فرش سجاده ای نگین مشهد

در بین طرح‌های سجاده فرش مسجد تولید شده توسط شرکت‌های بافندگی قالی ماشینی، برخی از طرح‌ها و نقشه‌ها به علت استقبال عموم مردم، بسیار محبوب و معروف هستند که از میان این موارد فرش سجاده ای نگین مشهد را می‌توانیم نام ببریم.

اگر بخواهیم برخی از نقشه‌های معروف دیگر را هم نام ببریم، فرش مسجد مکی، سجاده فرش اصفهان و طرح ستاره کویر یزد از جمله‌ی این طرح‌های مشهور هستند که معمولا شرکت‌های مختلف بافت دارند.

در ابتدا شما را به دیدن فیلمی از فرش طرح نگین مشهد دعوت می‌کنیم که این کلیپ کوتاه از کارخانه سجاده‌بافی سبحان تهیه شده است؛ سپس در ادامه به توضیح مشخصات آن خواهیم پرداخت.

پخش ویدیو

رنگبندی و طراحی فرش سجاده ای نگین مشهد

همانطور که اطلاع دارید همه‌ی طرح‌های فرش مسجدی را به لحاظ ساختار نقشه، می‌توانیم به دو گروه زیر تقسیم‌بندی کنیم:

  1. فرش مسجد بدون محراب (طرح تشریفاتی)
  2. فرش محرابی

 

فرش سجاده ای نگین مشهد هم در گروه یک یعنی جزو طرح‌های تشریفاتی بدون محراب قرار می‌گیرد. این فرش طولی دارای دو قسمت حاشیه‌ی کناری و متن فرش می‌باشد؛ متن فرش یک زمینه‌ی بسیار ساده دارد که با اشکالی چون گل یا گلبرگ، ستاره و یا نقطه به صورت نگینی شکل کار شده است و این اشکال در طول قالی به طور متناوب تکرار می‌شوند.

رنگ زمینه‌ی اصلی برای این نقشه، رنگ سبز عربستانی یا سبز یشمی به همراه آبی فیروزه‌ای است. اما بافت سجاده فرش طرح نگین مشهد با سه رنگبندی سرمه‌ای، قهوه‌ای گردویی و قرمز روناسی یا قرمز لاکی هم به سفارش مشتری برای متراژهای نسبتا بالا تولید می‌گردد.

فرش سجاده ای نگین مشهد

جنس نخ فرش طرح نگین مشهد

در صنعت بافت سجاده فرش ماشینی جنس نخ‌های متنوعی به کار می‌رود که همگی آن‌ها جزو الیاف مصنوعی (غیرطبیعی) هستند. این جنس نخ‌ها عبارتند از: اکریلیک، ورژن، پلی استر و BCF.

فرش سجاده ای نگین مشهد با تمامی جنس نخ‌ها قابلیت تولید دارد ولی شرکت فرش ثریا کویر کاشان (سجاده‌بافی سبحان) این طرح فرش غیرمحرابی را به طور تخصصی با جنس اکریلیک می‌بافد که بالاترین کیفیت را داراست.

قابل ذکر است که الیاف اکریلیک در مقایسه با دیگر الیاف ذکر شده، بیش‌ترین قیمت سجاده فرش را دارد ولی اگر شما منابع مالی کافی برای خرید این طرح با این جنس نخ را ندارید و قصد تهیه‌ی فرش سجاده ای ارزان‌تر دارید، از طریق تماس با مدیریت فروش شرکت می‌توانید سفارش بافت با سایر نخ‌ها را ثبت کنید؛ حال جهت آشنایی بهتر با مزایا و معایب هر یک از نخ‌ها به مقاله‌ی زیر مراجعه بفرمایید:

فرش سجاده طرح نگین مشهد

تعداد شانه فرش سجاده ای نگین مشهد

به طور کلی چه در سجاده فرش دستباف و چه در ماشینی دو نوع گره داریم؛ گره‌های عرضی و گره‌های طولی که هر دو را از پشت قالی می‌شود به راحتی دید. در صنعت بافندگی فرش‌های ماشینی به این گره‌ها شانه و تراکم می‌گویند ولی برای قالی دستبافت از اصطلاح رجشمار استفاده می‌گردد.

تعداد شانه‌هایی که انواع فرش ماشینی با آن‌ها تولید می‌گردد، شامل این اعداد می‌باشد: 440، 500، 700، 1000، 1200، 1500. اما نکته‌ای که باید در نظر بگیرید هر چقدر تعداد شانه و تراکم بیش‌تر می‌شود، فرش سجاده بافته شده ضخامت کم‌تری خواهد داشت و کم بودن این ضخامت برای نمازگزاران چندان مناسب نخواهد بود.

به همین دلیل فرش سجاده ای نگین مشهد فقط به صورت 500 شانه و یا 700 شانه تولید می‌شود که بین این دو مورد به طور قطع فرش‌های 700 شانه‌ای از کیفیت بهتری برخوردار هستند. اگر می‌خواهید به طور کامل با شانه و تراکم آشنا شوید، مقاله‌ی زیر را آماده کرده‌ایم که خواندن آن خالی از لطف نخواهد بود:

فرش مسجدی نگین مشهد

ابعاد فرش تشریفاتی طرح نگین

همواره مشتریان در هنگام خرید سجاده فرش این سوال را دارند که ابعاد فرش سجاده ای چقدر است؟ از آنجاییکه بیش‌تر دستگاه‌های بافندگی اتوماتیک خارجی، دارای عرض 2/5 یا 3 متر هستند، 2 رول 1/25 متری در کنار یکدیگر می‌بافند تا پرتی در کار وجود نداشته باشد.

از اینرو می‌توانیم بگوییم که هر رول فرش سجاده طرح نگین مشهد دارای عرض استاندارد 125 سانتی‌متری است و اندازه‌ی طولی آن هم در هر اندازه‌ای که نیاز داشته باشید قابلیت بافت دارد مثل 10 متری یا 20 متری و …

ابعاد فرش تشریفاتی نگین مشهد

نمونه‌ای از فرش سجاده ای نگین مشهد

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود آمده است که با توجه به اسم این طرح، قاعدتا آن را باید فرش سجاده ای مشهد قلمداد کرد که فقط در کارخانجات بافندگی شهر مشهد بافته می‌شود؛ اما باید توجه داشته باشید که این طرح یک نقشه‌ی عمومی تلقی شده و به وسیله‌ی کارخانه‌های بافندگی کاشان هم تولید و به بازار عرضه می‌گردد.

در این قسمت نمونه‌ی بافته شده‌ی طرح نگین مشهد را برایتان آماده کرده‌ایم که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید؛ قابل ذکر است که این نقشه توسط شرکت سجاده فرش کاشان بافته و اجرا گردیده است.

نمونه فرش سجاده ای نگین مشهد

قیمت فرش سجاده ای نگین مشهد

قیمت فرش مسجد طرح نگین مشهد همانند دیگر طرح‌های سجاده تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی می‌باشد؛ این فاکتورها عبارتند از جنس نخ انتخابی، تعداد شانه‌ی بافت، وزن هر متر مربع، میزان ارتفاع نخ خاب.

این 4 مورد که به وسیله‌ی خریداران و یا هیات امنای مساجد و نمازخانه‌ها تعیین می‌گردد، قیمت تمام شده‌ی هر متر مربع فرش نماز را برای مسجدتان مشخص خواهد کرد. برای دیدن لیست قیمت‌ها و مقایسه‌ی هر یک می‌توانید بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

قیمت فرش سجاده ای نگین مشهد

سفارش سجاده فرش از کارخانه

در صورت پسندیدن طرح فرش سجاده ای نگین مشهد می‌توانید مستقیما به کارخانه سجاده بافی سبحان مراجعه فرمایید و با دیدن نمونه‌های بافته شده از قبل، یک مقایسه‌ی دقیق داشته باشید و کیفیت بافت را از نزدیک مشاهده بفرمایید.

البته فروش اینترنتی فرش سجاده ای شرکت سبحان نیز فعال می‌باشد که در اینصورت برای دیدن نمونه‌ی بافته شده سجاده فرش مساجد، می‌توانید درخواست خود را به مدیریت فروش اعلام کنید تا از طریق اتوبوسرانی یا تیپاکس، فرش برش خورده‌ای جهت بررسی کیفیت برایتان ارسال شود.

جهت اطلاع از سفارش فرش نمازخانه‌ای یا مسجدی، در نوشته‌ای جداگانه توضیح داده‌ایم که مراحل ثبت سفارش از کارخانه را چگونه باید طی کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید