فرش سجاده طرح ساده

سجاده فرش‌های مسجدی در گذشته خیلی متنوع نبودند اما امروزه با ورود طراحان حرفه‌ای و همچنین پیشرفت نرم افزارهای گرافیکی هر نوع نقشه‌ای اعم از فرش سجاده طرح ساده و یا طرح پرنقش و نگار قابلیت تولید و بافت را دارند.

انتخاب فرش ماشینی مسجدی ساده و یا شلوغ، عموما به سلیقه و فرهنگ افراد آن منطقه‌ی خاص مربوط می‌شود؛ همچنین برخی با توجه به آداب و رسوم خود و یا اعتقاداتی که دارند، بر این باورند که نماز جماعت باید بر روی فرش طرح ساده اقامه شود.

پیش از ادامه‌ی این مقاله شما را به دیدن تولید انواع فرش سجاده ای دعوت می‌کنیم که از محل کارخانه‌ی سجاده بافی سبحان در شهرستان کاشان تهیه گردیده است.

پخش ویدیو

انواع فرش سجاده طرح ساده

فرش سجاده طرح ساده کاشان

پیش از اینکه بگوییم فرش سجاده طرح ساده به چه نوع فرش‌هایی اطلاق می‌شود، باید شما را با انواع طرح‌های فرش سجاده ای مسجد که در کارخانجات بافته می‌شوند، آشنا کنیم. همانطور که در فیلم کوتاه بالا هم دیدید، فرش‌های مخصوص مسجد و نمازخانه هم به صورت طرح محرابدار و هم بدون طرح محراب بافته می‌شوند.

سجاده فرش طرح محرابی مشخصا از یک نقش مایه‌ی اصلی طاق محراب و گنبدی شکل برخوردار است که اطراف آن نیز با ستون و گلدسته احاطه گردیده است. فرش‌های محرابی محبوب‌ترین طرح برای مساجد به شمار می‌روند و از آنجاییکه جایگاه نمازگزاران را به طور دقیق مشخص می‌کنند، نظم و ترتیب فوق‌العاده‌ای را در هنگام نماز جماعت به وجود می‌آورند.

اما فرش مسجد بدون محراب به دو دسته‌ی فرش طرح یکپارچه و همچنین فرش تشریفاتی تقسیم‌بندی می‌شود. طرح تشریفاتی به مانند قالی‌های کناره‌ی خانگی می‌باشد که البته فقط دارای یک حاشیه می‌باشد. طرح یکپارچه هم به فرش‌هایی گفته می‌شود که بدون حاشیه بوده و از کنار هم قرار گرفتن رول‌ها، یکدیگر را تکمیل کرده و شبیه به قالی‌های دستباف یک تکه به نظر می‌رسند.

فرش مسجدی طرح ساده تشریفاتی

فرش سجاده طرح ساده چگونه است؟

حالا که با انواع طرح‌های فرش مسجدی مشهد و کاشان آشنایی پیدا کردید، باید بگوییم که سجاده فرش طرح ساده را به دو صورت می‌توان بیان کرد؛ برخی از افراد به فرش‌های بدون محراب، طرح ساده و برخی دیگر به فرش‌های خلوت (منظور کم نقش و نگار) طرح ساده می‌گویند.

در اینجا منظور ما از فرش سجاده طرح ساده همان طرح‌های خلوت‌تر هستند؛ فرش نماز ساده به این معنی است که زمینه‌ی ساده‌ای داشته و تقریبا بدون نقش و نگار و یا با حداقل نقش‌های گل و بوته طراحی گردیده است. اگر بخواهیم چند نمونه از این طرح‌های ساده را نام ببریم باید به نقشه‌های مولانا، رضوان و ثریا اشاره کنیم.

این نقشه‌های ساده صرفا یک طرح محراب به عنوان زمینه‌ی اصلی خود دارند که در داخل محراب هیچ نقشی دیده نمی‌شود (مانند طرح مولانا) و یا اینکه فقط یک ترنج مرکزی در محراب تعبیه شده است (مانند طرح رضوان و ثریا). نمونه‌هایی از فرش سجاده ای طرح ساده را در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

فرش سجاده ای طرح ساده رضوان

در مقابل فرش سجاده طرح ساده، طرح‌های شلوغ و پر از گل و بوته می‌باشند که اصطلاحا در بین فرش فروشان به سجاده فرش افشان معروف هستند. در این نوع فرش‌ها از گل‌ها و بوته‌های ریز و درشت به صورت متراکم و پیوسته در سراسر زمینه کار شده است که بسیار شبیه به طرح‌های دستباف قدیمی هستند. برای دیدن انواع طرح‌های بافته شده به لینک زیر مراجعه کنید:

سفارش بافت فرش سجاده ساده

به منظور بافت سجاده فرش طرح ساده هم به صورت حضوری در محل کارخانه می‌توانید سفارشتان را ثبت کنید و هم به صورت تلفنی یا از راه دور. به طور قطع اگر یکی دو نماینده از مسجد یا نمازخانه مستقیما به خود کارخانه مراجعه کنند تا بتوانند خط تولید و نمونه‌های بافته شده را از نزدیک ببینند، بهتر خواهد بود و اینگونه با خیالی راحت می‌توانید خریدتان را انجام دهید.

اما به هر حال در برخی از موارد، متولیان امکان حضور در محل کارخانه را ندارند که البته جای نگرانی وجود ندارد چراکه سایت سجاده فرش سبحان جهت رفاه حال مشتریان برای فروش اینترنتی فرش سجاده ای راه اندازی شده تا به راحتی در سریعترین زمان ممکن بتوانید سفارشتان را ثبت نمایید.

پیش از هر چیز باید فرش سجاده طرح ساده را انتخاب کنید؛ از اینرو به 2 صورت می‌توانید عمل کنید. راه اول این است که بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید تا همه‌ی طرح‌های شرکت را مشاهده کنید و به سلیقه‌ی خودتان هر کدام که ساده و مناسب مسجدتان است را انتخاب کنید. راه دوم هم اینکه از طریق تماس با مدیریت فروش شرکت درخواست کنید تا طرح‌های ساده به واتساپ شما ارسال شوند.

فرش سجاده طرح ساده آبی

اگر می‌خواهید از طرح انتخابی یک نمونه‌ی بافته شده را هم ببینید، حتما از مدیریت فروش شرکت درخواست کنید تا در صورت موجود بودن برایتان ارسال کنند؛ با دیدن نمونه‌ی بافته شده از نزدیک، کیفیت کار کاملا قابل برررسی خواهد بود.

پس از انتخاب طرح، جنس نخ بافت را هم با توجه به هزینه‌ای که توانایی پرداختش را دارید مشخص کنید تا اینگونه تقریبا قیمت هر متر مربع فرش مسجدتان معین شود. در نهایت برای اینکه متراژ و تعداد دقیق طاقه‌های فرش سجاده طرح ساده برای بافت محاسبه شوند، یک نقشه از مسجدتان را بر روی کاغذ سفید رسم کنید و اندازه‌ی هر ضلع را هم بر روی آن بنویسید. سپس عکس نقشه را برای شرکت ارسال کنید تا متراژ واقعی همراه با متراژ اضافی (پرتی) را حساب کنیم.

در پایان بیعانه‌ای را باید به یکی از حساب‌های شرکت واریز نمایید تا سفارش بافت ثبت شده و در صف تولید قرار بگیرد. پس از پایان یافتن تولید و تکمیل فرش‌ها، جهت نصب و اجرا به محل مورد نظر فرستاده می‌شوند.

سجاده فرش طرح محرابی ساده

قیمت فرش سجاده طرح ساده

نکته‌ی قابل ذکر در اینجا این است که قیمت سجاده فرش پر نقش و نگار (شلوغ) با فرش سجاده طرح ساده یکسان است؛ به این دلیل که میزان نخ مصرف شده در هر دو یکسان است. از همین رو نوع رنگبندی زمینه هم تاثیری در کاهش یا افزایش قیمت‌ها نخواهد داشت.

به منظور آگاهی یافتن از مواردی که قیمت فرش ماشینی مسجد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و همچنین دیدن لیست قیمتی جدید، به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید