فرش سجاده ای کرج

یکی از عبارت‌هایی که متولیان و بانیان خیّر کرج در مورد خرید فرش مسجد در گوگل جستجو می‌کنند، فرش سجاده ای کرج می‌باشد.

نمایشگاه‌های قالی ماشینی و دستباف در کرج و یا در تهران بسیار زیاد هستند به طوریکه هر روزه تبلیغات تلویزیونی آن‌ها را نیز می‌توانید مشاهده کنید. اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که کارخانه‌های تولید فرش ماشینی و یا سجاده بافی در تهران و کرج وجود ندارند.

به خصوص تولید سجاده فرش مسجد که بسیار خاص می‌باشد و فقط در یکی دو شهر ایران بافته و به بازار عرضه می‌گردد. در اول این مقاله بهتر است که فیلم کوتاه و تهیه شده از کارخانه‌ی سجاده بافی سبحان را ملاحظه کنید تا با نوع بافت بیشتر آشنا شوید:

پخش ویدیو

فرش سجاده ای کرج

فرش سجاده ای کرج از کارخانه

همانطور که در ابتدای مقاله هم گفتیم نمایشگاه‌های فرش ماشینی را به وفور در کرج و همینطور تهران می‌توانید مشاهده کنید ولی این نمایشگاه‌ها مخصوص فرش‌های کلاسیک خانگی هستند و نه فرش مسجدی محرابی.

در واقع نبود نمایشگاه‌های تخصصی برای سجاده فرش در کرج و یا حتی نداشتن نمایندگی فرش سجاده ای کرج، می‌تواند سه دلیل داشته باشد. اولین و مهم‌ترین دلیل، عدم وجود کارخانجات ریسندگی و بافندگی در کرج است. برای اینکه یک قالی ماشینی تولید شود در ابتدا باید نخ توسط شرکت ریسندگی آماده و سپس به کارخانه‌ی بافندگی ارسال شود.

در شرکت‌های بافندگی هم که فرش‌ها به طور کامل بافته شدند، جهت انجام برخی عملیات نظیر پرداخت، پرزسوزی، برش و دوردوزی باید به کارخانه‌های دیگری تحت عنوان تکمیل و آهار فرستاده شوند. همانطور که می‌بینید صرفا یک کارخانه به تنهایی توانایی تولید از صفر تا صد را نخواهد داشت و این امر بیش‌تر در شهرک‌های صنعتی ریسندگی و بافندگی امکانپذیر است.

شهرهایی که در ایران دارای چنین شهرک‌های صنعتی تخصصی هستند و تمامی شرکت‌ها و کارخانجات آن در یکجا مستقر هستند تا کار یکدیگر را تکمیل کنند، کاشان و مشهد می‌باشند. به همین دلیل اگر در اینترنت و گوگل هم جستجو بزنید به طور کلی فقط با شرکت‌های فرش سجاده ای مشهد و یا کارخانه‌های سجاده فرش کاشان روبرو می‌شوید.

سجاده فرش کرج

مقرون به صرفه نبودن تولید در کرج

دومین دلیل هم مربوط به نیروهای کار متخصص می‌باشد. یک کارخانه‌ی تولیدی برای بافت فرش سجاده ای کرج به چندین نیروی متخصص نیاز پیدا می‌کند که عبارتند از: بوبین پیچ، رفوگر، مکانیک دستگاه، بافنده و کمک بافنده.این نیروهای تخصصی و کاربلد عمدتا در شهرهای کاشان و مشهد که شهرک‌های صنعتی بافندگی و ریسندگی دارند، بسیار زیاد هستند که باعث می‌شود نیروی کار برای تولید فرش ماشینی ارزان‌تر باشد. پس در شهرهایی مانند کرج یا نیروهای کار حرفه‌ای وجود ندارند و یا در معدود موارد هم به صرفه نخواهند بود.مورد آخر اینکه فروش فرش سجاده ای محرابی و تشریفاتی برای مسجد و نمازخانه به سادگی قالی‌های منزل نیست. منظور این است که هر فروشنده‌ای به راحتی یک طرح و رنگ از قالی خانگی را می‌تواند در معرض دید عموم قرار دهد و آن را به فروش برساند به این دلیل که سایزهای مشخصی دارند. این سایزهای استاندارد شامل 6 متری (2 در 3)، 9 متری (2/5 در 3/5) و 12 متری (3 در 4) می‌باشد.با وجود اینکه اندازه‌ی سجاده فرش طرح محرابی هم به صورت استاندارد بافته می‌شود اما ابعاد متفاوت مساجد، وجود ستون‌ها و همچنین جهت‌های مختلف قبله باعث می‌شود که سفارش بافت برای هر مسجد متناسب با اطلاعات همان مسجد انجام گیرد. درواقع اگر یک طاقه فرش سجاده ای کرج را در نظر بگیرید، عرض آن به شکل استاندارد 1 متر و 25 سانتیمتر خواهد بود ولی طول آن با توجه به اضلاع مسجد و در متراژهای متفاوتی باید بافته بشود.توجه داشته باشید که اگر قبله مورب باشد، یا مسجد و نمازخانه دارای قناسی‌هایی باشد یعنی اضلاع طول و عرض آن غیر منظم باشد، حتما فرش نماز مورد نیاز شما پرتی هم خواهد داشت که باید اضافه‌تر بافته شود. پس می‌بینید که فرش مسجدی مانند یک کالای کاملا مشخص نیست و باید یک سری اطلاعات بین خریدار و فروشنده رد و بدل شود تا بافت نهایی صورت گیرد.
فروش فرش سجاده ای کرج

برترین جایگزین فرش سجاده ای کرج

بهترین راهکار به جای خرید سجاده فرش از واسطه و دلال این است که مستقیما به مرکز خرید فرش سجاده ای یا همان شهرک‌های صنعتی تولید قالی ماشینی مراجعه کنید که به صرفه‌ترین آن‌ها کارخانجات بافندگی کاشان می‌باشد.

اگر به نقشه نگاه کنید متوجه خواهید شد کاشان به گونه‌ای در مرکز ایران قرار گرفته است که فاصله‌ی بسیاری کمی با اصفهان (از سمت جنوب)، و با قم و تهران (از سمت شمال) دارد. فاصله‌ی کاشان تا کرج هم حدود 265 کیلومتر است که حدودا 3 ساعت فاصله را برای پیمودن این مسیر می‌توان تخمین زد.

با مراجعه‌ی مستقیم به شرکت سجاده فرش کاشان، علاوه بر اینکه خط تولید و بافت فرش سجاده را از نزدیک خواهید دید، می‌توانید بدون واسطه با نازلترین قیمت ممکن فرش نمازخانه ای و یا مسجدی مورد نیاز را خریداری کنید. با توجه به متراژ بالای فرشی که اماکن مذهبی نیاز دارند، با خرید بدون واسطه تا چندین میلیون تومان صرفه جویی در هزینه‌ها خواهید داست. 

فرش مسجد کرج

اطلاعات سفارش فرش سجاده ای کرج

همانطور که در بالا هم گفتیم برای ثبت سفارش بافت سجاده فرش کاشان باید تعاملاتی بین نماینده یا مسئول خرید مسجد و شرکت سجاده بافی صورت گیرد تا اطلاعات لازم جهت تولید فرش سجاده ای کرج جمع آوری شود. این داده‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  1. اطلاعات مکان مذهبی: در ابتدا باید یک پلن ساده از مکان متبرکه‌ی خود بکشید و در آن اندازه‌ی همه‌ی اضلاع را به صورت دقیق ذکر کنید. همچنین درب ورودی، جهت قبله، تعداد ستون‌ها و یا قناسی‌هایی که در آنجا وجود دارند را نیز مشخص کنید.
  2. در میان کیفیت‌های موجود از تولید انواع فرش سجاده، باید کیفیت متناسب را برای خود انتخاب کنید؛ درواقع بر اساس مبلغی که در نظر گرفته‌اید، باید جنس نخ و تعداد شانه را معین کنید تا بافت بر همان اساس صورت گیرد.
  3. پیش از شروع بافت حتما استعلام بروز قیمت فرش سجاده ای را بگیرید و نحوه‌ی تسویه را با مدیریت فروش شرکت هماهنگ کنید. پس از تکمیل بافت هم نحوه‌ی ارسال به صورت دربست و یا ارسال خرده بار از طریق باربری را باید تعیین کنید.

 

جهت انتخاب طرح سجاده فرش و همچنین رنگبندی مناسب، می‌توانید بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر کلیک کنید تا همه‌ی نقشه‌ها به همراه نمونه‌های نصب شده در مساجد را مشاهده کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید