فرش سجاده ای تبریز

برخی از هموطنان آذربایجانی و ترک زبان ما برای مفروش کردن مساجد و حسینیه‌های خود به دنبال فرش سجاده ای تبریز هستند تا اینگونه به زیباسازی اماکن مذهبی خود کمک کنند.

اما نکته‌ی قابل ذکر این است که وجود کارخانه‌های بافت فرش ماشینی در آن منطقه از ایران چندان رایج نیست و از آنجاییکه بیش‌تر به بافت قالی‌های دستباف مشغول هستند، از گذشته تا به امروز بیش‌تر از سجاده فرش دستباف استفاده می‌کرده‌اند.

همانطور که می‌دانید بافت قالی دستباف جهت مفروش کردن مساجد و نمازخانه‌ها، چه از نظر زمان و چه از نظر هزینه اصلا مقرون به صرفه نیست و بهتر است که فرش‌های ماشینی مناسب برای مسجد که در کارخانجات بافندگی تولید می‌شوند، استفاده گردد.

پخش ویدیو

فرش سجاده ای تبریز (ریزماهی)

به طور کلی فرش‌هایی که به صورت طولی و مخصوص مسجدها و حسینیه‌ها بافته می‌شوند، دارای شکل‌ها و طرح‌های متنوعی هستند؛ این نقشه‌های مختلف شامل سه مورد زیر می‌شوند:

  1. سجاده فرش طرح محرابی
  2. فرش تشریفاتی با یک حاشیه
  3. فرش یکپارچه بدون محراب و بدون حاشیه

 

در میان انبوه نقشه‌های فرش نماز، که هر منطقه‌ای یک طرح خاصی را متناسب با فرهنگ و سلیقه‌ی خود می‌پسندد، فرش طرح ریزماهی هم در میان مناطق ترک زبان بسیار محبوب و پرفروش است که این نقشه را می‌توانیم فرش سجاده ای تبریز نیز نام‌گذاری کنیم.

فرش سجاده ای تبریز

سجاده فرش طرح ریزماهی

همانطور که نقشه‌ی فرش سجاده ریزماهی را در بالا مشاهده می‌کنید، این نقشه جزو طرح‌های محرابی است که نسبتا طرح شلوغ و پرنقش و نگاری دارد. در متن فرش یک طرح محراب دیده می‌شود که برگرفته از همان طاق محرابی داخل مساجد است؛ در مرکز محراب، نقش زیبای ترنج و در داخل محراب و همچنین در خارج از آن، از اشکال هندسی لوزی شکل یا گل و گلبرگ‌های بسیار ریز تشکیل گردیده است.

همچنین در هر دو طرف طرح محراب، 2 حاشیه‌ی یکسان به کار رفته که از کنار هم قرار گرفتن این اشکال به صورت تکراری و منظم، نمای زیبا و چشم نوازی را در مکان‌های مقدس به وجود می‌آورد. در ادامه نمونه‌ی بافته شده و نصب شده در یک مسجد را می‌توانید ببینید:

سجاده فرش تبریز

خرید فرش سجاده ای تبریز از کارخانه

همانطور که گفته شد به دلیل نبود شرکت‌های فرش در آن مناطق، هیات امنا و متولیان اماکن متبرکه به منظور تهیه‌ی فرش مسجد و یا فرش نمازخانه، بیش‌تر به کارخانجات بافندگی فرش ماشینی در کاشان مراجعه می‌کنند که به 2 دلیل زیر می‌تواند باشد:

  1. وفور کارخانه‌های فرش: کاشان دارای چندین شهرک صنعتی می‌باشد که در آن‌ها فقط کارخانجات ریسندگی و بافندگی مشغول به فعالیت هستند و هر کارخانه‌ی بافندگی نیز تولید نوع خاصی از فرش را دارد. اما در این میان مهم‌ترین مسئله وجود چندین شرکت سجاده فرش است که صرفا به تولید انواع فرش مسجدی می‌پردازند.
  2. کاشان به عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران: به دلیل قرار گرفتن کاشان در مرکز ایران و فاصله‌ی نسبتا کوتاه تا سه شهر مهم تهران، قم و اصفهان، این شهر را قدری متمایز کرده چراکه مراجعه از دیگر شهرها به کارخانه‌های کاشان را تسهیل می‌کند و همچنین ارسال قالی از شرکت‌ها به سایر شهرهای ایران نیز بسیار سریع‌تر انجام می‌گیرد.
خرید فرش سجاده ای تبریز

مشخصات فرش سجاده ای تبریز

در این قسمت به تشریح نوع بافت و مواد اولیه‌ی مورد استفاده در فرش نماز طرح ریزماهی خواهیم پرداخت. مواردی که مورد بررسی قرار می‌گیرند شامل:

  1. شانه و تراکم
  2. جنس نخ خاب

 

شانه و تراکم همان تعداد گره‌های در عرض و در طول فرش ماشینی محسوب می‌شوند که به صورت تقریبا واضحی این گره‌ها را می‌توانید از پشت قالی ماشینی مشاهده کنید و حتی شمارش کنید. به طور کلی 2 نوع سجاده فرش 700 شانه و 500 شانه برای مفروش کردن نمازخانه‌ها و مساجد بسیار رایج و پرفروش هستند که بالطبع فرش‌های 700 شانه به واسطه‌ی تعداد گره‌های بیش‌تر، از کیفیت بالاتری هم برخوردارند.

اما در مورد فرش سجاده ای تبریز طرح ریزماهی باید بگوییم این طرح زیبا از جمله نقشه‌های شرکت سبحان محسوب می‌شود که به دلیل شلوغی نقشه، ظرافت طرح و همچنین به کار رفتن جزئیات ریز، فقط به صورت 700 شانه و با تراکم‌های مختلف از 1500 تا 2550 تولید می‌گردد.

سجاده فرش طرح ریزماهی تبریز

انواع جنس نخ‌های مورد استفاده در فرش‌های مسجدی که در ایران بافته می‌شوند، باید بگوییم 2 جنس نخ پلی استر و اکریلیک بسیار مرسوم و پرکاربرد هستند. الیاف پلی استر از کیفیت پایین‌تر و الیاف اکریلیک از کیفیت بالاتر برخوردار هستند. بر این اساس اگر فرش نماز خوب با بهترین کیفیت را می‌خواهید باید به دنبال خرید فرش سجاده اکریلیک باشید.

فرش‌های 700 شانه واقعی شرکت سبحان، بدون استثنا همگی با نخ‌های 100% اکریلیک بافته می‌شوند و به صورت هیت ست شده هستند. الیاف اکریلیک هیت ست شده نسبتا پرز کم‌تری دارند و به همین دلیل در بافت سجاده‌ها بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نتیجه‌ی صحبت‌های بالا می‌توان نتیجه‌گیری کرد که سجاده فرش طرح ریزماهی به صورت 700 شانه و با نخ صد در صد اکریلیک تولید می‌شود که تقریبا جزو بهترین کیفیت‌های بافت فرش برای مساجد به شمار می‌رود. در صورتی که می‌خواهید با تمام عوامل تاثیرگذار در قیمت فرش مسجدی آشنا شوید به مقاله‌ی زیر رجوع فرمایید تا اطلاعات کاملی به دست آورید:

سفارش فرش سجاده ای برای تبریز

سفارش سجاده فرش برای تبریز

اگر به هر دلیل امکان بازدید از کارخانه کاشان را ندارید تا بتوانید کیفیت بافت‌های مختلف را مشاهده کنید، می‌توانید به صورت تلفنی با مدیریت فروش شرکت سبحان (آقای ایزدی) هماهنگی‌های لازم را انجام دهید که نمونه‌های بافته شده را به محل آدرستان ارسال نمایند.

درواقع پس از هماهنگی و اعلام آدرس، نمونه‌ی برش خورده از چند فرش سجاده (دو سه نمونه) که مدنظرتان باشد از طریق باربری به صورت خرده‌بار و یا از طریق اتوبوسرانی برایتان ارسال می‌شود تا کیفیت‌های بافت ما را از نزدیک مورد بررسی قرار دهید و مورد مناسب را سفارش بدهید.

پس از بررسی نمونه‌ی ارسالی و همچنین دیدن نمونه کارهای نصب سجاده فرش در مساجد مختلف سراسر کشور و نیز با مشخص نمودن متراژ مورد نیاز به متر مربع، برای ثبت نهایی کردن سفارش، باید مراحلی را به ترتیب طی کنید که شرح کامل آن را با کلیک بر روی دکمه‌ی سبزرنگ زیر می‌توانید مشاهده کنید:

Call Now Buttonتماس بگیرید