سجاده فرش مناجات

در چند سال اخیر با افزایش انواع طرح‌های فرش سجاده ای شاهد آن بوده‌ایم که برخی از نقشه‌ها نزد خریداران و هیات امنا محبوبیت بیشتری پیدا کرده و به خاطر همین شرکت‌های مختلف اقدام به تولید آن‌ها کرده‌اند؛ یک نمونه‌ی بارز این نقشه‌ها سجاده فرش مناجات است که امروز همین طرح را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

البته امروزه به لطف نرم افزارهای گرافیکی هر نقشه‌ای که بخواهید امکان طراحی آن وجود دارد؛ به هر حال در میان انبوه نقشه‌ها ممکن است باز طرح خاص دیگری مدنظر شما باشد که از این بابت نگران نباشید و طراحان شرکت هر عکسی را بفرستید تبدیل به نقشه‌ی قابل بافت خواهند کرد.

در ابتدا فیلمی از محل کارخانه سجاده بافی کاشان آماده کرده‌ایم که نحوه‌ی بافت فرش سجاده مسجد را در آن می‌توانید مشاهده کنید.

پخش ویدیو

طرح سجاده فرش مناجات

سجاده فرش طرح مناجات کاشان

همانطور که می‌دانید، طرح‌های سجاده فرش مسجد به دو دسته‌ی کلی فرش‌های محرابی و فرش های بدون محراب تشریفاتی تقسیم بندی می‌شوند. سجاده فرش مناجات جزو دسته‌ی اول یعنی فرش محرابی سجاده ای قلمداد می‌شود.

نقشه‌ی مناجات از جمله طرح‌های قدیمی به حساب می‌آید که نقش مایه‌ی محراب آن نیز به شکل گنبدی شکل و قدیمی طراحی شده است. در داخل محراب هم نقوش شمسه به صورت بزرگ و پیوسته کار شده‌اند. در توضیح نقش شمسه باید بگوییم این الگو یک الگوی سنتی اسلیمی می‌باشد که در اکثر آثار اسلامی می‌توانید مشاهده کنید.

شمسه یک طرح لوزی شکل می‌باشد که به وفور به عنوان نقش مایه‌ی اصلی بر روی درب و پنجره‌های اماکن مذهبی نظیر مساجد و حسینیه‌ها و همچنین بر روی میله‌های ضریح در اماکن مقدس کار شده‌اند.

سجاده فرش مناجات با 5 رنگبندی

رنگبندی سجاده فرش مناجات

به طور کلی فرش‌های سجاده ای را باید با رنگ‌های مناسب محیط مسجد و نمازخانه بافت و از سویی دیگر این رنگ‌ها تا حد امکان چرکتاب باشند تا کثیفی و لکه را کمتر نشان بدهند. از آنجاییکه فرش مسجدی پاخور زیادی دارد، معمولا خیلی سریع کثیفی را به خود می‌گیرد و بالطبع بهتر است که سجاده فرش مناجات با رنگ زمینه‌ی روشن مانند کرم تولید نشود.

چند رنگ هستند که شرکت‌های سجاده باف به عنوان رنگ زمینه‌ی اصلی در بافت سجاده فرش خود به کار می‌برند؛ این رنگ‌ها عبارتند از سبز (یشمی)، آبی (فیروزه‌ای) و قرمز (لاکی یا روناسی). این سه رنگبندی در عین اینکه چرکتاب می‌باشند، رنگ‌های روشنی محسوب می‌شوند که با محیط داخلی مساجد بسیار سازگاری دارند.

نکته‌ی دیگر، همانطور که گفتیم رنگ کرم و سفید اصلا مناسب رنگ زمینه‌ی فرش نمازخانه و مسجد نیست، رنگ سرمه‌ای و مشکی هم خوب نیست چراکه محیط مکان مذهبی را بسیار تیره می‌کند و بهتر است از همان سه رنگ پرفروش سبز و آبی و قرمز استفاده گردد. در صورتی که که خواستید رنگبندی زمینه نسبت به این سه رنگ کمی تیره‌تر باشد می‌توانید رنگ قهوه‌ای گردویی را هم سفارش بدهید.

فرش سجاده طرح مناجات

تعداد شانه و تراکم طرح مناجات

یکی از اصطلاحاتی که در هنگام خرید سجاده فرش مناجات با آن روبرو خواهید بود، شانه و تراکم آن می‌باشد. برای کسانی که اطلاعی از این اصطلاحات ندارند، باید بگوییم که گره‌های عرضی و طولی قالی ماشینی، شانه و تراکم نامیده می‌شوند؛ این نوع گره‌ها به صورت ریز از پشت فرش ماشینی مسجدی قابل رویت هستند.

نقشه‌ی مناجات از جمله طرح‌هایی است که خیلی زمینه‌ی شلوغی ندارد و امکان بافت آن هم به صورت 500 شانه و هم 700 شانه وجود دارد. به طور کلی دو مورد متداول و پرفروش برای فرش نماز، 500 شانه و 700 شانه هستند که در جدول زیر انواع شانه و تراکم‌های بافت را برایتان لیست کرده‌ایم.

نکته‌ی قابل ذکر دیگر اینکه طرح‌های خلوت مانند همین طرح مناجات با انواع شانه و تراکم‌ها، قابلیت تولید دارند ولی طرح‌های سجاده فرش افشان که داری زمینه‌ی شلوغی هستند و اکثرا با گل و بوته‌های ریز و درشت طراحی شده‌اند، باید به صورت 700 شانه بافته بشوند تا رخ مناسبی داشته باشند.

تعداد شانه (گره عرضی) میزان تراکم (گره طولی) درجه‌ی کیفی
700 2250 A+
700 2100 A
700 1950 B+
500 1000 B
500 800 C
گره شانه گره تراکم درجه کیفی
700 2250 A+
700 2100 A
700 1950 B+
500 1000 B
500 800 C
سجاده فرش مناجات شرکت سبحان

قیمت سجاده فرش مناجات

قیمت فرش‌های خانگی و مسجدی با توجه به عوامل مورد استفاده در بافت متغیر هستند. قیمت سجاده فرش مناجات علاوه بر تعداد شانه و تراکم که در بالا توضیح دادیم، به جنس نخ هم بستگی دارد. جنس نخ‌هایی که در بافت فرش مساجد بیشتر کاربرد دارند، پلی استر و اکریلیک هستند.

اکریلیک بهترین کیفیت را در بین الیاف دارد؛ این جنس نخ دارای خاصیت فنری بوده و به همین دلیل هیچ گاه با پاخوردن کوبیده نخواهد شد. در واقع فرش‌های ماشینی اکریلیک به دلیل نرمی، انعطاف و ماندگاریشان، دارای بالاترین قیمت هستند.

اگر بودجه‌ی محدودی دارید و می‌خواهید سجاده فرش ارزان را خریداری کنید، باید قید فرش سجاده اکریلیک را بزنید و به سراغ جنس نخ پلی استر بروید. حسن فرش‌های پلی استر بدون پرز بودن و ارزان بودنشان است ولی همانند موکت سجاده ای به مرور نرمی خود را از دست داده و کوبیده خواهند شد.

حال برای دیدن لیست قیمت‌ها و اطلاعات تکمیلی انواع فرش‌های سجاده ای مسجد بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید:

فرش مسجد ماشینی طرح مناجات

سفارش بافت فرش سجاده مناجات

به منظور سفارش این طرح از فرش مسجد، ابتدا باید کل سطح مسجد یا نمازخانه که قرار است مفروش شود را به متر مربع محاسبه کنیم. بهترین کار این است که یک کاغذ را بردارید و شکل ساده‌ی مسجدتان را بر روی آن رسم کنید و سپس اندازه‌ی هر ضلع را به طور دقیق مشخص کنید.

جهت قبله و درب ورودی را هم حتما معین کنید و در نهایت با گوشی خود یک عکس بگیرید و از طریق واتساپ برای مدیریت فروش شرکت سبحان ارسال کنید تا متراژ دقیق سجاده فرش مناجات همراه با پرتی (ضایعات) را برای شما محاسبه کنیم.

با تعیین متراژ دقیق بافت و انتخاب طرح فرش سجاده توسط شما، مبلغی را باید به عنوان پیش پرداخت به حساب شرکت واریز نمایید تا سفارشتان ثبت نهایی شده و وارد صف بافت گردد. در پایان پس از تکمیل تولید، طاقه‌های فرش به محل ارسال می‌شوند. در صورت نیاز به نصاب فرش سجاده ای باید پیش از ارسال فرش‌ها با شرکت هماهنگ کنید.

Call Now Buttonتماس بگیرید