دلار بورس نفت فرش

دلار امریکا و ارتباط آن با بورس ایران و فرش ماشینی سجاده ای

 بیش از نیمی از شرکت های موجود در بازار سرمایه ای ایران به روش هایی با اقتصاد بین المللی و قیمت کامودیتی ها در ارتباط می باشند.و همچنین بسیاری از شرکت های دیگر در بازار سرمایه ای ایران و جهان ما به صورت سرمایه گذاری و هلدینگی holding فعالیت می کنند که میتوان بیان کرد  که به صورت غیر مستقیمی با قیمت های جهانی محصولات  تولیدی مرتبط اند. صنایعی مثل شیمیایی و پتروشیمی با سهم بیش از بیست درصد ارزش بازار و فولاد و سنگ آهن با سهم بیش از ۱۸% بازار ، از قیمت های جهانی محصولات پیروی می شود.

و همینطور می دانیم که کامودیتی ها kamoditi عمدتاً با دلار امریکا معامله و ارزش گذاری می گردد. هر کالایی که با دلار امریکا  یا هر ارز دیگری مبادله شود از طرفی قیمت آن وابسته به عرضه و تقاضای محصولات است و از طرفی دیگر تغییرات ارزش ارز پایه مثل دلار امریکا برای معامله نیز بر قیمت آن کالا یا محصول نیز تأثیر دارد. به عنوان مثلا، شمش فولادی بر اساس دلار امریکا معامله میگردد . حال با فرض ثبات همه عوامل، اگر ارزش دلار یا ایندکس آن دچار تغییرات عدیده شود، قیمت شمش جهانی هم به واسطه این تغییرات و نوسانات جهانی، نوسان خواهند داشت. اما این دو رابطه معکوس با یکدیگر خواهند داشت. یعنی زمانی که ارزش دلار آمریکا افزایش یابد، قیمت محصول مثل فولاد نیز کاهش خواهد یافت.

ایندکس دلار و قیمت جهانی نفت وتاثیر آن بر تولید فرش ماشینی سجاده ای مساجد

 اقتصاد ایران وابستگی بسیار زیادی به قیمت جهانی نفت خواهد داشت. و از طرفی بورس به عنوان آینه تمام نمای اقتصاد یک کشور می باشد. پس با تغییرات قیمت جهانی نفت، وضعیت کلان اقتصادی تغییر و موجب تغییر بازدهی بازار سهام خواهد شد و در نتیجه بر روی تولیدات فرش ماشینی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 اگر بخواهیم بگوییم که دلار امریکا به عنوان یکی از علل تغییرات قیمت جهانی نفت باشد ، می گوییم که این رابطه با توجه به دلایل بالا بالعکس است. یعنی زمانی که ارزش دلار افزایش مییابد، قیمت نفت نیز کاهش میابد. برخی از اقتصاددانان معتقدند که قوی‌ترین توجیه برای رابطه بین دلار و نفت از مسیر قیمت نفت به دلار و همینطور فرش ماشینی سجاده ای ویژه مساجد می‌گذرد. کشور آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده جهانی نفت خام است و در سال‌های اوج، رقم واردات نفت و مشتقات نفتی این کشور به عددی معادل دوازده میلیون بشکه نفت خام در روز می‌رسد. افزایش برون ‌زای قیمت نفت خام باعث شدیدتر شدن کسری تجاری کشور آمریکا میشود و افت قیمت دلار امریکا سریع‌ترین مکانیسمی است که می‌تواند این کسری را جبران کند و شرایط را در حالت متعادل نگه دارد.
از این رو قیمت دلار امریکا و نفت می تواند روی قیمت واردات الیاف نخ اکریلیک فرش ماشینی سجاده ای تاثیر مستقیم بگذارد و با افزایش آنها قیمت الیاف و نخ اکریلیک افزایش پیدا کند.