فرش محرابی گلدانی و درختی

امروزه فرش‌هایی که مخصوص مکان‌های مذهبی نظیر نمازخانه‌ها و مساجد بافته می‌شوند، انواع مختلفی دارند که بهترینشان فرش محرابی گلدانی یا فرش محرابی درختی می‌باشد.

فرش سجاده ای محرابی از آنجاییکه نظم و یکپارچگی فوق‌العاده خوبی را هنگام برپایی نماز جماعت در مسجد و نمازخانه ایجاد می‌کند، بیش‌تر مورد پسند هیات امنا و متولیان این اماکن مذهبی است به طوریکه می‌توان گفت بالای 80 درصد فروش شرکت‌های سجاده بافی همین فرش طرح محرابدار می‌باشد.

فیلم کوتاهی از کارخانه سجاده فرش کاشان تهیه کرده‌ایم که در آن انواع فرش‌های طرح محرابی با رنگبندی‌های متنوع را می‌توانید مشاهده کنید تا یک دید کلی از این نوع سجاده‌ها داشته باشید.

پخش ویدیو

انواع فرش محرابی گلدانی یا درختی

فرش محرابی درختی

کارخانه‌های بافندگی قالی خانگی و شرکت‌های فرش سجاده باف در کاشان و مشهد، فرش مسجدی محرابی را با نقشه‌های گوناگونی تولید می‌کنند؛ همه‌ی این نقشه‌ها را به لحاظ میزان نقش و نگارهایی که در داخل یا خارج از محراب به کار رفته‌اند، می‌توان به دو نوع طرح‌های سجاده فرش افشان و ساده تقسیم‌بندی کرد.

منظور از طرح افشان همان نقشه‌های شلوغ و پر از نقش و نگار است که فرش محرابی گلدانی و درختی نیز در همین دسته‌بندی قرار می‌گیرد. در این نوع نقشه‌ها از طرح‌های بوته و گل به شکل پیچ در پیچ و متراکم کار شده است به طوریکه تقریبا رنگ پس زمینه در میان انبوه نقش‌ها پنهان می‌شود. البته با این وجود رنگ اصلی پس‌زمینه مثلا رنگ آبی یا سبز مشخص خواهد بود ولی اگر لکه‌ای روی آن بیاید چندان واضح نخواهد بود.

فرش سجاده طرح ساده مشخصا بدون طرح خاص و اصطلاحا پیچیدگی است که در برخی موارد صرفا از یک ترنج مرکزی دقیقا در وسط نقش محراب آن کار شده است. در سجاده ساده تقریبا رنگ زمینه به صورت یکدست مشخص بوده که البته برای مکان‌های پررفت و آمد چندان مناسب نیست چراکه لکه و چرک را به وضوح نشان می‌دهد.

جدا از نقش ساده یا شلوغی که فرش‌های محرابی دارند، آن‌ها را می‌توان به دسته‌های بسیار زیادی تحت عنوان فرش محرابی درختی و گلدانی، ترنج‌دار، شمسه‌دار و غیره تقسیم‌بندی نمود که در ادامه نمونه‌های هریک را با همدیگر خواهیم دید:

فرش محرابی درختی یا گلدانی

همانطور که از نام این فرش‌ها مشخص است در طراحی نقشه‌ی خود دارای یک گلدان بزرگ یا یک درخت مملو از شاخه‌ها، گل‌ها، گلبرگ‌ها و همچنین بوته‌های درهم پیچیده و شلوغ است که تقریبا کل زمینه‌ی محراب را پر می‌کند.

در صنعت قالی ماشینی و بین فروشندگان این نوع نقشه‌ها چه برای فرش منزل و چه برای سجاده فرش مسجد به طرح افشان معروف هستند. نمونه‌هایی از فرش محرابی گلدانی و درختی را در ادامه قرار داده‌ایم:

فرش محرابی گلدانی رنگ سرمه‌ای
فرش طرح محرابی درختی

فرش محرابی شمسه‌دار

طرح تذهیب شمسه در آثار اسلامی به عنوان یک نماد مقدس به کار گرفته می‌شود به طوریکه می‌توانید آن را در میله‌های ضریح امامان و امامزاده‌ها به روشنی مشاهده کنید. این شکل هندسی و چندضلعی به عنوان یک نقش‌مایه‌ی اصلی، توسط طراحان در برخی از نقشه‌های فرش محرابی سجاده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد تا متناسب با فضای روحانی و معنوی مساجد باشد.

خود نقش‌های شمسه به صورت ریز یا درشت هم در طرح‌های محرابدار و هم در طرح‌های تشریفاتی اماکن مذهبی کاربرد دارند. یک نمونه‌ی محرابی آماده را در ادامه خواهید دید که توسط شرکت سجاده فرش سبحان در کاشان تولید و اجرا گردیده است.

فرش طرح شمسه محرابی

فرش طرح محرابی ترنجی

ترنج به عنوان یک نقش اصیل از گذشته در قالی‌های دستباف ایرانی (به خصوص در شهرستان‌های کاشان و اصفهان) مورد کاربرد طراحان و بافندگان بوده است. امروزه نیز ترنج، هم در قالی‌های کلاسیک ماشینی خانگی و هم در تولید فرش مسجد به عنوان یک طرح زینتی به کار می‌رود.

در فرش‌های منزل، ترنج به صورت دایره‌ای شکل یا بیضی شکل و معمولا بزرگ، وسط در وسط قالی قرار می‌گیرد اما در فرش نمازخانه یا مسجد، معمولا یک ترنج دایره‌ای شکل کوچک در مرکز هر طرح محراب جای داده می‌شود که نمونه‌ی بافته شده‌ی آن را در ادامه می‌توانید ملاحظه کنید:

فرش طرح محرابی ترنج‌دار

سفارش فرش محرابی گلدانی و درختی

اگر قصد تهیه‌ی فرش محرابی درختی یا گلدانی را دارید، بهترین کار خرید سجاده فرش از کارخانه خواهد بود به این دلیل که تنوع نقشه‌های محرابدار شرکت‌های سجاده بافی بسیار زیاد است و بهترین انتخاب را با مناسب‌ترین قیمت می‌توانید داشته باشید.

پس برای تولید طرح مدنظرتان ابتدا باید به قسمت طرح‌های فرش سجاده ای سایت مراجعه کنید و نقشه‌ی مورد پسندتان را انتخاب و به شرکت اعلام بدارید؛ توجه داشته باشید که اگر فرش محرابی گلدانی و درختی دیگری را در ذهن دارید، باید یک تصویر از آن را برای شرکت ارسال نمایید تا در صورت امکان به نقشه‌ی قابل بافت تبدیل گردد.

سپس باید متراژ فرش نماز مورد نیازتان را محاسبه کنید؛ برای این کار یک کاغذ خالی بردارید و ضلع‌های مسجد و یا نمازخانه را روی آن رسم و اندازه‌ی هر ضلع را هم بنویسید. در پایان جهت قبله را مشخص کنید تا براین اساس شرکت بتواند تعداد طاقه‌هایی که لازم هست را به همراه پرتی در صف تولید قرار دهد.

برای اینکه اطلاعات و مشخصات بافت ثبت شوند، شرکت سبحان فاکتوری را به نام مسجد صادر می‌نماید و تمامی ریز جزئیات بافت را در آن ذکر می‌کند تا به عنوان سند و ضمانت‌نامه یک نسخه در اختیار هیات امنا و یک نسخه هم در اختیار شرکت قرار گیرد.

فرش محرابی طرح گلدانی

قیمت فرش سجاده محرابی

قیمت فرش محرابی مسجد و سجاده فرش بدون طرح محراب با یکدیگر تفاوتی ندارند چراکه از نظر میزان نخ مصرفی یکی هستند. اما عواملی که قیمت فرش‌های مسجدی را دستخوش تغییرات می‌کنند شامل جنس الیاف کاربردی و میزان گره‌های تار و پود آن خواهد بود.

در میان الیاف مختلفی که فرش‌های ماشینی سجاده ای با آن‌ها تولید می‌شوند، فرش سجاده اکریلیک و پلی استر بسیار رایج‌تر هستند و در میان تعداد شانه‌ها نیز سجاده فرش 700 شانه و 500 شانه متداول‌تر می‌باشند.

پس از بافت و تکمیل فرش ماشینی مسجدی، نیاز به نصاب فرش سجاده ای هم خواهد بود تا تمامی طاقه‌ها را در جهت قبله نصب کند و همچنین دور تا دور ستون‌ها را نیز برش و دوردوزی نماید. برای آگاهی از جدیدترین لیست قیمتی سجاده‌ها روی دکمه‌ی سبز رنگ زیر کلیک بفرمایید:

Call Now Buttonتماس بگیرید