کلاهبرداری در فروش فرش مسجدی

کلاهبرداری در فروش فرش مسجدی در این دو سه سال روبه افزایش بوده است و دلیل این امر هم تنوع انواع جنس الیاف به کار رفته در فرش سجاده ای و همچنین شانه و تراکم‌های مختلف می‌باشد که هر شیادی را وسوسه می‌کند تا از عدم آگاهی مردم نهایت سوء استفاده را بکند و سود کلانی را به جیب خود بزند.

البته که با توجه به شرایط بی ثباتی اقتصادی و تورم افسار گسیخته، مردم نیز سردرگم و گیج شده‌اند و به نوعی تکلیف روشنی ندارند در مورد اینکه حرف چه کسی را باور کنند و حرف چه کسی را باور نکنند.

در ادامه هر یک از مولفه‌هایی که در فرش ماشینی امکان کلاهبرداری در آن وجود دارد را تشریح خواهیم کرد تا مانند یک حرفه‌ای سجاده فرش محرابی و تشریفاتی را برای مسجد یا نمازخانه‌ی خود خریداری کنید:

پخش ویدیو
فروش فرش مسجدی

اهمیت شانه و تراکم در فروش فرش مسجدی

اولین موردی که امکان کلاهبرداری در آن وجود دارد تعداد شانه و تراکم است. در توضیح شانه و تراکم باید بگوییم به تعداد گره‌هایی که توسط دستگاه بافندگی در عرض و در طول فرش ماشینی زده می‌شود، به ترتیب شانه و تراکم گفته می‌شود. شانه و تراکم از گذشته تا به امروز در انواع فرش ماشینی، همواره خوراک متقلبان بوده است و فرقی هم نمی‌کند که فروش فرش مسجدی باشد یا فروش فرش منزل.

در جدول زیر اکثر شانه و تراکم‌های مختلف که در بافت سجاده فرش بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند را به ترتیب لیست نموده‌ایم تا با آن‌ها کاملا آشنا شوید:

تعداد گره در عرض (شانه) تعداد گره در طول (تراکم) کیفیت فرش مسجدی
440 کمتر از 800 بسیار ضعیف
500 800 ضعیف
500 1000 نسبتا ضعیف
500 1200 متوسط
700 1800 متوسط
700 1950 خوب
700 2100 خیلی خوب
700 2250 عالی
700 2550 عالی
شانه تراکم کیفیت
440 کمتر از 800 بسیار ضعیف
500 800 ضعیف
500 1000 نسبتا ضعیف
500 1200 متوسط
700 1800 متوسط
700 1950 خوب
700 2100 خیلی خوب
700 2250 عالی
700 2550 عالی
فروش فرش سجاده ای

در جدول بالا فقط شانه و تراکم‌های رایج و واقعی فرش سجاده ای کاشان را قید کرده‌ایم. حال سوال اینجاست که چطور برخی فروشندگان فرش ماشینی، خریداران را فریب می‌دهند؟ در پاسخ باید بگوییم که بسیاری از خریداران، حتی فرق بین فرش 500 شانه با 700 شانه را هم متوجه نمی‌شوند چه برسد به تفاوت تراکم فرش‌ها که تشخیص آن بسیار مشکل‌تر است. به طور مثال نمونه‌های کلاهبرداری در شانه و تراکم شامل موارد زیر می‌شود:

  • زدن برچسب فرش 700 شانه بر روی سجاده فرش 500 شانه
  • فروش فرش سجاده تراکم 2100 به جای فرش تراکم 2250
  • فروش فرش مسجدی طرح 700 به جای 700 شانه واقعی؛ در این مورد باید بگوییم اگر طرح 700 به گوش شما خورد، باید متوجه باشید که فرش طرح 700 همان 500 شانه با تراکم بالا می‌باشد و نباید آن را با 700 شانه‌ی واقعی اشتباه بگیرید.

 

برای اینکه خودتان بتوانید به طور دقیق از تعداد شانه و تراکم آگاه شوید، بهتر است مقاله‌ی جداگانه‌ی زیر را مطالعه کنید تا با نحوه‌ی شمارش صحیح گره‌ها از پشت قالی ماشینی آشنا شوید:

فروش فرش مسجد

اهمیت جنس نخ در فروش فرش مسجدی

دومین موردی که بیش‌تر خریداران و مردم عادی از آن آگاهی ندارند، جنس الیاف به کار رفته در فرش ماشینی است که این عامل هم خوراک کلاهبرداران در فروش فرش مسجدی می‌باشد؛ به خصوص در این چند سال اخیر هم تنوع جنس نخ‌های مصنوعی افزایش پیدا کرده است به طوری‌که حتی بافندگان و فروشندگان هم گاهی اوقات تفاوت بعضی از نخ‌ها را به درستی متوجه نمی‌شوند چه برسد به مردم عادی.

در توضیح انواع جنس نخ باید بگوییم که به طور عمده 3 نوع نخ امروزه در بافت سجاده فرش کاشان بسیار مرسوم است.

  1. نخ اکریلیک
  2. نخ ورژن (ویرجین)
  3. نخ پلی استر

 

به صورت مختصر باید بگوییم که بهترین کیفیت و بالاترین قیمت فرش سجاده ای بین این سه مورد، مربوط به نخ اکریلیک است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به نرمی و دوام آن اشاره کرد. پایین‌ترین کیفیت هم متعلق به نخ پلی استر می‌باشد که بعد از مدتی (معمولا 2 سال) حالت کوبیده پیدا می‌کند و نرمی خود را از دست می‌دهد.

معمولا تشخیص اکریلیک از پلی استر خیلی مشکل نیست و با توجه به زمخت بودن جنس نخ پلی استر و همچنین براق بودن پلی استر، می‌توان تا حدود زیادی این دو را از یکدیگر شناسایی کرد. ولی مشکل اساسی که این روزها وجود دارد بر سر جنس نخ ورژن (ویرجین) است که امکان کلاهبرداری از طریق آن بسیار بالاست.

دلیل این امر به ویژگی‌های نخ ورژن مربوط می‌شود؛ در واقع خاصیت درونی این نخ شبیه به پلی استر می‌باشد ولی از نظر ظاهری بسیار شبیه به جنس نخ اکریلیک می‌باشد. برخی از فروشندگان دغلکار همین جنس نخ ویرجین (ورژن) را به جای جنس نخ اکریلیک (به خاطر شباهت ظاهریشان) و با همان قیمت فرش اکریلیک یا شاید قدری پایین‌تر می‌فروشند تا مشتری را از آن خود کنند. خریداران هم شاید متوجه نشوند تا دو سه سال بعد که به مرور متوجه کوبیده شدن آن خواهند شد.

به منظور آشنایی کامل با انواع جنس نخ‌ها، حتما به مقاله‌ی زیر رجوع کنید تا از ویژگی‌ها و همچنین مزیت‌ها و معایب هریک، اطلاعات لازم را به دست آورید:

فروش سجاده فرش

چگونه در خرید فرش مسجدی اسیر کلاهبرداران نشویم؟

اگر نمی‌خواهید سرتان کلاه برود، مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین راه بردن تکه‌ای از سجاده فرش ماشینی به آزمایشگاه نساجی است. هنگامی که شما قطعه‌ای از فرش را به آزمایشگاه نساجی معتبر ببرید، 3 مورد اساسی را به راحتی برای شما معین می‌کند:

  1. جنس نخ خاب
  2. تعداد شانه (گره عرضی)
  3. میزان تراکم (گره طولی)

 

دومین نکته اینکه باید به یک مرکز خرید فرش سجاده ای ترجیحا کارخانه مراجعه کنید تا اینگونه پای واسطه یا واسطه‌هایی در میان نباشد. اینگونه خیالتان راحت است که مستقیما فقط با کارخانه سروکار دارید و هر گونه کاستی و مشکلی را می‌توانید با خود مدیریت کارخانه در میان بگذارید.

اما در این میان شرکت سبحان، فروش فرش مسجدی خود را با ضمانتی مادام العمر به خریداران ارائه می‌دهد. یعنی پس از خرید سجاده فرش از کارخانه سبحان تا هر زمانی که متوجه شدید که تعداد شانه و تراکم کم‌تر از شانه و تراکم قید شده در فاکتور نهایی بوده و یا اینکه جنس نخ خاب پست‌تر از جنس نخ ذکر شده در فاکتور بوده است، شرکت بی هیچ وقفه‌ای پس از تایید رسمی یک آزمایشگاه نساجی معتبر، کل مبلغ را برگشت داده و همه‌ی فرش را نیز به مسجد شما هدیه می‌دهد.

فروش فرش مسجدی کاشان
Call Now Buttonتماس بگیرید