فرش سجاده ای قم

شهرستان قم یکی از مراکز مهم مذهبی در ایران به شمار می‌رود و از همین رو همه‌ی اماکن مذهبی این شهرستان در زیباسازی و ایجاد فضای روحانی بسیار کوشا هستند. یکی از این نمونه‌ها که احتمالا در گوگل هم دیده باشید، جستجوی فرش سجاده ای قم می‌باشد.

در قم نمایشگاه‌های قالی ماشینی بسیاری را می‌توانید پیدا کنید که انواع فرش‌ها اعم از گلیم، فرش کناره، گبه، پادری، فرش منزل کلاسیک 12 متری و 9 متری و 6 متری را موجود دارند و به صورت خرده و عمده به فروش می‌رسانند ولی فروشنده‌ی اختصاصی سجاده فرش را نخواهید یافت.

در اول مقاله، نمونه‌های فرش مسجد بافته شده از کارخانه‌ی سجاده بافی سبحان را مشاهده کنید و سپس به ادامه‌ی مبحث بپردازیم:

پخش ویدیو

فرش سجاده ای قم

فرش سجاده ای قم رنگ سبز

سوالی که در ابتدا باید به آن پاسخ بگوییم این است که چرا یک نمایشگاه تخصصی برای فرش محرابی سجاده ای در قم و یا حتی در تهران و اصفهان وجود ندارد؟

عدم وجود فروشگاه اختصاصی و یا حتی نمایندگی فرش سجاده ای قم، دو دلیل اساسی دارد؛ اول اینکه کارخانجات تولیدی قالی ماشینی در قم وجود ندارد. برای تولید فرش ماشینی علاوه بر کارخانه‌ی بافندگی، به کارخانه‌های ریسندگی و همچنین تکمیل و آهار هم نیاز است تا یک فرش را از صفر تا 100 کامل و آماده‌ی ارائه به مصرف کننده‌ی نهایی نماید.

به همین دلیل در خیلی از شهرهای ایران کارخانجات بافندگی وجود ندارند؛ در واقع عدم وجود این نوع شرکت‌های بافندگی، علاوه بر تکمیل نبودن شرایط تولید، به خاطر کمبود و یا نبود نیروهای کار متخصص اعم از بافنده و مکانیک هم می‌باشد که همین موارد باعث می‌شوند تا بافت قالی ماشینی از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نباشد.

اما در ایران دو شهر هستند که تمامی امکانات و شرایط را برای تولید قالی ماشینی به صورت کامل دارند؛ مشهد و کاشان دو شهری می‌باشند که شهرک‌های صنعتی مخصوص تولید فرش دارند و به همین دلیل اگر در گوگل جستجو کرده باشید شرکت‌های تولیدی فرش سجاده ای کاشان و مشهد بسیار هستند.

فرش سجاده ای تشریفاتی قم

به صرفه نبودن تولید سجاده فرش قم

دومین دلیل نبود فروشنده‌ی تخصصی برای سجاده فرش در تهران و قم، تولید خاص و متفاوت آن در مقایسه با سایر فرش‌ها می‌باشد. به طور معمول وقتی که می‌خواهید برای منزلتان یک قالی تهیه کنید به نمایشگاه‌های فرش می‌روید، و با توجه به ابعاد اتاقتان، از بین سایزهای استانداردی که موجود هستند، مانند سایز 12 متری، 9 متری و 6 متری، مورد مناسب را انتخاب و به راحتی خرید می‌کنید.

اما خرید سجاده فرش به این سادگی نخواهد بود؛ درست است که ابعاد فرش سجاده ای به صورت استاندارد برای هر فرش محرابی دارای عرض 64 و طول 125 سانتیمتر است ولی هر مسجد یا نمازخانه‌ای از اندازه‌ی خاصی برخوردار می‌باشد که معمولا نیاز هست با توجه به ابعاد و متراژ کلی آن مکان، شرکت سجاده بافی محاسبات دقیقی را انجام داده و سپس اقدام به بافت نماید.

پس طاقه‌های فرش مسجدی برای هر مکانی می‌تواند متغیر باشد و درضمن برای نصب این رول‌ها به احتمال زیاد به نصاب فرش سجاده ای نیاز خواهد شد؛ از همین رو فراهم کردن این امکانات، برای شهرهایی که شرکت تخصصی سجاده بافی ندارند، کار ساده‌ای نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی مشکلات را به بهترین شکل ممکن حل کنیم.

فرش سجاده ای قم طرح محرابی

جایگزین فرش سجاده ای قم

با توجه به اینکه هیچ شرکت تولیدکننده‌ی سجاده در قم وجود ندارد، شما مجبور خواهید بود یا از واسطه‌ها مانند نمایشگاه‌های قالی در قم خرید کنید و یا اینکه خودتان به شهرک‌های صنعتی فرش‌بافی در کاشان مراجعه کنید تا بتوانید مستقیما از کارخانه بافت سجاده فرش خرید را انجام دهید.

خرید بی واسطه و مستقیم از کارخانه‌های سجاده بافی کاشان، بهترین راهکار و جایگزین برای فرش سجاده ای قم می‌باشد. خوب می‌دانید که مساحت اماکن مذهبی بسیار بالا هستند و به متراژ زیادی فرش احتیاج دارند، از اینرو شما با مراجعه به کارخانه و حذف دلال‌ها، چندین میلیون تومان در خریدتان صرفه جویی خواهید داشت.

از سویی دیگر فاصله‌ی بسیار نزدیک کاشان تا قم (حدودا 100 کیلومتر) این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا هر موقع خواستید و ظرف مدت زمان کوتاهی به کارخانجات کاشان مراجعه کرده و خط تولید را به همراه نمونه‌های بافته شده مشاهده کنید.

حتی در صورتی که بسیار عجله داشته باشید، می‌توانید با مدیریت فروش شرکت تماس بگیرید که نمونه کارهای موجود را برای شما بفرستند و پس از انتخاب، برش‌ها و دوردوزی‌های لازم در محل کارخانه صورت گرفته و از طریق اتوبوسرانی در سریعترین زمان ممکن به دست شما برسد.

سجاده فرش قم

سفارش فرش سجاده ای قم

برای سفارش بافت فرش ماشینی مسجدی و یا خرید فرش نمازخانه ای باید یک سری مراحل به ترتیب طی شوند که در ادامه برایتان شرح داده‌ایم:

  1. در ابتدا باید مساحت مکان مذهبی خود را مشخص کنید؛ برای اینکار بهتر است روی یک کاغذ، طول و عرض را بکشید و اندازه‌ی هر ضلع را بنویسید. سپس با مشخص کردن جهت قبله، عکس آن را برای شرکت ارسال نمایید تا تعداد طاقه‌های مورد نیاز برای بافت محاسبه گردد.
  2. در گام بعدی با توجه به مقدار هزینه‌ای که در نظر گرفته‌اید، جنس نخ را باید انتخاب کنید؛ چندین جنس نخ در بافت فرش ماشینی به کار می‌رود که مهم‌ترین آن‌ها اکریلیک و پلی استر می‌باشد. فرش سجاده اکریلیک در زمره‌ی فرش‌های باکیفیت و گران قیمت می‌باشد و از سویی دیگر فرش پلی استر به عنوان یک فرش مسجد ارزان قیمت شناخته می‌شود.
  3. پس از انتخاب نوع الیاف، باید مشخص کنید که فرش سجاده ای قم با چه تعداد گره بافته شود؛ تعداد گره‌های عرضی و طولی در صنعت بافندگی قالی ماشینی، با اصطلاح شانه و تراکم بیان می‌شود. سجاده فرش 500 شانه و 700 شانه از پرفروش‌ترین موارد محسوب می‌شوند و بالطبع فرش‌های 700 شانه به لحاظ دوام و ماندگاری برای مساجد مناسب‌تر هستند.
  4. آخرین انتخاب شما به طرح نقشه و رنگبندی آن مربوط می‌شود؛ اگر جنس نخ اکریلیک را انتخاب کرده باشید، در این مرحله وسعت انتخاب‌های شما بسیار بوده و می‌توانید در میان انبوه طرح‌ها، مناسب‌ترین مورد را برگزینید. به طور کلی این نقشه‌ها به 2 گروه سجاده فرش طرح محرابی و همچنین فرش تشریفاتی تقسیم‌بندی می‌شوند.
  5. با مشخص شدن نوع فرش مسجدی محرابی یا بدون محراب و همچنین تعیین قیمت فرش سجاده ای برای هر متر مربع، مبلغی را به حساب شرکت واریز می‌کنید تا سفارش ثبت شده و وارد صف تولید گردد.
  6. در آخرین مرحله که بافت تکمیل شد، نوبت به ارسال و نصب سجاده فرش می‌رسد. پیش از ارسال با مسئولین مربوطه هماهنگی‌های لازم انجام می‌گیرد تا اگر نیاز باشد فضای داخل مسجد یا نمازخانه را تمیز و برای نصب آماده کنند.
Call Now Buttonتماس بگیرید