فرش سجاده ای دست دوم

فرش سجاده ای دست دوم فرش مسجدی دست دوم

با بالا رفتن قیمت فرش ماشینی و دستباف، توان خرید فرش مناسب برای مسجد و نمازخانه بسیار کم شده است به طوری‌که این روزها متولیان و هیات امنای مساجد به دنبال فرش سجاده ای دست دوم هستند.

در برخی از مساجد و یا نمازخانه‌ها که قصد نوسازی سجاده فرش‌های خود را دارند، فرش‌های رولی و قدیمی خود را بلااستفاده در انبار قرار می‌دهند و یا شاید با قیمت بسیار نازلی به کسانی که فرش کهنه خریداری می‌کنند، می‌فروشند که البته ارزش چندانی برای آن‌ها ندارد.

در واقع بهتر است که این فرش‌های رولی دست دوم از طرف مساجد دیگر (که فرش‌های خود را استفاده نمی‌کنند) به مساجد با توان مالی پایین‌تر هدیه داده شود. پیشنهاد اکید ما این است به هیچ عنوان فرش‌های محرابی و یا تشریفاتی استفاده شده و دست دوم را نخرید؛ دلایل این امر و همچنین راه‌های جایگزین آن را در ادامه به صورت مفصل شرح داده‌ایم:

معایب فرش سجاده ای دست دوم

چرا فرش سجاده ای دست دوم نخریم؟

همانطور که می‌دانید و در تصاویر بالا هم قابل مشاهده است، سجاده فرش‌های مخصوص مسجد به صورت طولی بافته می‌شوند که اندازه‌ی استاندارد عرض هر رول 125 سانتی‌متر می‌باشد. هنگامی‌که بافت فرش سجاده را می‌خواهیم انجام بدهیم حتما باید طول و عرض مسجد مورد نظر را داشته باشیم تا دقیقا رول‌ها براساس متراژ به گونه‌ای بافته شوند که از یک سمت دیوار تا دیوار مقابل به آن پهن شوند.

پس اولین مشکلی که با خرید فرش سجاده ای دست دوم با آن روبرو خواهیم شد این است که طول رول‌ها به احتمال زیاد مناسب ابعاد مسجد و نمازخانه‌ی شما نباشند و به همین دلیل مجبور خواهید بود برای یک صف نماز از چند قطعه رول فرش استفاده کنید که این حالت، نمای خوشایندی را ایجاد نخواهد کرد.

دومین مشکل این است که موقع نصب فرش‌های سجاده‌ای در مسجد، به دلیل وجود ستون‌های آن مکان و یا قناسی‌های موجود در ابعاد مسجد، نصاب مجبور به برش‌هایی در آن قسمت‌های فرش می‌شود که فقط مناسب برای همان مکان است؛ پس اگر همین فرش‌ها را برای مکان دیگری بخواهید نصب کنید احتمالا غیرقابل استفاده باشند.

به غیر از مواردی که در بالا ذکر کردیم، 2 مشکل اساسی دیگر هم هست که در هنگام خرید سجاده فرش دست دوم با آن دست به گریبان خواهید بود:

  1. هنگام نصب فرش مسجدی دست دوم به احتمال زیاد محراب‌های هر رول پشت سر همدیگر جای نمی‌گیرند و قدری پس و پیش نصب خواهند شد.
  2. حالت چین و چروک داشتن فرش‌های نماز دست دوم به دلیل پا خوردن و مستعمل شدن که از اینرو ممکن است بین رول‌ها فاصله بیفتد و قدری کف زمین پیدا باشد.
فرش مسجدی دست دوم

بهترین جایگزین فرش سجاده ای دست دوم

حالا سوال این است با توان مالی اندکی که برخی از مساجد دارند، به جای خرید فرش مسجدی دست دوم چه راه بهتری وجود دارد؟ جواب ما این است که قطعا خرید فرش سجاده (ارزان اما نو) از خرید سجاده فرش دست دوم به صرفه‌تر خواهد بود.

اگر بخواهیم عمر فرش ماشینی ارزان (با جنس نخ پلی استر و BCF) را با فرش سجاده ای دست دوم (جنس نخ اکریلیک و با کیفیت بالا) مقایسه کنیم، می‌توانیم بگوییم شاید از نظر دوام و طول عمر در یک راستا خواهند بود ولی در باقی موارد خرید فرش ماشینی ارزان برای مسجد بسیار بهتر است.

در بالا برخی از مشکلات فرش سجاده ای دست دوم را ذکر کردیم و حال در این قسمت برتری‌های خرید سجاده فرش ارزان را برای شما لیست می‌کنیم تا تصمیم مناسب‌تر و دقیق‌تری داشته باشید:

  1. خرید فرش نو این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا متناسب با سلیقه‌ی خود در بین طرح و رنگ‌های مختلف، مناسب‌ترین فرش را انتخاب کنید.
  2. با توجه به اینکه بافت براساس متراژ طول و عرض مسجدتان صورت می‌گیرد، در نتیجه دقیقا طول رول‌ها تا جای ممکن متناسب و یک‌تکه برای هر صف خواهد بود.
  3. پشت سرهم قرار گرفتن دقیق رول‌ها یا پشت سرهم قرار گرفتن هر محراب از رول‌ها پشت سر یکدیگر، بدون هیچ‌گونه فاصله یا پس و پیش شدن از مزایای دیگر فرش مسجد سفارشی و نو خواهد بود.

 

نکته‌ی دیگری که باید در اینجا ذکر کنیم این است که معمولا با خرید سجاده فرش نو از کارخانه، هزینه‌ی نصب فرش‌ها را خود شرکت به عهده می‌گیرد و فرش‌های رولی دقیقا متناسب با مسجد نصب گردد. جهت آشنایی با محیط یک کارخانه‌ی بافت سجاده فرشی، شما را به دیدن فیلم چند ثانیه‌ای زیر دعوت می‌کنیم:

پخش ویدیو

فرش ارزان به جای فرش مسجدی دست دوم

ارزان بودن یا گران بودن فرش مسجد به سه عامل در بافت بستگی دارد؛ اولین و مهم‌ترین مولفه، الیاف به کار رفته در فرش ماشینی می‌باشد. امروز برای بافت فرش ماشینی فقط از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود که پرکاربردترین آن‌ها الیاف پلی استر و اکریلیک است. سجاده فرش پلی استر قیمت بسیار پایین‌تری در مقایسه با نوع اکریلیک دارد. فرش‌های اکریلیک به دلیل دوام بیش‌ترشان دارای بالاترین قیمت فرش سجاده ای هستند.

مورد دوم اگر به جای فرش سجاده ای دست دوم به دنبال سجاده فرش ارزان هستید، باید فرش‌های با تعداد شانه و تراکم پایین‌تر را انتخاب کنید. شانه و تراکم که گره‌های در عرض و در طول فرش به حساب می‌آیند، هر چقدر کم‌تر باشند مقدار نخ مصرفی هم کم‌تر و در نتیجه قیمت ارزان‌تری خواهند داشت. به عنوان مثال سجاده فرش 500 شانه بسیار ارزان‌تر از فرش ماشینی 700 شانه می‌باشد.

سومین مورد اینکه برای خرید فرش مسجدی ارزان به دنبال فرش‌های با وزن بالا نباشید چراکه قیمت‌های بیش‌تری دارند. درواقع فرش‌های سبک‌تر نخ مصرفی کم‌تری در بافت دارند که باعث پایین آمدن قیمت تمام شده‌ی آن‌ها می‌شود و از سویی دیگر احتمالا از نظر حمل و شستشو هم کار راحت‌تری خواهند داشت.

برای آشنایی بیش‌تر و همچنین دیدن جدول قیمتی انواع سجاده فرش ارزان و گران به مقاله‌ی زیر رجوع کنید:

خرید سجاده فرش ارزان به جای فرش سجاده ای دست دوم

اگر می‌خواهید فرش سجاده ای کاشان را با پایین‌ترین قیمت ممکن تهیه کنید حتما از یک کارخانه‌ی تخصصی سجاده‌بافی خرید کنید. با توجه به متراژ بالایی که مساجد و نمازخانه‌ها دارند، می‌توانید با حذف واسطه و خرید مستقیم از شرکت حداقل یک میلیون تومان صرفه‌جویی در هزینه‌هایتان داشته باشید.

اگر متصدیان و تصمیم گیرندگان بتوانند با حضور در کارخانه کاشان (شرکت سبحان) توافقات کامل را همانجا انجام دهند و خرید خود را ثبت کنند که بهتر ولی اگر این امکان وجود نداشته باشد، شرکت ما شرایط فروش اینترنتی فرش سجاده ای را هم فراهم نموده تا با خیالی آسوده، فرش مناسب و ارزان را تهیه کنید.

Call Now Buttonتماس بگیرید