استفاده از سجاده فرش برای نمازگزار در مسجد

شاید برای شما چنین سؤالاتی پیش آمده باشد که چرا استفاده از سجاده فرش برای نمازگزار مهم است؟ چرا در مکان مذهبی از فرش مسجد استفاده می‌شود؟ ما در این مقاله قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم، بنابراین در ادامه‌ی مطلب همراه ما باشید‌.

از هزاران سال گذشته‌ تا به امروز دعا و راز و نیاز با خداوند برای همه‌ی مردم به ویژه مسلمانان اهمیت ویژه‌ای داشته و به آن‌ها حس آرامش‌بخشی را منتقل می‌کند. به‌همین علت وجود یک مکان مذهبی مناسب که بتوان به راحتی در آن‌جا به عبادت و راز و نیاز پرداخت، در جامعه اهمیت به‌خصوصی دارد‌.

ساخت اماکنی همچون نمازخانه‌ها، حسینیه‌ها و به‌خصوص مساجد دقیقاً برای همین امر انجام شدند. همین طور همه‌ی ما می‌دانیم که عبادتگاه‌ها باید پاکیزه، تمیز و زیبا بوده تا آن‌‌ حس معنوی به ما منتقل شود. به همین علت استفاده از فرش طرح سجاده در مسجد و نمازخانه امری ضروری به شمار می‌رود.

استفاده از سجاده فرش در مسجد برای نمازگزار

اهمیت استفاده از سجاده فرش

اهمیت استفاده از فرش سجاده ای ماشینی هنگامی معلوم می‌شود که قصد داشته باشیم برای مفروش کردن فضای مسجد، فرش‌های معمولی را مورد استفاده قرار دهیم. زمانی‌که برای مفروش کردن اماکن مذهبی از فرش‌های عادی استفاده می‌نماییم، صف نماز با نظم و ترتیب تشکیل نشده و نمی‌توان به‌راحتی جهت قبله را از طریق خود قالی تشخیص داد.

اهمیت دیگر استفاده از سجاده فرش این است که تعمیر و ترمیم آن‌ها بسیار راحت‌تر از قالی معمولی است و شست‌وشوی آن‌ها نیز با سهولت کافی انجام می‌شود. همچنین هنگام مفروش کردن داخل مسجد به وسیله‌ی قالی معمولی ممکن است تمام فضا به خوبی فرش نشده و قسمت‌هایی خالی بماند، درنتیجه می‌بایست برای خرید فرش کناره اقدام نمود که این کار نیز هزینه‌های بالا و اضافی را به همراه دارد.

از دلایل دیگر استفاده از فرش مسجدی محرابی این است که با ایجاد یک محیط مختص نماز، تمرکز و ذهنیت بهتری را برای عبادت‌کننده به ارمغان می‌آورد. همچنین، از طریق استفاده از سجاده فرش، نمازگزار احترام و تواضع خود را در مقابل خداوند نشان می‌دهد.

فرش سجاده مسجد نمادی از تواضع و فروتنی در مقابل خداوند است. وقتی که نمازگزار بر روی سجاده نماز می‌خواند، به‌عنوان انسانی کوچک و فانی در مقابل بزرگی و بی‌پایانی الهی حضور می‌یابد که این احساس فروتنی و تواضع می‌تواند در تقوا و ایمان نمازگزار تقویت شود.

انواع سجاده فرش مسجدی

درواقع می‌توان گفت انواع فرش جانمازی در مدل‌های گوناگونی در بازار موجود هستند که می‌توانیم آن‌ها را در دو دسته‌بندی سجاده فرش طرح محرابی و طرح تشریفاتی قرار دهیم.

در فرش‌های محرابی براساس جهات محراب و در فرش‌های تشریفاتی طبق نواری که در قسمت بالای قالی قرار دارد، این فرش‌ها بافته شده و نمازگزار می‌تواند با استفاده از همین طرح‌ها و نمادهای اسلامی قبله‌ی آن مکان مذهبی را پیدا کند، سپس محل قرارگیری خود را به‌منظور اقامه‌ی نماز جماعت تعیین نماید. استفاده از سجاده فرش به‌سبب تنوع طرح، کارایی، زیبایی و نظمی که دارد، دارای اهمیت بالایی در سالن نمازخانه و مسجد می‌باشد.

همچنین روی فرش های مسجدی نقش و نگارهای تذهیب همراه با برگ و گل و نیز رنگ‌های متناسب اسلامی مورد استفاده قرار گرفته‌اند که موجب افزایش فضای روحانی و معنوی مسجد، نمازخانه و حسینیه می‌گردد‌.

استفاده از سجاده فرش محرابی در مسجد

استفاده از سجاده فرش باکیفیت

کیفیت فرش محرابی سجاده ای از جمله موارد مهمی است که برای مفروش کردن مساجد اهمیت دارد، چراکه در مسجد و دیگر مکان‌های متبرکه، رفت و آمد به‌طور مکرر انجام می‌شود.

فرش ماشینی مسجدی از نظر تراکم و شانه در انواع مختلفی تولید می‌شود. هرچه میزان شانه و تراکم در این قالی‌ها بیش‌تر باشد، مشخصاً کیفیت در استفاده از سجاده فرش هم بالاتر می‌رود و این راحتی خوبی برای نمازگزاران به ارمغان می‌آورد.

کیفیت نخ مصرفی هم بسیار عامل تعیین کننده‌ای در کیفیت قالی می‌باشد و به‌صورت مستقیم روی قیمت فرش سجاده ای تأثیر می‌گذارد. جنس نخ‌ها هم در چند نوع هستند که مهم‌ترین آن‌ها اکریلیک و پلی استر می‌باشند. فرش سجاده اکریلیک باکیفیت‌ترین جنس قالی برای مسجد و نمازخانه محسوب می‌شود.

استفاده از فرش سجاده ای در مسجد

فرش سجاده برای مکان‌های مختلف

مکان‌های مذهبی مختلفی هستند که امکان استفاده از سجاده فرش را دارند؛ به غیر از مساجد و سالن‌های نمازخانه می‌توانیم به مصلی‌ها، حسینیه‌ها، شبستان‌ها، امامزاده‌ها و دیگر زیارتگاه‌ها اشاره کنیم که بهتر است هر کدام نوع خاصی از فرش نماز را استفاده کنند. در ادامه طرح‌های پیشنهادی را به‌همراه دلیل آن ذکر می‌کنیم.

فرش محرابی برای مسجد و نمازخانه بهترین انتخاب ممکن است به‌این خاطر که این مکان‌ها مختص برگزاری نماز جماعت هستند و به‌شکلی مطلوب ردیف نمازگزاران را تنظیم و از بهم‌ریختگی صف‌ها جلوگیری می‌کند.

فرش تشریفاتی را برای حسینیه‌ها پیشنهاد می‌کنیم چون‌که هم نماز و هم مراسم‌های عزاداری در این مکان‌ها برگزار می‌گردد. در نهایت برای امامزاده‌ها و زیارتگاه‌ها که فضای بسیار بزرگی دارند بهتر است از سجاده فرش یکپارچه استفاده بشود تا یکدستی و حالت سنتی خود را حفظ کند.

استفاده از سجاده فرش بدون محراب

خرید از کارخانه سجاده فرش

در پایان این مطلب می‌خواهیم شما را برای خرید اینترنتی فرش سجاده ای و یا خرید حضوری از درب کارخانه سبحان راهنمایی کنیم. طبیعتاً اولین کار استعلام قیمت سجاده فرش مسجد از کارخانه‌های مختلف خواهد بود تا بتوانید منصفانه‌ترین قیمت‌ها را انتخاب کنید.

پس از استعلام قیمتی باید پلانی از مسجد یا دیگر مکان مذهبی خود تهیه کنید تا شرکت سبحان بتواند براساس آن متراژ دقیقی از مساحت سالن نماز را به‌دست آورده و تعداد طاقه‌های تولیدی را محاسبه نماید. پس از مشخص شدن متراژ باید چند انتخاب را انجام دهید.

انتخاب‌های شما شامل این موارد می‌شود: انتخاب جنس نخ بافت، انتخاب تعداد گره در تولید، انتخاب طرح و رنگبندی. برای اینکه در استفاده از سجاده فرش احساس راحتی کنید و تا سال‌ها نیاز به تعویض آن نداشته باشید، فرش سجاده 700 شانه با نخ 100% اکریلیک را پیشنهاد می‌کنیم. اما انتخاب نوع طرح و رنگبندی کاملاً به سلیقه‌ی خودتان بستگی خواهد داشت و اصلاً در قیمت و کیفیت تأثیری ندارند.

با سپری کردن تمام مراحل بالا، یک فاکتور به نام ارگان و یا مسجد مورد نظر صادر می‌گردد تا تمامی جزئیات همراه با ریز قیمت برای هیأت امنا مشخص باشند. جهت نهایی کردن سفارش تولید، یک پیش‌پرداخت را انجام می‌دهید تا ظرف یکی دو هفته فرش‌های شما آماده‌ی نصب در مسجد شوند.

Call Now Buttonتماس بگیرید