سجاده فرش کاشان

کاشان با بیش از 1000 کارخانه‌ی بافت فرش و تولید انواع فرش‌ماشینی از جمله فرش سجاده‌ای، به عنوان بزرگ‌ترین و برترین تولیدکننده‌ی فرش ماشینی در ایران شناخته می‌شود که در زمینه‌ی بافت تخصصی فرش مسجدی یکی از مراکز پیشرو تلقی می‌شود.

سجاده فرش کاشان که جزو برترین نمونه‌های فرش‌ماشینی برای مساجد و نمازخانه‌ها محسوب می‌شود، با سه طرح زیر و کاملا متناسب با فضای داخلی اماکن مذهبی بافته می‌شود. در ادامه با یک فیلم کوتاه چند نمونه‌ی فرش سجاده کاشان را می‌توانید مشاهده کنید:

  1. طرح محرابی
  2. طرح حاشیه‌دار
  3. طرح کاشیکاری
پخش ویدیو

کارخانه‌های سجاده فرش کاشان

در کاشان کارخانه‌های فرش ماشینی بسیاری وجود دارند که عمده‌ی تولیدات آن‌ها فرش‌های معمولی خانگی 12 متری، 9 متری و 6 متری می‌باشد اما در کنار آن‌ها ممکن است که فرش سجاده‌ای نیز تولید کنند. مسئله‌ای که باید گوشزد کنیم این است تولیدات این شرکت‌ها به صورت تخصصی فرش مخصوص مسجد نیست و به همین دلیل ممکن است از ضخامت مناسبی برخوردار نباشند و یا رنگبندی مناسبی برای مسجد و نمازخانه نداشته باشند.

از اینرو شما باید به دنبال شرکت‌های تخصصی سجاده‌باف کاشان باشید که علاوه بر مناسب بودن فرش برای مسجد (از نظر ضخامت و رنگبندی) از قیمت بسیار مناسب‌تری نیز برخوردا هستند. عمده کارخانه‌های سجاده فرش کاشان در شهرک صنعتی سلیمان صباحی قرار دارند که تقریبا می‌توان گفت مرکز سجاده‌بافی ایران به حساب می‌آید. برای دیدن آدرس کارخانه‌ی سبحان می‌توانید روی عکس زیر کلیک کنید تا لوکیشن را در نقشه‌ی گوگل مشاهده کنید:

طرح‌های فرش سجاده کاشان

همانطور که در بالا گفته شد، فرش سجاده‌ای کاشان دارای سه طرح کلی می‌باشد که نقش مایه‌ی همه‌ی آن‌ها از طرح‌های ایرانی مانند گل‌و‌بوته و یا از طرح‌های اسلامی و مذهبی تشکیل شده است. در ادامه عکس‌های هر یک را قرار داده‌ایم:

1. طرح‌های محرابی

در میان طرح‌های سجاده فرش کاشان، طرح‌های محرابی بسیار محبوب هستند که پرفروش‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

فرش سجاده طرح رضوان:

این طرح قدیمی‌ترین فرش محرابی کاشان محسوب می‌شود و می‌توان گفت که بیش از 10 سال است زینت بخش مساجد و مصلی‌ها است و امروزه نیز مورد مورد پسند اکثر سلیقه‌ها می‌باشد؛ یک نمونه‌ی بافته شده‌ی طرح رضوان را می‌توانید ببینید:

فرش سجاده کاشان طرح رضوان سبز

سجاده فرش کاشان (آسایش):

بر خلاف طرح محرابی رضوان که زمینه‌ی بسیار ساده و خلوتی داشت، طرح آسایش یک طرح پر نقش‌ونگار از گل‌وبوته در داخل محراب و همچنین اطراف محراب دارد که در چند سال اخیر به صورت گسترده‌ای در مساجد اجرا می‌شود. یک نمونه را با هم دیگر ببینیم:

سجاده فرش کاشان طرح آسایش آبی

در اینجا فقط دو نمونه‌ی فرش محرابی را معرفی کردیم برای دیدن همه‌ی طرح‌های محرابی بر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

2. طرح‌های حاشیه‌دار سجاده فرش کاشان

در میان طرح‌های فرش مسجد بدون محراب، طرح‌های تشریفاتی با یک حاشیه بسیار محبوب هستند که پرفروش‌ترین آن‌ها را خدمت شما معرفی خواهیم کرد:

فرش مسجدی طرح شمسه:

طرح‌های شمسه انواع مختلفی دارند که از گذشته تا به امروز به واسطه‌ی طراحی اسلامی آن و همچنین متناسب بودن آن با نقش و نگارهای مذهبی، علاوه بر مساجد در سایر اماکن متبرکه نیز به وفور استفاده می‌شود. نمونه‌ای از فرش طرح شمسه با حاشیه را با هم می‌بینیم:

فرش سجاده کاشان طرح شمسه سبز

فرش تشریفاتی سماوات:

جدیدترین طرح تشریفاتی سجاده فرش کاشان، نقشه‌ی سماوات می‌باشد که با استفاده از تکرار اشکال هندسی اسلیمی و با ظرافت بالایی طراحی گردیده است. طرح سماوات نه تنها در ایران که در کشورهای مسلمان نشین دیگر نیز علاقمندان بسیاری دارد. نمونه‌ی کار شده از فرش سماوات را می‌توانید مشاهده کنید:

سجاده فرش کاشان طرح سماوات آبی

در اینجا فقط دو نمونه‌ی فرش سجاده‌ای تشریفاتی را معرفی کردیم برای دیدن همه‌ی طرح‌های فرش حاشیه‌دار بر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

3. طرح‌های کاشیکاری (یکپارچه)

فرش‌های تشریفاتی که بدون حاشیه‌ی کناری بافته می‌شوند، طرح‌های یکپارچه قلمداد می‌شوند. این فرش‌ها پس از اجرا مانند طرح‌های کاشیکاری و یا سنگ‌کاری‌های قدیمی به نظر می‌رسند که از اینرو به فرش‌های یکپارچه، فرش طرح کاشیکاری هم می‌گویند.

طرح ترنج و کاشیکاری:

نقشه‌ی ترنج، اولین طرح کاشیکاری سجاده فرش کاشان می‌باشد که برای اولین بار در ایران توسط شرکت سبحان بافته و اجرا گردید که بعدها دیگر شرکت‌های سجاده‌باف با کپی از این طرح و نقشه به تولید آن مشغول شدند. نمونه‌ی فرش سجاده طرح کاشیکاری را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید که جزو اولین کارهای اجرا شده توسط شرکت سبحان می‌باشد:

فرش سجاده کاشان طرح کاشیکاری ترنج سبز

طرح یکپارچه خاتم:

جدیدترین طرح یکپارچه‌ی فرش مسجد کاشان، طرح خاتم می‌باشد که با استفاده از اشکال هندسی و سنتی ایرانی اسلامی طراحی گردیده است. در ادامه یک نمونه از فرش سجاده‌ای طرح خاتم را می‌بینید که به سفارش مشتری به صورت دوبل و با عرض 2/5 متر به جای 1/25 متر بافته شده است:

سجاده فرش کاشان طرح خاتم آبی

برای دیدن همه‌ی طرح و رنگ‌های فرش یک‌تکه یا یکپارچه بر روی دکمه‌ی زیر کلیک بفرمایید:

قیمت سجاده فرش کاشان

اگر بخواهیم قیمت فرش مسجدی کاشان را با قیمت فرش‌های تولیدی در دیگر شهرهای ایران مقایسه کنیم مثلا با فرش سجاده ای مشهد مقایسه کنیم، به طور قطع قیمت سجاده فرش کاشان در هر متر مربع کم‌تر خواهد بود.

به طور کلی باید بگوییم تعیین قیمت فرش‌ها به جنس نخ مورد استفاده در فرش و همچنین تعداد گره‌های فرش ماشینی (تعداد شانه و تراکم) بستگی دارد که می‌توانید برای دیدن لیست قیمت‌ها و توضیحات جامع بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

درباره‌ی کاشان

شهرستان کاشان پس از مرکز استان اصفهان، پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین شهرستان محسوب می‌شود. کاشان را علاوه بر فرش ماشینی و دستباف، بیش‌تر به واسطه‌ی بناها و خانه‌های تاریخی و همچنین گل و گلاب این شهرستان می‌شناسند.

تاریخچه‌ی نساجی و بافت فرش ماشینی در کاشان به اوایل دهه‌ی 50 خورشیدی (قبل از انقلاب) برمی‌گردد. شهرستان کاشان از نظر مسافت از شمال با تهران و از جنوب با اصفهان حدودا 200 تا 250 کیلومتر فاصله دارد. به دلیل تعدد کارخانه‌های فرش‌بافی و همچنین از نظر مکان جغرافیایی، کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران نامیده می‌شود.

تعداد شهرک‌های صنعتی کاشان بسیار زیاد هستند که در چندین مورد از این شهرک‌ها فقط به تولید فرش ماشینی می‌پردازند؛ مهم‌ترین شهرک‌های صنعتی فرش ماشینی کاشان عبارتند از شهرک سلیمان صباحی، شهرک صنعتی راوند، شهرک هلال و ….

قدمت بافت سجاده فرش کاشان به طور تخصصی تقریبا به دهه‌ی 80 برمی‌گردد. برای دیدن همه‌ی طرح‌ها روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید