انواع رنگ‌های فرش مسجدی

فرش سجاده کاشان چند رنگ دارد؟

به طور کلی می‌توانیم بگوییم امروزه رنگ‌های زمینه‌ی فرش مسجدی که به صورت متداول بافته می‌شوند شامل 6 رنگ زیر می‌باشند:

  1. رنگ سبز
  2. رنگ آبی
  3. رنگ قرمز
  4. رنگ سرمه ای
  5. رنگ قهوه ای
  6. رنگ کرم

 

همانطور که می‌دانید در بافت فرش‌های ماشینی همواره محدودیت رنگ وجود دارد؛ امروزه دستگاه‌های بافت اتوماتیک فرش ماشینی معمولا دارای 8 رنگ و یا 10 رنگ هستند که این تعداد قابل تغییر نیست و هر شرکت بافنده‌ای نیز 8 یا 10 رنگ مخصوص به خود را دارا می‌باشد و اگر به فرش خود دقت کنید بیشتر از این تعداد رنگ نمی‌بینید.

در ادامه عکس نمونه‌ی هر یک از رنگ‌های فرش مسجدی را می‌توانید مشاهده کنید اما پیش از دیدن عکس‌ها، شما را به دیدن فیلم زیر از کارخانه سبحان دعوت می‌کنیم که چند رنگ محبوب فرش سجاده کاشان را مشاهده کنید:

پخش ویدیو

رنگ سبز فرش مسجدی

می‌توان گفت که رنگ سبز فرش سجاده کاشان جزو پرفروش‌ترین رنگ‌ها می‌باشد و از جمله رنگ‌های فرش مسجدی است که به صورت جدایی‌ناپذیر در زمینه و یا در حاشیه‌ی فرش به کار می‌رود. همانطور که می‌دانید و در رنگ پارچه‌ها و پرچم‌های مذهبی هم دیده‌اید، رنگ سبز یک رنگ محبوب اسلامی محسوب می‌شود.

اما باید توجه داشته باشید رنگ سبزی که به عنوان رنگ زمینه‌ی انواع طرح‌های سجاده فرش به کار می‌رود معمولا رنگ سبز یشمی یا رنگ سبز عربستانی می‌باشد که به اصطلاح چرک‌تاب‌تر هستند. رنگ‌های سبز روشن مثل سبز زیتونی برای رنگ فرش مسجد مناسب نیست. در ادامه نمونه‌ی بافته شده‌ی فرش ماشینی سجاده‌ای سبزرنگ که توسط شرکت سبحان بافته شده را می‌توانید مشاهده کنید:

رنگ سبز فرش مسجدی

فرش سجاده آبی رنگ

بعد از رنگ سبز، رنگ آبی در بافت انواع فرش محرابی و فرش تشریفاتی مساجد و نمازخانه‌ها بسیار محبوب و دلنشین می‌باشد. همانطور که در کاشی‌کاری‌های اجرا شده بر روی دیوارهای مساجد هم دیده‌اید، رنگ آبی بسیار پرکاربرد بوده و به وفور در رنگ در و دیوارهای مساجد و امامزاده‌ها یافت می‌شود.

همانند رنگ سبز، هر رنگ آبی در بافت فرش سجاده کاشان کاربرد ندارد. پرکاربردترین رنگ‌های فرش مسجدی آبی رنگ شامل فرش آبی فیروزه‌ای و آبی کاربنی است که البته امروزه از آبی کاربنی هم کمتر استفاده می‌شود. شما را به دیدن نمونه‌ای از فرش نماز آبی دعوت می‌کنیم:

فرش مسجدی رنگ آبی

سجاده فرش رنگ قرمز

شاید بتوان گفت که رنگ قرمز بیش‌تر برای حسینیه‌ها مناسب است تا مساجد؛ چون در انتخاب فرش‌ها برای مساجد و امامزاده‌ها رنگ‌های آرامبخشی چون آبی و سبز بیش‌تر مورد استقبال قرار می‌گیرند. رنگ‌های قرمز بسیاری در بافت فرش ماشینی به کار می‌رود که مهم‌ترین آن‌ها رنگ قرمز لاکی، قرمز روناسی و قرمز زرشکی می‌باشد.

در بافت فرش سجاده کاشان بیش‌تر رنگ‌های قرمز تیره چون قرمز زرشکی و روناسی کاربرد دارد که یک نمونه‌ی بافته شده و اجرا شده را در ادامه می‌توانید نظاره کنید: 

سجاده فرش مسجدی رنگ قرمز

فرش مسجدی سرمه ای رنگ

رنگ سرمه ای یا مشکی به ندرت در مسجد و نمازخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و دلیل آن هم شاید تاریک نشان دادن محیط و فضای مساجد است. ولی در هر حال از آنجاییکه کثیفی را کم‌تر نشان می‌دهد در برخی موارد هیات امنای مساجد ترجیح می‌دهند که این رنگ را انتخاب کنند.

پیشنهاد شرکت سبحان این است که به دلیل تیره شدن مسجد حتی‌الامکان رنگ سرمه ای را انتخاب نکنید و از رنگ‌های نزدیک به سرمه ای نظیر سبز یشمی و یا آبی کاربنی استفاده شود. رنگ سرمه ای در فرش ماشینی بیش‌تر مناسب فرش خانگی می‌باشد نه مسجد و نمازخانه.

فرش مسجد سرمه ای رنگ

سجاده فرش قهوه ای رنگ

در سال‌های گذشته رنگ قهوه ای بسیار در بافت فرش مسجدی کاشان کاربرد داشت ولی امروزه کم‌تر در بافت فرش‌های ماشینی (به خصوص فرش سجاده اکریلیک) به کار می‌رود و رنگ قهوه ای بیش‌تر در فرش‌های با نخ پلی‌استر دیده می‌شود.

از رنگ‌های قهوه ای معروف در فرش ماشینی می‌توان رنگ‌های گردویی، شکلاتی و نسکافه ای را نام برد که رنگ گردویی بیش‌تر در فرش مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه‌ی سجاده فرش رنگ قهوه ای را در ادامه می‌توانید می‌بینید:

سجاده فرش قهوه ای رنگ

فرش سجاده کاشان کرم

باید خدمت شما بگوییم که رنگ کرم به دلیل روشن بودن آن و نشان دادن کثیفی به هیچ عنوان در رنگ زمینه‌ی سجاده فرش مسجدی به کار نمی‌رود ولی رنگ کرم برای فرش‌های معمولی خانگی (12 متری و 9 متری) بسیار پرمصرف می‌باشد.

اما از آنجاییکه رنگ کرم مناسب مسجد و نمازخانه نیست از رنگ مشابه به آن در برخی موارد استفاده می‌شود که نمونه‌ی آن رنگ بادامی است. رنگ بادامی که نسبت به کرم قدری تیره‌تر است می‌تواند به عنوان جایگزین مورد استفاده قرار گیرد ولی با این وجود رنگ بادامی را هم برای مساجد پیشنهاد نمی‌کنیم و اگر رنگ روشنی را می‌‌خواهید انتخاب کنید همان آبی فیروزه‌ای جذاب‌تر خواهد بود.

فرش سجاده مسجد رنگ بادامی

سفارش سایر رنگ‌ها

به غیر از رنگ‌هایی که در بالا ذکر شدند رنگ دیگری در بافت فرش سجاده کاشان به کار نمی‌رود ولی با این تفاسیر اگر رنگ دیگری مدنظرتان بود، مانند رنگ یاسی یا زرد جوجه‌ای، باید طرح فرشتان با رنگ مورد نظرتان برای دستگاه‌های فرش خانگی با شانه و تراکم بالا طراحی شود که در این مورد باید با مدیریت فروش ما تماس بگیرید و مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

چه رنگ فرش مسجدی را انتخاب کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین رنگ‌های فرش مسجدی، دو رنگ سبز یشمی و آبی فیروزه ای می‌باشد ولی رنگ مناسب فرش سجاده برای مسجد و نمازخانه و یا دیگر اماکن متبرکه، بیش‌تر به سلیقه‌ی افراد و یا حتی به فرهنگ و رسوم مردم آن منطقه بستگی دارد که چه رنگی را دوست دارند.

پیشنهاد ما این است که رنگ سجاده فرشتان را براساس رنگ دکوراسیون داخلی مسجد یا نمازخانه‌ی خود (به خصوص رنگ دیوارها) انتخاب کنید که نمای یکدستی در مسجد ایجاد شود و جدای فضای معنوی مکان متبرکه یک فضای چشم‌نواز هم برای نمازگزاران به ارمغان بیاورد.

انتخاب رنگ فرش مسجد

تاثیر رنگ فرش سجاده در قیمت

رنگ‌های فرش مسجدی معمولا در قیمت سجاده فرش تاثیرگذار نیستند. فقط در برخی موارد ممکن است یک رنگی را مشتری سفارش بدهد که در کریل‌های دستگاه بافت وجود نداشته باشد و نیاز به خرید رنگ جدید و همچنین تعویض آن رنگ باشد که در این مورد ممکن است قدری تفاوت قیمت داشته باشیم.

به طور کلی باید بگوییم 2 مورد جنس نخ و تعداد شانه فرش ماشینی در قیمت نهایی تاثیر دارد که برای دیدن لیست قیمت‌ها و عوامل موثر بر قیمت به نوشته‌ی زیر رجوع کنید: 

Call Now Buttonتماس بگیرید