سجاده نماز مسجد

بسیاری از مشتریان با شرکت سبحان تماس می‌گیرند و به‌دنبال خرید سجاده نماز هستند اما کارخانه سبحان فقط به تولید انواع فرش سجاده ای برای مساجد و نمازخانه‌ها مشغول است و تولید یا فروش سجاده تکی را ندارد.

در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا شباهت‌ها و تفاوت‌های میان سجاده نماز تکی و فرش سجاده مسجد را مورد بررسی قرار دهیم تا متوجه بشوید که تولید هر کدام با دستگاه‌های مختلف و تحت شرایط متفاوتی صورت می‌گیرد.

اهمیت سجاده‌ها در عبادات مسلمانان بسیار بالاست. خواندن نماز، به‌عنوان یکی از پنج رکن اصلی اسلام و واجبات فردی، نیازمند محل مناسبی است که نمازگزار بتواند در آن نماز خود را برپا دارد.

سجاده‌های نماز یا سجاده فرش‌ها همچنین نمادی از فروتنی و تواضع در مقابل خداوند هستند و با استفاده از آن‌ها، به نمازگزاران یادآور می‌شود که در هر مکان و زمانی می‌توانند با خدا ارتباط برقرار کنند.

سجاده نماز برای مسجد و نمازخانه

رنگ‌ها و طرح‌های سجاده نماز

فرش‌های مسجدی و سجاده‌های نماز، هر یک به‌عنوان آثار هنری و فرهنگی مهم در جوامع اسلامی نمایانگر میراث فرهنگی و ارزش‌های مختلف هستند. این دو نوع سجاده با تزئینات و طرح‌های متنوعی که دارند، هر کدام می‌توانند نماینده‌ی مفاهیم دینی و اخلاقی خاصی باشند.

در طراحی و تزئین فرش سجاده کاشان و سجاده نماز، الگوها و نقوش مختلفی از هنر اسلامی به‌کار گرفته می‌شوند. این نقوش ممکن است شامل شکل‌های هندسی مانند خطوط و چهارچوب‌ها باشند که نمایانگر هماهنگی و تناسب هستند. همچنین، نقوشی مانند شمسه و نمادهای مذهبی چون محراب نیز به‌طور معمول در تزئینات سجاده‌ها مشاهده می‌شوند. علاوه‌بر این، طرح‌های گل و بوته نیز از عناصر تزئیناتی اصیل ایرانی هستند که سجاده‌ها از آن بهره می‌برند.

طرح‌های سجاده نماز مسجد یا سجاده فرش مسجدی

رنگ‌های استفاده شده در بافت سجاده فرش مسجد و سجاده‌های تکی معمولاً از رنگ‌های مذهبی و معنوی نظیر سبز و آبی هستند. این رنگ‌ها به‌دلیل معنای معتبری که در فرهنگ اسلامی دارند، به‌ویژه در معماری مساجد و اماکن مذهبی، بسیار پرکاربرد می‌باشند. سبز به‌عنوان نماینده‌ی رشد و حیات، و آبی به‌عنوان نماینده‌ی آسمان و پاکیزگی، از جمله رنگ‌هایی هستند که معمولاً در سجاده نمازها و فرش مساجد مشاهده می‌شوند و نمایانگر ارتباط عمیق با ارزش‌های دینی و فرهنگی مسلمانان هستند.

در نهایت، این طرح‌ها و رنگ‌ها در سجاده‌ها نه‌تنها به زیبایی و جلوه در عبادات نمازگزاران می‌افزایند، بلکه نمایانگر هویت فرهنگی و ارزش‌های دینی عمیق اسلامی نیز هستند.

تفاوت سجاده فرش با سجاده نماز در چیست؟

فرش سجاده ای ماشینی و سجاده‌های نماز، اگرچه هر دو برای انجام نماز و عبادات دینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما دارای تفاوت‌هایی در ساختار، مواد استفاده شده و کاربردهای خود هستند. بهره‌گیری از هر دو نوع سجاده به مسلمانان کمک می‌کنند تا در زمان عبادت، احساس آرامش و تمرکز بیش‌تر و ارتباط عمیق‌تری با خداوند داشته باشند.

به‌طور کلی، هر دو نوع این سجاده‌ها به‌عنوان یک جایگاه مخصوص برای خواندن نماز در نظر گرفته می‌شوند. سجاده نماز معمولاً در اندازه‌های کوچک و تک نفره طراحی شده و به‌صورت شخصی استفاده می‌شود، درحالی‌که سجاده فرش معمولاً بزرگ‌تر و برای استفاده در مساجد یا مکان‌های مذهبی عمومی بزرگ تولید می‌شوند.

فرش‌های سجاده ای مسجدی معمولاً در رول‌های بزرگ‌تری هستند تا بتوانند گروه‌های بزرگ‌تری از نمازگزاران را در زمان اقامه‌ی نماز جماعت در مسجد به‌خوبی پذیرایی کنند.

تفاوت‌ها و شباهت‌های بین فرش محرابی سجاده ای و سجاده نماز روفرشی، درحقیقت نشان از تحولی است که این دو نوع سجاده در طول زمان تجربه کرده‌اند. در نگاه اول، این دو نوع سجاده ممکن است به‌نظر مشابه آیند، اما با توجه به جزئیاتی که در ادامه مطرح خواهد شد، تفاوت‌های آن‌ها روشن می‌گردد.

تفاوت سجاده فرش با سجاده نماز چیست؟

اندازه و مکان کاربرد سجاده نماز و فرش سجاده

با توجه به نیازهای مختلف استفاده و کاربردهای متفاوت، این دو نوع سجاده در ابعاد و محل استفاده‌ی خود تفاوت دارند و هر کدام در زمینه‌های خاص خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت در ابعاد و محل استفاده‌ی هر یک از سجاده‌ها را می‌توانیم به‌صورت زیر بیان کنیم:

ابعاد فرش سجاده ای مسجد:
سجاده فرش‌های ماشینی با استفاده از ماشین‌های بافندگی بزرگ و پیچیده و با استانداردهای خاصی تولید می‌شوند. عرض این نوع طاقه‌های فرش محرابی برای مسجد، به‌صورت استاندارد و ثابت ۱/۲۵ متر تنظیم می‌شوند. اندازه‌ی طول این فرش‌ها نیز به طول صف نماز و ابعاد مکان‌های نمازخانه‌ها و مساجد وابسته است.

ابعاد سجاده نماز تکی:
سجاده‌های نماز یک‌نفره، به‌دلیل استفاده شخصی در مکان‌های مختلف، ابعاد متغیری دارند. عرض این نوع سجاده‌ها معمولاً در بازه‌ی ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر و طول آن‌ها نیز در محدوده‌ی ۱۰۰ تا ۱۳۰ سانتی‌متر قرار می‌گیرد.

ابعاد سجاده نماز و سجاده فرش مسجد

محل استفاده فرش‌های سجاده:
سجاده فرش ماشینی به‌عنوان بخشی از تزئینات دینی و فرهنگی، اصطلاحاً در محیط‌های عمومی مانند مساجد، حسینیه‌ها، مصلی‌ها، امامزاده‌ها و نمازخانه‌های بزرگ به کار می‌رود و به‌دلیل استفاده‌ی عمومی، استانداردهای خاص خود را دارد که با محیط و ابعاد مکان‌های عمومی مذهبی سازگاری داشته باشد.

محل استفاده سجاده نماز:
این نوع سجاده‌های تکی و روفرشی، به‌عنوان سجاده‌های شخصی، می‌توانند در هر مکانی از منزل یا محیط‌های کاری به‌کار گرفته شوند. کاربران این نوع سجاده‌ها معمولاً آن را بر روی یک فرش یا سطح صاف روبروی قبله پهن می‌کنند تا نماز بخوانند.

کاربرد سجاده نماز و فرش سجاده ای

جنس نخ، وزن و ضخامت سجاده نماز

فرش مسجدی با جنس نخ‌های مختلفی مانند اکریلیک، پلی استر، ورژن و BCF تولید می‌شود. به‌طور کلی جنس نخ‌های استفاده شده در فرش ماشینی از مقاومت و ماندگاری بالایی برخوردار هستند که نسبت به الیاف سجاده‌های نماز استحکام خیلی بیش‌تری دارند.

سجاده نماز تک‌نفره عموماً از جنس‌هایی مانند مخمل و ترمه تولید می‌شود. این سجاده‌ها اغلب با استفاده از دستگاه‌های کوچک‌تر در کارگاه‌های کوچک و در برخی موارد حتی به‌صورت دستی و خانگی به تولید می‌رسند. جنس سجاده ترمه در مقایسه با مخمل از قیمت بالاتری برخوردار است و دارای تزئینات بیش‌تری می‌باشد.

سجاده‌های نماز تکی به‌علت استفاده در مکان‌های مختلف و نیز برای تسهیل حمل و جابه‌جایی آسان، وزن کم‌تری نسبت به فرش سجاده ای کاشان دارند. این سجاده نمازهای از جنس مخمل معمولاً نیم کیلوگرم یا وزنی در همین حدود دارند. ضخامت نیز بسیار پایین است و معمولاً در حدود ۲ تا ۳ میلی‌متر می‌باشد.

اما سجاده فرش‌های مسجدی به‌دلیل استفاده در اماکن عمومی، نیاز به مقاومت و ضخامت بیش‌تری دارند. به‌عنوان مثال، وزن هر مترمربع سجاده فرش طرح محرابی معمولاً بیش از ۳ کیلوگرم است و ضخامت تقریبی آن هم در حدود ۱۰ میلی‌متر می‌باشد. این وزن و ضخامت بیش‌تر برای مستحکم بودن در برابر فشار و استفاده‌های مکرر در مکان‌هایی که تعداد زیادی از مردم در طول روز از آن استفاده می‌کنند، ضروری است.

Call Now Buttonتماس بگیرید