فرش مسجد ابوظبی

بزرگ ترین فرش مسجد دستبافت ایرانی در مسجد شیخ زاید ابوظبی امارات متحده عربی
The Sheikh Zayed Grand Mosque is located in Abu Dhabi, the capital city of the United Arab Emirates. The largest mosque in the country.

فرش مسجد ابوظبی - فرش مسجد شیخ زاید, The Sheikh Zayed Grand Mosque Abu Dhabi Emirates

از جمله بزرگ ترین فرش مسجد دنیا که زینت بخش فرش مسجدی در شهر ابوظبی امارات  عربی است، روزانه حدود به دو هزار توریست  از فرش مسجد شیخ زاید ابوظبی امارات بازدید می کنند.
بزرگ ترین فرش جهان که دسترنج هزار و دویست قالی باف ایرانی و حاصل تلاش دو شیفت کاری آنها در مدت یک سال و نیم است ، از چند سال  پیش به  قسمت فرش مسجد ابوظبی در ابوظبی  امارات منتقل شد .
این فرش مسجدی دستبافت بزرگ که 5634 متر مربع مساحت دارد دارای صد و سی و سه متر طول و چهل و هشت متر عرض است و وزن آن چهل و هشت تن است. این فرش مسجد ( فرش مسجد ابوظبی‌) که در نیشابور بافت شده است ، از دو میلیارد و صد میلیون گره بافته شده است و  هفتاد و دو درصد آن از نخ پشم و بیست و هشت درصد آن را نخ پنبه تشکیل می دهد. اسم این فرش مسجد ابوظبی به عنوان یکی  بزرگترین فرشهای مسجدی جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است و مقامات امارات  عربی تلاش دارند از وجود این فرش مسجد ابوظبی در کشورشان به عنوان یک جاذبه توریستی بهره برداری کنند تا سود بیشتری عایدشان شود.
 فرش مسجد شیخ زاید ابوظبی در کشور امارات متحده عربی بعد ازفرش مسجد الحرام و فرش مسجد النبی سومین مسجد بزرگ جهان است و یکی از مراکز مهم دینی و دیدنی امارات متحده عربی به شمار می‌آید. اسم این مسجد از شیخ زاید بن سلطان آل نهیان گرفته شده‌ که بنیان ‌گذار و اولین رئیس کشور امارات بوده و در همین مسجد دفن شده‌ است. این مسجد واقع در ابوظبی به طور رسمی در ماه رمضان در سال ۲۰۰۷ میلادی به طوررسمی افتتاح شد و گردشگران سرازیر شدند.
در ساخت مسجد شیخ زاید ابوظبی از معماری کاملا ایرانی، مغولی و هندی – اسلامی بهره گرفته شده و طراحی آن بر عهده یوسف عبدلکی بود و ساخت آن را یک شرکت ایتالیایی سالینی امپرگیلو در دست اقدام داشت.

برای ساختن مسجد شیخ زاید ابوظبی امارات استفاده از مصالحی را در اولویت قرار دادند که برای طراحی فرش مسجد مناسب هستند بلکه بسیار بادوام هستند که می توان به طلا و سنگ های تمام قیمتی  بلوری و سرامیکی اشاره کرد. در نهایت هنرمندان و مواد اولیه ای که از کشورهای سرتاسر جهان گرداوری هم آمدند و نتیجه همکاری  یازده ساله آنها به زیبا ترین شکل ممکن به دست آمد. از کشورهایی که در این زیبایی به نحوی سهم به سزایی دارند میتوان به هند و ایران  و ایتالیا و آلمان، مصر، ترکیه، مراکش، پاکستان، مالزی و چین و انگلیس، نیوزیلند و جمهوری مقدونیه اشاره به خصوصی را کرد.
میلیون ها کیلو سنگ مرمر سفید خالص درجه یک عالی در ساخت این مسجد ابوظبی به کار رفته است که باعث شده است تا در طول روز یک جای آرام و دنج و عالی و شب ها این مرمرها آبی جادویی ای  و بی نظیربه نظر برسد.
طراحان و بافندگان و ایده ‍‍‍‍‍پردازان فرش مسجد شبستان، بزرگترین فرش مسجدی دستبافت دنیا با مساحتی برابر با پنج هزار و هفت صد هزار متر مربع اثر1200هزار و دویست تا هزار و سیصد هنرمندان ایرانی و به مدت 2 سال در کارگاه هایی در روستاهای اطراف شهرستان زیبای نیشابور بافته شده و حدود سی و هشت تن وزن دارد. در این فرش از  دو میلیارد گره و ۲بیست و پنج رنگ متفاوت  و زیبا استفاده شده است. طراح و مدیریت این فرش مسجد امارات به عهده هنرمند ایرانی  اقای دکتر علی خالقی بوده  است که هشت ماه به طول انجامید. برای بافت این فرش مسجد ابوظبی ، سی میلیون درهم اماراتی هزینه شده است.
ستون های مسجد شیخ زاید امارات عربی، برخلاف ستون های معمول در معماری اسلامی که تنها در بخش بالایی مزین به تاج هستند در بخش پایینی خود نیز دارای تاج زیبایی دارد.
با نگاهی به مناره های  زیبای مسجد ابوظبی امارات می توان ترکیبی از معماری عثمانی، فاطمی و مملوک  و ایرانی هندی را دید که به شکلی چشم نواز، هنر وسیع و متنوع جهان اسلام را در یک جمع بندی زیبا با فرش مسجدی ترکیب کرده است.
توریست‌ها برای ورود به این مسجد ابوظبی امارات عربی باید برای پوشش حجاب اسلامی را بسیار رعایت کنند. در ورودی به خانم ها لباسی روپوش مانند و شال ریبا داده ‌می‌شود تا درصورت لزوم از آنها استفاده شود وهمچنین برای اقایانی که شلوار کوتاه دارند پوشش مناسب و بسیار زیبایی داده می شود تا احترام ها حفظ شود.
در مسجد شیخ زاید امارات هفت لوستر کریستال استفاده شده است اما بزرگ ‌ترین آن‌ها در سالن فرش نمازخانه اصلی قرار دارد و وزن آن حدود دوازده تن است. لوسترهای کوچک ‌تر این سالن، هر کدام هشت  تن وزن دارند. این لوسترها با جزئیات تحسین و بسیار عالی ای برانگیز ساخته شده‌ است و حتی از کریستال سواروسکی عالی ای در تزئین آن‌ها استفاده گردیده است.
در مسجد شیخ زاید ابوظبی تقارن و تکرار در طرح‌های سنتی هنر اسلامی را با استفاده از شیوه های مدرن و و بسیار عالی ای در شکلی جدید به تصویر کشیده است. به طور مثلا در بخش های شیشه کاری،‌‌ موزاییک کاری، حکاکی‌ها و شیشه های ساب ‌‌‌پاشی شده این موضوع را به وضوح خواهید دید که چه بسیار کار شده است.
اندازه ها و ابعاد مسجد شیخ زاید امارات چهارصد و بیست در دویست و نود متر طول است و در مجموع مساحتی در حدود دوازده هکتار را در بر می گیرند. ارتفاع ساختمان مسجد ابوظبی از کف تا سقف برابر با سی و یه متر است و می تواند بیش از چهل و یک هزار نفر را در خود جای دهند. تنها سالن اصلی مسجد ابوظبی گنجایشی هفت هزار نفری دارد و همچنین دو سالن کوچک‌ تر مسجد هر کدام می توانند هزار و بانصد نفر را در خود جای دهند. یکی از این سالن های کوچک مسجد امارات به خانم ها اختصاص دارد و باقی بخش های بزرگتر به صورت مردانه هستند.
مسجد شیخ زاید امارات متحده عربی در شهر ابوظبی، پایتخت کشور امارات متحده عربی قرار دارد و بزرگ ترین مسجد این شهر کویری و خشک و بیابانی است. مسجد شیخ زاید می تواند به راحتی بیش از چهل و یک هزار نماز گزار را در دل خودش جا دهد و از این رو یک مکان بزرگ و مرکزی برای گردهمایی های مسلمانان محترم به هنگام برگزاری نمازهای جمعه و اعیاد مذهبی مختلف، به شمار رود .
مسجد شیخ زاید در شهر ابوظبی امارات متجده عربی، پایتخت کشور امارات متحده عربی قرار دارد و بزرگ ترین مسجد این شهر در کویردیوارهای  مسجد بزرگ شیخ زاید امارات کاملا از سنگ‌های مرمری عالی ای ساخته شده که از کشور دوست مقدونیه آورده شده است. رنگ سفید یکی از تمایزات و ویژگی‌های شگفت‌ انگیز مسجد شیخ زاید است؛ شیخ زاید این رنگ را انتخاب کرد تا نماد خلوص و باکی باشد. دیوارهای مرمری سفید سراسر مسجد با سنگ‌های رنگارنگ جالب به شکل گل های قشنگ تزئین شده‌ است و این گل‌ها زیبایی دیوارهای سفید رنگ مسجد شیخ زاید را دوچندان کرده است. مسجد شیخ زاید ابوظبی می تواند به راحتی بیش از چهل و یک هزار نمازگزار را در خودش جای دهد و از این جهت و این رو یک مکان مرکزی و بسیار مهم برای گردهمایی همایشات مسلمانان عزیز به هنگام برگزاری نمازهای جمعه و اعیاد مذهبی مختلف، محسوب ‌شود تا به زار و نیاز مشغول شوند.
 در مسجد شیخ زاید دیوارهای سالن نمازخانه اصلی مسجدی به همراه سقف آن، از مرمر مرغوب ساخته شده است و با طرح‌های بسیار زیبا و دلنشینی تزئین شده است. دیوار اصلی که رو به مکه مکرمه (کعبه) است و امام جماعت آنجا روی منبر موعظه می‌ایستد و نماز را می‌ خواند، با نود ونه نام از نام‌های خداوند به زبان عربی دکور و زینت شده است. این یکی از نشانه‌های و اصول پرستش و احترام بسیار به خداوند بزرگ می باشد.
مسجد شیخ زاید ابوظبی گرچه مجموعه ای مدرن و زیبا به شمار می رود ولی از آن جا که همچنان مکانی مقدس برای مسلمانان محسوب می شود، آداب واصول ورود مخصوص به خود را دارند. بنابراین تمام بازدید کنندگان و گردشگران  و توریست ها لازم است ضمن حفظ احترام به مسجد ابوظبی، از آداب اسلامی و مذهبی پیروی کنند. در هنگام ورود به مسجد شیخ زاید ابوظبی روسری و مانتوهای پوشیده مناسبی در اختیار بازدید کنندگان از مسجد برای  خانمها قرار می دهند تا سر کنند.

Call Now Buttonتماس بگیرید