جدیدترین فرش سجاده ای

طرح‌های مخصوص فرش مسجد در گذشته محدود به یکی دو طرح فرش محرابی بودند ولی به مرور زمان و در یک دهه‌ی اخیر که نرم افزارهای گرافیکی پیشرفته در رابطه با نقشه قالی ماشینی وارد بازار ایران شدند، به نوعی دست طراحان برای طراحی انواع نقشه‌های سجاده فرش را باز گذاشت و امروز قصد داریم که انواع جدیدترین فرش سجاده ای را معرفی کنیم.

پیش از هر چیز، فیلمی کوتاه را از شرکت سجاده فرش کاشان (کارخانه سجاده‌بافی سبحان) آماده کرده‌ایم که دیدن آن خالی از لطف نخواهد بود و می‌توانید نمونه‌های بافته شده فرش مساجد را در آن مشاهده کنید.

شرکت سبحان یکی از برترین تولیدکنندگان فرش برای نمازخانه و مسجد می‌باشد که نزدیک به یک دهه تجربه‌ی تولید و فروش سجاده دارد.

پخش ویدیو

انواع جدیدترین فرش سجاده ای

همانطور که گفتیم در اوایل بافت سجاده فرش، فقط یکی دو نقشه وجود داشت اما در حال حاضر نقشه‌های بسیار زیادی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را از نظر ساختار کلی طرح، به سه دسته‌ی اساسی تقسیم‌بندی کرد: دسته‌ی اول فرش محرابی سجاده ای، دسته‌ی دوم فرش سجاده تشریفاتی و دسته‌ی سوم فرش یکپارچه.

درواقع از میان این سه گروه، گروه سوم یعنی فرش‌های یکپارچه به عنوان جدیدترین فرش سجاده ای از نظر ساختار شناخته می‌شوند. البته که برای هر یک از این سه گروه، نقشه‌های جدیدی وارد بازار شده که مهم‌ترین آن‌‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

جدیدترین فرش سجاده ای برای مسجد

جدیدترین فرش سجاده ای محرابی

نقشه‌های محرابی برگرفته از طرح گنبدی شکل طاق محراب داخل مساجد است که جهت ایستادن امام جماعت و یا پیشوای نمازگزاران می‌باشد. محراب یک نماد سنتی از اسلام است که همواره در تمامی آثار اسلامی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در این نوع از فرش مسجدی، علاوه بر طرح محراب، نقش‌های گلدسته و ستون نیز در اطراف محراب دیده می‌شوند که بسته به نوع طراحی در برخی از نقشه‌ها لوستر، ترنج، گل و بوته و همچنین اشکال اسلیمی در کنار محراب به کار رفته است.

اگر بخواهیم جدیدترین فرش سجاده ای با طرح محرابی را نام ببریم، می‌توانیم به سجاده فرش حرم، طرح بزرگمهر، نقشه ریزماهی و همچنین فرش سجاده اصفهان اشاره کنیم که در ادامه برخی از این نمونه‌ها را قرار داده‌ایم:

جدیدترین طرح فرش سجاده ای مسجد
طرح جدیدترین فرش سجاده ای

جدیدترین فرش سجاده تشریفاتی

نقشه‌های تشریفاتی به عنوان فرش مسجد بدون محراب دارای طراحی ساده‌ای هستند. فرش تشریفاتی را برای مکان‌های مختلف می‌توان استفاده کرد که البته بسته به نوع مکان، طراحی و اشکال آن نیز متفاوت خواهد بود.

از جمله مکان‌هایی که در آن‌ها از طرح تشریفات استفاده می‌شود، راه‌پله‌ها، راهروها، سالن‌های تشریفات و اماکن مذهبی نظیر مساجد، حسینیه‌ها، نمازخانه‌ها و امامزاده‌ها می‌باشند. به طور معمول برای سالن‌های تشریفات از فرش قرمز استفاده می‌کنند که احتمالا این عبارت را بسیار شنیده باشید.

جدیدترین فرش سجاده ای تشریفاتی که توسط طراحان شرکت سبحان طراحی و بافته شده را در ادامه قرار داده‌ایم؛ این طرح برگرفته از قالی‌های دستباف عشایری است که با گل‌های ریز و بسیار شلوغ بافته شده است. استثنائا این سجاده فرش به سفارش مشتری با دو حاشیه تولید گردیده است.

تفاوت اصلی قالی تشریفاتی اماکن مذهبی با مکان‌های دیگر در تعداد حاشیه‌ای است که برای آن‌ها به کار می‌رود. طراحان برای نقشه‌ی تشریفاتی مساجد فقط یک حاشیه قرار می‌دهند اما برای اماکن غیرمذهبی نظیر راهروها و سالن تشریفات از دو حاشیه‌ی کناری استفاده می‌کنند.

جدیدترین سجاده فرش تشریفاتی

جدیدترین فرش سجاده ای یکپارچه

ایده‌ی فرش‌های یکپارچه مسجدی از قالی‌های دستباف یک‌تکه یا فرش‌های بزرگ پارچه دستباف گرفته شده که از جمله‌ی آن‌ها باید به فرش مسجد سلطان قابوس و قالی مسجد شیخ زاید اشاره کنیم.

اگر به قالی‌های دستبافی که برای مساجد مجلل کشورهای عربی بافته شده است نگاهی بیندازید، خواهید دید که کاملا یک تکه هستند؛ البته که این قالی‌های بزرگپارچه در چند قطعه و توسط قالیبافان بسیار در کارگاه‌های مختلف بافته و سپس در محل مسجد توسط رفوگران حرفه‌ای به یکدیگر متصل می‌شوند.

جدیدترین فرش سجاده ای یکپارچه که توسط طراحان شرکت سجاده بافی سبحان به نقشه‌ی قابل بافت درآمده است، طرح کاشیکاری می‌باشد که با توجه به استقبال متولیان و هیات امنای اماکن مذهبی، توسط دیگر شرکت‌ها نیز کپی‌برداری و به تولید می‌رسد.

فرش ماشینی مسجدی یکپارچه برخلاف نوع دستباف، مانند دیگر طرح‌های محرابی و تشریفاتی، در رول‌های جدا جدا تولید و سپس به وسیله‌ی نصاب فرش سجاده ای به گونه‌ای پشت سرهم قرار داده می‌شوند تا کاملا یکپارچه و تا حدودی یک‌تکه یا بزرگپارچه به چشم بیایند. به خصوص طرح کاشیکاری که نمونه‌ای از آن را در ادامه قرار داده‌ایم، خواهید دید که یک نمای منحصربفرد و یکدست مانند سنگ‌کاری را به وجود می‌آورد.

خرید جدیدترین فرش سجاده ای

خرید جدیدترین فرش سجاده ای

به منظور خرید سجاده فرش از کارخانه سبحان باید اطلاعات اولیه‌ای از ابعاد فرش سجاده ای و کیفیت‌های مختلف آن داشته باشید. با کسب این اطلاعات و مشخص شدن متراژ مسجد، قیمت فرش محرابی یا تشریفاتی و یا یکپارچه به دست خواهد آمد.

سجاده فرش‌ها به صورت طاقه‌ای تولید می‌شوند که اندازه‌ی عرض هر طاقه به طور استاندارد و ثابت، 1 متر و 25 سانتی‌متر می‌باشد؛ همچنین طول طاقه‌ها با توجه به ابعاد مسجد یا نمازخانه در سایزهای مختلف و سفارشی امکان بافت دارد.

برای تولید انواع فرش سجاده ای به خصوص 700 شانه، حتما باید نقشه‌ای از مکان مذهبی خود را تهیه کنید و در آن اندازه‌های هریک از اضلاع را بنویسید؛ مدیریت فروش شرکت براساس همین نقشه، مساحت کلی را محاسبه و متراژ تولید فرش مسجد به همراه پرتی را مشخص می‌نماید.

با مشخص شدن متراژ مورد نیاز، لازم است که تعیین کنید فرش نماز با چه نوع کیفیتی تولید شود؛ درواقع با انتخاب جنس نخ و تعداد شانه تولیدی، کیفیت فرش برای مسجد یا نمازخانه مشخص و قیمت سجاده فرش هم بر همین اساس محاسبه خواهد گردید. البته باید بگوییم که امروزه جدیدترین فرش سجاده ای معمولا 700 شانه و با جنس نخ اکریلیک بافته می‌شود.

پس از تولید، طاقه‌ها به قسمت تکمیل و آهار فرستاده می‌شوند تا آماده‌ی نصب در مکان مذهبی مورد نظر گردند. پیش از ارسال، از طرف شرکت با مسئولان یا متولیان تماس گرفته می‌شود تا روز ارسال اعلام و شرایط را برای نصب آماده کنند که به محض رسیدن نصاب بدون معطلی فرش‌ها پهن و آماده‌ی نماز گزاردن شوند.

در پایان به منظور دیدن لیست قیمتی می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات تکمیلی را کسب نمایید:

Call Now Buttonتماس بگیرید