فرش سجاده ای زاهدان

زاهدان و شهرهای نزدیک به آن نظیر ایرانشهر، نیک شهر، سراوان، نهبندان، چابهار و… اغلب مسلمانان سنی نشین هستند که به مساجد و نمازخانه‌های خود بسیار اهمیت می‌دهند و به همین دلیل جهت زیباسازی آن‌ها به سراغ خرید فرش سجاده ای زاهدان می‌روند.

در ادامه به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت که آیا فروشگاه تخصصی فرش مسجدی محرابی در زاهدان وجود دارد یا خیر و اینکه مراکز تولیدکننده سجاده فرشی در کدام شهرهای ایران قرار دارند.

در ابتدا بهتر است فیلم کوتاهی را مشاهده کنید که در آن یک شرکت سجاده فرش را به تصویر می‌کشد؛ در این شرکت صرفا فرش‌های نماز در طرح‌های متنوع تولید می‌شوند.

پخش ویدیو

فروش فرش سجاده ای زاهدان

فرش سجاده ای زاهدان رنگ سبز یشمی

اگر به دنبال فروشگاه‌های سجاده فرش مسجد در زاهدان و یا اطراف آن بگردید، به احتمال زیاد چنین نمایشگاهی را نخواهید یافت. البته که نمایشگاه‌های قالی ماشینی مخصوص منزل در آن منطقه زیاد هستند که فرش‌های اکریلیک و پلی استر کلاسیک به همراه گلیم و گبه به فروش می‌رسانند ولی فرش سجاده ای زاهدان به خاطر نوع خاص تولید و فروش آن در هر جایی مرسوم نیست.

نه تنها در زاهدان بلکه در شهرهای بزرگ و مرکزی ایران نظیر تهران و اصفهان هم چنین فروشگاه‌های اختصاصی برای فرش طرح سجاده نخواهید یافت مگر اینکه به صورت سفارشی از طریق نمایشگاه‌های قالی ماشینی بتوانید سفارشتان را برای زاهدان ثبت نمایید.

اما دلیل این امر چیست؟ اولین و مهم‌ترین دلیل این است که هیچ کارخانه‌ی بافندگی مخصوص قالی ماشینی در زاهدان وجود ندارد چه برسد به کارخانه‌ی تخصصی سجاده بافی. شرکت‌های بافت فرش و سجاده به طور گسترده و متمرکز، بیش‌تر در کاشان و مشهد مشغول به کار هستند.

فرش مسجد بدون محراب برای زاهدان

جایگزین فرش سجاده ای زاهدان

بهترین راهکار برای شهرهایی نظیر زاهدان که کارخانه‌های صنعتی بافندگی را ندارند، مراجعه به یک مرکز خرید فرش سجاده ای در شهرهایی است که به صورت تخصصی به تولید فرش مسجد می‌پردازند.

حالا سوالی که پیش می‌آید این است که بهترین جایگزین برای فرش سجاده ای زاهدان مراجعه به شهرستان کاشان خواهد بود یا مشهد؟ فاصله‌ی زاهدان تا مشهد حدودا 1000 کیلومتر و فاصله‌ی آن با کاشان در حدود 1200 کیلومتر است ولی با این وجود اولویت هیات امنا و متولیان مساجد زاهدان شهرستان کاشان است.

دلیل اینکه بیش‌تر شهرهای ایران، کاشان را برای خرید سجاده فرش از کارخانه ترجیح می‌دهند، شرکت‌های تخصصی هستند که فقط به بافت فرش نماز فعالیت دارند و همین امر باعث می‌شود تا قیمت فرش سجاده ای برای هر مترمربع بسیار مناسب‌تر از مشهد باشد.

تولیدات فرش نمازخانه و فرش مسجد در این شرکت‌های سجاده باف بسیار متنوع می‌باشد به گونه‌ای که هر سلیقه و فرهنگی را در برمی‌گیرد. طرح‌های سجاده فرش کاشان بر اساس ساختار نقشه‌ای که دارند به سه دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. فرش محرابی سجاده ای
  2. فرش سجاده تشریفاتی
  3. فرش طرح یکپارچه
فرش سجاده ای زاهدان طرح تشریفاتی

بهترین طرح فرش سجاده ای زاهدان

در بین سه طرح و نقشه‌ی نامبرده شده در بالا، دو طرح محرابی و تشریفاتی در زاهدان بسیار پرفروش‌تر می‌باشند. به طور کلی بالای 70 در صد فروش کارخانه‌های سجاده بافی همین سجاده فرش طرح محرابی است که به خاطر ایجاد نظم و ترتیب برای صف‌های نماز جماعت در مسجد و نمازخانه بسیار محبوب هستند.

اما همانطور که می‌دانید اکثر جمعیت مردم زاهدان را مسلمانان سنی تشکیل می‌دهند و برخی از آن‌ها معتقدند بهتر است بر روی فرش‌های غیرمحرابی و یا به اصطلاح ساده نماز گزارده شود؛ به همین دلیل به سراغ فرش مسجد بدون محراب می‌روند که محبوب‌ترینشان همان فرش تشریفاتی است.

سفارش فرش سجاده ای برای زاهدان

به منظور سفارش سجاده فرش برای زاهدان و شهرهای اطراف آن نظیر ایرانشهر و سراوان و چابهار، اولین کار کشیدن نقشه‌ی ساده‌ای از محل مسجدتان بر روی یک کاغذ سفید است که در آن هر ضلع مکان را رسم نموده و روی آن اندازه‌ی دقیق را به متر بنویسید. در پایان کار، جهت قبله و درب ورودی به مسجد را هم مشخص کنید. قابل ذکر است که مشخص نمودن تعداد و جای ستون‌ها اصلا نیاز نیست.

در گام بعدی باید بین جنس نخ‌های موجود و همچنین تعداد گره‌های متداول (تعداد شانه) مورد مناسب با بودجه‌ی خود برای فرش سجاده ای زاهدان را انتخاب کنید. به صورت کلی باید بگوییم دو نوع سجاده فرش پلی استر و فرش سجاده اکریلیک به طور متداول بافته می‌شوند که نوع اکریلیک بسیار باکیفیت و نوع پلی استر نیز به عنوان فرش مسجد ارزان قیمت قلمداد می‌شود.

همچنین دو نوع سجاده فرش 700 شانه و 500 شانه بیش‌تر برای مساجد مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر بودجه‌ی محدودی دارید و می‌خواهید فرش سجاده ای ارزان را خریداری کنید باید نوع 500 شانه را انتخاب کنید اما اگر مشکل مالی نداشتید همان 700 شانه را خریداری کنید تا یک کار باکیفیت با عمر طولانی‌تر داشته باشید.

حال برای اینکه کیفیت بافت موارد بالا را مشاهده کنید و بهترین انتخاب را داشته باشید یا می‌توانید خودتان به کارخانه مراجعه کنید و یا اگر به خاطر دوری مسیر امکان سفر به کاشان را نداشتید، می‌توانید از طریق تماس با شرکت درخواست کنید که نمونه‌ی بافته شده از قبل برایتان ارسال گردد تا در زاهدان تحویل بگیرید.

فرش سجاده ای محرابی برای زاهدان

نصب فرش سجاده ای زاهدان

پس از اینکه سفارشتان را ثبت کردید و بافت سجاده فرش به پایان رسید، با هماهنگی مسئولان مربوطه طاقه‌های فرش ماشینی مسجدی به محل ارسال می‌شوند. ارسال فرش‌ها بسته به درخواست شما یا به صورت دربست و یا به صورت خرده بار از طریق باربری ارسال خواهند شد.

اما برای اینکه کار فرش کردن مسجد بدون اشکال و به طور کامل انجام بگیرد، حتما باید هر یک از طاقه‌های فرش سجاده ای زاهدان به جهت قبله نصب بشوند. درواقع زیبایی سجاده فرش‌های محرابی جدای از یکدست بودنشان این است که به سمت قبله باشند تا صفوف به طور منظم تشکیل شوند.

برای این منظور یک نصاب فرش سجاده ای باتجربه و مجهز به دستگاه زیگزاگ و دوردوزی نیاز خواهد بود که بتواند دور ستون‌ها و همچنین لبه‌های هر طاقه را در کنار دیوار به شکلی صحیح برش و دوردوزی نماید تا به مرور زمان آسیبی به فرش‌ها نرسد.

در پایان جهت دیدن برخی از نمونه‌های فرش نماز نصب شده در مساجد و نمازخانه‌های سراسر کشور بر روی دکمه‌ی زیر کلیک کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید