌های تولیدی این دو شهر، شما را در انتخاب بهترین قالی ممکن راهنمایی کنیم تا با خیالی آسوده خریدتان را انجام دهید.

در ابتدا پیشنهاد می‌کنیم که فیلم چند ثانیه‌ای زیر را که از کارخانه‌ی سجاده‌بافی سبحان تهیه شده است را ببینید تا به ادامه‌ی مقاله بپردازیم.

پخش ویدیو

طرح فرش مسجدی مشهد و کاشان

به طور کلی اگر بخواهیم فرش‌های ماشینی کاشان و مشهد را از نظر رنگبندی و طراحی با یکدیگر مقایسه کنیم، به تفاوت خاصی نمی‌توانیم اشاره کنیم. طرح‌های سجاده فرش در همه جای دنیا به سه دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. طرح محرابی
  2. طرح تشریفاتی
  3. طرح یکپارچه

 

همانطور که دیدید طرح‌های فرش مسجدی مشهد و کاشان از نظر ساختار یکی هستند و شاید فقط در جزییات طراحی قدری با یکدیگر متفاوت باشند. از نظر رنگبندی هم باید بگوییم که عمده بافت فرش‌های سجاده ای با 3 رنگ زمینه‌ی سبز، آبی و قرمز صورت می‌گیرد که معمولا همه‌ی کارخانه‌های بافندگی این سه رنگ اصلی را دارا می‌باشند.

فرش مسجدی مشهد

جنس نخ فرش‌های مشهد و کاشان

جنس نخ‌هایی که فرش‌های ماشینی با آن‌ها بافته می‌شوند دارای انواع مختلفی هستند که هر کارخانه‌ای معمولا فقط با یکی از این جنس نخ‌ها، فرش‌های خود را می‌بافد. در کارخانه‌های فرش ماشینی مشهد و کاشان معمولا دو نوع نخ مصنوعی بیش‌تر از بقیه کاربرد دارند، یکی نخ اکریلیک و دیگری نخ پلی استر.

چه فرش مسجدی مشهد و چه فرش سجاده ای کاشان از نظر جنس نخ هم تفاوتی با یکدیگر ندارند و شما هر سجاده فرشی را با هر نوع جنس نخ که بخواهید هم در کاشان و هم در مشهد می‌توانید پیدا کنید. برای آشنایی کامل با جنس نخ‌ها روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

فرش مسجدی کاشان

قیمت فرش مسجدی مشهد و کاشان

از گذشته تا به امروز می‌توانیم بگوییم که فرش ماشینی کاشان در مقایسه با فرش ماشینی مشهد ارزان‌تر بوده است و به همین ترتیب قیمت فرش مسجدی کاشان هم بالطبع در مقایسه با فرش مسجدی مشهد، معمولا از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشد.

اگر دلیل اینکه چرا فرش‌های سجاده ای کاشان از نظر قیمتی مناسب‌تر است را بخواهیم توضیح بدهیم باید بگوییم که مهم‌ترین دلیل آن وجود چندین کارخانه‌ی تخصصی سجاده‌بافی در کاشان است که صرفا مشغول تولید سجاده فرش برای مساجد و نمازخانه‌ها هستند.

در واقع بیش‌تر کارخانه‌های تولیدکننده‌ی فرش ماشینی خانگی، در کنار تولیدات خود، سجاده فرش هم می‌بافند که به دلیل مناسب نبودن عرض دستگاه‌های بافندگی آن‌ها، معمولا پرتی بیش‌تری دارند و به همین دلیل هزینه‌ی بالاتری برای خریداران در بر خواهد داشت. اما کارخانه‌هایی که به صورت تخصصی فقط فرش رولی مسجد تولید می‌کنند، پرتی کم‌تری در بافت دارند.

قابل ذکر است که بیش‌تر شرکت‌های تخصصی سجاده‌بافی کاشان در شهرک صنعتی سلیمان صباحی (جاده قدیم آران و بیدگل کاشان) قراردارند و از مهم‌ترین و خوشنام‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت فرش سجاده سبحان اشاره کرد. برای دیدن لیست قیمت‌های سجاده فرش به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

سجاده فرش مسجدی مشهد و کاشان

ابعاد فرش مسجدی مشهد و کاشان

ابعاد فرش سجاده ای رولی در همه جا به صورت استاندارد و دارای عرض 1 متر و 25 سانتی‌متر است. اگر به طور دقیق‌تر اندازه‌ی یک سجاده فرش محرابی را به صورت تکی بخواهیم بگوییم، حدودا 64 سانتی‌متر در 125 سانتی‌متر می‌باشد.

نتیجه‌گیری: فرش مسجدی کاشان یا مشهد؟

در پایان باید بگوییم که اگر به دنبال سجاده فرش ماشینی با کیفیت بالا هستید فرقی نمی‌کند که فرش مسجدی خود را از کجا تهیه کنید چرا که تعداد کارخانه‌های فرش در هر یک از این دو شهر آنقدر زیاد هستند که هر فرشی را با هر کیفیتی که نیاز داشته باشید می‌توانید خریداری کنید. برای تولید فرش سجاده باکیفیت باید به دنبال کارخانه‌ای باشید که از جنس مواد اولیه‌ی باکیفیت و مناسب برای مسجد استفاده کند تا محصول نهایی ایده‌آلی داشته باشید.

سجاده فرش مسجد مشهد

مشهد و کاشان از نظر موقعیت جغرافیایی

مشهد در شمال شرقی ایران قرار دارد ولی کاشان تقریبا در مرکز ایران قرار گرفته است. در مرکز قرار گرفتن کاشان و همچنین نزدیکی آن به دو استان مهم یعنی تهران و اصفهان، دسترسی از هر نقطه‌ی ایران را به کارخانجات بافندگی کاشان ساده‌تر نموده است.

بیش‌تر فروش فرش سجاده ای در تهران، از تولیدات کارخانه‌های سجاده فرش کاشان می‌باشد تا کارخانه‌های فرش مسجدی مشهد. همچنین اغلب خریداران فرش رولی مساجد که در قسمت‌های جنوب ایران واقع شده‌اند، از استان سیستان و بلوچستان گرفته تا استان خوزستان، همگی به کاشان مراجعه می‌کنند.

توجه: قابل ذکر است که از کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی در ایران یاد می‌شود و صادرات گسترده‌ای به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس دارد.

سجاده فرش مسجد کاشان

برای خرید فرش مسجدی چه کنیم؟

به منظور خرید سجاده فرش مهم‌ترین مسئله این است که مستقیم و بدون واسطه از کارخانه خرید کنید تا با بهترین قیمت و همچنین با خیالی آسوده فرش‌های شما بافته شود. اگر امکان مراجعه‌ی حضوری به کارخانه‌ی سجاده‌بافی را دارید که بهتر ولی اگر مقدور نیست، به صورت اینترنتی هم می‌توانید خرید کنید. مراحل سفارش فرش مسجدی مشهد و کاشان را در ادامه لیست کرده‌ایم:

  1. مشخص کردن متراژ: در اولین گام ابعاد مسجدتان را باید بر حسب مترمربع محاسبه کنید تا بافت به صورت دقیق و متناسب با متراژ مکان شما صورت گیرد. برای اینکار سعی کنید که نقشه‌ی مسجد را به شکل ساده بر روی کاغذ رسم کنید و طول و عرض را همراه با جهت قبله مشخص کنید و عکس آن را از طریق واتساپ برای شرکت بفرستید تا متراژ فرش مورد نیاز را مشخص نماید.
  2. نوع فرش مسجد را انتخاب کنید: در مرحله‌ی دوم رنگبندی، طرح، جنس نخ و تعداد شانه فرش سجاده را معلوم کنید تا بافت براساس آن صورت گیرد.
  3. توافق قیمت: در گام سوم با توافق قیمتی برای هر مترمربع، مبلغی را باید به عنوان بیعانه به حساب شرکت واریز کنید تا سفارش در صف بافت قرار گیرد.
  4. ارسال و نصب: پس از بافت کامل و تکمیل فرش ماشینی، در آخرین مرحله نوبت به ارسال و نصب سجاده فرش در مسجد می‌رسد که برای این منظور با هیات امنا و یا سایر مسئولین، هماهنگی‌های لازم انجام می‌گیرد.
Call Now Buttonتماس بگیرید