فرش سجاده ای گرگان

گرگان یکی از شهرهای مهم شمالی کشور عزیزمان ایران می‌باشد که مراکز دولتی و غیردولتی بسیاری را در خود جای داده است؛ همگی این مراکز دارای مساجد یا سالن‌های نماز بوده و به همین خاطر مسئولان این اماکن مذهبی هر از چندگاهی عبارت فرش سجاده ای گرگان را در گوگل جستجو می‌کنند تا با پیدا کردن قالی مناسب به زیباسازی آن‌ها کمک کنند.

در ادامه کلیپ چند ثانیه‌ای را مشاهده خواهید کرد که از یک شرکت سجاده فرش در کاشان تهیه گردیده است؛ در این فیلم می‌توانید نمونه‌های بافته شده را در کارخانه مشاهده کنید.

پس از دیدن کلیپ، ما را در ادامه‌ی مقاله همراهی کنید تا نحوه‌ی تهیه‌ی فرش نماز برای مسجد گرگان را توضیح دهیم.

پخش ویدیو

چرا فرش سجاده ای گرگان نیست؟

خرید فرش سجاده ای گرگان

هیات امنای مساجد و یا متولیان امامزاده‌های گرگان ترجیح می‌دهند حتی‌الامکان از خود شهر گرگان که در استان گلستان واقع گردیده است، فرش مسجدی مناسب را تهیه کنند تا دردسرهای حمل و نقل را نداشته باشند.

اگر به نمایشگاه‌ها یا فروشگاه‌‌های قالی ماشینی در این شهر مراجعه کنید متوجه خواهید شد که اکثر آن‌ها فقط قالی‌های مخصوص منزل مانند فرش اتاق‌های پذیرایی، فرش آشپزخانه و یا اتاق کودک را در ابعاد استاندارد 12 متری، 9 متری و 6 متری به فروش می‌رسانند.

اما به طور خاص نمایشگاهی را تحت عنوان فرش سجاده ای گرگان که صرفا فرش مساجد را به فروش برساند نخواهید یافت. البته که حتما تعداد اماکن مذهبی در مقایسه با تعداد خانه‌ها بسیار کم‌تر هستند و بالطبع فروش خیلی پایین‌تری هم دارند ولی امروز می‌خواهیم دلیل نبود نمایشگاه‌های تخصصی را در دو مورد زیر برایتان تشریح کنیم:

فرش مسجد گرگان

نبود کارخانه فرش سجاده ای گرگان

در شهرهای شمالی از جمله گرگان شهرک‌های صنعتی تخصصی وجود ندارند که در آن‌ها به تولید فرشبافی مشغول باشند. ممکن است شرکت‌های ریسندگی که نخ‌های قالی ماشینی را تولید می‌کنند در برخی از شهرهای شمال ایران فعالیت داشته باشند که البته این شرکت‌ها نیز نخ‌های آماده‌ی بافت را به کارخانجات بافندگی در دیگر شهرها ارسال می‌کنند.

در گذشته یکی دو نمونه کارخانه‌ی بافندگی هم در شمال کشور بودند اما به چندین دلیل این کارخانجات یا منتقل و یا کلا تعطیل شدند. دلیل وجود نداشتن کارخانه‌های قالیبافی به دو دلیل می‌تواند باشد؛ اولین مورد اینکه نیروهای کار آموزش دیده و متخصص در این زمینه وجود ندارند. برخی از این نیروهای کار برای تولید فرش سجاده ای گرگان شامل بافنده، کمک بافنده، رفوگر و مکانیک دستگاه می‌باشند.

دومین دلیل، صرفه‌ی اقتصادی نداشتن بافت فرش ماشینی مسجدی می‌باشد؛ تولید قالی به طور کامل نیاز به سه کارخانه‌ی مجزا دارد که عبارتند از شرکت‌های: ریسندگی، بافندگی، قسمت تکمیل و آهار. به فرض مثال حتی اگر کارخانه‌ی بافنده هم تاسیس شود برای تکمیل کار خود نیاز به ریسندگی و یا تکمیل و آهار هم خواهد داشت که ناچارا قالی‌های تولیدی جهت تکمیل شدن باید به شهرهای دیگر فرستاده شوند و قطعا به صرفه نخواهد بود.

از طرفی دیگر اگر قطعه‌ای از ماشین بافندگی دچار خرابی یا شکستگی شود، هم نیاز به لوازم یدکی دارد و هم مهندس مکانیک دستگاه که به دلیل نبودشان باید از شهرهای دیگر تهیه شوند و این زمانبر خواهد بود.

فروش فرش سجاده ای گرگان از کارخانه

مشکل بودن فروش سجاده فرش

منظورمان از اینکه می‌گوییم فروختن فرش سجاده ای گرگان مشکل است به این معناست که به سادگی فروش یک قالی خانگی نمی‌باشد. برای خرید فرش منزل به فروشگاه مراجعه می‌کنید و با انتخاب یکی از نمونه‌هایی که در رگال نمایشگاه وجود دارد، آن را می‌خرید. به طورکلی سایز قالی خانه مشخص بوده و سختی از این بابت نخواهید داشت.

برای اینکه بتوانید فرش مسجد جانمازی یا فرش نمازخانه ای را خریداری کنید، اولین کار متر کردن ابعاد مکان مذهبی جهت محاسبه‌ی دقیق مساحت خواهد بود تا براساس آن ثبت سفارش بافت سجاده فرش انجام گیرد. در برخی موارد ممکن است که مسجد دارای یک چندضلعی نامنتظم باشد و مجبور باشیم که با نرم‌افزارهای مهندسی مانند اتوکد مساحت دقیق را به دست آوریم.

درواقع باید مسئولان یا متولیان اماکن مذهبی، نقشه‌ی کامل مسجد را به همراه اطلاعاتی در اختیار شرکت بافنده قرار دهند؛ این اطلاعات شامل ابعاد دقیق سالن نماز، جهت قبله، درب ورودی، تعداد ستون‌ها، اندازه‌ی داخل محراب، وجود قناسی‌ها و… خواهد بود.

سجاده فرش محرابی برای گرگان

فرش سجاده ای گرگان را از کجا بخریم؟

حالا سوال مطرح شده این است که فرش مسجد برای گرگان را باید از کدام شهر تهیه کنیم؟ شهرهای زیادی در ایران نیستند که صنعت بافت قالی در آن‌ها وجود داشته باشد؛ در بین تمامی شهرهای ایران فرش سجاده ای مشهد و کاشان از مقبولیت بالاتری برخوردار هستند.

هم کاشان و هم مشهد بزرگترین تولید کنندگان قالی ماشینی در ایران محسوب می‌شوند که هرکدام شهرک‌های صنعتی متعددی را مخصوص بافت فرش در خود جای داده‌اند. در این دو شهر انواع فرش‌های ماشینی برای مکان‌های مختلف بافته می‌شوند که نمونه‌های آن عبارتند از: فرش اتاق کودک، گلیم و گبه مخصوص آشپزخانه، فرش تشریفاتی مخصوص راهروها و سالن‌های اجتماعات، فرش نماز برای مسجد و نمازخانه.

اگر بخواهیم بین شهر مشهد و کاشان مقایسه‌ای را انجام بدهیم که کدام مورد برای خرید فرش سجاده ای گرگان مناسب‌تر است، بدون شک شهرستان کاشان گزینه‌ی بسیار بهتری خواهد بود و این به خاطر وجود کارخانه‌های تخصصی فرش سجاده باف در کاشان می‌باشد. شرکت سجاده فرش سبحان یکی از باسابقه‌ترین و معتبرترین کارخانه‌ها در کاشان به شمار می‌رود.

برای دیدن نمونه‌های بافته شده‌ی شرکت می‌توانید شخصا به کارخانه مراجعه و از نزدیک کیفیت بافت و همچنین طرح‌ها و رنگبندی‌های مختلف را مشاهده کنید؛ البته اگر امکان سفر به کاشان را هم نداشته باشید اشکالی ندارد چراکه ارسال نمونه از طریق اتوبوسرانی برای گرگان هم انجام می‌گیرد.

فرش سجاده مسجد گرگان

طرح‌های سجاده فرش گرگان

در هر منطقه‌ای از ایران اسلامی، اقلیم‌ها و فرهنگ‌های مختلفی زندگی می‌کنند که در انتخاب فرش طرح مسجدی سلیقه‌ی مخصوص به خود را دارند. نقشه‌های سجاده فرش کاشان در شرکت سبحان آنقدر زیاد هستند که برای انتخاب فرش سجاده ای گرگان کاملا دست شما باز باشد.

طرح‌های فرش مساجد را می‌توانیم به 2 دسته‌ی کلی فرش محرابی سجاده ای و همچنین فرش مسجد بدون محراب تقسیم‌بندی کنیم. البته طرح‌های بدون محراب هم خودشان به دو نوع تشریفاتی باحاشیه و یکپارچه‌ی بدون حاشیه دسته‌بندی می‌شوند. با کلیک بر روی دکمه‌ی زیر، همه‌ی نقشه‌ها را می‌توانید ببینید:

Call Now Buttonتماس بگیرید