سجاده فرش ارزان در کاشان

در یک دهه‌ی اخیر به سبب تحریم‌ها و اوضاع نابسامان اقتصادی، توجه متولیان مساجد بیش‌تر به سمت سجاده فرش ارزان جلب شده است تا بتوانند از پس هزینه‌های آن راحت‌تر بربیایند.

در این میان دیده شده برخی از مساجد برای مفروش کردن مکان متبرکه‌ی خود به خرید فرش سجاده ای دست دوم و یا حتی موکت سجاده ای فکر می‌کنند که به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم.

در ادامه به معرفی کیفیت‌های مختلف بافت سجاده فرش کاشان خواهیم پرداخت تا بتوانید فرش مسجد ارزان قیمت را تهیه کنید.

در ابتدا شما را به دیدن یک فیلم کوتاه از فرش محرابی ارزان دعوت می‌کنیم:

پخش ویدیو

سجاده فرش ارزان در کارخانه کاشان

سجاده فرش ارزان

پیش از معرفی انواع کیفیت‌های فرش نمازخانه ای و مسجدی، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید باید به مرکز خرید فرش سجاده ای که همان کارخانه‌های سجاده بافی هستند مراجعه کنید؛ دلیل این امر را هم به خوبی می‌دانید که به خاطر مساحت بالای اماکن مذهبی، به متراژ بالایی فرش نماز نیاز خواهید داشت و از اینرو برای تهیه‌ی سجاده فرش ارزان بهتر است مستقیما از خود کارخانه خرید بفرمایید.

هر زمان که بحث قالی به میان می‌آید، معمولا از کاشان به عنوان اولین و مهم‌ترین تولید کننده‌ی فرش‌های ماشینی نام برده می‌شود. کاشان دارای چندین شهرک صنعتی می‌باشد که تمامی شرکت‌های ریسندگی و بافندگی در آن‌ها واقع شده است و در بین آن‌ها کارخانجات مخصوصی وجود دارد که صرفا به تولید فرش مسجدی می‌پردازند. اصطلاحا به این شرکت‌ها، سجاده باف گفته می‌شود که سه نوع فرش سجاده را تولید می‌کنند:

 1. فرش محرابی سجاده ای
 2. فرش تشریفات مسجدی
 3. سجاده فرش یکپارچه
سجاده فرش محرابی ارزان کاشان

به طور کلی طرح و رنگ فرش مسجدی در قیمت فرش سجاده ای تاثیری ندارد و هنگام خرید سجاده فرش ارزان باید به عوامل زیر توجه داشته باشید:

 1. مواد اولیه‌ی به کار رفته در بافت مانند جنس نخ خاب و تار و پود
 2. تعداد گره‌های بافت (شانه و تراکم)
 3. وزن و ضخامت فرش ماشینی

 

حال برای اینکه هنگام خرید دچار سردرگمی نشوید، کیفیت‌های بافت ارزانتر را به 2 دسته تقسیم‌بندی کرده‌ایم که در ادامه به تشریح هر یک می‌پردازیم:

1. سجاده فرش ارزان پلی استر و BCF

ارزانترین فرش‌های سجاده با جنس نخ بی سی اف و پلی استر بافته می‌شوند. البته جنس نخ پلی استر نسبت به BCF بهتر است ولی در مجموع خاصیت‌های تقریبا یکسانی دارند. در ادامه مزایا و معایب این نوع جنس نخ‌ها را برایتان لیست کرده‌ایم:

سجاده فرش ارزان پلی استر

مزایای جنس پلی استر و BCF

 1. فاقد پرز بودن: مهم‌ترین ویژگی مثبت این نوع الیاف، بدون پرز بودن آن‌هاست؛ در واقع افرادی که به پرز حساسیت دارند توصیه می‌شود که سجاده فرش ارزان با جنس نخ پلی استر را انتخاب کنند.
 2. مقاوم در برابر رطوبت: دومین ویژگی مثبت نخ‌های پلی استر مقاومت در برابر رطوبت هوا و نمناکی می‌باشد. برای شهرها و مکان‌هایی که رطوبت هوا زیاد است می‌توانید از فرش سجاده پلی استر استفاده کنید تا کمتر در معرض پوسیدگی باشند.
 3. ارزان بودن: امروزه ارزانترین نوع الیاف چه برای فرش‌های خانگی و چه برای فرش‌های مسجدی، همین الیاف بی سی اف و پلی استر هستند که برای مساجد با توانایی مالی کمتر می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

معایب جنس BCF و پلی استر

 1. کوبیده شدن: مهم‌ترین ویژگی منفی که فرش‌های پلی استر دارند، کوبیده شدن آن‌ها به مرور زمان است. الیاف BCF و پلی استر در مقایسه با دیگر الیاف غیرطبیعی، نرمی کمتری دارند و به دلیل نداشتن خاصیت ارتجاعی (برگشت پذیری)، با توجه به میزان پاخوری مساجد، همانند موکت کوبیده می‌شوند و نرمی اولیه‌ی خود را از دست می‌دهند.
 2. آسیب پذیری در برابر اجسام داغ: از آنجایی که این الیاف خواصی شبیه به پلاستیک دارند، اگر یک جسم نسبتا داغ را بر روی آن بگذارید بلافاصله آب می‌شود.
 3. عمر کوتاه: عمر مفید فرش‌های BCF و پلی استر را می‌توان بین سه تا پنج سال تخمین زد.
فرش سجاده ای مسجد ارزان در کاشان

2. سجاده فرش ارزان ورجین (Virgin)

بافت فرش‌های ماشینی با جنس نخ ورجین در چند سال اخیر بسیار رونق پیدا کرده است. نخ ورجین را که احتمالا با نام‌های دیگری چون ورژن یا ویرجین هم شنیده باشید، الیاف مصنوعی یا ساخته‌ی دست بشر هستند. این الیاف بسیار جوان هستند به این معنی که به تازگی وارد صنایع بافندگی شده‌اند و به خاطر ناآگاهی از خواص آن، کلاهبرداری در فروش فرش مسجدی را نیز افزایش داده است.

در مقایسه‌ی بین جنس نخ ورجین و پلی استر (یا BCF) باید بگوییم که سجاده فرش ارزان ورجین نسبتا نخ نرم‌تر و لطیف‌تری دارد و همچنین سطح فرش آن هم می‌توان گفت که مسطح و یکنواخت‌تر می‌باشد. اما این فرش‌ها هم به مرور زمان کوبیده می‌شوند و نرمی خود را از دست خواهند داد. به طور کلی باید بگوییم که از نظر ظاهری بسیار شبیه به جنس اکریلیک اما از نظر جنس واقعی شبیه به همان پلی استر هستند.

در واقع پیشنهاد ما به خریداران این است که اگر توانایی مالی برای خرید فرش‌های اکریلیک را ندارند و می‌خواهند مبلغ کمتری را پرداخت کنند ولی کیفیتی شبیه به اکریلیک داشته باشد (البته از نظر ظاهری)، فرش سجاده ورجین انتخاب پیش روی شما خواهد بود.

سجاده فرش ارزان نخ اکریلیک

آیا سجاده فرش ارزان اکریلیک هم وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به طور کلی جنس نخ اکریلیک در صنعت بافت قالی ماشینی، باکیفیت‌ترین و گرانترین نخ‌ها محسوب می‌شود. اگر به دنبال فرش سجاده ای ارزان هستید و قصد دارید که حداقل هزینه‌ی ممکن را بپردازید پس باید دور فرش‌های ماشینی با الیاف اکریلیک را خط بکشید.

اما در برخی موارد ممکن است که فرش مسجد جنس اکریلیک با قیمت مناسب را بخواهید تهیه کنید تا علاوه بر کیفیت خوب، هزینه‌ی بالایی را هم نپردازید، برای این مورد ما می‌توانیم فرش‌های با شانه و تراکم پایین را به شما معرفی کنیم؛ حتی می‌توانید فرش‌های 700 شانه‌ی تراکم پایین مانند 1800 یا 1500 هم انتخاب کنید.

شانه و تراکم به گره‌های تار و پود گفته می‌شود که اگر فرش ماشینی را به پشت برگردانید، می‌توانید این گره‌ها را به صورت عرضی و طولی مشاهده کنید. حال برای آشنایی کامل و همچنین آگاهی از نحوه‌ی شمارش تعداد شانه و تراکم به مقاله‌ی زیر رجوع کنید تا مانند یک خریدار حرفه‌ای بتوانید فرشتان را تهیه کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید