نخ اکرلیک چیست؟

نخ اکریلیک چیست ؟ نخ اکریلیک هیت ست چست ؟
نخ اکریلیک ترکیه چیست ؟ نخ اکریلیک هایبالک چیست ؟
نخ اکریلیک بایر المان چیست ؟ مزایا و معایب نخ اکریلیک چیست؟

نخ اکریلیک چیست ؟ نخ اکریلیک ترکیه بایر المان هایبالک هیت ست چست ؟

نخ اکریليک الیاف ساختگی هستند که از پلیمرهایی به اسم پلی اکریلو نیتریل با کمترین مولکولی در حدود هزار و نهصد مونومر واحد تشکیل می شوند. در ایالات متحده امریکا به پلیمرهایی که حداقل هشتاد و پنج درصد آن پلیمرهای اکریلو نیتریل باشند، نخ اکریليک می نامند.

الیاف نخ اکریليک کم وزن و حالتی شبیه به پشم گوسفند طبیعی دارند. زمانی که نخ اکریليک هیت ست شده روی پایه اصلی و کوتاه دستگاههای ریسندگی ریسیده می شوند، می توانند خاصیت و مزیتی شبیه پنبه طبیعی را داشته باشند. برخی از نخ اکریلیک ها به شکل رنگی یا رنگدانه ای یا رنگ دار یا رنگ شده تولید می شود و بعضی از انها به صورت اکرو یا  در غیر این صورت به  شکل های طبیعی  یا  سفید شده ی خام یا  رنگین  نشده می توانند تولید شوند. (نخ اکریلیک ترکیه )
 نخ اکریلیک بسیار عالی رنگ پذیر هستند و قابلیت شست و شو بسیار خوبی نیز دارند و به شکل کلی خاصیت و مزیت های ضد حساسیت در بعضی از موارد را دارد چرا که شاید حساسیت زا نیز باشد. کاربردهای نهایی و تولید نهایی آن در بافت انواع جوراب های نخی، بافت و تولید دستکش، بافت و تولید روسری،بافت انواع ژاکت های نخی ، تولید انواع پارچه تزئینی مناسب منزل و همینطور سایبان ماشین و یا سایر موارد (چادر) نیز می باشند. همینطور قیمت نخ اکریلیک و یا اکرولیک این الیافبه  نسبت به الیاف طبیعی مثل پشم گوسفند و یا ابریشم بسیار ارزانتر می باشند.
مقاومت نخ اکریلیک نسبت به بید خوردگی،اغشته شدن با انواع روغن و یا  چربی های حیوانی یا گیاهی، مواد شیمیایی و نور خوشید به طور مستقیم یا غیر مستقیم بسیار مقاوم هستند. چه بسا که  حالتهایی از استاتیک دار بودن و یا پرزدار بودن آن میتوانند مشکلاتی در پارچه ها و یا بافته های آنان باشند.

هفت مورد یا راهنمایی جهت تشخیص نخ اکریلیک از نخ پلی استر :
مورد اول:  فرش با نخ اکریلیک هیت ست نسبت به پلي استر نرم تر و یا لطيف تر و روشنتر به نظر می رسد.

مورد دوم: هنگام  لمس کردن و دست کشيدن دست بر روی فرش با نخ اکریلیک هیت ست شده به راحتي از روي فرش سر مي خورد و چسبندگي به دست حس نمي شود .

مورد سوم :فرش سجاده ای با نخ اکریليک ترکیه یا بایر آلمان در حين دست کشيدن از زير دست به صورت دانه دانه رد می شود و داخل هم قفل نمي شوند .

مورد چهارم :فرش مسجدی با نخ اکریليک هیت ست شده اصلا بوي پلاستيک ومواد تشکیل شده از نفت به خود نمیگیرد.

مورد پنجم : فرش سجاده  بانخ اکریلیک هیت ست مقاومت بسیار بالایی در برابر پا خور شدن و برگشت پذيري فوق العاده ای از خود نشان می دهد.

مورد ششم: سجاده فرش محرابی با نخ اکرولیک هیت ست شده مقاومت بسيار بالایی در برابر حرارت های غير مستقيم مثل  قابلمه داغ و  اتوی بسیار داغ و یا  کتری داغ  را دارند.

مورد هفتم: فرش سجاده ای مساجد بافته شده با نخ اکرولیک ترکیه ای رنگهای شاد زنده و شفاف تری را دارند.

اگر هر يک از مسایل بالایی را در فرش  سجاده ای مسجدی احیانا مشاهده نکرديد و بلعکس فرش سجاده ای زبر یا سفت و یا با رنگ های  حالت غبار گرفته داشت قطعا جنس نخ پلی استر بوده است و چه از لحاظ کيفیتی و چه از لحاظ قيمت فرش سجاده ای مسجدی با فرش سجاده ای بافته شده با نخ اکریليک هیت ست شده قابل مقايسه نمي باشند.

خصوصیات سجاده فرش مسجدی با نخ اکریلیک بایر آلمان می توان به چند نکته زیر اشاره نمود:
فرش مسجد با نخ اکریلیک دارای عمر طولانی تر‌ و با دوام بیشتری‌ است.‏
 سجاده فرش بافته شده با نخ اکریلیک هیت ست شده به لحاظ ثبات نور یا شستشو و سایشی بسیار مقاومتر هستند.
فرش نمازخانه با نخ اکریلیک ترکیه از مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارتها نیز برخوردار هستند.
پف کردن نخ و حجم بیشتر نخ و در نتیجه کاهش میزان نخ مصرفی و تراکم بهتر فرش مسجدی نمازخانه و کاهش‏ پرز فرش ماشینی و تثبیت حرارتی بیشتر و همینطور تثبیت تاب بیشتر و زیر بسیار دست نرمتر و پارگی و سستی کمتر نخ آکرولیک هیت ست شده در بافندگی فرش مسجد و نخ تار فرش نمازخانه از جنس 100% پنبه می‌باشند.

مزایا و معایب نخ اکریلیک در چیست؟

سرطان زا بودن و ایجاد حساسیتهای الرژیکی الیاف استفاده شده در فرش سجاده ای اکریلیک موضوعی بوده که همچنان پزشکان و متخصصان صنعت نخ و نساجی بر سر آن به بحث و گفت و گو می نشینند. بعضی معتقدند مطرح کردن احتمال سرطانزایی بودن نخ های اکریلیک ترکیه ای در دنیایی که بسیاری از ضروریترین ظرف ها و وسایل مورد نیاز ما از مواد مشتقات نفتی و پتروشیمی و شیمیایی است و همه ما روی فرش های اکریلیک هیت ست شده زندگی می کنیم و تا به حال هم ضرر و زیانی از این ناحیه مشخص نشده است، کاری و موردی بی اساس خواهد بود. ولی در مقابل عده ای اعتقاد دارند باید با فرش اکریلیک به طور خاص و عام مبارزه کرد زیرا برای بدن انسان ممکن است مضر است.البته شاید ! و به گفته بعضی هم فرش ماشینی بافته شده با  نخ اکریلیک هایبالک می تواند باعث بروز حساسیت در بدن انسان گردند.

از جمله علامت ها و علایم حساسیت به الیاف اکریلیک فرش ماشینی :
1 – سردرد شدید و طولانی مدت و مزمن 2 -خارش های پوستی دست و پا 3- سوزش های چشمی و گلو

اما واقعیتی که حال با آن روبرو هستیم این است که با پیشرفت فناوریهای نوین در صنعت نساجی و بافت و ریسندگی شاهد تولید نخ های به روز نانو و نخ های اکریلیک هیت ست شده یا گرما دیده بدون پرز، گرما دیده و ضد حساسیت پوستی برای بدن شاهدیم. الیاف با نخ اکریلیک هایبالک به خوبی رنگ پذیر هستند، و قابلیت شست‌و ‌شو دارد و به طور کلی خاصیت ضد حساسیت برای بدن انسان ها را دارند.از جمله کاربردهای نهایی الیاف اکریلیک هایبالک در سجاده فرش مسجد، جوراب های نخی و …می باشد.