فرش سجاده ای اصفهان

نقشه‌ی فرش سجاده ای اصفهان جزو طرح‌های شلوغ و پرنقش و نگار می‌باشد که طرفداران بسیار زیادی دارد. این طرح که برگرفته شده از فرش‌های افشان و دستباف اصفهان است، هنگام نصب در مسجد و نمازخانه، نمایی دلنشین و یکدست را به وجود می‌آورد.

این طرح فرش مسجدی اصفهان بیش‌تر در کارخانه‌های تخصصی سجاده‌بافی کاشان تولید می‌شود؛ قابل ذکر است که کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی و همچنین مرکز بافت سجاده فرش در ایران شناخته می‌شود.

در ابتدا برای شما یک فیلم کوتاه تهیه کرده‌ایم که در آن می‌توانید نمونه‌ی رول بافته شده‌ی طرح اصفهان با رنگ آبی فیروزه‌ای را از کارخانه‌ی سجاده‌بافی کاشان (سبحان) مشاهده کنید:

پخش ویدیو

انواع رنگ‌های فرش سجاده ای اصفهان

همانطور که می‌دانید طرح‌های سجاده فرش مسجد به دو دسته‌ی اصلی فرش غیرمحرابی (تشریفاتی) و فرش محرابی تقسیم‌بندی می‌شوند که این فرش مسجدی اصفهان هم جزو طرح‌های محرابی قلمداد می‌شود و در نقشه‌ی آن از طاق گنبدی شکل به عنوان نقش‌مایه‌ی اصلی استفاده گردیده است.

در داخل این محراب یک گلدان قرار داده شده است که سرشار از طرح‌های برگ و گل به صورت پیچ در پیچ و تودرتو می‌باشد که اصطلاحا به این نقش‌های شلوغ گل و بوته، طرح افشان گفته می‌شود.

طرح فرش سجاده ای اصفهان در شرکت سبحان با 5 رنگبندی سبز یشمی، آبی فیروزه‌ای، قرمز روناسی، سرمه‌ای و بادامی قابل بافت است که هر پنج رنگ را در زیر می‌توانید مشاهده کنید؛ البته دقت داشته باشید که اگر سفارش رنگ دیگری مانند رنگ گردویی هم داشته باشید، امکان بافت وجود دارد ولی در این مورد باید با مدیریت فروش صحبت کنید.

فرش سجاده ای اصفهان

نمونه بافته شده فرش مسجدی اصفهان

طرح سجاده فرش اصفهان در کارخانجات بافندگی فرش ماشینی با الیاف اکریلیک بافته می‌شود که دارای بهترین کیفیت در میان جنس نخ‌ها می‌باشد. این طرح به دلیل نوع نقشه، معمولا با دستگاه‌های قدیمی و با جنس نخ‌های پلی استر یا BCF بافته نمی‌شود.

در ادامه یک نمونه رول بافته شده از فرش سجاده ای اصفهان در کارخانه و یک نمونه نصب شده در مسجد را می‌توانید مشاهده کنید:

نمونه بافته شده فرش مسجدی اصفهان
نمونه بافته شده فرش سجاده ای اصفهان

اندازه‌ی سجاده فرش اصفهان

همه‌ی انواع فرش محرابی سجاده ای دارای ابعاد استاندارد هستند که معمولا تمامی شرکت‌ها با یک سایز مشخص این فرش‌های طولی را می‌بافند. اندازه‌ی فرش طرح محرابی اصفهان را به صورت رولی اگر بخواهیم بدانیم، دارای عرض 1 متر و 25 سانتی‌متر و طول آن متغیر و به سفارش مشتری بافته می‌شود. اگر اندازه‌ی فقط یک محراب از فرش مسجدی اصفهان را در نظر بگیریم، دارای عرض 63 تا 64 سانتی‌متر و طول آن هم 125 سانتی‌متر (به ازای هر نمازگزار) می‌باشد.

برای اطلاعات بیش‌تر در مورد انواع فرش مسجد بدون محراب و دارای محراب، بهتر است به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

فرش سجاده ای طرح اصفهان

شانه و تراکم فرش سجاده ای اصفهان

شانه و تراکم دو اصطلاحی هستند که معمولا در صنعت بافت فرش ماشینی به کار می‌روند و بیانگر تعداد گره‌های قالی می‌باشند. گره‌های موجود در عرض سجاده فرش ماشینی را شانه و گره‌های موجود در طول فرش سجاده را تراکم می‌نامند. این گره‌ها از پشت فرش به خوبی قابل مشاهده و حتی قابل شمارش هستند.

به طور کلی باید بگوییم هر چقدر شانه و تراکم یک فرش مسجدی بالاتر برود، آن فرش محکم‌تر، زیباتر و دارای عمر طولانی‌تری خواهد بود. به طور مثال در مقایسه‌ی فرش سجاده ای 700 شانه با 500 شانه، قطعا فرش 700 شانه دارای کیفیت بهتری خواهد بود.

طرح فرش مسجدی اصفهان به دلیل نوع نقشه‌ی آن که بسیار پرنقش و شلوغ می‌باشد، فقط باید با تعداد گره بالا مانند 700 شانه تولید شود تا به خوبی نقشه‌ی فرش بافته شده و رخ خود را نشان دهد. شرکت فرش سبحان این طرح زیبا و منحصربفرد را به صورت 700 شانه و با 6 تراکم مختلف تولید می‌کند تا هر مسجد با توجه به منابع مالی خود، مورد مناسب را انتخاب نماید.

تعداد شانه (گره در عرض فرش سجاده) میزان تراکم (گره در طول سجاده فرش) درجه‌ی کیفیت فرش مسجدی اصفهان
700 شانه 1500 ضعیف
700 شانه 1800 متوسط
700 شانه 1950 خوب
700 شانه 2100 خیلی خوب
700 شانه 2250 عالی
700 شانه 2550 عالی
شانه تراکم درجه کیفی
700 1500 ضعیف
700 1800 متوسط
700 1950 خوب
700 2100 خیلی خوب
700 2250 عالی
700 2550 عالی
سجاده فرش اصفهان

قیمت فرش مسجدی اصفهان تحت تاثیر عوامل مختلف، متغیر خواهد بود؛ به طور معمول 3 عاملی را که در زیر لیست کرده‌ایم، در تعیین قیمت موثر می‌باشند:

  1. جنس نخ خاب سجاده فرش: در بافت فرش ماشینی سه نوع نخ تار، نخ پود و نخ خاب داریم که جنس نخ خاب عامل مهمی در افزایش یا کاهش قیمت قالی دارد. نخ خاب در واقع همان نخی هست که بر روی فرش مشاهده می‌کنید و معمولا یا پلی استر است یا اکریلیک. سجاده فرش اکریلیک به دلیل کیفیت بالاتر و همچنین طول عمر بیش‌تر، قیمت بالاتری هم دارد.
  2. شانه و تراکم (میزان گره فرش): همانطور که در بالا توضیح دادیم، فرش‌های با شانه و تراکم بالاتر کیفیت بهتری دارند چراکه تعداد گره‌های بیش‌تری را شامل می‌شوند. به این ترتیب در میان انواع فرش مسجدی مشهد و کاشان که به صورت متداول 440 شانه، 500 شانه و 700 شانه تولید می‌شوند، فرش‌های 700 شانه قیمت بالاتری دارند.
  3. وزن فرش سجاده ای اصفهان: وزن فرش هم عامل دیگری در تعیین قیمت می‌باشد که با بیش‌تر شدن وزن، قیمت هم بالاتر می‌رود. در برخی موارد ممکن است مشتری بخواهد سجاده فرشی را که برای مسجد یا نمازخانه خریداری می‌کند از ضخامت بالایی برخوردار باشد تا نرمی بیش‌تری داشته باشد؛ به همین دلیل فرش‌های با ضخامت بیش‌تر، وزن بالاتری را هم خواهند داشت.
سجاده فرش مسجدی طرح اصفهان

فروش اینترنتی فرش مسجدی اصفهان

احتمالا اطلاع داشته باشید که اکثر کارخانه‌های تخصصی سجاده‌بافی در کاشان قرار دارند و به همین دلیل از سراسر ایران برای خرید سجاده فرش به کارخانه کاشان مراجعه می‌کنند. اما در این میان به دلیل دوری مسافت و نداشتن وقت کافی، در برخی موارد مشتریان به خرید اینترنتی فرش سجاده ای اصفهان روی می‌آورند.

برای سفارش اینترنتی، ابتدا یک نقشه‌ی ساده از نمازخانه یا مسجد خود تهیه کنید و در آن طول و عرض را همراه با جهت قبله مشخص کنید و برای مدیر فروش شرکت ارسال فرمایید تا تعداد رول‌های فرش مورد نیاز را به متر مربع محاسبه کنند. در نهایت با توافق قیمتی و انتخاب طرح و رنگ فرش سجاده توسط شما، بافت صورت می‌گیرد.

Call Now Buttonتماس بگیرید