فرش سجاده ای مشهد یا کاشان؟

وقتی به دنبال خرید فرش مخصوص برای مسجد و نمازخانه هستید، اولین سوالی که برای شما پیش می‌آید این است که فرش سجاده ای مشهد را انتخاب کنید یا سجاده فرش کاشان؟

پیش از هر چیز باید بگوییم بخش عمده‌ی بافت انواع فرش ماشینی در ایران مربوط به دو شهر مشهد و کاشان است که به طور گسترده‌ای به خارج از ایران هم صادر می‌شوند؛ از اینرو هنگام خرید فرش ماشینی (چه فرش خانگی و چه فرش مسجدی) نام این دو شهر به ذهن خطور می‌کند.

در ادامه یک فیلم کوتاه که از کارخانه‌ی تولیدی سجاده فرش تهیه شده است را مشاهده کنید تا به مقایسه‌ی فرش‌های این دو شهر از نظر کیفیت، طراحی و قیمت بپردازیم:

پخش ویدیو

کارخانجات فرش سجاده ای مشهد و کاشان

اولین مقایسه‌ای که باید انجام دهیم مربوط به تعداد کارخانه‌های فرش‌بافی شهر مشهد و کاشان می‌باشد. از نظر تعداد کارخانه‌ها باید بگوییم که کاشان با دارا بودن چندین شهرک صنعتی که به طور تخصصی به بافت فرش ماشینی مشغول هستند، در این زمینه کارخانجات بسیاری را شامل می‌شود که با دستگاه‌های مختلف خارجی و با تکنولوژی‌های بافت آلمان و بلژیک، بافت انواع مختلف فرش ماشینی از جمله گلیم، گبه، تابلوفرش، فرش مسجد، فرش خانگی و … را انجام می‌دهند.

احتمالا اگر شما در گوگل فرش سجاده ای مشهد را جستجو کنید حتی یک شرکت تولیدکننده‌ی تخصصی در شهر مشهد پیدا نکنید؛ دلیل این است که بیش‌تر کارخانه‌های فرش ماشینی در مشهد به بافت فرش‌های خانگی 12 متری، 9 متری و 6 متری مشغول هستند که در کنار این نوع از قالی‌ها فرش رولی و طولی مخصوص مسجد هم می‌بافند.

اما در کاشان و فقط در شهرک صنعتی سلیمان صباحی (که در جاده قدیم کاشان و آران‌وبیدگل قرار گرفته است) تقریبا بیش از 5 کارخانه‌ی تولیدی فرش سجاده وجود دارد که فقط فرش رولی مخصوص مسجد می‌بافند. از این نظر کاشان مرکز و پیشرو در سجاده‌بافی محسوب می‌شود.

کارخانه فرش سجاده ای مشهد و کاشان

طرح و رنگ فرش سجاده مشهد و کاشان

اگر فرش‌های دستباف مشهد را با قالی‌های دستباف کاشان مقایسه کنیم در واقع تفاوت‌های بنیادی را خواهیم دید چرا که هر فرش دستبافی در هر منطقه‌ای از ایران، دارای اصالت مخصوص به خود در طرح و رنگبندی می‌باشد؛ ولی اگر بخواهیم که فرش‌های ماشینی کاشان و مشهد را با یکدیگر مقایسه کنیم شاید به نتیجه‌ی خاصی در این مورد نرسیم چرا که امروزه نقشه‌های فرش ماشینی در حال کپی شدن هستند و نمی‌توان گفت که طرحی مخصوص مشهد است یا کاشان.

از نظر رنگبندی به طور کلی دستگاه‌های فرش ماشینی دارای محدودیت رنگ هستند و هر شرکت فرشی ممکن است رنگبندی مخصوص برای فرش مسجد را نداشته باشد؛ به همین دلیل شرکت‌های سجاده‌باف از نظر رنگبندی، رنگ‌های مناسب فرش مسجدی را ارائه می‌دهند.

رنگ های فرش سجاده مشهد و کاشان

فرش سجاده ای مشهد را بخریم یا کاشان؟

متاسفانه در برخی موارد دیده شده که فرش ماشینی کاشان و مشهد را از نظر مکان جغرافیایی با یکدیگر مقایسه می‌کنند و فرش یک شهر را درجه 1 و فرش شهری دیگر را درجه 2 در نظر می‌گیرند که این اظهارنظرها کاملا بی‌اساس و بی‌منطق است.

این که فرش ماشینی در کجا بافته شده و موقعیت مکانی آن را در نظر بگیرید امری کاملا بیهوده است و باید به کیفیت کار توجه کنید؛ فرقی نمی‌کند که شما فرش سجاده ای مشهد را خریداری کنید یا سجاده فرش کاشان را، مهم این است که کارخانه‌ی سجاده‌باف از مواد اولیه‌ی با کیفیت در بافت استفاده کند و در نهایت به نسبت این کیفیت خوب، قیمت فرش مسجدی برای شما به صرفه بشود.

مقایسه‌ی قیمتی فرش کاشان و مشهد

قیمت فرش سجاده ای مشهد یا کاشان هم همانند موارد بالا فرقی نمی‌کند که برای کدام منطقه باشد و عامل مهم در تعیین قیمت‌ها، جنس الیاف به کار رفته در فرش و همچنین تعداد گره‌های فرش یا همان تعداد شانه و تراکم می‌باشند.

البته این را هم در نظر داشته باشید که مسلما اگر از یک کارخانه‌ی تخصصی سجاده‌بافی، فرش مسجدتان را تهیه کنید از نظر قیمتی بسیار مناسب‌تر از شرکت‌های تخصصی فرش خانگی خواهد بود. برای دیدن لیست قیمتی انواع فرش‌های سجاده به لینک زیر مراجعه کنید:

فرش سجاده ای مشهد

شرکت‌های ریسندگی نخ مشهد و کاشان

کارخانه‌های ریسندگی نخ فرش ماشینی در شهرهایی به جز مشهد و کاشان هم مشغول به فعالیت هستند که از جمله‌ی آن‌ها شهر اصفهان می‌باشد. الیافی که در شرکت‌های ریسندگی ایران تبدیل به نخ می‌شوند بیش‌تر شامل الیاف پلی استر و اکریلیک می‌باشند.

الیاف پلی استر و اکریلیک هر دو غیرطبیعی و ساخته‌ی دست بشر هستند؛ الیاف پلی استر بیش‌تر در داخل خود ایران تولید می‌شود ولی الیاف اکریلیک بیش‌تر از خارج ایران وارد می‌شوند. در حال حاضر بهترین و با کیفیت‌ترین الیاف اکریلیکی که وارد ایران می‌شوند، الیاف ترکیه و الیاف بایر آلمان هستند.

شاید بتوان گفت که شرکت‌های ریسندگی نخ مشهد به نسبت کاشان معروف‌تر هستند که البته عمده مصرف کننده‌ی نخ‌های ریسیده شده توسط کارخانجات ریسندگی در مشهد و اصفهان، خود کارخانه‌های فرش‌بافی کاشان هستند. اگر بخواهیم یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ریسندگی مشهد را نام ببریم شرکت ریسندگی زمرد و از کاشان هم می‌توان شرکت ریسندگی سینا را نام برد.

از جمله‌ی بهترین جنس نخ اکریلیک که در بافت فرش سجاده ای مشهد و کاشان مورد استفاده قرار می‌گیرد، الیاف اکریلیک بایر آلمان هستند که توسط شرکت ریسندگی نخ زمرد مشهد تهیه می‌گردد. الیاف ترکی هم کیفیت بالایی دارند که در بافت انواع فرش ماشینی (فرش خانگی و مسجدی) سهم عمده‌ای دارند و بسیاری از شرکت‌های برند و معروف از همین نخ ترکی استفاده می‌کنند.

برای آشنایی با انواع جنس نخ‌های به کار رفته در سجاده فرش ماشینی بر روی دکمه‌ی زیر کلیک بفرمایید:

نقشه های فرش سجاده ای مشهد

نقشه‌های فرش سجاده ای مشهد و کاشان

به طور کلی طرح‌های سجاده فرش مسجد که در شرکت‌های سجاده‌بافی تولید می‌شوند به 2 گروه فرش محرابی و فرش تشریفاتی تقسیم می‌شوند. فرش سجاده مشهد و کاشان از نظر نوع طرح هیچ تفاوتی ندارند و نه تنها در ایران که در کارخانجات بافندگی دیگر کشورها نظیر ترکیه هم به همین شکل محرابی و تشریفاتی تولید می‌شوند.

برای دیدن همه‌ی نقشه‌های فرش مسجدی (طرح‌های دارای محراب و طرح‌های بدون محراب دارای حاشیه) به صفحه‌ی زیر مراجعه کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید