فرش سجاده فیروزه ای

امروزه فرش‌‌های مسجدی در رنگبندی‌های بسیار متنوعی قابلیت تولید دارند که در میان آن‌ها فرش سجاده فیروزه ای یا آبی روشن بسیار محبوب و پرفروش محسوب می‌شود.

دلیل محبوبیت بالای سجاده فرش رنگ آبی فیروزه ای بیش‌تر به خاطر متناسب بودن آن با رنگبندی معماری اسلامی مساجد است. چه معماری خارجی و چه معماری داخلی مساجد در تمامی کشورهای مسلمان نشین که از زمان‌های قدیم تا به امروز می‌ساخته‌اند، شامل گنبد و گلدسته‌ها و دیوارهای اماکن مقدس، با همین ترکیب رنگ آبی فیروزه ای بوده است.

در ادامه فیلم چند نمونه فرش سجاده‌ای با رنگبندی فیروزه ای را می‌توانید مشاهده کنید که از کارخانه‌ی سجاده بافی سبحان تهیه گردیده است:

پخش ویدیو

فرش سجاده فیروزه ای شرکت سبحان

فرش سجاده فیروزه ای برای مسجد

به این نکته باید توجه داشته باشید که هر شرکت تولیدکننده‌ی قالی ماشینی از رنگبندی مخصوص به خود در بافت استفاده می‌کند و رنگبندی هیچ دو شرکتی کاملا با یکدیگر یکسان نمی‌باشد. انواع رنگ‌های آبی که در بافت قالی ماشینی کاربرد دارند، بیش‌تر شامل آبی فیروزه ای، آبی کاربنی، آبی الماسی و رنگ‌های آبی از همین طیف می‌باشد.

فرش سجاده فیروزه ای تقریبا همان رنگ آبی روشن (با طیف رنگ بین آبی و سبز) است و آن را بیش‌تر باید در میان شرکت‌های سجاده بافی جستجو کنید که کارخانه‌ی سبحان یکی از معتبرترین آن‌ها در بافت سجاده فرش به حساب می‌آید. همانطور که گفتیم هیچ دو شرکتی دقیقا یک رنگبندی را ندارند یعنی حتی اگر دو کارخانه، فرش نماز مسجد را با رنگ زمینه‌ی آبی فیروزه ای ببافند باز هم ممکن است حداقل یکی دو پرده با هم تفاوت داشته باشند.

در ادامه عکس‌هایی از چند فرش محرابی سجاده ای را برایتان قرار داده‌ایم که نمونه‌های مختلف از رنگ آبی بافته شده توسط شرکت‌های مختلف را نشان می‌دهد.

فرش سجاده آبی فیروزه ای
فرش سجاده آبی فیروزه ای
فرش سجاده ای آبی الماسی
فرش سجاده ای آبی الماسی
سجاده فرش آبی کاربنی
سجاده فرش آبی کاربنی

طرح‌های فرش سجاده فیروزه ای

طرح‌هایی که شرکت سبحان با رنگ آبی فیروزه ای به عنوان فرش مسجد و یا فرش نمازخانه تولید می‌کند بسیار متنوع هستند؛ همه‌ی طرح‌های فرش سجاده فیروزه ای را می‌توانیم با توجه به ساختارشان به سه دسته‌ی زیر تقسیم‌بندی کنیم:

  1. سجاده فرش طرح محرابی
  2. فرش تشریفاتی (بدون محراب)
  3. فرش یکپارچه (بدون نوار حاشیه‌ای)

 

عکس نمونه مساجدی که با هر یک از این طرح‌ها توسط شرکت سبحان فرش شده‌اند را آماده کرده‌ایم که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید:

فرش طرح محرابی آبی فیروزه ای
فرش طرح محرابی آبی فیروزه ای
فرش سجاده فیروزه ای تشریفاتی
فرش سجاده فیروزه ای تشریفاتی
سجاده فرش یکپارچه آبی فیروزه ای
سجاده فرش یکپارچه آبی فیروزه ای

دیدن نمونه فرش سجاده فیروزه ای

بانیان، هیات امنا و متولیان مساجد پیش از خرید سجاده فرش، بهتر است که نمونه‌ی بافته شده‌ی شرکت سبحان را از نزدیک ببینند و آن را لمس کنند و حتی بر روی آن قدم بزنند تا کیفیت بافت را مورد بررسی قرار دهند.

به خصوص در مواردی که هیات امنای مساجد بر روی رنگبندی بسیار حساس هستند، مثل همین فرش سجاده فیروزه ای، باید حتما از نزدیک رنگ آبی را مشاهده کنند تا کاملا با اطمینان، فرش مورد نظر را تهیه کنند. به همین منظور به دو صورت می‌توانید نمونه‌ی بافته شده‌ی فرش محرابی یا تشریفاتی کارخانه‌ی سبحان را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید.

اولین راه این است که نماینده یا نمایندگانی را از مسجد خود، مستقیما به کارخانه بفرستید تا با دیدن خط تولید و آنالیز رنگبندی‌های مختلف بافت شرکت، رنگبندی مناسب را انتخاب و سفارشتان را ثبت کنید. برای دیدن آدرس دقیق کارخانه به قسمت ارتباط با شرکت سبحان مراجعه کنید.

دومین راه این است که اگر امکان مراجعه‌ی حضوری به کارخانه را ندارید، از طریق تماس با مدیریت فروش ما، درخواست کنید که یک نمونه‌ی بافته شده از فرش سجاده فیروزه ای را بریتان ارسال نمایند تا پیش از خرید اینترنتی فرش سجاده ای بتوانید رنگبندی دقیق را نظاره کنید. نمونه‌ی بافته شده معمولا از طریق اتوبوسرانی برای شما ارسال می‌گردد تا در اسرع وقت به دستتان برسد.

فرش سجاده فیروزه ای آبی

جنس فرش سجاده آبی فیروزه ای

جنس تولیدی فرش‌های سجاده ای بیش‌تر به جنس الیاف مورد استفاده در آن‌ها و همچنین به تعداد شانه و تراکمشان مربوط می‌شود که بسیار متنوع هستند و هر کدام کیفیت مختلفی از بافت را دارا هستند.

جنس نخ‌هایی که در بافت فرش مسجدی مشهد و یا کاشان خیلی متداول هستند، دو نوع پلی استر و اکریلیک می‌باشند. بافت فرش سجاده فیروزه ای با جنس نخ اکریلیک رایج‌تر است که در واقع بهترین جنس نخ محسوب می‌شود.

از نظر تعداد شانه و تراکم باید بگوییم هم سجاده فرش 500 شانه و هم 700 شانه با رنگ آبی فیروزه ای تولید می‌شوند که شرکت سبحان بیش‌تر تولیدات فرش سجاده فیروزه ای خود را به صورت 700 شانه و با تراکم‌های 2100 و 2250 انجام می‌دهد.

به طور کلی فرش‌های 700 شانه‌ای با الیاف اکریلیک برای نمازگزاران بسیار مناسب‌تر هستند به این دلیل که هم ضخامت کافی و هم نرمی خوبی دارند و با گذشت زمان مثل موکت سجاده ای کوبیده نمی‌شوند که نرمی خود را از دست بدهند.

قیمت فرش سجاده فیروزه ای

در تعیین قیمت فرش سجاده ای کاشان عواملی چون تعداد شانه و جنس نخ خاب تاثیر گذار هستند اما عواملی مانند رنگبندی و نوع طرح در قیمت سجاده فرش تاثیرگذار نیستند.

رنگ و طرح معمولا تاثیری در هزینه‌ی تولید فرش ماشینی ندارند مگر اینکه یک طرح سفارشی با یک رنگبندی سفارشی درخواست کنید که آن شرکت نداشته باشد؛ در اینصورت به سبب هزینه‌ی طراح و همچنین تعویض رنگ دستگاه، مبلغی به هر متر مربع فرش سجاده فیروزه ای افزوده خواهد شد.

سجاده فرش محرابی آبی فیروزه ای

سایر رنگبندی‌های پرفروش

رنگ‌های فرش مسجدی به عنوان رنگ زمینه‌ی بافت، تعداد بالایی ندارند؛ این رنگ‌های زمینه به غیر از رنگ آبی فیروزه ای بیش‌تر شامل سبز یشمی و قرمز لاکی یا روناسی می‌باشند. البته این سه رنگ، رنگ اصلی در زمینه‌ی فرش سجاده ای محرابی و یا فرش سجاده تشریفاتی محسوب می‌شوند.

رنگبندی‌های دیگر که خیلی کمتر در بافت زمینه‌ی سجاده کاربرد دارند، شامل رنگ‌های قهوه‌ای گردویی، بادامی و سرمه‌ای هستند. رنگ کرم هم تقریبا در زمینه‌ی سجاده فرش کاشان به کار نمی‌رود به این دلیل که پاخور فرش مساجد و سایر اماکن مذهبی بالاست و رنگ کرم خیلی زود کثیفی را نشان می‌دهد.

در مورد رنگ‌های معرفی شده در بالا باید بگوییم که آبی فیروزه ای و سبز یشمی (یا سبز عربستانی) هم چرک تاب هستند و هم روشن، به خاطر همین نزدیک به 80% سفارش‌ها با همین دو نوع رنگبندی بافته می‌شوند.

Call Now Buttonتماس بگیرید