تراکم و شانه فرش

تراکم و شانه در فرش ماشینی :
بهترین تراکم فرش :
تشخیص تراکم فرش :
مشخصات فرش ماشینی خوب :

تراکم و شانه در فرش ماشینی

– فرش ماشینی در بازار به طور معمول با شانه های500 شانه – 700 شانه – 1000 شانه و 1200 شانه و با تراکم های ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۷۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۵۰، 3000 و 3600 هستند؛  اگر می خواهید دوام بیشتری داشته باشد، برخی فرش های ۵۰۰ شانه با تراکم ۱۲۰۰ یا ۱۰۰۰ مناسب تر هستند. دلیل عمر کمتر فرش های ۷۰۰ شانه این است که نخ آنها لطیف تر است و کمی نازک تر هستند.

– داخل ایران به منظور بافت فرش ماشینی از نخ آکرولیک استفاده می گردد که هم پرز می دهد و هم گاهی حساسیت ولی در کشورهای دیگر از BCF  بی سی اف  یا نخ پلی استر استفاده می کنند که هم ارزان است و هم کمتر احتمال حساسیت در اثر تماس با آن وجود دارد .

– اخیرا فرش هایی  به نام فرش های بلژیکی وارد کشور شده است که به دلیل نازک بودن و استفاده از نقش های ایرانی مانند  از آنها استقبال شده ولی این فرش ها مشکلاتی هم دارند، جنس فرش های بلژیکی از ویسکوز و مواد است و پشت آن لاتکس وجود دارد که باعث می شود تا حدی به زمین هم بچسبند، به همین دلیل شستشوی آنها بسیار سخت است و بعد از شستشو چون لاتکس از بین می رود، فرش کیس می ایستد و بافت آن گلوله گلوله می شود بنابراین باید حتما به قالیشویی بسیار مطمئن و ماهر سپرده شود یا خشکشویی شود. تشخیص تراکم فرش

– سابقا فرش های ماشینی بافته شده روی سرامیک سر می خوردند ولی امروزه دور تا دور آنها چرم دوخته می شود و این چرم حکم ترمز فرش را دارد و مانع سر خوردن آن می شود.

– به فرش های ۷۰۰ شانه 1000 شانه و 1200 شانه به بالا دستباف گونه یا هند لوک هم گفته می شود و اگر پشت آنها را نگاه کنید، بسیار شبیه فرش دستباف است.

– فرش های کشور هایی مثل ترکیه، هند و چین هم در بازار وجود دارد که از نقش گل تا طرح های کوبیسم در آنها به چشم می خورد. کیفیت نخ و بافت و جنس این فرشها با فرشهای ماشینی ایرانی تا حدود زیادی یکی است پس به دلیل قیمت بالای دلار، خرید آنها مقرون به صرفه نیست.  مشخصات فرش ماشینی خوب

– در کشور چین خم شهری با نام – کاشان – وجود دارد که فرشهای دستبافت با طرح و نقش ایرانی تولید می کنند . این فرشها شبیه فرش های ایرانی هستند که گاهی فروشندگان با تجربه را به اشتباه می اندازد و تشخیص آنها بسیار سخت است، پس با توجه به تفاوت قیمت این فرش ها با فرش ایرانی به این نکته ها نهایت دقت را کنید.