فرش سجاده ای کاشان

کارخانه‌های بافت فرش ماشینی فقط در چند شهر ایران وجود دارند که مهم‌ترین آن‌ها کاشان می‌باشد. فرش سجاده ای کاشان نیز همانند فرش ماشینی خانگی آن، نه تنها در ایران که در خارج از مرزهای ایران نیز بسیار معروف و پرآوازه می‌باشد.

قدمت بافت فرش ماشینی در کاشان به قبل از انقلاب (اوایل دهه‌ی 1350 خورشیدی) برمی‌گردد که در کارخانه‌های مخمل و ابریشم حریر، فرش‌هایی با وزن سبک و ضخامت کم بافته می‌شدند.

به مرور و با استقبال گسترده‌ی مردم، شرکت‌های نساجی و کارخانه‌های فرش ماشینی افزایش پیدا کردند به گونه‌ای‌که امروزه هر کارخانه‌ای به تولید یک نوع خاص از فرش می‌پردازد. در ابتدا فیلم کوتاهی از کارخانه سجاده فرش کاشان را ببینید تا قدری با محیط و نحوه‌ی بافت آشنا شوید:

پخش ویدیو

فرش سجاده ای کاشان یا مشهد؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، شهر کاشان از قدمت بیش‌تری در بافت فرش ماشینی برخوردار است و گذشته از آن، چندین شهرک صنعتی تخصصی بافت فرش در کاشان از جمله، شهرک‌های صنعتی سلیمان صباحی، راوند، هلال، نوشاباد و … (که حدودا 1000 کارخانه‌ی فرش‌بافی را در خود دارند) باعث شده است تا تنوع طرح‌ها و محصولات بیش‌تر باشد و از سویی دیگر، شرکت‌ها رقابت تنگاتنگی برای بالا بردن کیفیت و پایین آوردن قیمت با یکدیگر داشته باشند.

اما دلیل عمده‌ای که فرش سجاده ای کاشان را بسیار متمایز و خاص می‌کند، شرکت‌های تخصصی سجاده‌باف هستند که تولید آن‌ها فقط فرش طولی مخصوص برای مساجد و نمازخانه‌ها می‌باشد. شرکت‌هایی که به طور خاص فرش‌ها را با ضخامت نسبتا بالا و با انواع طرح‌ها و رنگ‌های فرش مسجدی مناسب می‌بافند.

کاشان به دلیل نزدیکی به مرکز ایران (فاصله‌ی نسبتا کم به تهران و اصفهان)، شرایط مناسب‌تری برای بازدید حضوری را داراست و همچنین کسانی که به دنبال فروش فرش سجاده ای در تهران، قم و یا اصفهان هستند معمولا به کارخانه‌های سجاده بافی کاشان مراجعه می‌کنند و یا با ثبت سفارش تلفنی ظرف چند ساعت، فرش‌های خود را تحویل می‌گیرند.

به طور کلی باید بگوییم که امروزه فرش سجاده ای مشهد و یا کاشان از نظر طرح و رنگ خیلی تفاوتی ندارند و مهم این است که شرکت‌ها برای تولید از مواد اولیه‌ی مناسب استفاده کنند تا فرش مناسبی برای مساجد بافته شود.

فرش سجاده ای کاشان

انواع طرح‌های فرش سجاده کاشان

به طور کلی طرح‌های سجاده فرش مسجد ترکیبی از نقش‌های اسلامی و ایرانی می‌باشد که بیش‌تر شامل نقش‌مایه‌های گل و بوته و همچنین طرح‌های اسلیمی نظیر شمسه می‌باشند. ولی از نظر ساختاری می‌توانیم فرش سجاده ای کاشان را به سه گروه زیر تقسیم‌بندی کنیم:

  1. فرش محرابی
  2. فرش تشریفات (حاشیه‌دار)
  3. سجاده فرش یکپارچه

 

نمونه‌های هر یک را در ادمه می‌توانید مشاهده کنید:

1. فرش مسجدی طرح محرابی

فرش سجاده ای محرابی کاشان

2. فرش سجاده ای کاشان تشریفاتی

فرش سجاده کاشان تشریفاتی

1. نمونه بافته شده طرح محرابی

سجاده فرش کاشان طرح محرابی

2. نمونه بافته طرح تک حاشیه

فرش سجاده ای تشریفاتی کاشان

3. بافته شده فرش مسجد یکپارچه

فرش سجاده ای کاشان بزرگ پارچه

قیمت فرش سجاده ای کاشان

قیمت سجاده فرش کاشان با توجه به 2 عامل مهم مشخص می‌شود. اولین مورد جنس نخ انتخابی شما می‌باشد. امروزه در بافت فرش ماشینی سجاده ای چندین نوع الیاف مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین‌ها را در زیر لیست کرده‌ایم:

  • الیاف BCF
  • الیاف پلی استر
  • الیاف ورژن
  • الیاف اکریلیک

 

در بین این جنس نخ‌ها، فرش مسجد بی سی اف و پلی استر دارای پایین‌ترین قیمت و فرش سجاده اکریلیک نیز دارای بالاترین قیمت می‌باشد. الیاف اکریلیک نرمی بیش‌تر و عمر طولانی‌تری دارند، به همین خاطر در بافت فرش ماشینی رایج‌تر هستند.

عامل دیگر در تعیین قیمت فرش، میزان تراکم و تعداد شانه است؛ شانه و تراکم اصطلاحاتی در قالی ماشینی هستند که بیانگر همان تعداد گره‌های فرش می‌باشند. هر چه که تعداد شانه و تراکم بیش‌تر می‌شود، فرش بافته شده از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود و در نتیجه هزینه‌ی بیش‌تری را نیز در بر خواهد داشت.

در شرکت‌های سجاده بافی، بافت فرش 700 شانه و 500 شانه برای مسجد بسیار متداول هستند که با توجه به توضیحات داده شده، سجاده فرش 700 شانه کیفیت بهتری نسبت به 500 شانه دارد. حال برای دیدن جدول قیمت‌ها بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

فرش سجاده کاشان

فروش اینترنتی سجاده فرش کاشان

در صورتی که وقت کافی برای بازدید از کارخانه و دیدن نمونه‌های بافته شده از نزدیک را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حضورا به محل شرکت در کاشان مراجعه فرمایید تا با خیالی آسوده سفارشتان را ثبت بفرمایید ولی اگر زمان کافی ندارید و در ایام کرونا برایتان مقدور نیست، می‌توانید به صورت اینترنتی (تلفنی) نیز ثبت سفارش را انجام دهید؛ مراحل فروش اینترنتی فرش سجاده ای کاشان در ادامه به ترتیب شرح داده شده‌اند:

الف) اعلام متراژ مورد نیاز

اولین کار این است که ابعاد مکان متبرکه‌ی خود را به ما اعلام کنید؛ برای اینکه اندازه‌ی دقیق را به متر مربع محاسبه کنیم، بر روی یک کاغذ ساده، شکل کلی مسجد را رسم کنید و در آن طول و عرض را مشخص کنید؛ سپس از طریق واتساپ و یا دیگر شبکه‌های اجتماعی برای مدیریت فروش شرکت سبحان ارسال فرمایید.

ب) انتخاب نوع فرش سجاده ای کاشان

در این مرحله 3 انتخاب را باید انجام دهید:

  1. انتخاب جنس نخ فرش
  2. انتخاب تعداد شانه و تراکم
  3. انتخاب طرح و نقشه برای بافت

طرح‌های بسیاری اعم از طرح‌های محرابی و تشریفاتی برای بافت موجود داریم که به طور مثال طرح فرش سجاده ای ستاره کویر یزد یکی از پرفروش‌ترین نقشه‌ها می‌باشد. برای دیدن همه‌ی طرح‌های موجود بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک بفرمایید:

فرش سجاده ای کاشان برای مسجد

ج) پیش‌پرداخت جهت بافت

برای اینکه سفارش شما در شرکت ثبت نهایی شده و وارد صف بافت بشود، بیعانه‌ای را به صورت توافقی به یکی از حساب‌های شرکت سبحان واریز می‌کنید تا بافت آن پس از چند روز آغاز گردد. با پایان یافتن بافت، جهت ارسال با شما تماس می‌گیریم تا هماهنگی‌های لازم انجام گیرد.

در صورتی که متراژ نسبتا بالایی داشته باشید و قبله‌ی مسجد نیز صاف نباشد حتما به نصاب نیاز خواهید داشت، که در این صورت نصاب شرکت همراه با فرش‌ها به محل اعزام خواهد شد. توجه داشته باشید که نصب سجاده فرش یک کار تخصصی است و باید به طور دقیق توسط افراد حرفه‌ای انجام گیرد.

Call Now Buttonتماس بگیرید