موکت سجاده ای

در سال‌های گذشته موکت سجاده ای هم در کنار فرش‌های سجاده برای اماکن مذهبی نظیر نمازخانه‌ها و مساجد بافته می‌شد اما امروزه دیگر به دلیل تنوع بالای تولید انواع سجاده فرش ماشینی دیگر کسی از موکت برای اماکن مذهبی استفاده نمی‌کند.

بیش‌تر، کسانی به دنبال موکت طرح سجاده هستند که قصد خرید فرش مسجد ارزان قیمت را دارند. همانطور که گفتیم کارخانه‌های تولیدی قالی ماشینی در این سال‌ها آنقدر زیاد و متنوع شده‌اند که جایگزین‌های مناسب‌تر و بهتری برای موکت می‌توان یافت.

در ابتدا فرش‌های تولیدی در یک شرکت سجاده فرش در کاشان را مشاهده بفرمایید تا به ادامه‌ی موضوع بپردازیم:

پخش ویدیو

جایگزین‌های موکت سجاده ای

دلیل تولید نشدن موکت طرح سجاده ای برای مسجد و نمازخانه چیست؟ پاسخ روشن است؛ اولین دلیل ضخامت کم و سفت بودن موکت‌هاست در حالیکه مهم‌ترین ویژگی یک کفپوش برای نمازگزاران باید نرمی و راحتی آن باشد.

دومین دلیل هم می‌توان گفت ورود انواع جنس نخ‌ها و دستگاه‌های بافندگی به صنعت تولید می‌باشد که به مراتب فرش‌های باکیفیت‌تری را نسبت به موکت‌ها می‌بافند و اتفاقا اختلاف قیمتی زیادی نیز با هم ندارند.

به طور کلی موکت سجاده ای در برابر نام سجاده فرش خوب و باکیفیت قرار می‌گیرد چراکه موکت‌ها به عنوان یک کفپوش، برای مسجد یا سایر اماکن متبرکه نامناسب هستند. حالا اگر موکت‌ها را به دلیل خرید یک فرش سجاده ای ارزان زیرنظر گرفته‌اید، فرش‌های زیر را به عنوان یک جایگزین نسبتا ارزان و البته بهتر پیشنهاد می‌کنیم:

موکت سجاده ای

1. فرش BCF اولین جایگزین موکت سجاده ای

نخ‌های BCF (بی‌سی‌اف) از جمله قدیمی‌ترین نخ‌ها هستند که از سالیان دور برای تولید فرش ماشینی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. سجاده فرش بافته شده با نخ خاب BCF به عنوان ارزان‌ترین فرش مسجدی مشهد و کاشان به بازار عرضه می‌گردد که بهترین جایگزین ممکن برای موکت سجاده ای محسوب می‌شود.

مزیت دیگر فرش‌های بی‌سی‌اف، به غیر از ارزان بودنشان، بدون پرز بودن آن‌هاست که ویژگی بسیار مهمی می‌باشد. نخ BCF که به آن نخ فیلامنت هم می‌گویند، به دلیل ماهیت درونی که دارد و شبیه به پلاستیک می‌باشد، در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد.

اما ارزان بودن فرش سجاده با جنس نخ بی‌سی‌اف بی دلیل نیست و معایبی دارد که بهتر است آن‌ها را بدانید؛ این نوع نخ بر خلاف نخ اکریلیک از خاصیت فنریت برخوردار نیست و به هیچ عنوان نباید انتظار انعطاف را از آن داشته باشید. با توجه به پاخوری و رفت و آمد بر روی فرش BCF، به مرور زمان مثل همان موکت سجاده ای حالت کوبیده‌ای پیدا می‌کنند.

این نوع نخ‌ها در برابر گرما و اجسام داغ به شدت آسیب‌پذیر هستند و کلا عمر کوتاهی دارند. به طور مثال اگر یک ظرف داغ را بر روی فرش BCF بگذارید، آن ناحیه مانند پلاستیک آب می‌شود.

از نخ‌های بی‌سی‌اف فقط برای تولید فرش‌های ماشینی با شانه و تراکم بسیار پایین مثل 440 شانه و در دستگاه‌های بافندگی قدیمی استفاده می‌شود؛ این نخ‌های ارزان قیمت به خاطر مقاومت و استحکام بسیار پایینی که دارند چندان مناسب تولید فرش‌های با میزان تراکم بالا نیستند.

فرش سجاده ای ارزان به جای موکت سجاده ای

2. فرش سجاده جنس پلی استر

دومین انتخاب ارزان به جای موکت سجاده ای، فرش‌های مسجدی با جنس نخ پلی استر خواهند بود. تقریبا می‌توانیم بگوییم که خواص ظاهری و درونی فرش‌های پلی استر با فرش‌های BCF یکسان می‌باشد با این تفاوت که فرش ماشینی پلی استر از نظر طول عمر و دوام یکی دو درجه بالاتر از نوع بی‌سی‌اف است.

رنگ و لعاب فرش ماشینی مسجدی بافته شده با نخ خاب پلی استر، نسبت به سایر نخ‌ها روشن‌تر و براق‌تر است و زیبایی نسبتا بهتری دارد. جنس پلی استر هم پرزدهی بسیار پایینی دارد و برای کسانی که نسبت به پرز قالی ماشینی حساسیت دارند بسیار مناسب می‌باشد. همچنین تنوع طرح و رنگبندی فرش‌های پلی استر در مقایسه با BCF بیش‌تر هستند. 

سجاده فرش پلی استر جایگزین موکت سجاده ای

سفارش فرش سجاده ای ارزان

همانگونه که در ابتدای مقاله گفتیم، هدف اکثر خریداران موکت سجاده ای، خرید ارزان‌ترین فرش ماشینی برای مسجد و نمازخانه است. حالا که 2 فرش پلی استر و BCF را به عنوان بهترین جایگزین‌ها معرفی کردیم، می‌توانید برای مکان مذهبی خود سفارش بدهید.

باز برای اینکه با پایین‌ترین قیمت بتوانید فرش مسجدی محرابی و یا تشریفاتی را تهیه کنید به چند نکته باید توجه داشته باشید. اول اینکه برای تهیه‌ی سجاده فرش ارزان حتما به مرکز خرید فرش سجاده ای که همان کارخانه‌های سجاده بافی هستند، مراجعه کنید. اینگونه بدون واسطه و به طور مستقیم می‌توانید خریدتان را انجام بدهید.

در نظر بگیرید که به 100 متر مربع فرش نمازخانه احتیاج دارید و بخواهید از یک واسطه خرید کنید؛ در اینصورت چیزی در حدود 30 هزار تا 50 هزار تومان برای هر متر مربع مبلغ بیش‌تری باید بپردازید که برای کل 100 متر مربع حدودا بین 3 میلیون تا 5 میلیون تومان پول بیش‌تری را هزینه خواهید کرد.

دومین مورد اینکه با خرید سجاده فرش از کارخانه (شرکت سبحان)، هزینه‌ی نصب شامل برش و دوردوزی توسط نصاب شرکت و به صورت رایگان برای شما انجام خواهد گرفت و اینچنین در هزینه‌های پرداختی می‌توانید صرفه جویی کنید.

فرش مسجد ارزان به جای موکت طرح سجاده

حالا با توجه به موارد بالا، مراحل زیر را جهت ثبت سفارش بافت فرش نماز ارزان از کارخانه سبحان (به عنوان جایگزین موکت سجاده ای) به ترتیب طی نمایید:

  1. اولین کاری که باید انجام دهید، ترسیم نقشه‌ای ساده از مسجد یا نمازخانه‌ی مدنظر می‌باشد. در این نقشه اندازه‌ی عرض و طول را به همراه سمت قبله مشخص کنید و برای شرکت ارسال کنید. ما هم براساس نقشه، متراژ دقیق فرش مسجد را محاسبه و اعلام می‌کنیم.
  2. در گام دوم با توجه به هزینه‌ای که می‌خواهید انجام بدهید، جنس نخ فرش سجاده را باید انتخاب کنید؛ که طبق توضیحات بالا جهت تهیه‌ی سجاده فرشی ارزان باید بین فرش BCF و یا پلی استر، یکی را انتخاب و برای بافت سفارش دهید.
  3. در مرحله‌ی سوم طرح‌ها و رنگبندی‌های موجود و یا قابل بافت را برایتان می‌فرستیم تا با توجه به سلیقه‌ی خودتان، مورد مناسب را برگزینید. در میان طرح‌ها دو نوع فرش تشریفاتی و فرش محرابی سجاده ای را می‌توانید انتخاب نمایید.
  4. نهایتا درصدی از مبلغ کل را به عنوان پیش پرداخت به حساب شرکت واریز می‌کنید تا سفارش بافت، ثبت گردیده و به خط تولید وارد شود. با پایان یافتن تولید و تکمیل آن، جهت نصب به محل مورد نظر ارسال خواهد گردید.
Call Now Buttonتماس بگیرید